خطبه های متنی نماز جمعه 2-4-1396

  موضوع: اخبار, خطبه های نماز جمعه تاریخ ارسال: 1396/04/04 - 19:53

   

  جمعه، ۲تیر۱۳۹۶، شهرستان بردسکن، مکان مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب حجت‌الاسلام امینی.

  سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ نَحْمَدُهُ و نَسْتَعينُهُ و نَسْتَغْفِرُهُ و نَسْتَهْديهِ و نَتَوَکَّلُ عليه و نُصَلّی و نُسَلِّمُ علی حبيبه و نجيبه سیدِ رُسُلِهِ و حافظ سِرِّهِ بشير رحمتهِ و نذير نقمته أبا القاسم المصطفی محمد و علی آله الاطیَّبینَ الاطهَرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لَا سِیَّمَا بَقیَّهِ الله فِی الأرَضین وَاللَّعْنَهُ دائم ‏ْعَلَى أَعْدَائِهِمْ مِن اعداء الله الان الی قِيَامِ يَوْمِ الدِّينِ اوصيکم و نَفسی عِبادَ الله بِتقوی الله و طاعَة و اجتنابِ مَعصِیَتهِ.

  خودم و شما نمازگزاران، برادران و خواهران روزه‌دار را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم و بر اتصاف به تقوا برای خودم و شما نمازگزاران از خداوند متعال و منان استعانت و استمداد می‌جویم. امیدواریم ان‌شاءالله خداوند متعال قدم‌هایی که در روز قدس در راه اعتلای کلمة الله و برائت از عدو الله برداشته شد، بر صراط نلغزاند و نفرین و لعن نمازگزاران و روزه‌داران را در روز جهانی قدس هرچه سریع‌تر به هدف اجابت مقرون بگرداند.

  در ادامۀ مباحث و مباطلب هفته‌های گذشته در رابطه با توجه به قرآن و تأثیر آیات شریفۀ قرآن بر انفاس و نفوس مستعدۀ در این ماه، مطالبی مختصر بیان شد. در این هفته که آخرین هفته از ماه مبارک رمضان است و از جهتی باید عرض کنیم با تأسف قرآن‌ها را عدۀ زیادی از مؤمنین می‌بندند تا سال آینده و ماه مبارک رمضان آینده. توجه داشته باشیم عزیزان، غفلت از قرآن خسارت جبران‌ناپذیری برای آخرت همۀ ما خواهد بود. توجه بیشتر داشته باشیم نسبت به قرآن. ماه مبارک رمضان آغازی باشد برای توجه به قرآن، تلاوت قرآن، تدبر در قرآن، اما پایانی برای این توجه نباشد. استمرار بدهیم ان‌شاءالله این سفرۀ پربرکت الهی را که قرآن کریم است،‌ در بعد ماه مبارک رمضان هم تا سال آینده از آن غفلت نکنیم.

  در این هفته من روایتی را از امام‌صادقg عرض می‌کنم که ما بدانیم هنوز با آنچه که مطلوب ائمۀ اطهار و دین است، فاصلۀ ما با قرآن چقدر عمیق و زیاد است. امام‌صادقg می‌فرمایند: «کِتابُ اللَّهِ عَلی اَرْبَعَةِ اَشْیآءِ» کتاب خدا، قرآن چهار سطح و چهار مرحله دارد. «عَلَى العِبارَةِ، وَ الإشارَةِ، وَ اللَّطائِفِ، وَ الحَقائِقِ.» قرآنکریم، چهار سطح دارد. همۀ این توجه ما، تذکر ما و توصیۀ بزرگانمان را که ما گوش کردیم، هنوز در مرحلۀ اول قرآن هستیم. ما اگر می‌خواهیم جامعه‌ای مهدوی داشته باشیم و جامعه‌ای که ان‌شاءالله شایستگی آمدن منجی عالم بشریت را داشته باشد، باید سطح قرآنی ما هم بالاتر برود.

  عَلَى العِبارَةِ، فرمودند اولین سطح قرآن، سطح عبارت‌خوانی قرآن است. وَ العباراتُ لِلعَوَامّ. این سطح عبارت، برای تودۀ مردم است. برای کسانی هست که از درک عمیق آیات قرآنی و آن ظاهر عمیق قرآن و باطن عمین و نورانی آن، عاجز هستند. برای این‌هاست عبارات قرآن و آنچه که ما الان در جامعه شاهد هستیم، از تلاوت و تجوید و روخوانی وران‌خوانی و ترجمه و مفاهیم و تفسیر و لغت و واژگان قرآنی، همۀ این‌ها در سطح عبارت قرآن تعریف می‌شود؛ ولی آنچه از ما خواسته شده است، ترقی و تعالی و عبور از این عبارت‌ها است.

  اصلاً خود کلمۀ عبارت از عبور و معبر می‌آید و عابر. یعنی باید ما از این‌ها بگذریم. به سطح دوم برسیم که امام‌صادقg می‌فرمایند سطح دوم، عبارت است از اشارات قرآنی. یعنی رموزی در قرآن کریم خداوند قرار داده است و یک انسان مسلمان اهل قرآن باید به آن رموز قرآنی و اشارات او برسد. لذا فرمودند: «وَ الاْشارَةُ لِلْخَواصِّ.» اشاره‌های قرآنی برای اهل خواص است. آن‌هایی که از رتبۀ عوام آمده‌اند بالاتر. ما در هر موردی، در روزه هم این اصطلاحات را داریم. فرموده‌اند روزۀ عوام که فقط از مفطرات ظاهری پرهیز می‌کنند و روزۀ خواص و روزۀ خاص الخاص. دراینجا هم قرآن هم همین‌طور سطح اولش عبارات برای عوام و تودۀ مردم و کسانی‌که نمی‌توانند در عمق آیات قرآن قور کنند، خداوند قرار داده است. اما کسانی‌که می‌توانند، باید تلاش کنند سطح بالاتر که اشارات قرآن هست را برسند که برای خواص جامعۀ دینی است.

  مرحلۀ سوم، فرمودند: «وَ اللَّطائِفُ.» و لطایف و دقایق قرآنی که فرمودند: «لِلاْوْلیاءِ.» این مرحلۀ سوم که لطایف و دقایق قرآنی است، برای اولیای خدا است و مرحلۀ چهارم: «وَ الْحَقآئِقُ.» فرمودند: «لِلاْنْبِیاءِ.» ما تا مرحلۀ سوم این قرآن را می‌توانیم طی کنیم. لذا اگر دقت داشته باشیم، آنچه درواقع ما را به مغز و لُب اسلام و دین می‌رساند، آن مرحلۀ دوم و سوم قرآن کریم است. در رابطه با این موضوع، امام‌صادقg فرمودند: Pوَالتِّينِ وَالزَّيْتُونِ.O که در ظاهر خداوند سوگند یاد می‌کند به دو میوۀ بهشتی. می‌فرمایند: «منظور از این تین و زیتون، حسن و حسینD هستند.» و امام‌باقرg می‌فرمایند: «شرط قبولی طواف خانۀ خدا، ولایت‌پذیری از ائمۀ معصومینD است و اگر این شرط، یعنی پذیرش ولایت ائمۀ اطهار باشد، طواف خانۀ خدا از انسان قبول می‌شود و اعمال دیگر انسان به شرح ایضاً.

  لذا فرمودند: Pوَالتِّينِ وَالزَّيْتُونِ. وَطُورِ سِينِينَ. وَهَذَا الْبَلَدِ الْأَمِينِ.O آنچه درواقع امنیت می‌دهد به این خانۀ خدا، آن ولایت ائمۀ اطهارg است و رسول گرامی اسلام در آیۀ شریفۀP أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْكُمْO فرمودند این اولی الامر فرزندان من هستند و ائمۀ معصومین هستند که اولین آن‌ها علی‌بن‌ابی‌طالبg، بعد یکی‌یکی رسول گرامی اسلام ائمه را نام می‌برند تا به نام نامی حجت‌بن‌الحسن، ولی عصر ارواحنا له الفداء، می‌رسند و بعد می‌فرمایند برای آخرین آن‌ها غیبتی طولانی خواهد بود که در اثر طولانی‌شدن آن غیبت، عدۀ زیادی از کسانی‌که به عمق قرآن پی نبرده‌اند و از اشارات و لطایف و حقایق قرآن بهره‌ای نجسته‌اند، در امامت آن حضرت شک خواهند کرد، به‌خاطر طولانی‌شدن غیبتشان.

  و اما در همان شرایط سخت از لحاظ دین‌داری و طولانی‌شدن غیبت آن حضرت، رسول گرامی اسلام می‌فرمایند عده‌ای بر امامت او ثابت‌قدم و استوار خواهند ماند؛ اما آن‌ها کسانی هستند که خداوند متعال دل‌های آن‌ها را امتحان کرده است و به نور ایمان روشن ساخته است. لذا اگر ما بخواهیم در این دوره و زمانه بر آن عهدی که خدا از ما گرفته است و ولایتی که از ما خواسته است، باقی بمانیم، باید سطح قرآنی خودمان را عزیزان بالاتر بیاوریم. لذا ماه مبارک رمضان را پایه قرار بدهیم برای توجه به قرآن، برای تدبر در قرآن، برای فهم مفاهیم و واژه‌ها و کلیدواژه‌های قرآنی؛ اما در این مقطع نباید توقف کنیم و چقدر شایسته نیست که یک انسان مسلمانِ شیعۀ دوازده‌امامی که آن‌قدر ایئمۀ اطهار توصیه فرموده‌اند به قرآن و رسول گرامی اسلام در واپسین لحظات عمر شریفشان توصیۀ به قرآن و ولایت را باهم داشتند، حالا با این‌چنین پذیرش این‌چنین مکتبی، ما بیاییم هنوز با قرآن آشنایی نداشته باشیم یا در همان سطح عبارت‌های قرآن باقی بمانیم.

  اگر ما در سطح عبارت‌ها ماندیم، نمی‌توانیم خودمان را از وسوسه‌های شیطان و ابلیس، چه چن و چه إنس آن، مصون بدانیم. چرا که در روایات داریم: «رُبَّ تالَ القرآن و القرآنُ یَلعنُه.» چه بسیار تلاوت‌کنندگان قرآنی که قرآن آن‌ها را نفرین می‌کند. وقتی‌که در این قرآن، قور نکنند. وقتی‌که به باطن عمیق قرآن دست پیدا نکنند. وقتی‌که به ظاهر عمیق قرآن، به جمیع جوانب آن اطلاع پیدا نکنند. می‌بینیم با داشتن قرآن، به جنگ قرآن می‌روند. وقنی‌که قرآن‌ها را بر نیزه کردند، ولایت علی‌بن ابی‌طالب،g شخص علی‌بن‌ابی‌طالبg به آن‌ها دستور حمله داد، آن‌ها در مقابل حضرت ایستادند. چرا؟ این‌ها همان کسانی هستند که به ظاهر قرآن بسنده کردند. این خطر، نمازگزاران عزیز، روزه‌داران ماه مبارک رمضان،‌شیعیان علی‌بن‌ابی‌طالبg این خطر همۀ ما را تهدید می‌کند. لذا برای اینکه به این خطر مبتلا نشویم و این خطر دامن ما را نگیرد که قرآن خدایی ناخواسته سپر ما قرار بگیرد، وسیلۀ حملۀ ما قرار بگیرد، به ولی فقیه و امام معصوم و به فرمودۀ رسول گرامی اسلام در دورۀ غیبت بتوانیم ثابت‌قدم بر ولایت اهل‌بیت بمانیم که این ثابت‌قدم‌بودن بر ولایت اهل‌بیت در دورۀ غیبت، جز در ضل ولایت فقیه امکان‌پذیر نیست، باید تلاش کنیم که سطح خودمان را در رابطه با قرآن بالاتر ببریم.

  این ماه مبارک رمضان هم گذشت. اگر ما عبور نکنیم از عبارت‌هاو نرسیم به آن رموز و اشارت‌ها و بهره نبریم از لطایف قرآنی، به حقایق آن دست پیدا نخواهیم کرد.

  + خدایا به حقیقت امام‌زمان قسمت می‌دهیم، آن مفسر واقعی قرآن و آن مروج و مبلغ آیات نورانی آن را امام‌زمان ما را برسان.

  - الهی آمین.

  + فی آخر دَعْوانا أُوصِيكُمْ عِبَادَ اللَّهِ وَ نَفْسِی بِتَقْوَى اللَّه و طاعَة و اجتنابِ مَعصِیَتهِ وَ أُحَذِّرُكُمُ الدُّنْيَا ؟؟؟(۱۶:۵۴) و نُصَلّی و نُسَلِّمُ علی حبيبه و نجيبه سیدِ رُسُلِهِ و حافظ سِرِّهِ بشيرِ رحْمَتهِ و نَذيرِ نِقْمَته أبِی القاسِمِ المصطفی مُحَمَّد و علی آله الاَّطیَّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ وَ لَا سِیَّمَا بَقیَّهِ الله فِی الأرَضین فَااللَّعْنَهُ دائم ‏ْعَلَى أَعْدَائِهِمْ مِنَ الان إلَی قیامِ یَومِ الدِّینَ.

  + اَعُوذُ بِاللّهِ منَ الشّيطانِ الرَّجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ. وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ.

  - اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

   

  پایان خطبۀ اول

  اعوذبالله من الشیطان الرجیم.

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ نَحْمَدِهُ وَ نَسْتَعينُهُ و نَسْتَغْفِرُهُ و نَسْتَهْديهِ و نَتَوَکَّلُ عليه و نُصَلّی و نُسَلِّمُ علی حبيبه و نجيبه سیدِ رُسُلِهِ و حافظ سِرِّهِ بشيرِ رحْمَتهِ و نَذيرِ نِقْمَته أبِی القاسِمِ المصطفی مُحَمَّد و علی آله الاَّطیَّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لَا سِیَّمَا علی بن ابی طالب علیه السلام و فاطمة الزهرا سیدة نساء العالمین وَ الحَسَن وَ الحُسَیْن سَیِّدَا شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ و علی ابن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الحجة قائم المهدی صلوات الله علیهم الاجمعین وَ اللَّعْنَهُ دائم ‏ْعَلَى أَعْدَائِهِمْ اعداء ‌الله من الآن الی قِيَامِ يَوْمِ الدِّينِ. اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی مِنْ خَیْرِ أَعْوَانِهِ أَنْصَارِهِ وَ الْمُسْتَشْهَدِینَ بَیْنَ یَدَیْه اوصيکم و نَفسی عِبادَالله بِتقوی الله.

  خودم و شما نمازگزاران را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم. آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان است. روزه‌داری ما فسلسفه‌اش تقواست. فرمودند واجب شده است بر شما روزه؛ همان‌طوری که بر پیشینیان از شما خداوند روزه را واجب کرد. لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ، تا شما به تقوا دست پیدا کنید. باید بعد از ماه مبارک رمضان ما، زندگی ما متحول شده باشد. اخلاق ما باید بهتر شده باشد. معاشرت ما باید بهتر شده باشد. در زندگی‌مان، در روابط‌مان با بندگان خدا و خدا. باید معیار داشته باشم و آن معیار دستورات خداوند متعال و دین مبین اسلام است. امیدواریم ان‌شاءالله خداوند متعال نماز و روزۀ همۀ نمازگزاران و روزه داران را مورد قبولی درگاه خودش قرار داده باشد و توفیق روزۀ باقی‌مانده از این ماه مبارک رمضان را به همۀ ما عنایت بفرماید و قدم‌هایی که امروز در روز جهانی قدس در برائت از استکبار جهانی، آمریکا و صهیونیست‌ها، و محکوم‌کردن خباثت و جنایت ولیدۀ نامشروع استکبار جهانی آمریکا، یعنی صهیونیست‌ها، برداشته شد، خداوند این قدم‌ها را در صراط نلغزاند.

  و عزیزانی که در خط مقدم جبهۀ مبارزۀ با استکبار و صهیونیست‌ها هستند، به برکت دعای نمازگزاران و روزه‌داران امروز، آن‌ها را هرچه سریع‌تر خداوند به پیروزی نهایی برساند.

  حضرت امامe فرمودند: «تکلیف همۀ مسلمین است که قدس را آزاد کنند.» این فرمایش امام. خلف صالح امام، مقام معظم رهبری هم تأکید بر همین موضوع داشتند و دارند. لذا کسانی‌که به امام تأسی کردند و رهبری فرزانۀ انقلاب، چه مسئولین و چه مردم، امروز به صحنه آمدند و اعلام کردند همبستگی خودشان را با مظلومین فلسطین و با عزیزانی که در خط مقدم با یهود می‌جنگند و ان‌شاءالله به‌زودی شاهد آزادی قدس خواهیم بود. این نوید را رهبر انقلاب دادند که ۲۵سال آینده را صهیونیست‌ها نخواهند دید. قطعاً با توجه به روایاتی که می‌فرماید: «المؤمنِ يَنظُرُ بنورِ اللّه» مؤمن به نور خدا می‌بیند. چجور یک اشعه‌ای می‌تواند در دل شب تاریک، این ظلمات و تاریک‌ها را بشکافد و مسیرهای طولانی را ببیند. اشعه‌هایی که امروز بر دوربین‌های برای نگاه در شب و بُردشب تعبیه شده است. مؤمن به نور خدا می‌نگرد و می‌بیند. آینده را می‌بیند. لذا این نوید رهبر فرزانۀ انقلاب، ان‌شاءالله به زودی محقق خواهد شد و ما امیدواریم که زنده باشیم و تحقق این نوید و این بشارت را ببینم و نابودی آل یهود و صهیونیست‌های غاصب را ان‌شاءالله به شادمانی بپردازیم.

  نکتۀ دومی که روز قدس بحمدالله در کشور ما ثابت شد که همۀ سلایق سیاسی با اختلافات دیدگاه سیاسی که دارند، اما در اصل اعتقادات دینی و آنچه لازمۀ یک مسلمان واقعی است، باهم مشترک هستند،‌ به صحنه آمدند. لذا امام می‌فرمایند: «روز قدس، روز زوال بی‌تفاوتی‌هاست.» آن‌هایی که بی‌تفاوت به امر قدس هستند، پایان عمرشان و زوال خودشان را شاهد خواهند بود. روز قدس، روز همبستگی بین‌المللی اسلامی است. روز قدس، روز اعلام وجود ملت‌های مستضعف است. روز قدس،‌ روز مقابلۀ با مستکبرینی هم‌چون آمریکای جنایت‌کار است. روز قدس، روز مقدمۀ نابودی مستکبران است و روز قدس،‌روز اهتزاز بین‌المللی بیرق اسلام است و این‌ها ان‌شاءالله به‌زودی محقق خواهد شد و ما شاهد آن خواهیم بود. درود خدا بر شما مردمی که امام در ۱۶مرداد۱۳۵۸ فرمودند که پس از بمباران جنوب لبنان توسط اسرائیل غاصب، امام از مسلمانان جهان خواستند که آخرین جمعۀ ماه مبارک رمضان را به‌عنوان روز قدس اعلام کنند و مردم به صحنه بیایند. با راهپیمایی خودشان، با تظاهرات خودشان، با شعارهای کوبندۀ خودشان، با صف واحد و مستحکم و منسجم خودشان در مقابل دشمنان اسلام سینه سپر کنند، امروز بعد از گذشت ۳۸سال،‌ شما مؤمنین این پیام امام را که توسط خلف صالح امام، مقام معظم رهبری، اعلام می‌شود، مراجع اعظام تقلید اهتمام به این مسئله دارند، مسئولین محترم همه توصیۀ به حضور در این‌چنین روزی می‌کنند، شما مردم متدین بحمدالله پاسخ‌گوی امام و رهبری و مسئولین حضور پیدا می‌کنید. درود خدا بر شما. امیدواریم ان‌شاءالله به‌زودی تحقق‌بخش منویات مقام معظم رهبری و خواسته‌های روح بلند و ملکوتی امام راحل در این موضوع باشیم.

  اما مناسبت‌های دیگری هم ما داریم که روز دوشنبه، اول شوال و روز عید فطر اعلام شده است. امیدواریم ان‌شاءالله خداوند عیدی ما را فرج آقا و مولای‌مان امام‌زمانg قرار دهد. مسئلۀ شرعی آن روز، اولین آن‌ها و مهم‌ترین آن‌ها که همۀ روزه‌داران به آن توجه داشته باشند،‌بحث خارج‌کردن زکات و فطریه است. از شب عید، غروب شب عید فطر بر هر کسی که زنده باشد و وجود داشته باشد، یک فطریه واجب می‌شود بر سرپرست آن خانواده که باید کنار گذاشته بشود و قبل از نماز عید فطر رد بشود. میزان فطریه در شهرستان ما و شهرستان‌های مجاور و استان خراسان رضوی، چهار هزار و پانصد تومان اعلام شده است. حداقل را در نظر گرفته‌اند. حالاک سی خواست بیشتر بدهد، خودش می‌داند؛ اما حداقل چهار هزار و پانصد تومان، یعنی سه کیلو گندم، کیلویی هزار و پانصد تومان در نظر گرفته شده است. مؤمنینی که یک ماه را روضه گرفتند، عزیزانی که از نعمت زندگی و حیات برخوردار بودند، ممکن است که کسالت داشتند و نتوانستند روزه بگیرند، فطریه بر همه واجب است، مگر آن‌هایی که فقیر باشند و نتوانند این کار را انجام بدهند، با شرایط خاص خودش. لذا از این موضوع هم ان‌شاءالله عزیزان غفلت نکنند.

  مناسبت‌های دیگری هست. ما ۶تیر را داریم. روزی که منافقین کوردل به رئیس‌جمهور، رهبری فرزانۀ انقلاب که امروز هستند، آن زمان ریاست‌جمهوری را برعهده داشتند، در ۶تیر سوءقصدی را انجام دادند و این عزیز ما را مجروح کردند. در بیمارستان بستری بودند که حادثۀ ۷تیر اتفاق افتاد در سال۶۰ و ۷۲تَن با شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی به شهادت رسیدند که به نام روز قوۀ قضاییه و هفتۀ قوۀ قضاییه نامگذاری شده است. قضات ما امروز این‌چنین الگویی دارند و اگر بخواهند به آن مقام شامخ این شهید عزیز برسند، باید آن شرایط قضات را که در شرع مقدس تعریف شده است و تعیین شده است را داشته باشند. قاضی باید به عدالت رفتار کند. قاضی باید تحت تأثیر سفارشات جانبی قرار نگیرد. قاضی باید تحت تأثیر شخصیت‌هایی که مرتکب خلاف می‌شوند، قرار نگیرد. قاضی معیار و میزان او عدل و قانون و قرآن است که باید آن‌ها را مدنظر داشته باشد.

  خب ما خدا را شاکر هستیم. قوای سه‌گانۀ ما هرکدام علی‌رغم استقلالی که دارند، یعنی قوۀ مجریه، قوۀ مقننه و قوۀ قضاییه تعامل انسانی خوبی هم با یکدیگر دارند و این تعاملشان مانع از انجام وظیفه‌شان نمی‌شود. لذا ما قوۀ قضاییه مقدر و همانند شهید بهشتی می‌خواهیم که در برابر کسانی‌که در آن زمان مقابل او قرار گرفته بودند، مانند کوه استوار ایستاد و هیچ لحظه‌ای از انجام وظیفۀ خودش و قضاوت به‌حق خودش کوتاهی نکرد. امیدواریم ان‌شاءالله عزیزان ما در هر کجا که هستند، در این مسند موفق و مؤید باشند.

  اما چند جمله‌ای هم در رابطه با مسائلی که پیش آمد. خب ما نهایت تشکر را داریم از عزیزان‌مان در سپاه و بخش موشکی سپاه که با فرستادن شش موشک، قلب استکبار جهانی را به لرزه درآوردند. درست است که این موشک‌ها به مقرّ و پایگاه‌های داعشی‌های خبیث در سوریه اثابت کرد؛ اما از لحاظ روحی و روانی و تبعات و جانانه به آن قلب استکبار جهانی را نشانه رفتند. درود می‌فرستیم به این عزیزان و برای آن‌ها آرزوی سلامتی و موفقیت داریم. همان‌طوری که این‌ها دل ملت ایران را دل رهبری فرزانۀ انقلاب را و دل امام‌زمان را شاد کردند، ان‌شاءالله دل این عزیزان هم شاد بشود به فرج آقا و مولای‌مان امام‌زمانg و به نابودی دشمنان کوردلشان در خارج و داخل که هستند و گاهی وسوسه‌هایی و سخنانی را بر زبان می‌آورند، ان‌شاءالله دل این عزیزان هم به نابودی دشمنانشان شاد شود.

  مناسبت‌های دیگری هم هست که من دیگر به آن‌ها نمی‌پردازم؛ اما چند جمله لازم می‌دانم باتوجه به این سخنانی که اخیراً وزیر خارجۀ آمریکا بر زبان آورد و با صراحت اعلام کرد که ما براندازی نظام جمهوری اسلامی را دنبال می‌کنیم و برای براندازی این نظام جمهوری اسلامی از هیچ کاری دریغ نمی‌کنیم و به‌خصوص اشاره کرد، عزیزان به این نکته توجه کنند، به‌خصوص برای بحث براندازی نظام جمهوری اسلامی اشاره کرد به تفاله‌های داخلی که دارند و گفت باید از طریق مهره‌های داخلی و افراد نفوذی داخلی‌مان نظام را براندازی نرم داشته باشیم. بدون جنگ، این نظام را ساقطط کنیم. لذا برای این کار مبالغ هنگفتی را اختصاص دادند و چند کار را در دستور کارشان قرار دادند. ما باید بدانیم گاهی یک سخنی گفته می‌شود، گاهی یک حرکت مرموزانه‌ای انجام می‌شود، گاهی یک ایما و اشاره‌ای می‌شود، ما بدانیم این حرکت مرموزانه،‌این سخن یا این موضوع از چه جایگاهی دارد سرچشمه می‌گیرد.

  مؤمن باید زیرک باشد در کار دین خودش. بصیرتی که درر تعقیب نمازمان می‌خوانیم و از خداوند متعال می‌خواهیم، در اینجاها باید به درد ما بخورد و دست ما را بگیرد. اولین کار آن‌ها این است که اهانت به مقدسات نظام و اسلام و تحریف حقایق اسلام و خط امام. در دستور کارشان برای براندازی نظام، این را قرار دادند. شما امروز در فضاهای مجازی ببینید چه خبر است. لذا این‌ها از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ ما از پلیس فتا و کسانی‌که در مبارزۀ با جرایم فضاهای مجازی فعالیت می‌کنند، به‌جد می‌خواهیم همان‌طوری که در زمان جنگ یک نیروی نفوذی و ستون پنجم دشمن را با قاطعیت با او برخورد می‌کردند، این نفوذی‌های فضای مجازی و این وسوسه‌های شیطانی که در فضای مجازی از دهان عده‌ای می‌پرد و روی نوشته می‌آید و در اختیار دیگران، با این‌ها هم به‌جد برخورد کنند.

  دومین کاری که این‌ها برای براندازی نرم این نظام هزینه برای آن می‌کنند و پای آن ایستاده‌اند و تلاش می‌کنند، این است که ترویج حاکمیت دوگانه و دوقطبی‌سازی در جامعه به منظور هدف قرار دادن وحدت ملی و انسجام اسلامی است. این هم یکی از توطئه‌های دشمنان است. لذا در جایی که سخن گفته می‌شود و ما متوجه می‌شویم که می‌خواهند جامعه را دوقطبی کنند،‌ باید متوجه باشیم. این حرف، حرف دشمن و خواستۀ دشمن است. از دهان هر کسی‌که بیرون بیاید. ما یک جامعۀ دینی و اسلامی و ایرانی داریم که مجموعۀ این کشور پهناور ایران اسلامی است. با همۀ گرایش‌های سیاسی، با همۀ قومیت‌های مذهبی و با همۀ اقوام و فرقه‌ها و جای‌جای نقاط جغرافیایی متعدد، اما یدّ واحده و سخن واحد دارند و پشت سر رهبری واحدشان هر سخنی را و هر موضوعی را که مطالبه کند رهبری، همه باهم دنبال آن هستند. کسانی به فکر دوقطبی‌کردن جامعه نباشد. وحدت جامعه و انسجام اسلامی را به‌هم نزنند.

  سوم، فعال‌کردن شکاف‌های قومی و مذهبی و زیست منافقانه در این شکاف‌ها و در این بریدگی‌ها برای اینکه اخلال کنند در امنیت ملی ما. این هم یکی از راهبردهای آن‌ها برای ازبین‌بردن این نظام جمهوری اسلامی توسط نخاله‌ها و تفاله‌های داخلی‌شان است.

  چهارم، هدف قرار دادن اصل ولایت فقیه و مصداق کارآمد آن که امروز مقام معظم رهبری، ولی فقیه، نائب امام‌زمان، حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای، می‌باشد، آن‌ها در دستور کارشان قرار داده‌اند و مخدوش کنند مفهوم مبانی ولایت و امامت را در جامعه. به این هم ما باید خیلی توجه کنیم. متأسفانه بعضی از کسانی‌که این‌چنین سخنانی می‌گویند، مسئولیت‌هایی هم بعضاً دارند. ما باید خیلی به‌هوش باشیم. این مبانی ولایت فقیه و امامت را اگر چنانچه مخدوش کردند، دیگر سنگ روی سنگ نمی‌ایستد. دیگر جامعۀ اسلامی ما، شیعی ما نمی‌تواند بر آن مواضع خودش اسرار داشته باشد و مقاومت داشته باشد. این‌ها این را دارند تعقیب می‌کنند. ما باید به‌هوش باشیم. من در جمعۀ آخر ماه مبارک رمضان این‌ها را عرض می‌کنم، چون خیلی از عزیزان شاید در هفتۀ آینده نباشند. اما بدانیم عزیزان توطئۀ دشمن را.

  پنجم، زیرسؤال‌بردن کارآمدی نظام به‌ویژه ایام حیات پرافتخار امام و به حاشیه بردن نام و یاد امام. این هم یکی از راهبردهای دشمنان است. می‌خواهند یاد امام را خط امام را به حاشیه برانند.

  ششم، تبلیغ و ترویج لیبرالیسم و سکولاریسم در جامعه و نفوذ دادن زیست این تفکرات الحادی در کارکردهای دولتی و به‌ویژه در بخش‌های فرهنگی. به این هم توجه داشته باشید. می‌خواهند این افکار الحادی سکولار و لیبرال را نفوذ بدهند،‌ به‌خصوص در کارکردهای فرهنگی که در بدنۀ دولت و غیردولت قرار داده‌اند. ممکن است این‌چنین تفکراتی در حوزه‌های علمیه پیدا بشود، ممکن است این‌چنین تفکراتی در دانشگاه‌ها پیدا بشود، ممکن است این‌چنین تفکراتی در آموزش‌وپرورش پیدا بشود، ممکن است این‌چنین تفکراتی در ادارۀ ارشاد اسلامی پیدا بشود، در این موضوعات این‌ها دارند تلاش می‌کنند. اگر این تفکرات نفوذ کرد و خدایی نخواسته سیاست و دیانت را از هم جدا کردند که سکولار معنا و مفهومش این است در یک نگاه، این‌ها به اهداف خودشان رسیده‌اند و این نظام را به‌زودی ساقط می‌کنند.

  زیرسؤال‌بردن اقتدار منطقه‌ای و جهانی انقلاب اسلامی و اثبات بی‌فایده‌بودن مبارزه با استکبار جهانی. این‌هم یکی از راهبردهای آن‌ها برای نابودی نظام است.

  آخرین مورد، حمله به سپاه پاسداران به‌عنوان ستون اصلی خیمۀ نگهبانان جمهوری اسلامی به بهانه‌های واهی به‌عنوان مکمل تصویب تحریم‌های جدید سنای آمریکا علیه پاسداران انقلاب اسلامی، علیه سپاه انقلاب اسلامی. این‌ها اخیراً در مجلس سنای خودشان، تحریم‌هایی را اضافه کردند که بیش‌تر آن‌ها برمی‌گردد به سپاه پاسداران. چرا؟ چون سپاه از مؤلفه‌های اصلی این نظام است. سپاه نقش او در امنیت، نقش او در حفظ ارزش‌های انقلاب و حفظ دست‌آوردهای این نظام نقش اساسی واصلی است؛ لذا این تحریم‌های جدید بخش عمدۀ آن به سپاه آن‌ها ارجاع دادند و برمی‌گردد. می‌خواهند این ستون حافظ خیمه‌های انقلاب را و خیمۀ انقلاب را درواقع به این طریق تضعیف کنند.

  آنچه که وظیفۀ ما هست، باید این ترفندهای دشمن را بشناسیم و ان‌شاءالله از عزیزانی که در مقابلۀ با دشمن قرار دارند، حمایت کنیم و با دقت و توجه خط و ربط و حرکت و گفتار مسئولین نظام را زیر نظر داشته باشیم و در هر کجا احساس کردیم که احتتاج یا انحرافی در گفتار و رفتارشان به‌وجود آمد، به فرمایش مولای متقیان، علیg، تذکر بدهیم به آن‌ها و جلوی آن‌ها را بگیریم. اگرچه بحمدالله مسئولین مراقب هستند،‌ مواظب هستند، همه از فرزندان این ملت رشید هستند و با رشادت و شهامت و شجاعت در مقابل دشمنان می‌ایستند؛ اما دشمنان نفوذی‌هایی در این بدنه دارند. ما باید آن نفوذی‌ها را شناسایی کنیم.

  یک تذکری را عرض کنم، هفتۀ خلاصه صرفه‌جویی در آب هم هست. از او تابستان یک هفته به این نام، نامگذاری شده است. عزیزان وضعیت آب بحرانی است. ما باید این را درک کنیم. بیست درصد مصرف‌کنندگان آب خانگی مازاد استاندارد لازم دارند مصرف می‌کنند. انشعابات غیرقانونی، بعضی‌ها متأسفانه استفاده می‌کنند. ممکن است این انشعابات غیرقانونی و خلاف از نهادها باشد. از اداره‌ها باشد. از خلاصه جاهایی که نیاز بیشتری به آب دارند. دیگر من صریح نمی‌گویم، باشد. این‌ها خلاصه خلاف قانون است. این آبی که با این زحمت که هر لیتری که من و شما الان مصرف می‌کنیم، اگر بخواهند پولش را حساب کنند، لیتری هزار تومان برای دولت هزینه دارد این‌ها. من و شما چقدر دارند این آب را می‌دهند؟ لذا عزیزان ما مکلف هستیم به‌عنوان یک مسلمان، به‌عنوان یک متدین به صرفه‌جویی در همۀ مسائل و قناعت به‌خصوص در موضوع آب که ان‌شاءالله کشور ما با مشکلی در این رابطه روبه‌رو نشود.

  + خدایا به حقیقت امام‌زمانg قَسمت می‌دهیم، ما را یک‌آن به خودمان وامگذار.

  - الهی‌ آمین.

  + رهبر فرزانۀ انقلاب، خدمتگزاران صدیق نظام بر توفیقات و تأییداتشان بیفزای.

  - الهی‌ آمین.

  + کسانی‌که صادقه برای دین و ممکلت ما خدمت می‌کنند، تأیید فرما.

  - الهی‌ آمین.

  + کسانی‌که منافقانه خیانت می‌کنند، رسوا و ذلیل فرما.

  - الهی‌ آمین.

  + بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ. وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ.

  پایان خطبۀ دوم

  تقدیر امام جمعه بردسکن از حضور گسترده مردم روزه دار درراهپیمایی روز جهانی ق ...

  تقدیر امام جمعه بردسکن از حضور گسترده مردم روزه دار درراهپیمایی روز جهانی قدس بردسکن- امام جمعه بردسکن از حضور گسترده قشرهای مختلف مردم درراهپیمایی روز جهانی قدس تقدیر کرد. به گزارش قدس آنلاین ،حجت الاسلام علی اصغر امینی در آخرین...

  خطبه های متنی نماز جمعه 26-3-1396

    خطبه های متنی نماز جمعه 26-3-1396 جمعه، ۲۶خرداد‌۱۳۹۶، شهرستان بردسکن، خطیب حجت‌الاسلام امینی، مکان مسجد جامع و مصلای شهر. سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ....

  خطبه های متنی نماز جمعه 12-3-1396

    خطبه های متنی نماز جمعه 12-3-1396 جمعه، ۱۲خرداد‌۱۳۹۶، شهرستان بردسکن، مکان مسجد جامع و مصلای شهر بردسکن، خطیب حجت‌الاسلام امینی. سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ...

  خطبه صوتی نماز جمعه تاریخ : 29-2-1396

  [attachment=163]   جمعه، ۲۹اردیبهشت‌۱۳۹۶، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر بردسکن، خطیب حجت‌الاسلام امینی.
  سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ...

  متن نماز جمعه 20-12-1395

  جمعه، بیستم‌ اسفند۱۳۹۵، شهرستان بردسکن، خطیب حجت‌الاسلام امینی، مکان مسجد جامع و مصلای شهر بردسکن. سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِين...

  ارسال دیدگاه
  ارسال دیدگاه شما در مورد مطلب

  کد امنیتی :
  شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.
  بارگزاری مجدد کدنظر شما در مورد سیستم جدید سایت نماز جمعه چیست ؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
نظری ندارم...


تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر امام جمعه بردسکن می باشد