خطبه های نماز جمعه 4-1-1396

  موضوع: اخبار, خطبه های نماز جمعه تاریخ ارسال: 1396/01/06 - 14:38

  خطبه های نماز جمعه 4-1-1396

     خطبه های نماز جمعه 4-1-1396 شهرستان بردسکن

   

  سلام علیکم و رحمة الله

  أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِين نَحْمَدُهُ و نَسْتَعينُهُ و نَسْتَغْفِرُهُ و نَسْتَهْديهِ و نَتَوَکَّلُ عليه و نُصَلّی و نُسَلِّمُ علی حبيبه و نجيبه سیدِ رُسُلِهِ و حافظ سِرِّهِ بشير رَحمَتهِ و نذير نقمته أبا القاسم المصطفی محمد و علی آله الاَّطیِّبینَ الطَّاهِرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لَا سِیَّمَا بَقیَّهِ الله فِی الأرَضین فَااللَّعْنَهُ دائم ‏ْعَلَى أَعْدَائِهِمْ اعداءِ الله من الآن الی قِيَامِ يَوْمِ الدِّينِ اوصيکم و نَفسی عِبادَ الله بِتقوی الله و طاعَة و اجتنابِ مَعصِیَتهِ.

  خودم و شما نمازگزاران، برادران و خواهران گرامی را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم و به این سخن مولای متقیان امیربیان، علی‌بن‌ابی‌طالبgدر ویژگی‌های اهل‌تقوا توجه می‌دهم که در فرازی از خطبۀ شریفۀ صدونودوسه، حضرت در اوصاف متقین می‌فرمایند: «قُلُوبُهُمْ مَحْزُونَه.» انسان‌های باتقوا، دل‌های‌شان همیشه محزون است. علت حزن و غم دل انسان‌های باتقوا آن غم و حزنی که در دل بعضی از انسان‌ها به‌خاطر مسائل دنیا به‌وجود می‌آید، نیست. عظمت خدا را در نظر می‌گیرند و حقارت خودشان را. مسئولیت سنگینی که برعهدۀ انسان است و آن مسئولیت را به نحو احسنت انجام نمی‌دهند. پس خوف دل انسان‌های باتقوا به‌خاطر عظمت خدا و حقارت نفس خودشان، مسئولیت سنگین و کوتاهی در انجام این مسئولیت از این باب دل آن‌ها همیشه غمگین است.

  لذا در روایتی امام‌صادقg در ویژگی‌های انسان‌های عارف می‌فرمایند: «الحُزنُ شِعارِ العارِفين.» انسان‌های به درجۀ معرفت بالا رسیده، حزن و اندوه شعار آن‌ها است، همراه آن‌ها است، هیچ‌وقت از دل آن‌ها جدا نمی‌شود، اما این حزن و اندوه که در دل انسان‌های باتقوا است، در صورت و وجه آن‌ها، خودش را نشان نمی‌دهد، لذا در روایات داریم المُؤمِنُ بَشرُهُ فی وَجِهِهِ وَ حُزنُهُ فی قَلبِهِ، انسان‌های باایمان، باتقوا آن بشّاشت و شادابی و نشاط و سرور در وجه‌شان نمایان است، اما علی‌رغم آن چهرۀ بشاش و مسرور و متبسم و شاد، دل آن‌ها غمگین است. ما باید به این مرحله برسیم.

  امام‌صادقgمی‌فرمایند: «الحُزنُ شِعارِ العارِفين.» و در ادامه می‌فرمایند که وَ لَو حَجِبَ الحُزنُ عَن قُلوبِ العارِفينَ ساعةً لاسْتَغاثُوا، اگر ساعتی، لحظه‌ای این غم از دل انسان‌های باتقوا جدا بشود، از خدا طلب می‌کنند، خدایا چرا ما دل‌مان بدون غم و اندوه است، چرا غمِ کوتاهی در بندگی را نمی‌خوریم، چرا برای تقصیری که به درگاه تو داریم، محزون نیستیم، چرا دربرابر عظمت تو، خوف تو در دل ما نیست، لاسْتَغاثُوا، خودشان طلب می‌کنند از خداوند این غم اندوه را برای دل‌شان، اما عرض کردم صورت انسان‌های مؤمن همیشه بشاش، شاداب و این هم یک کار سختی است، یعنی درواقع به‌نوعی می‌توان گفت باید مؤمن این هنرِ جمع بین این دو ضلع را داشته باشد. علی‌رغم اینکه دلش به‌خاطر آنچه که عرض کردم، به‌خاطر قیامت، به‌خاطر خدا، به‌خاطر خوف از کوتاهی که در بندگی می‌کند، محزون است، ولی چهره‌اش را در مقابل بندگان خدا باید شاداب داشته باشد. مؤمن نباید اخمو باشد، ترش‌رو نباید باشد، گرفته و کدر نباید باشد، با بندگان خدا؛ اما دلش چرا، باید گرفته باشد.

  بعد فرموده‌اند که این غم و اندوهی که در دل انسان‌های باتقوا است، منافات با این آیۀ شریفه هم ندارد که خداوند متعال در قرآن کریممی‌فرمایند: Pأَلَا إِنَّ أَوْلِيَاءَ اللَّهِ لَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَاهُم يَحْزَنُونَO. آگاه باشید که اولیاء‌ خدا، نه ترس در دل‌شان می‌آید و نه غمگین می‌شوند. چه جور منافات ندارد؟ به این وسیله که می‌فرمایند در این آیۀ شریفه که خداوند می‌فرماید، اولیاء خدا نه ترس در دل‌شان است و نه محزون می‌شوند، یعنی برای امور مادی و دنیایی مؤمنین محزون نمی‌شوند. برای قدرت‌های مادی، ارزشی قائل نیستند که بخواهد دل آن‌ها بترسد از کسی، لَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ، یعنی از قدرت‌های ظاهری نمی‌ترسند اولیاء خدا، از استکبار جهانی مثلاً نمی‌ترسند اولیاء خدا، برای مسائل مادی اگر چنانچه از دست‌شان رفت، در حادثه‌ای عزیزی را از دست دادند، محزون نمی‌شوند. پس آیۀ شریفۀ قرآن که می‌فرماید أَلَا إِنَّ أَوْلِيَاءَ اللَّهِ لَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَاهُم يَحْزَنُون، اولیاء خدا نه ترس در دل‌شان است و نه غمگین می‌شوند، یعنی ترس از قدرت‌های ظاهری این دنیا و غم و اندوه به‌خاطر مسائل مادی این دنیا. اینجور چیزها در دل انسان‌های مؤمن نیست.

  روایت شریفه و نشانه‌های متقین که علیg می‌فرمایند قُلُوبُهُمْ مَحْزُونَه، یعنی از عظمت خدا، از کوتاهی در انجام وظیفه و از تقصیری که دارند، از اینکه مستضعفین را، مظلومین را یاری نکردند، از اینکه با ظالمین مبارزه نکردند، کوتاهی در این کار اگر داشتند، به این خاطر دل‌های‌شان محزون است. پس جمع بین این صفات متقین در خطبۀ شریفۀ صدونود وسوم با آیۀ شریفه را بهش توجه داشته باشید. امیدواریم ان‌شاءالله خداوند متعال همۀ این صفاتی که برای متقین و اهل‌تقوا علی‌بن‌ابی‌طالبg بیان فرموده‌اند، همۀ ما ان‌شاءالله بتوانیم در همین عمر و سرمایه‌ای که خدا به ما داده است در این دنیا، آن‌ها را به‌دست بیاوریم.

  در ادامۀ مطالب و مباحث هفته‌های گذشته، روایتی را عرض می‌کنم از امام‌باقرg که جوابی برای سؤال‌هایی که گاهی به ذهن ما می‌آید یا سؤالی که به ذهن ما می‌آید که در ادامۀ مباحث امام ‌زمانg می‌آیند، تشکیل حکومت جهانی می‌دهند، چند سال این حکومت حضرت ادامه خواهد داشت؟ این یک روایت من عرض می‌کنم، روایات فراوانی داریم جهت اینکه ان‌شاءالله اگر خدا عمری داد به ما و درک کردیم فرج آن حضرت را و حکومت آن حضرت را بدانیم که حکومت آن حضرت چقدر خواهد بود. امام‌باقرg می‌فرمایند: «إنَّ القائِمَ یَمْلِکُ ثَلاثَ مائَهٍ و تِسعَ سِنینَ کَما لَبِثَ أهلُ الکَهفِ فی کَهفِهِمْ یَملَأُ الأرضَ عَدلاً و قِسطا کَما مُلِئَتْ ظُلْماً و جَورا و یَفْتَحُ اللهُ لَهُ شَرْقَ الأرْضِ و غَرْبَهَا.»

  خیلی روایت امیدوارکننده و امیدبخشی است و دل انسان‌های امیدوار به فرج آن حضرت را مطمئن و گرم می‌سازد. می‌فرمایند سلطنت و حکومت امام عصر ارواحنا له الفداء سیصدونُه سال خواهد بود، به تعداد سال‌هایی که اصحاب کهف که بیش از سیصد سال آن‌ها هم در غار معروف به اصحاب کهف که الان معروف است، در آنجا خوابیده‌اند، حکومت امام زمانgکه شخص شخیص آن حضرت هم حاکم خواهند بود، سیصدونُه سال طول خواهد کشید و در این مدت امام‌باقرg می‌فرمایند یَملَأُ الأرضَ قِسطا وَ عَدلاً کَما مُلِئَتْ ظُلْماً و جَورا، در این مدت سرتاسر عالم را حضرت پُر از عدل‌وداد خواهند کرد، همان‌طوری که پر از ظلم و جور شده است و بعد می‌فرمایند خداوند متعال یَفْتَحُ اللهُ لَهُ شَرْقَها و غَرْبَهَا، خداوند متعال با امدادهای غیبی خودش و با نصرت خودش، برای امام زمانg و حکومت آن حضرت شرق و غرب عالم را خواهد گشود، یَفْتَحُ اللهُ لَهُ شَرْقَها و غَرْبَهَا. این حکومتِ سیصدونه سالۀ آن حضرت، البته در قبل از ورود به این مطالب و مباحث عرض کردم که بعضی روایات دیگری هم داریم، سال‌های دیگری هم گفته شده است، ولی آنچه که تأکید بر آن شده است و قوی‌تر به نظر بزرگان آمده است همین قول است و این روایتی که امام‌باقرg فرموده‌اند، روایات دیگری هم داریم.

  + ان‌شاءالله امیدوار هستیم خداوند متعال به همۀ ما عمری بدهد که فرج امام زمانgرا درک کنیم و توفیقی بدهد که در حکومت آن حضرت جزو یاران آن حضرت قرار بگیریم.

  - الهی آمین.

  + خدایا به حق امام زمانg و آبرو و اعتبار مادرشان حضرت زهراB قسمت می‌دهیم فرج امام زمان‌مان را هرچه سریع‌تر محقق بفرما.

  - الهی آمین.

  + قلب مقدس و نازنین حضرتش را از همۀ ما راضی و خشنود قرار بده.

  - الهی آمین.

  + خدایا در سال۹۶ عیدی ما را فرج آن حضرت قرار بده.

  - الهی آمین.

  + به عزت و جلالت قسمت می‌دهیم، خدایا رهبر فرزانۀ انقلاب از جمیع بلایا و حوادث حفظ و حراست بفرما.

  - الهی آمین.

  + پرچم این انقلاب و این نظام را به دست معظم‌له، به دست بابرکت و باکفایت امام زمانgبرسان.

  - الهی آمین.

  + باران رحمتت را بر ما نازل بفرما.

  - الهی آمین.

  + بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ. وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ.

  - اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ اول

   

  اعوذبالله من الشیطان الرجیم.

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ نَحْمَدُهُ و نَسْتَعينُهُ و نَسْتَغْفِرُهُ و نَسْتَهْديهِ و نَتَوَکَّلُ عليه و نُصَلّی و نُسَلِّمُ علی حبيبه و نجيبه سیدِ رُسُلِهِ و حافظ سِرِّهِ بشيرِ رحمتهِ و نذير نقمته أبا القاسم مصطفی محمد و علی آله الاَّطیِّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لَا سِیَّمَا علی بن ابیطالب علیه السلام و فاطمة الزهرا سیدة نساء العالمین وَ الحَسَن وَ الحُسَیْن سَیِّدَا شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ و علی ابن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الحجة قائم المهدی صلوات الله علیهم الاجمعین وَ اللَّعْنَهُ دائم ‏ْعَلَى أَعْدَائِهِمْ من الآن الی قِيَامِ يَوْمِ الدِّينِ. اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فیکُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. اللهم اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدی اوصيکم و نَفسی عِبادَالله بِتقوی الله و طاعَة.

  در خطبۀ دوم، مجدداً خودم و شما نمازگزاران، برادران و خواهران گرامی را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم و به این کلام مولای متقیان علیgدر اوصاف متقین توجه می‌دهم که حضرت می‌فرمایند: «وَ شُرُورُهُمْ مَأْمُونَه.» انسان‌های باتقوا جز خیر و خوبی به دیگران، از وجود آن‌ها نمی‌رسد. این یک معیاری است برای اینکه خودمان را بشناسیم. در جمع خانواده‌مان، در جمع فامیل‌مان، در جمع روستای‌مان، شهرمان، کشورمان، در هر کجا که قرار گرفتیم، اگر از ما خیر به دیگران رسید، این نشانۀ تقوا است. اگر دیگران از شر و بدی ما ایمن بودند، نگران بدی ما نبودند، نگران زخم‌زبان ما نبودند، نگران غیبت ما نبودند که غیبت کنیم از کسی، نگران اینکه با نیش و کنایه‌های خودمان دیگران را آسیب برسانیم از لحاظ روحی و روانی به آ‌ن‌ها، این نگرانی را نداشتند، وَ شُرُورُهُمْ مَأْمُونَه، این نشانۀ این است که ما تقوا داریم. لذا وجود نازنین رسول گرامی اسلام، حضرت محمدبن‌عبداللهa می‌فرمایند: «إِنَّ شَرَّ النَّاسِ مَنْزِلَةً عِنْدَ اللَّهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ مَنْ يَخَافُ الناس شَرَّهُ.» بدترین مردم از لحاظ داشتن جایگاه نزد خدا، یعنی درواقع پَست‌ترین جایگاه را نزد خدا کسانی دارند در فردای قیامت که مردم از شر آن‌ها بترسند. به‌خاطر ترس از آن‌ها، نگران باشند مردم، لذا در این خطبۀ شریفه حضرت می‌فرمایند انسان‌های باتقوا کسانی هستند که دیگران از شر آن‌ها ایمن هستند. آزارشان به دیگران نمی‌رسد.

  نمازگزاران، برادران و خواهران گرامی، به اعمال خودمان یک نگاهی داشته باشیم، به آنچه که بر زبان‌مان جاری می‌شود. ببینیم دیگران از قِبَلِ این گفتار ما اذیت می‌شوند یا نه، خیر به آن‌ها می‌رسد. آیا خدایی نخواسته با زبان خودمان غیبت می‌کنیم، دعوایی را درست می‌کنیم، بدبینی بین زن و مردی به‌وجود می‌آوریم یا این برعکس است، بین زن و شوهرها ایجاد الفت می‌کنیم، تحکیم بنای خانواده‌ها را گفتار ما به دنبال خودش دارد یا تضعیف بنیان خانواده را. گاهی فرزند انسان، پسر انسان، دختر انسان، داماد انسان، عروس انسان، اقوام انسان، تشکیل خانواده می‌دهند، گاهی پدر و مادرها با یک گفتۀ نابه‌جا این خانواده را متزلزل می‌کنند. این شر است درواقع، این خلاف تقوا است، ولی گاهی پدر و مادرها با یک گفتۀ خودشان دل این جوان‌ها را گرم می‌کنند، آن‌ها را به زندگانی‌شان امیدوار می‌کنند، آن‌ها را در تربیت فرزندان‌شان کمک می‌کنند، این خیر است.

  علیgمی‌فرمایند انسان‌های باتقوا مردم از شر آن‌ها در امان هستند، خیرشان همیشه به دیگران می‌رسد. امیدواریم ان‌شاءالله خداوند این صفت را هم که از ویژگی‌های متقین است، به همۀ ما توفیق متصف شدن به آن را عنایت بفرماید.

  - الهی امین.

  مناسبت‌هایی که لازم است تذکر داده بشود، اولین آن‌ها این است که تسلیت عرض می‌کنیم درگذشت همسنگر نمازجمعه‌مان را و بسیجی فعال و کوشا و مخلص‌مان را مرحوم مغفور حاج آقای خواجه را که حقیقتاً این هفته که من آمدم اینجا، جای ایشان را در اعضای فعال ستاد نماز جمعه خالی دیدم. تسلیت می‌گوییم به فرزندان‌شان، به اقوام و بستگان‌شان، به مجموعۀ نمازگزاران جمعه، به‌خصوص اعضای نماز ستاد جمعه، این مرد بزرگواری که از هر کسی‌که ما شنیدیم، خوبی‌هایش را می‌گفتند. خیر او را انسان باایمان، انسان باتقوا، انسان نمازگزار باید این‌چنین باشد که همه خوبی‌های او را ذکر کنند و امیدواریم خداوند متعال ایشان را با نمازگزاران واقعی که ابا عبد الله الحسینg، ائمۀ اطهار، شهدای عزیز، اولیای خدا است، ان‌شاءالله محشور بگرداند.

  - الهی آمین.

  و جای خالی ایشان را در سنگر نماز جمعه با فرزندان عزیزشان ان‌شاءالله پُر کند.

  - الهی آمین.

  و حضور فرزندان‌شان را ان‌شاءالله در نماز جمعه و ستاد نماز جمعه ان‌شاءالله شاهد باشیم، این راه خیری که پدر ادامه داد تا آخرین لحظات عمر خودش، فقط دو هفتۀ آخر را در نماز جمعه ایشان نبودند به‌خاطر کسالت‌شان، ان‌شاءالله این راه را فرزندان ایشان هم ادامه بدهند. خدایا به حق اولیای خودت قسمت می‌دهیم نمازگزارانی که در سال گذشته از دنیا رفته‌اند، با اولیای خودت محشور بگردان.

  - الهی آمین.

  مناسبت دیگری که هست، حلول سال۹۶ هست که ان‌شاءالله تصمیم بگیریم با بندگی خدا شروع کردیم، لحظۀ تحویل سال، فقط همان دقیقه و ثانیۀ تحویل سال نباشد که این ذکر شریف را مرتب خواندیم، یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ. این خاصه همان ثانیه و دقیقۀ تحویل سال نباشد، برای تبدیل‌شدن به أَحْسَنِ الْحَالِ، همیشه باید در حال مجاهدت باشیم. همیشه باید در حال مبارزه باشیم. مبارزۀ با نفس که از او به جهاد اکبر تعبیر می‌شود. انسان همیشه، اگر ما بهترین حال را از خداوند متعال طلب می‌کنیم، تقاضا می‌کنیم، باید همیشه مراقب حال خودمان باشیم. چه جور حال جسمی‌اش را انسان مراقبت می‌کند؟ به‌خصوص آن‌هایی که در جسم‌شان یک ضعفی است، خیلی مراقبت شدید می‌کنند، فشارخون، قند خون، نمی‌دانم نبض‌شان را، حرارت بدن‌شان را، مرتب تست می‌کنند که نکند گرفتار آسیب بشود، چون آسیب‌دیده هستند. همۀ ما در مسائل معنوی به‌نوعی آسیب‌دیده هستیم. نمی‌توانیم ادعا کنیم آن بندگی خوب خدا را داشتیم، لذا اگر آسیب‌دیده هستیم و آمادگی آسیب‌رسیدن به دین و معنویت ما هست، باید مراقبت‌مان را بیشتر کنیم. حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ باید خودمان هم مراقب باشیم، حال خودمان را، معنویت خودمان را رصد کنیم، سال نو شده است خلاصه. ان‌شاءالله با استغفاری که داشتیم، خداوند متعال گناهان ما را بخشیده است، این امید را داریم. حق‌الله‌ها را بخشیده است، حق‌الناس‌ها را ادا کنیم. نمازهای واجبی که قضا شده است را از ما فوت شده است را قضا کنیم. روزه اگر به گردن ما است، نزدیک ماه رجب داریم می‌رسیم، دو ماه و چند روز دیگر بیشتر به ماه مبارک رمضان نداریم، اگر روزه‌ای از ما قضا شده است، تدارک کنیم.

  سال را با طاعت خدا شروع کردیم، با ذکر خدا شروع کردیم، همۀ ما، این را بلااستثناء من عرض می‌کنم، حتی همان عزیزی که در لحظۀ تحویل سال، مشغول فعالیتی بوده، در جایی خدمت‌رسانی به بندگان خدا و یا در حال حتی رانندگی، مع‌ذلک مقید بودند در آن لحظه ذکر خدا را داشته باشند. این شروع با ذکر خدا را ان‌شاءالله با یاد خدا همیشه ادامه بدهیم و از خدا بخواهیم سال بامعنویتی داشته باشیم. روزبه‌روز بر معنویت ما افزوده بشود. آمادگی برای آمدن امام زمانg سطح بالایی از معرفت را ما باید به‌دست بیاوریم، از معنویت را ما باید به‌دست بیاوریم. این هم یک مناسبت که ان‌شاءالله توجه به این مسئله داشته باشیم.

  و پنج‌شنبه ۱۰فروردین‌ماه، اول ماه رجب است، روز ولادت امام‌باقرg است و شب جمعه‌اش هم لیلة‌الرغائب است. یعنی شب برآروده شدن آرزوها است. ان‌شاءالله هرچه خوبی که می‌خواهیم از خدا در شب جمعۀ اول ماه رجب که جمعۀ پیش‌روی‌مان است، از خدا طلب کنیم، بخواهیم، ان‌شاءالله خداوند هم با لطفی که به بندگانش دارد، آرزوهایی که خیر دنیا و آخرت ما در آن‌ها است، قطعاً محقق خواهد کرد. حتی داریم در روایات که دعاهایی که بعضاً می‌کنیم و به اجابت نمی‌رسد در این دنیا، پاداش آن را خداوند چندین‌ برابر خداوند به انسان در آخرت می‌دهد که وقتی آن پاداش عظیم را می‌بیند، می‌گوید کاش در دنیا هیچ‌یک از دعاهای‌مان به اجابت نمی‌رسید، پاداشش را اینجا می‌گرفتیم. ما هیچ‌وقت نباید از دعا به درگاه خدا ناامید بشویم و هیچ‌وقت نباید از دعا کردن خسته بشویم و هیچ‌وقت نباید نسبت به اجابت دعاهای‌مان تردید داشته باشیم. مقدماتی دارد، همه آشنایی دارند عزیزان، من به اجمال عرض می‌کنم.

  لذا از دعا، از استغفار، از قدردانی لیلة‌الرغائب که پیش‌رو داریم، ان‌شاءالله غفلت نکنیم و به این سخن نورانی امام‌باقرg خودم و شما را توجه می‌دهم که حضرت می‌فرمایند: «الکَمالُ کُلُّ الکَمالِ اَلتَفَقَّهُ فی الدّين وَ الصَّبرُ عَلی النائِبَة وَ التَقديرِ المَعيشَة.» انسانی که طالب کمال است، عالی‌ترین درجۀ کمال و رشد و ترقی معنوی و مادی را درواقع در این روایت حضرت می‌فرمایند در گرو سه چیز است.

  اول فهم عمیق دین، اَلتَفَقَّهُ فی الدّين، فقه دانستن عمیق مسائل شرعی، گاهی ماها سطحی یک چیزهایی را می‌دانیم، اما عمیق دانستن مسائل شرعی، اعتقادی، اخلاقی، احکام دین، حلال و حرام می‌فرمایند شرط رسیدن به کمال این است. دوم وَ الصَّبرُ عَلی النائِبَة، اینکه انسان دربرابر مشکلاتی که به او می‌رسد، استقامت داشته باشد، خودش را نبازد، روحیۀ خودش را از دست ندهد، امید خودش را از دست ندهد، خیلی‌ها بودند در این دنیا چندین‌بار به صفر رسیدند و از صفر دومرتبه ساختن و به نتیجه رسیده‌اند. لذا اگر ما به مشکلی در این دنیا برخوردیم، نباید ناامید بشویم. امام‌باقرgمی‌فرمایند شرط رسیدن به کمال واقعی و به اعلی درجۀ کمال، صبر و استقامت دربرابر مشکلات و ناملایمت‌ها است و سوم فرمودند التَقديرِ المَعيشَة، اینکه انسان در معاش خودش، در زندگی مادی خودش هم اهل حساب‌وکتاب باشد. اگر هرچقدر انسان درآمد بالایی دارد، بخواهد بی‌حساب‌وکتاب خرج کند، تزویر کند، اسراف کند، آن ثروت دوام نمی‌آورد؛ اما اگر اهل حساب‌وکتاب باشد، به‌هرحال نگاه کند، درآمدش کم است، یک‌مقدار فیتیلۀ خرجش را پایین بکشد، درآمدش بیشتر شد، توسعه بدهد بر خانوادۀ خودش. مؤمنین یکی از گروه‌هایی که به گردن من و شما حق دارند، خانواده‌های‌مان هستند.

  یکی از بهترین جاهایی که ما اگر خواستیم انفاق کنیم، ارفاق کنیم، نفقۀ خانواده‌های‌مان را بهتر کنیم، خانواده‌های‌مان هستند. به دیگران هم باید انسان مؤمن توجه کند، اما اگر ترتیب و اولویتی بخواهد قرار داده بشود، خانواده‌ها، اقوام ضعیف، همسایه‌های ضعیف، همشهری‌های ضعیف، لذا در بحث زکات و زکات فطره، می‌فرمایند تا وقتی‌که انسان در بین اقوام خودش، همسایه‌های خودش، شهر و دیار خودش، فقیر و نیازمندی هست، حق ندارد به شهر دیگری ببرد. لذا در موضوع انفاق این مدنظرمان باشد، التَقديرِ المَعيشَة، خانم‌ها هم هوای کار آقایان‌شان را داشته باشند. همیشه درب مغازه را که آقایان باز می‌کنند، سر کار که عزیزان ما می‌روند، اینجور نیست که یک درآمد ثابتی و رو به تساعدی داشته باشند، بعضی‌ وقت‌ها کم، بعضی وقت‌ها زیاد، روزی دست خدا است، به‌هرحال گاهی بیشتر می‌شود، گاهی کمتر می‌شود، خانم‌ها هم باید در خانه یک مدیریت خوبی داشته باشند و در این موضوع التَقديرِ المَعيشَة خانم‌ها هم می‌توانند نقش هشتاددرصدی را داشته باشند و کمک کنند. ان‌شاءالله امیدواریم همۀ ما به آن کمال واقعی که امام‌باقرg فرمودند، با رعایت این سه دستورشان، ان‌شاءالله نائل بشویم.

  چهارمین مطلب، توجه به پیام نوروزی مقام معظم رهبری است، به‌خصوص دولت‌مردان توجه بکنند. سال۹۶ را مقام معظم رهبری به نام اقتصاد، تولید و اشتغال نامگذاری کردند. بحث تولید، قطعاً تولید داخل مدنظر مقام معظم رهبری است و لذا اگر بحث تولید مطرح می‌شود، مسئولین اگر باید به صنایع تولیدی و بخش‌های مولد جامع توجه بکنند، اونی که آن را باز به حرکت بیشتر درمی‌آورد، ما مردم هستیم. از تولیدات و محصولات داخل کشورِ خودمان استفاده بکنیم. شما ببینید همین کشورهای پیشرفته وقتی که می‌خواهند تشویق کنند مردم خودشان را، می‌گویند باید حتماً از تولیدات داخل کشور خودتان استفاده بکنید.

  دولت‌مردان هم باید بخش‌های مولد را تقویت کنند، ما مردم هم باید از تولیدات داخل استفاده بکنیم. ممکن است در مراحل اولیه، آن کیفیت تولیدات خارجی را در بعضی از جاها نداشته باشد که یک بخشش تبلیغاتی است، روانی است، ما را اینجوری عادت داده‌اند، ولی یک بخش هم واقعاً شاید اینجور باشد. لذا عزیزانی هم که تولید دست‌شان است، باید بر کیفیت جنس‌شان بیفزایند، بر تولیدشان بیفزایند. ما هم باید با خرید خودمان، آن‌ها را به این موضوع تشویق کنیم. گاهی اگر ما نخریم، آن‌ها چجور می‌توانند تولید بهتری داشته باشند، لذا اگر عِرق وطنی داریم، عِرق ملی داریم، اگر عِرق دینی داریم، همۀ این‌ها امروز به ما می‌گوید باید تا می‌توانیم و به فرمودۀ مقام معظم رهبری تا تولیدات داخلی در یک بخشی است، ما نباید دنبال مشابه خارجی‌اش بگردیم، در همۀ امور، در همۀ بحث‌ها. پس این بحث تولید، تولید داخل است.

  و اشتغالی که مقام معظم رهبری می‌فرمایند هم اشتغال مولد است. آقایان مسئولین به این موضوع توجه کنند. گاهی آمار می‌دهند ما این‌قدر اشتغال‌زایی کردیم، بعد می‌بینیم این اشتغال‌زایی نیست، یک نوع واسطه‌گری فقط اضافه شده است! یعنی پولی گرفته‌اند، به‌جای اینکه بروند روی اشتغال مولد کار کنند، در چرخۀ وساطت کار می‌کنند، این جنس را می‌خرند، انبار می‌کنند، باز آن جنس دیگر را بعد این را به‌تدریج وارد بازار می‌کنند. اینکه اشتغال مولد نیست، این درواقع همان واسطه‌گری است و باز نهایت اینجور اشتغال‌زایی کاذب، دودش در چشم مردم می‌رود. پس اگر تولید گفته می‌شود، تولید داخلی و اگر اشتغال گفته می‌شود، اشتغال مولد است منظور نظر مقام معظم رهبری و باید مسئولین به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند. گاهی وام‌های کذایی داده شده است به افرادی، همین‌هایی که برداشتند و رفتند و اختلاس‌ها، این‌ها همه اول وام را برای اشتغال گرفتند خیلی‌های‌شان و بعد به‌جای اشتغال در چرخۀ خلاصه اختلاس افتادند و واسطه‌گری افتادند و باز همۀ دود آن به چشم مردم، زحمت آن برای مسئولین و مشکلاتی که درست می‌شود، لذا این موضوع را توجه داشته باشید.

  مطالبی که معظم‌له فرمودند، اقتصاد اولویت اول کشور و کلید اصلی حل مشکلات. در این موضوع مسئولین توجه داشته باشند. واگذاری کارها به مدیران متدین، انقلابی، کارآمد و پُرتحرک. اگر یک مدیری حوصلۀ بیرون آمدن از اتاق کارش را ندارد، خب این مدیر چه تحرکی دارد‌؟ این مدیر چجور می‌تواند کار انجام بدهد؟ بهترین خاطرات مردم، در هر منطقه‌ای شما اگر سؤال بکنید، علی‌رغم داشتن همۀ مشکلات، وقتی است که مردم نقل می‌کنند این‌ها را برای ما، وقتی است که مثلاً فلان مسئول، عالی‌ترین مسئول به جمع مردم می‌پیوندد و در جمع مردم حضور پیدا می‌کند، ولو هیچ کاری هم انجام ندهد. این خاطرات فراوان در حافظۀ مردم ما هست، وقتی‌که مسئولین عالی‌رتبۀ نظام به جمع مردم متدین و کمتربرخوردار در یک منطقه‌ای از کشور حضور پیدا می‌کنند، این‌ها خیلی خوشحال می‌شوند مردم. از لحاظ روحی و روانی، حداقل یک تسکینی برای آلام مردم به‌وجود می‌آید، ولو هیچ کاری هم انجام نشده باشد. شما الان به حافظۀ خودتان یک مراجعه بکنید، در تاریخ گذشتۀ سی‌وهفت‌هشت سالۀ این انقلاب، می‌بینیم بهترین خاطره‌ها، بهترین‌ها را وقتی ذکر می‌کنیم، می‌گویند موقعی بود که فلان مسئول به این شهرستان آمد، ولو اینکه کاری هم عرض کردم اگرچه قدم مسئولین به هر جا بروند، با خیر و برکت است، یعنی وقتی می‌آیند از نزدیک مشکلات مردم را می‌بینند، بهتر و زودتر کارها را انجام می‌دهند. لذا اینکه مقام معظم رهبری بر کارآمدی، بر انقلابی، بر پرتحرک‌بودن و متدین‌بودن مدیران تأکید می‌کنند، برای همین است که حداقل در این کشور ان‌شاءالله یک حرکت جدیدی در سال۹۶ اتفاق بی‌افتد.

  در فراز دیگری می‌فرمایند که بزرگ‌ترین آمریکاستیزی، حل معیشت مردم است. با شعارِ تنها نیست که ما بگوییم مرگ بر آمریکا، تنهایی دردی را دوا می‌کند، اگر می‌خواهند اثبات کنند مسئولین استکبارستیزی خودشان را، باید حل مشکلات معیشتی مردم مدنظرشان بوده باشد، چرا که در روایات داریم کادَ الفَقرُ اَن یَکُونَ کُفرا، اگر مردمی با فقر دست‌به‌گریبان شدند و معیشت آن‌ها تأمین نشد، برای معاش‌شان گاهی دست به جایی دراز می‌کنند که شایسته نیست، لذا مسئولین خیلی وظیفۀ سنگینی در این مورد دارند و بعد معظم‌له می‌فرمایند که ضعف‌ها مربوط به مدیریت‌ها و کمبودها و ناتوانی‌های برخی مدیران است، نه حرکت عمومی نظام. گاهی جوان‌های ما این دو را باهم مخلوط می‌کنند، می‌خواهند از بندۀ نوعی اعتراض بکنند و انتقاد بکنند، می‌بینیم اصل نظام را زیر سؤال می‌برند. معظم‌له می‌فرمایند نه، آن کاستی‌ها این‌ها به‌‌خاطر ضعف مدیران است و اصل حرکت نظام یک حرکت پویا، یک حرکت روبه‌کمال و روبه‌رشدی است و هیچ کسی با کمترین توجه به اصل نظام ایراد نمی‌گیرد، آنچه که ایراد است، بر ما مدیران است، به‌خاطر ناتوانی‌هایی که داریم.

  بعد می‌فرمایند که هرگاه مدیریت انقلابی، فعال، پرتحرک داشتیم، کارها پیش رفته است و هر جا مدیریت‌های ضعیف، بی‌حال، ناامید، غیرانقلابی و بی‌تحرک داشتیم، کارها متوقف یا منحرف شده است. این تذکر مقام معظم رهبری در سخنان‌شان در اولین روز از سال۹۶ باید آویزۀ گوش مسئولین باشد. هم امید به مردم داده بشود، واقعاً کارهای خوبی از اول پیروزی انقلاب در این کشور انجام شده است، اما کاستی‌هایی هم هست، مسئولین برای رفع کاستی‌ها هستند، برای رفع گرفتاری‌ها هستند، کارهای خوب هم باید گفته بشود، واقعاً نظام مقدس جمهوری اسلامی اصلاً قابل مقایسه نیست با سابق. تا این گفته می‌شود، باز خیلی‌ها می‌گویند چرا ما انقلاب کردیم؟! اصلاً انقلاب کرده‌ایم برای همین که بهتر بشود، درست است انقلاب برای بهتر شدن است، اما این بهتری در فرازی مقام معظم رهبری می‌فرمایند دفعی که نمی‌شود، تدریجی است و مسئولین را هم من و شما انتخاب می‌کنیم، اگر فراز و فرودی در تلاش و کوشش و خدمت به شما اتفاق می‌افتد، درواقع انتخاب خود من و شما است.

  باز در آستانۀ انتخابات قرار داریم. دوماه دیگر تقریباً انتخابات ریاست جمهوری را داریم، شوراهای اسلامی شهر و روستا را داریم. ‌از الان به فکر باشید، خوب نگاه کنیم، خوب به حرکات و سکنات و کارهای آقایان دقت کنیم، به‌هرحال شوراهای اسلامی هستند که شهر و روستاها را دارند می‌چرخانند. وقتی شهردار یک شهر، وقتی دهیار یک روستا توسط شورای اسلامی انتخاب می‌شود، شهر را چه کسی می‌سازد؟ شهردار. شهردار را چه کسی انتخاب می‌کند؟ ‌شوراها. شوراها را چه کسانی انتخاب می‌کنند؟ من و شما. پس بیاییم واقعاً با آگاهی وارد صحنۀ انتخابات بشویم.

  کشور را چه کسانی در اجرا کارهایش را انجام می‌دهند؟ دولت‌ها. دولت را، رئیس دولت را، رئیس جمهور را چه کسانی انتخاب می‌کنند؟ من و شما. پس بنابراین یک سوزن به خودمان بزنیم به قول همان مَثل معروف، یک جوالدوز به دیگران. اول به خودمان یک تلنگری بزنیم، آقا ما می‌خواهیم رأی بدهیم، یک شخصی می‌خواهد بیاید چهارسال سکان‌دار کار اجرای این کشور بشود، توجه‌اش به دوست و رفیق و باند و باندبازی و حزب و گروه و چه چیزی است. اولویت برای این اشخاص چیست در این مملکت وقتی می‌خواهند مسئولیت قبول بکنند. وقتی از دل مردم حرکت می‌کنند، دغدغۀ مردم دارند، والا این مسئول می‌بینید گاهی رأی داده‌ایم به او رفت، چهارسالش تمام می‌شود و ما او را نمی‌بینم! این کی می‌تواند درد من و شما را بفهمد؟ امیدواریم ان‌شاءالله انتخابات آینده، همان‌جوری که مقام معظم رهبری فرمودند که بنابراین باید مدیران افرادی با انگیزه‌تر، کارآمدتر باشند و تلاش بیشتری انجام بدهند و به حول قوۀ الهی اینگونه نیز خواهد شد. امیدواریم ان‌شاءالله خداوند متعال آنچه که خیر و صلاح این مردم متدین، باایمان، شهیدپرور است، به‌ دست با کفایت خود این مردم رقم بزند و انتخابات آینده را یک انتخابات پرشور، بانشاط، ان‌شاءالله یک افراد منتخب کارآمد و پرکار و پرتلاش و متدین ان‌شاءالله خداوند قرار بدهد.

  + خدایا ما را یک‌آن به خودمان وامگذار.

  - الهی آمین.

  + عاقبت امورمان ختم به خیر بگردان.

  - الهی آمین.

  + قلب مقدس و نازنین امام زمانg از ما راضی و خشنود بگردان.

  - الهی آمین.

  + مریض‌های اسلام، خدایا لباس عافیت و سلامتی کامل بپوشان.

  - الهی آمین.

  + پروردگارا این ایام عزیزان ما، فرزندان ما، بستگان این مردم، همه در مسافرت هستند، خدایا سفر همۀ مسافرین اسلام را بی‌خطر قرار بده.

  - الهی آمین.

  + همه را سالماً قانماً به اوطان‌شان به سلامت برگردان.

  - الهی آمین.

  + عاقبت امور ما هم ختم به خیر بگردان.

  - الهی آمین.

  + رهبر فرزانۀ انقلاب بر توفیقات و تأییدات‌شان بیفزای.

  - الهی آمین.

  + خدمت‌گذاران این نظام را، دولت تدبیر و امید را در خدمت بیشتر و بهتر و کامل‌تر و مردم‌پسندتر ان‌شاءالله کمک و مساعدت بفرما.

  - الهی آمین.

  + بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ. وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ. صدق الله العلی العظیم. والسّلام علیکم و رحمة الله برکاته.

  - اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ دوم

  خطبه های نماز جمعه 27/12/1395

    خطبه های نماز جمعه 27/12/1395 شهرستان بردسکن خطیب حجت الاسلام امینی سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِين نَحْمَدُهُ و...

  متن نماز جمعه 20-12-1395

  جمعه، بیستم‌ اسفند۱۳۹۵، شهرستان بردسکن، خطیب حجت‌الاسلام امینی، مکان مسجد جامع و مصلای شهر بردسکن. سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِين...

  متن خطبه های نماز جمعه 13-12-1395

    أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ نَحْمَدُهُ و نَسْتَعينُهُ و نَسْتَغْفِرُهُ و نَسْتَهْديهِ و نَتَوَکَّلُ عليه و نُصَلّی و نُسَلِّمُ علی حبيبه و...

  متن خطبه های نماز جمعه 6-12-1395

    ۶اسفندماه۱۳۹۵، شهرستان بردسکن، خطیب حجت‌الاسلام امینی، مکان مسجد جامع و مصلای شهر بردسکن.   سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ...

  متن خطبه های نماز جمعه 29-11-1395

    بیست‌ونهم بهمن‌ماه۱۳۹۵، شهرستان بردسکن، خطیب حجت‌الاسلام امینی سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِين نَحْمَدُهُ و نَسْتَعينُهُ و...

  ارسال دیدگاه
  ارسال دیدگاه شما در مورد مطلب

  کد امنیتی :
  شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.
  بارگزاری مجدد کدنظر شما در مورد سیستم جدید سایت نماز جمعه چیست ؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
نظری ندارم...


تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر امام جمعه بردسکن می باشد