متن نماز جمعه 20-12-1395

  موضوع: اخبار, فرهنگی و هنری تاریخ ارسال: 1395/12/22 - 15:42

  جمعه، بیستم‌ اسفند۱۳۹۵، شهرستان بردسکن، خطیب حجت‌الاسلام امینی، مکان مسجد جامع و مصلای شهر بردسکن.

  سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِين نَحْمَدُهُ و نَسْتَعينُهُ و نَسْتَغْفِرُهُ و نَسْتَهْديهِ و نَتَوَکَّلُ عليه و نُصَلّی و نُسَلِّمُ علی حبيبه و نجيبه سیدِ رُسُلِهِ و حافظ سِرِّهِ بشير رحمتهِ و نذير نقمته أبا القاسم مصطفی محمد و علی آله الاَّطیِّبینَ الطَّاهِرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لَا سِیَّمَا بَقیَّهِ الله فِی الأرَضین فَااللَّعْنَهُ دائم ‏ْعَلَى أَعْدَائِهِمْ من الآن الی قِيَامِ يَوْمِ الدِّينِ اوصيکم و نَفسی عِبادَ الله بِتقوی الله و طاعَة و اجتنابِ مَعصِیَتهِ.

  خودم و شما نمازگزاران را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم و بر اتصاف به تقوا برای خودم و شما نمازگزاران، از خداوند متعال و منان استعانت و استمداد می‌جویم.

  مولای متقیان، امیر بیان در اوصاف متقین در فرازی از خطبۀ مبارکۀ حمام می‌فرمایند: «عَظُمَ الْخالِقُ فی أنْفُسِهِمْ فَصَغُرَ ما دُونَهُ فی أعْیُنِهِمْ.» متقین، انسان‌های باتقوا یکی از ویژگی‌هایشان این است که خداوند متعال در جان آن‌ها بزرگ و باعظمت است. روح آن‌ها، قلب آن‌ها، عظمت خداوند متعال را یافته است و لذا غیر از خدا در چشم آن‌ها کوچک و حقیر است و تشبیه می‌کنند بزرگان به اینکه اگر انسان چشم به آفتابِ عالم‌تاب باز کند، شمع کوچکی در نظر او حقیر می‌آید. اگر چناچه در کنار اقیانوس پهناوری قرار بگیرد، قطعاً قطرۀ آب در نظر او حقیر و ناچیز است. انسان‌های باتقوا به نور و ضیاء الهی چشم باز کرده‌اند. عظمت خدا را یافته‌اند و لذا غیر خدا در چشم آن‌ها حقیر است و انسان وقتی موضوعی در نظر او کوچک بود برای او، به گناه نمی‌افتد. دنیا در نظر او کوچک باشد، برای دنیا به گناه نمی‌افتد و به شیء بی‌مقدار و ناچیز دل هم نمی‌بندد. لذا انسان‌های باتقوا نه به‌خاطر دنیا، توی این دنیا به گناه می‌افتند و نه به این دنیا دل می‌بندند؛ چون خدا در جان آن‌ها بزرگ است.

  مولای متقیان علیg در حقارت دنیا در نظر خودشان در فرازی از نهج البلاغه در جای دیگری می‌فرمایند: «إِنَّ دُنْيَاكُمْ عِنْدِی لَأَهْوَنُ مِنْ وَرَقَةٍ فِی فَمِ جَرَادَةٍ تَقْضَمُهَا.» دنیای شما در نظر منِ علی، کوچک‌تر، ناچیزتر است از برگ درختی که بر دهان ملخ قرار گرفته و او را جویده است. یک برگ درخت چه ارزشی دارد؟ باز در دهان یک ملخ جویده بشود، ارزشش کمتر می‌شود. حضرت می‌فرمایند دنیای شما در نظر منِ علی اینچنین است. علیg، امام المتقین است، لذا دنیا در نظرشان اینجوری است. در اوصاف متقین هم، حضرت همین را می‌فرمایند و در حقیقت از همۀ ما حضرت این را مطالبه می‌کنند و می‌خواهند که عَظُمَ الْخالِقُ فی أنْفُسِهِمْ فَصَغُرَ ما دُونَهُ فی أعْیُنِهِمْ. خدا در جان انسان‌های باتقوا، بزرگ و باعظمت است. خدا را با عظمت یافته‌اند و لذا غیرخدا در چشم آن‌ها ناچیز و حقیر است.

  ما اگر سفارش به تقوا می‌سویم و مرتب در کلام ائمۀ اطهارb، کلام نورانی خداوند متعال در قرآن از تقوا و متقین گفته شده است، برای این است که ان‌شاءالله به این مرحله برسیم که خدا در وجود ما، در جان و دل ما بزرگ و باعظمت شود و غیر خدا در چشم ما حقیر و ناچیز. امیدواریم خداوند همۀ ما را به صفت تقوا بیاراید.

  در ادامۀ مباحث و مطالب هفته‌های گذشته، در ویژگی‌ها و اوصاف و حوادثی که بعد از ظهور امام زمانg رخ خواهد داد، درواقع به بیان دیگر در ویژگی‌های حکومت جهانی امام عصر ارواحنا و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفدا فرموده‌اند که امنیت و آسایش همگانی است و همه‌جایی. یعنی در همه‌جا امنیت، درمورد همۀ افراد امنیت کامل و حقیقی در آن دوره حکمفرما خواهد شد. هم امنیت فردی و هم امنیت اجتماعی به معنای واقعی کلمه در آن زمان محقق خواهد شد. لذا در روایات داریم که عوامل ناامنی که فقر و جهل و سلطه‌طلبی انسان و زیاده‌خواهی او است، این چهار ریشۀ ظلم درواقع در دورۀ امام زمانg ازبین خواهد رفت و لذا امنیت کامل برقرار خواهد شد. به گونه‌ای که در روایات نوشته‌اند در عصر حکومت جهانی امام زمانg خانمی با امنیت کامل، فاصلۀ بین شام و عراق را طی می‌کند، درحالی‌که زیورآلات خودش را روی سرش گرفته است. نه از موجودی و حیوانی هراس و ترس خواهد داشت و نه از انسانی بیم به دل خواهد داشت. اینچنین امنیتی برقرار خواهد شد.

  در تفسیر و تبیین این روایت، بزرگان نکاتی را فرموده‌اند، یکی اینکه چرا مثال زده شده است در این روایت به پیمودن بین شام و عراق و چرا خانم در این روایت مثال آورده شده است. فرموده‌اند از این روایت برداشت می‌شود در آستانۀ ظهور امام زمانg یکی از مناطق ناامن دنیا همین منطقه خواهد بود که امروز هم ما شاهد هستیم به هرحال. امیدواری ما از اینجاها است. این روایت‌ها مبشّر است درواقع که ما می‌بینیم امروز هم ناامنی در این منطقه نسبت به دیگر مناطق دنیا به‌نوعی بیشتر است یا اینکه واقعاً این قسمت‌ها ناامن است. بین عراق و شام محل ایاب و ذهاب داعش قرار گرفته است. شما ببینید چقدر ناامنی در اینجاها است. لذا گفته‌اند در عصر امام زمانg اینکه مثال زده شده است به امنیت این منطقه به‌خصوص، این خودش نکته‌ای است که ما را امیدوار می‌کند به اینکه ان‌شاءالله فرج امام زمانg شاید زودتر از آنچه که ما فکرش را می‌کنیم، اتفاق بی‌افتد.

  و یکی هم اینکه چرا خانم در این مثال آورده شده است که فرموده‌اند اگر خانمی تمام آن زیورآلات خوودش را روی سرش بگیرد و این مسیر را طی کند، کسی مزاحم او نمی‌شود. نه از حیوانات و نه از انسان‌ها. به‌دلیل اینکه گفته‌اند، باز در بین انسان‌ها اگر ما از لحاظ فیزیکی و توان دفاعی بخواهیم درنظر بگیریم، خانم‌ها نسبت به مردها ضعیف‌تر هستند. از لحاظ فیزیک بدن خانم‌ها ضعیف‌تر هستند. لذا به این دلیل این روایت نام خانم را آورده است که اگر خانمی آن مسیر را طی کند. چون به‌هرحال کسی‌که ضعیف‌تر باشد، در دفاع از خودش کم می‌آورد. با همۀ این‌هایی که خانمی بتواند با امنیت این مسیر را طی کند ککه هم جاذبۀ زیورآلات او انسان‌ها را وسوسه می‌کند، هم وجود او برای عده‌ای مریض القلب وسوسه‌انگیز است، این بشارت را می‌دهد به امنیت کاملی که ان‌شاءالله در حکومت جهانی امام زمانg حکمفرما خواهد شد.

  امیدواریم که ان‌شاءالله خداوند متعال به ما هم طول عمر بدهد، بتوانیم فرج و حکومت آن حضرت را درک کنیم و اقلاً همانطوری‌که بارها در خطبه‌های گذشته گفتم، اگر نتوانستیم جزو آن سیصدوسیزده‌ نفر، حلقۀ اول اطراف امام زمانg وفدائیان آن حضرت باشیم، در حلقۀ دوم آن حضرت که ده هزار تا دوازده‌ هزار نفر خواهند بود که به آن حضرت خواهند پیوست، نتوانیم قرار بگیریم، حداقل در مسیر حرکت امام زمانg ملحق بشویم به یاران امام زمانg. این گروه دیگر تعدادشان فراوان خواهند بود و ما ضعیف‌الایمان‌ها هم امیدواریم که ان‌شاءالله در این حلقۀ سوم یاران امام زمانg قرار بگیریم.

  - خدایا ما را یک عمر به خودمان وامگذار.

  + الهی آمین.

  - گناهانی که باعث دوری ما از امام زمانg می‌شود، از ما ببخش و بیامرز.

  + الهی آمین.

  - گناهانی که باعث محرومیت ما ز باران رحمتت می‌شود، ببخش و بیامرز.

  + الهی آمین.

  - گناهانی که باعث بدبختی و عاقبت به شری ما می‌شود، از ما ببخش و بیامرز.

  + الهی آمین.

  - رهبر فرزانۀ انقلاب را طول عمر و عزت و سلامتی عنایت فرما.

  + الهی آمین.

  - بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ. وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ.

  + اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ اول

  اعوذبالله من الشیطان الرجیم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ نَحْمَدُهُ و نَسْتَعينُهُ و نَسْتَغْفِرُهُ و نَسْتَهْديهِ و نَتَوَکَّلُ عليه و نُصَلّی و نُسَلِّمُ علی حبيبه و نجيبه سیدِ رُسُلِهِ و حافظ سِرِّهِ بشيرِ رحمتهِ و نذير نقمته أبا القاسم مصطفی محمد و علی آله الاَّطیِّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لَا سِیَّمَا علی بن ابیطالب علیه السلام و فاطمة الزهرا سیدة نساء العالمین وَ الحَسَن وَ الحُسَیْن سَیِّدَا شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ و علی ابن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الحجة قائم المهدی صلوات الله علیهم الاجمعین وَ اللَّعْنَهُ دائم ‏ْعَلَى أَعْدَائِهِمْ من الآن الی قِيَامِ يَوْمِ الدِّينِ. اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فیکُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. اللهم اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدی اوصيکم و نَفسی عِبادَالله بِتقوی الله و طاعَة.

  در خطبۀ دوم، خودم و شما نمازگزاران را مجدداً به رعایت تقوای الهی و بندگی خدا سفارش می‌کنم و بر اتصاف به تقوا برای خودم و شما نمازگزاران، از خداوند منان استعانت و استمداد می‌جویم و به این سخن خداوند توجه می‌دهم که می‌فرماید إِنَّما یَتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقینَ. خداوند کارهای خوب را از انسان‌های باتقوا قبول می‌کند. لذا اگر می‌خواهیم نمازمان، طاعات و بندگی ما، قرآن مان و دعایمان قبول بشود، باید تقوا داشته باشیم.

  خدایا به عظمت امام زمان قسمت می‌دهیم به همۀ ما توفیق بده اعمال خودمان را همراه با تقوا قرار بدهیم. از بی‌تقوایی، از بی‌پروایی، از آلودگی به گناه، خدایا همۀ ما را حفظ بفرما.

  مناسبت‌هایی است که نیاز به تذکر است، بعضی از آن‌ها را عرض می‌کنم. مثل امروز جمعه بیستم اسفندماه نامگذاری شده است به نام روز راهیان نور که عزیزان از سراسر کشور در گروه‌ها و دسته‌هایی در غالب کاروان‌ها عازم می‌شوند به سمت مناطق جنگی و زیارت آن قدمگاه شهدای عزیز و آن جاهایی که شهدای ما به شهادت رسیدند. قبور شهدای عزیز را زیارت می‌کنند و با معنویت کامل بر می‌گردند.

  در این رابطه، مقام معظم رهبری در جمع دست اندرکاران راهیان نور فرمودند: «دفاع مقدس، معدن طلای فرهنگی ایران است که نیازمند به فناوری و استخراج است.» این تعبیر مقام معظم رهبری را داشته باشیم که حضرت دفاع مقدس را به‌عنوان معدن طلای فرهنگی ملت یاد می‌کنند و بعد می‌فرمایند: «راهیان نور، فناوری استفاده از ثروت عظیم معدن طلای دوران دفاع مقدس است.» این راهیان نوری که عازم می‌شوند، آن فناوری که مقام معظم رهبری فرمودند استخراج، نیاز به آن دارد که آن طلای فرهنگی استخراج بشود از دوران دفاع مقدس، راهیان نور را می‌فرمایند آن فناوری است. لذا در ادامۀ همین فرمایش، چون می‌فرمایند که وقتی می‌گوییم راهیان نور، یک فناوری جدید برای استفاده از معدن تمام نشدنی سال‌های دفاع مقدس است، معنایش این است که کشور باید از این استفاده بکند و قدر آن را بداند. در کتاب‌های ما، باید این مطلب بیاید. در هنر ما، در دبیرستان، در دبستان و در دانشگاه‌های ما باید این موضوع لحاظ شود که دفاع مقدس و دوران دفاع مقدس، این کنز و این گنج از لحاظ معنوی باید استخراج بشود. لذا این قابل توجه همۀ کسانی که دست اندرکار هستند و همۀ مردم عزیز و بزرگوار ما است.

  در فراز دیگر می‌فرمایند که اگر چنانچه ما در تولیدات فرهنگی‌مان ضعف نشان بدهیم، در ادامۀ مطالبی که در رابطه با مسائل اقتصادی آقا فرمودند، این را بیان می‌کنند که اگر ما در تولیدات فرهنگی ضعف نشان دادیم، مثل تولیدات اقتصادی می‌شود. آنجا چجور واردات قاچاق می‌شود. کالاهای ممنوعه، از طرق ممنوعه وارد کشور می‌شود. می‌فرمایند اگر در تولید فرهنگی هم ما ضعف نشان دادیم، یعنی هنرمندان ما، مؤلفین ما، گویندگان ما و دست اندرکاران امر فرهنگ به طور عموم در آموزش و پرورش، در دانشگاهها ، در حوزهها و در هر جایی که کسی کار فرهنگی برعهده‌اش است، اگر از این کنز و گنج معنوی نتوانست استفاده بکند، می‌فرمایند کالای فرهنگی هم به داخل کشور قاچاق خواهد شد و امروز هم شما شاهد هستید از طرق مختلف هم کالای معیوب و پوسیدۀ فرهنگی و هم از راههای خلاف و ناروا وارد کشور می‌شود و آسیب جدی به کشور وارد می‌شود از این طریق. لذا همون طوری که مسئولین و متولیان امر اقتصاد تلاش می‌کنند که ورودیهای کالای قاچاق را بگیرند، همان جور هم بلکه بیشتر متولیان امر فرهنگ در کشور باید جلوگیری کنند از ورود کالاهای فرهنگی قاچاق از مبادی غیرمشروع؛ ولی متأسفانه در این حوزۀ فرهنگ، آن وحدت و اتحاد و همدلی که باید برای این کار باشد، در بدنۀ فرهنگ و مسئولین فرهنگی کشور هنوز جا نیفتاده است.

  لذا میبینیم هر روزی یک سازی زده میشود و از هر حلقومی یک سازی بر میآید به‌خاطر اینکه هر کسی در حوزۀ فرهنگی خودش را صاحب نظر میداند و احساس مسموم بودن کالاهای فرهنگی خارج از کشور در ذائقۀ بعضی از متولیان فرهنگی هنوز به وجود نیامده است. این‌ها مسموم هستند، کالاهای فرهنگی. در کشوری که خدا را قبول ندارند، به پیغمبران ایمان ندارند، به ائمۀ ما ایمان ندارند. چه کالای فرهنگی مثلاً برای ارتقاء این کشور میخواهد بیاید که بعضی از مسئولین آنقدر تلاش میکنند که حالا فضاهای کذایی مجازی توسعه پیدا کند، گسترش پیدا کند. باید ما اول از داشته‌های خودمان تولیداتی داشته باشیم، در دست و بال مردم قرار بگیرد، بعداً عرضه بداریم و إلا اگر خلأ ایجاد شد، هر موضوع فرهنگی فاسدی هم که آمد، آن خلأ را پُر خواهد کرد. لذا امیدواریم که ان شاءالله به این مهم مسئولین و متولیان کشور توجه داشته باشند.

  موضوع دیگری که لازم است به او توجه بشود، بیست و دوم اسفند ماه، روز بزرگداشت شهدا است و روز وفات ام البنینB و لذا روز تکریم مادران شهدا و همسران شهدا نامگذاری شده است که بنیاد محترم شهید متولی این موضوع شده‌اند. برنامههایی لابد دارند و همۀ ما نسبت به خانوداه های معظم شهدا باید ادای دین کنیم؛ با احترام نسبت به خانوادۀ آن عزیزان، با ادامۀ راه شهدای آن عزیزان ادای دین می شود. اینکه ما برویم گاهی یک بسته شیرینی بگیرم، از حضور در منزل آن عزیزان، کار خوبی است، شایسته است؛ اما آن چیزی که بیشتر از هر چیزی دل خانواده‌های شهدای ما را شاد و خوشحال خواهد کرد، این است که ببینند ما راه شهدای آن‌ها را داریم می‌رویم. آرمان شهدای آن‌ها را مطالبه می‌کنیم.

  شهدای آن‌ها برای دین شهید شدند، ببینند دین در جامعۀ ما رواج پیدا کرده است. شهدای آن‌ها برای حجاب و عفاف شهید شدند، ببینند حجاب و عفاف جامعه و زنان جامعۀ ما بیشتر شده است. این از هر چیزی خانواده‌های شهدا را خوشحال تر می‌کند و امیدواریم ان‌شاءالله مردم متدین ما که به فکر ادای دین به شهدای عزیز هستند، از این مهم غفلت نکنند و مسئولین عزیز هم یکی از سفارش‌های مورد تأکید همۀ شهدا در وصیت نامه هایشان بحث اطاعت از ولایت و ولایت فقیه بوده است و امام و رهبری که خوب مسئولین هم با توجه به این مهم و با تبعیت از رهبری می‌توانند روح شهدا را شاد کنند و دل خانواده‌های شهدا را خرسند کنند. این مهم، این عزیزان را خوشحال خواهد کرد و امیدواریم محقق بشود.

  پنجشنبه بیست و ششم اسفندماه، سالروز جانگداز یادگار حضرت امام، مرحوم مغفور حاج سید احمد آقا خمینی است که به معنای واقعی این عزیز تبعیت خودش را از ولایت فقیه نشان داد. بعد از آنکه امام از دنیا رفتند، دیدید با چه تواضعی آمد خدمت مقام معظم رهبری و در وصیتنامهشان هم نوشتند که هرچه من دارم، این اموالی که مشخص کردم مال چه موضوعی است، روی پاکت‌هایش نوشته ام، این‌ها غیر این‌ها هرچه بود، باید تحویل مقام معظم رهبری بشود و در اختیار ایشان گذاشته بشود. در فرازهایی از وصیتنامهشان خیلی مطالب ارزنده ای را گفته اند. وصیتنامۀ مرحوم حاج سید احمد آقا را بگیرد و مطالعه بفرمایید. در آخرین فرازهایش این جملات را نوشته اند، من عرض می کنم که قابل توجه کسانی که امروز مدعی خط امام هستند، می فرمایند در وصیتنامهشان حاج سید احمد آقا به حسن و برادرانشان این توصیه را می‌نمایند، حاج سید حسن آقا که الان هستند، تولیت مزار حضرت امام را برعهده دارند، به حسن و برادارنش این توصیه را می‌نمایم که همیشه سعی کنند در خط رهبری حرکت کنند و از آن منحرف نشوند که خیر دنیا و آخرت در آن است و بدانند که ایشان موفقیت اسلام و نظام و کشور را می‌خواهند. هرگز گرفتار تحویل‌های گوناگون نشوند که دشن در کمین است. این فرازی از وصیت حاج سید احمد آقا به فرزندانشان و وصیتنامۀ بسیار غنی است. برای همۀ ما درس‌هایی دارد، بگیریم و ان‌شاءالله مطالعه بکنیم.

  - خداوندا روح آن عزیز را با شهدای کربلا و با امام عزیز و بزگوارمان محشور بگردان

  + الهی آمین.

  - و به ما هم توفیق ادامۀ راه این عزیزان را عنایت بفرما.

  + الهی آمین.

  چندتا تذکر هم است که من عرض می‌کنم. یکی اینکه در آستانۀ سال نو قرار داریم این روزها. خُب به اون سنتی که هست و روشی که مردم متدین ما دارند، در آستانۀ سال نو قرار می‌گیرند، شست و رفت‌ها بیشتر می‌شود. خب عزیزان در مصرف آب صرفه جویی کنیم. سفارش دین ما به صرفه جویی است، در همۀ مسائل، به خصوص در موضوعاتی که کمتر است و بالاخص در موضوعاتی که اگر ما اسراف کردیم، زیاده روی کردیم، باز ممکن است یک بخشی محروم بشوند که امام فرمودند باعث ضمان است اگر انسان زیاده روی در مصرف آب و برق داشته باشد که دیگران به مشکل برخورد کنند باعث ضمان است، یعنی انسان ضامن است، بایستی جواب بدهد، هم در دنیا و هم در آخرت. این را لحاظ کنیم ان‌شاءالله.

  هفتۀ احسان و نیکوکاری است در آستانۀ سال نو، همانطوری که به فکر خودمان هستیم، خانۀ خودمان هستیم، به فکر نیازمندان جامعهمان هم باشیم. به هر حال همه در یک سطح قرار نداریم. عده‌ای برخوردار هستند، عده‌ای کمتر برخوردار هستند، عده‌ای واقعاً ندارند. لذا شناسایی بکنیم در همسایگی ما، در میان اقواممان. ان‌شاءالله رسیدگی کنیم و کمک کنیم. خداوندی که این عالم را آفریده است و همۀ این عالم را دارد روزی می‌دهد، می‌تواند آنچه که ما به دیگران کمک کنیم، جبران کند. این را با جرئت انجام بدهیم، نترسیم. باز ان‌شاءالله خداوند این را جبران می‌کند. یکی از اسامی خداوند جبار است. جبران کننده است خداوند متعال. این هفتۀ احسان و نیکوکاری عزیزان‌مان در کمیتۀ نیکوکاری امداد حضرت امام زحمت میکشند صندوقها را دو سه روزی هست در مدارس، در سطح شهر و در مصلاهای نماز جمعه قرار می دهند، ان شاءالله من و شما کمک کنیم.

  سوم، هفتۀ منابع طبیعی رو داریم که خب تشکر میکنم من به سهم خودم از این عزیزان که حقیقتاً زحمت میکشند به‌خصوص در این ایام در بحث نوسازی جنگل‌های طاق که در این شهرستان ما، خب در جایگاهی قرار گرفته ایم که اگر این جنگل‌های طاق نباشد، با یک طوفانی، با یک جریان‌هایی، با یک وزش بادی ممکن است خیلی گرد و خاک به خانه‌ها بیاید. این عزیزان زحمت می‌کشند در این بیابان‌ها. گاهی برویم یک خبری بگیریم، یک خدا قوتی بگوییم. دارند نوسازی می‌کنند جنگل‌هایی که چندین سال از عمرشان گذشته، فرسوده شده‌اند، بعضی از آن‌ها پوسیده شده‌اند، این‌ها باید بریده بشوند. در فضاهای مجازی، بعضی از عزیزان حرف‌هایی گفته‌اند، حالا در شهرستان ما نبوده ولی حتماً باید زحمت مسئولین را مدنظر داشته باشیم و حرفی بزنیم. کارشناسی باید بشود. حرفی اگر می خواهد زده بشود. لذا عزیزانی حرف‌هایی داشتند، ما با آن‌ها صحبت کردیم. گفتیم اگر شما هم کارشناس دارید، کارشناس‌ها بیایند با هم صحبت کنند. ما نباید فضای کشور را جوری خدایی نخواسته درست کنیم که علیه مسئولین یک جوی درست بشود. آمدند دیروز اتفاقاً تا آن روستاهای دور دست رفتند، دیدند این‌ها با چه زحمتی دارند نهال کاری می کنند و اون قسمت‌هایی که نیاز به آسیب زدایی دارد، دارند آسیب زدایی می‌کنند و نوسازی می‌کنند درواقع این موضوع طاق‌ها و جنگل‌های طاق را و در بعضی از جاها ممکن است اشتباهاتی رخ بدهد. قطعاً وقتی انسان کاری انجام بدهد، اشتباهی هم می‌کند. اون اشتباهات را برادرانه تذکر بدهیم عزیزان هم زحمت می‌کشند که من هم خدا قوت به این عزیزان عرض می‌کنم و هم برای آن‌ها آرزوی توفیق و سلامتی دارم.

  تذکر دیگری که چون روزهای آخر پذیرش حوزههای علمیۀ برادران و خواهران است، باز هم عزیزان من این سفارش رو دارم از فرزندانمان، از نوه هایمان، از آشناهای مان تشویق کنیم به اینکه ثبت نام کنند در حوزۀ علمیه. حوزههای علمیه هم حالا به هر حال مثل دانشگاه آزمون دارد. آزمون علمی و هم مصاحبۀ عملی دارد که بایستی حضوری جواب بدهند. لذا ممکن است صد نفر، دویست نفر، سیصد نفر شرکت کنند، این‌ها تعداد اندکی را لازم دارند ولی خب تا تعداد بیشتری نروند و ثبت نام نکنند، دست این‌ها برای گزینش باز نخواهد بود. هم حوزۀ علمیۀ برادران، هم حوزۀ علمیۀ خواهران. بعضی خناس‌ها پیدا می‌شوند و گاهی سم پاشی می‌کنند علیه حوزه‌های علمیه. بهخصوص شنیده شده من عرض می‌کنم که بعضی‌ها که خودشان هم متأسفانه فارغ التحصیل حوزۀ علمیه هستند، این روزها خود آن‌ها هم دارند علیه حوزۀ علمیه تبلیغ میکنند. یعنی تشویق که نمی‌کنند، بماند، کسانی هم که میخواهند بروند، آن‌ها را منصرف میکنند. خب این‌ها دیگر نهایت نمک نشناسی همین است که انسان در سفرۀ پُرفیض حوزۀ علمیه، این سربازخانۀ امام زمانA مدتی را مهمان باشد، بعد علیه او بخواهد حرف بزند. چرا؟ چون خودش مثلاً محروم شده است از تحصیل در حوزۀ علمیه، بعد بخواهد این طرف و آن طرف حراجی و حرافی بکند. ما گوشمان را وسوسۀ این خناس‌ها ندیم. حوزه های علمیه نیاز دارد. ان‌شاءالله آیندۀ اسلام، آیندۀ جامعۀ دینی ما به روحانی فهیم، روحانی بصیر، روحانی آگاه، روحانی عالم، روحانی بیتوجه به دنیا نیازمند است. تا نروند زیاد، خوب‌ها از توی آن‌ها گلچین نمی‌شود. امیدواریم به این موضوع توجه بکنند.

  آخرین تذکر و عرضم تمام اینکه ان‌شاءالله در روز بیست و سوم اسفندماه، روز بعد از روز شهدا، یادوارۀ شهدای عزیز دانش آموز و معلم در شهرستان برگزار می شود. ما راه شهدا، مقام معظم رهبری فرمودند با یاد شهدا ایام گره خورده است. یعنی اگر ما بخواهیم راه شهدا را ادامه بدهیم، باید حتماً یاد شهدا را زنده نگه داریم. نمیشود که ما از یاد شهدا غافل بشویم و بعد بگوییم میخواهیم راه شهدا را برویم. خیلی‌ها تلاش می‌کنند که یاد شهدا کمرنگ بشود، چون می‌دانند اگر چیزی یاد او نباشد در خاطره ها، زنده نباشد، راه او هم به تدریج از بین خواهد رفت. اگر راه سید الشهدا، این شهادت طلبی‌ها ادامه پیدا کرده است در شیعه، به خاطر این بوده است که یاد امام حسینA هر ساله از سال قبل بیشتر و بهتر و با کیفیت تر بوده است. راه شهدا هم همین است و اگر ما بخواهیم راه شهدا را برویم، ان‌شاءالله یاد شهدا و لذا من تشکر می‌کنم از همۀ دست اندرکاران برگزاری یادواره های شهدا در این ایام پایانی سال که این فرصت‌ها را فراهم می‌کنند ما حداقل ساعاتی را به یاد شهدای عزیزمان باشیم و از روح بلند شهدایمان استمداد بجوییم و از خداوند متعال بخواهیم که توفیق ادامۀ راه شهدا و ان‌شاءالله شهادت در راه خودش را نصیب و روزی ما بگرداند.

  + الهی آمین.

  - خدایا ما را یک آن به خودمان وامگذار.

  + الهی آمین.

  - گناهانی که مانع استجابت دعا می شود، از ما ببخش و بیامرز.

  + الهی آمین.

  - عاقبت امور ما ختم به خیر بگردان.

  + الهی آمین.

  - به عزت و جلالت قسمت میدهیم، خدایا روح بلند امام از ما راضی گردان.

  + الهی آمین.

  - خَلف صالح امام، مقام معظم رهبری، خدایا بر توفیقات و تأیدات و طول عمر ایشان بیفزای.

  + الهی آمین.

  - کسانی که به دین و مملکت ما خدمت میکنند، تأیید فرما.

  + الهی آمین.

  - کسانی که منافقانه خیانت میکنند، رسوا و ذلیل فرما.

  + الهی آمین.

  - بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ. وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ. صدق الله العلی العظیم. والسّلام علیکم و رحمة الله برکاته.

  + اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ دوم

  متن خطبه های نماز جمعه 13-12-1395

    أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ نَحْمَدُهُ و نَسْتَعينُهُ و نَسْتَغْفِرُهُ و نَسْتَهْديهِ و نَتَوَکَّلُ عليه و نُصَلّی و نُسَلِّمُ علی حبيبه و...

  متن خطبه های نماز جمعه 6-12-1395

    ۶اسفندماه۱۳۹۵، شهرستان بردسکن، خطیب حجت‌الاسلام امینی، مکان مسجد جامع و مصلای شهر بردسکن.   سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ...

  متن خطبه های نماز جمعه 29-11-1395

    بیست‌ونهم بهمن‌ماه۱۳۹۵، شهرستان بردسکن، خطیب حجت‌الاسلام امینی سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِين نَحْمَدُهُ و نَسْتَعينُهُ و...

  متن خطبه های نماز جمعه هشتم بهمن ماه یک هزارو سیصدو نودو پنج

    خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن تاریخ 8/11/1395 خطیب :حجت الاسلام والمسلمین امینی سلام علیکم و رحمه الله بسم الله الرحمن الرحیم الحمد للَّه ربّ العالمین نحمده و نستعینه و نستغفره و نستهدیه و نتوکّل علیه و نصلّی و...

  بردسکن : خطبه نماز جمعه 22/12/93

  بسم ا... الرحمن الرحیم سلام علیکم  اعوذ باا... من الشیطان الرجیم الحمد لله رب العالمین والطلاه والسلام علی اشرف الانبیاء والمرسلین حبیب اله العالمین ابی القاسم المصطفی محمد(ص) وعلی اله الطیبین الطاهرین المعصومین...

  ارسال دیدگاه
  ارسال دیدگاه شما در مورد مطلب

  کد امنیتی :
  شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.
  بارگزاری مجدد کدنظر شما در مورد سیستم جدید سایت نماز جمعه چیست ؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
نظری ندارم...


تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر امام جمعه بردسکن می باشد