متن خطبه های نماز جمعه 23-4-1396

  موضوع: اخبار, خطبه های نماز جمعه, سخنرانی تاریخ ارسال: 1396/04/25 - 14:01

  متن خطبه های نماز جمعه 23-4-1396

  متن خطبه های نماز جمعه 23-4-1396

   


  جمعه، ۲۳تیر‌۱۳۹۶، شهرستان بردسکن، خطیب حجت‌الاسلام امینی، مکان مسجد جامع و مصلای شهر.
  سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ نَحْمَدُهُ و نَسْتَعينُهُ و نَسْتَغْفِرُهُ و نَسْتَهْديهِ و نَتَوَکَّلُ عليه و نُصَلّی و نُسَلِّمُ علی حبيبه و نجيبه سیدِ رُسُلِهِ و حافظ سِرِّهِ بشير رحمتهِ و نذير نقمته أبا القاسم المصطفی محمد و علی آله الاطیَّبینَ الطاهِرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لَا سِیَّمَا بَقیَّهِ الله فِی الأرَضین وَاللَّعْنَهُ دائم ‏ْعَلَى أَعْدَائِهِمْ اعداء الله مِنَ الان الی يَوْمِ لقاء الله اوصيکم و نَفسی عِبادَ الله بِتقوی الله و طاعَة و اجتنابِ مَعصِیَتهِ.
  خودم و شما نمازگزاران، برادران و خواهران ایمانی را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم و بر اتصاف به تقوا، برای خودم و شما نمازگزاران از خداوند متعال و منان استعانت و استمداد می‌جویم. در ادامۀ مطالب و مباحث هفته‌های گذشته در خطبۀ اول، هدایای سفر آخرت، هدایای مالک، خازن و مأمور دوزخ را بیان می‌کردیم. سه هدیۀ او را بحث کردیم، مفصل به‌خصوص هدیۀ سوم که رسول گرامی اسلام، حضرت محمدبن‌عبدالله صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: «تَرْکُ المَعاصی.» سومین هدیۀ خازن دوزخ، ترک گناهان است با استناد به روایتی از وسائل الشیعه، سیزده نوع گناه با آثار و آسیب‌ها و تبعات آن مفصل در خطبه‌های گذشته بیان شد.
  چهارمین هدیۀ مالک، خازن دوزن، رسول گرامی اسلام می‌فرمایند: « وَ بِرُّ الْوَالِدَيْنِ.» اینکه انسان نسبت به پدر و مادرخ ودش برّ و نیکی داشته باشد. در این رابطه من اجمالاً همۀ شما نمازگزاران را توصیه می‌کنم به مطالعۀ عمیق دعای ۲۴ صحیفۀ کاملۀ سجادیۀ امام‌سجاد علیه السلام که در آنجا شأن و جایگاه پدر و مادر و بخشی از وظایفی که ما نسبت به این دو گوهر ارزشمند داریم را حضرت با لسان مناجات و دعا که خیلی هم تأثیرگذار است بر روح و جان انسان‌ها، بیان فرمودند. من خواهش می‌کنم عزیزان یک وقتی بگذارند برای مطالعۀ این دعای ۲۴ صحیفۀ کاملۀ سجادیه و دعای ۲۵ هم باز در وظایف والدین نسبت به فرزندان است. برای فرزندان، انسان دعا کند. چه دعایی برای این‌ها داشته باشیم. این سفارش اول من.
  و اما در این رابطه ما باید توجه داشته باشیم بحث اذیت‌نکردن پدر و مادر یک مطلبی هست. گاهی گفته می‌شود به فرزندان، می‌گویند ما که اذیت نمی‌کنیم پدر و مادرمان را. اذیت‌نکردن نسبت به دیگران وظیفۀ همۀ ما است. هیچ‌کسی را ما نباید آزار بدهیم، اذیت کنیم. اگر ما آزار و اذیت خودمان را از دیگران گرفتیم، خیلی هنر نکردیم، چون حتی در روایات اسلامی ما، آموزه‌های دینی ما فراوان سفارش شده است که حتی حیوانات هم از دست انسان نباید آزار ببینند. میازار موری که دانه‌کش است. اگر چنانچه موری را انسان اذیت بکند، فردای قیامت باید جواب بدهد. ما آزار و اذیت خودمان را حتی از یک مورچه باید دور کنیم و آزار ما به او نرسد، تا چه رسد به انسانی، تا چه رسد به پدر و مادر. این خیلی هنر نیست که بعضی‌ها فوراً می‌گویند ما که اذیت نمی‌کنیم پدر و مادر را.
  فراتر از این، ما وظیفه داریم نسبت به والدین خودمان آن برّ و احسانی است که نسبت به آن‌ها باید داشته باشیم که آیۀ شریفۀ قرآن با صراحت می‌فرماید: Nوَقَضی رَبُّکَ أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ إِیَّاهُ وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناًM حکم خدا این است که در عرصه و میدان عبادت و عبودیت، جز خدا را انسان عبادت نکند و به پدر و مادر خودش احسان داشته باشد. نیکی داشته باشد. آن‌هم NبِالْوالِدَیْنِM این NباM یعنی انسان به دست خودش خدمت کند به پدر و مادرش، واسطه نگیرد. بعضی وقت‌ها، ماها کأنهُ خیلی هنر کردیم، می‌گوییم آقا ما که برای پدر و مادرمان کم نذاشتیم، پیر شدند، ناتوان شدند، برایشان کسی را گرفتیم، ماهی این‌قدر می‌دهیم تا به آن‌ها خدمت کند. آن‌ها را تر و خشک کند. علما فرمودند این NباM NبِالْوالِدَیْنِM یعنی با دست خودت باید به پدر و مادر رسیدگی کنی و خدمت کنی. لذا در روایات علی‌بن‌موسی‌الرضا علیه السلام می‌فرمایند: «بِرُّ الْوَالِدَینِ وَاجِبٌ فَإِنْ کَانَا مُشْرِکَینِ.» برّ و نیکی به پدر و مادر با دست خود فرزند، واجب است؛ ولو اینکه پدر و مادر مشرک باشند. خیلی مطلب مهمی است و ما خیلی نسبت به این دو وجود کوتاهی می‌کنیم «فَإِنْ کَانَا مُشْرِکَینِ» واجب است؛ ولو اینکه آن‌ها مشرک باشند. تنها در مورد معصیت خدا ما نباید به حرف پدر و مادر کنیم؛ و الا در همۀ امور علی علیه السلام فرمودند از حقوق والدین بر فرزند این است که فرزندان اطاعت کنند از پدر و مادر؛ مگر در معصیت و نافرمانی خدا که کسی در آنجا مجاز به نافرمانی خدا نیست. هرکسی‌که باشد، دستور بدهد، ما نمی‌توانیم نافرمانی خدا را داشته باشیم.
  و همچنین علی‌بن‌موسی‌الرضا علیه السلام عاق والدین را در عداد و شمار گناهان کبیره شمردند و فرمودند: «وَ مِنها عُقوقْ الوالِدَینْ.» از مصادیق گناه کبیره، این است که انسان مورد نفرین پدر و مادر واقع بشود. کاری کند پدر و مادر آزرده‌خاطر بشوند و نفرینش کنند. خیلی مسئلۀ مهمی است. از احوالات بزرگان و سخنان بزرگان دین در این باب، فراوان مطلب و سخن هست که من بعضی از آن‌ها را در این خطبه عرض می‌کنم و بعضی از آن‌ها را ان‌شاءالله شاید چند هفته در این باب ما مطلب عرض کنیم خدمت عزیزان. چون آنچه که ما در جامعۀ خودمان و در ارتباطات خودمان شاهد آن هستیم، متأسفانه در این بخش کوتاهی می‌کنیم و این کوتاهی نسبت به ادای حق والدین، آسیب‌هایی که به ما می‌رساند، بعداً دامن‌گیر ما می‌شود و خانواده و اجتماع ما را گاهی آسیب‌پذیر می‌کند.
  نقل شده است در احوالات حضرت آیت‌الله العظمی شیخ مرتضی انصاری اعلی الله مقام شریف که در عظمت ایشان من همین نکته را عرض کنم که هر مرجع تقلیدی را شما امروز در نظر بگیرید، در گذشته در نظر گرفته باشید، حتماً باید از معبر دو کتاب گران‌سنگ این بزرگوار عبور کرده باشد؛ و الا مجتهد نمی‌شوند: یکی فرائد الاصول ایشان در مباحث اصولی و یکی مکاسب ایشان در فقه که مفصل است و همۀ مراجع تقلید این کتاب‌ها را خوانده‌اند و اگر کسی این‌ها را نخواند، به اجتهاد نمی‌رسد. مفصل است کتاب‌های اصولی و فقهی ما داریم؛ اما این دو کتاب از این بزرگوار، مرحوم شیخ انصاری اعلی الله مقامه شریف این‌جور کتاب‌هایی هستند. در حوزه، طلبه‌هایی که ورود پیدا می‌کنند، جزو آخرین کتاب‌هایشان تا درس خارج، یکی فرائد اصول مرحوم شیخ انصاری است و یکی مکاسب ایشان. این‌چنین شخصیتی با این عظمت که در زندگی او، مطالب فراوانی در فضل ایشان نوشته شده است، نوشتند ایشان هر روز صبح، قبل از آنکه درس خودش را شروع بکند و به امور حوزه‌های علمیه بپردازد آن مرجع علی الطلاق عصر خودشان، می‌رفت خدمت مادرشان و دست مادر را می‌بوسید و از مادر التماس دعا می‌گفت، کسب فیض می‌کرد و بعد از دست‌بوسی مادر می‌رفت درسش را می‌گفت و به امور حوزه می‌پرداخت.
  شخصیتی که این‌قدر به درس اهمیت می‌داد، خوب دقت کنند عزیزانی که در نماز جمعه هستند، برادران و خواهران، که برای هیچ موضوعی درس را تعطیل نمی‌کرد، نوشته‌اند که وقتی مادر ایشان مریض شد و مریضی به‌قول ماها دیگر زمین‌گیر شد، ایشان درسش را تعطیل کرد و خودش، آن مرجع تقلید به دست خودش مادر را تر و خشک می‌کرد و به مادرش می‌رسید. لذا شد شیخ انصاری اعلی الله مقامه شریف به برکت دعای مادر.
  ما فراوان از این نمونه‌ها داریم. جهت استحضار عزیزان عرض می‌کنم که اگر چنانچه پدر و مادر از سفر مستحبی مثل کربلا انسان را نهی کنند، آن سفر مستحبی زیارتی امام‌حسین با نهی پدر و مادر حرام می‌شود. با نهی پدر و مادر حرام می‌شود. ما در این عالم نمی‌توانیم این‌چنین موضوعی را برای کسی داشته باشیم که نهی او در مقابل یک استحباب مؤکد قرار بگیرد و باعث هرمت او بشود. لذا این را من عرض کردم که توجه بیشتری به بحث پدر و مادر داشته باشیم.
  دعای پدر و مادر هم باعث سعادت انسان در این دنیا و هم باعث طول عمر انسان است. وجود نازنین و مقدس خاتم انبیا حضرت محمدبن‌عبدالله صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: «منَ بَرَّ والِدَيهِ طُوبى لَهُ زادَ اللّهُ فی عُمرِهِ.» کسی‌که نسبت به پدر و مادر خودش برّ و نیکی داشته باشد، خوبی داشته باشد نسبت به آن‌ها و به آن‌ها لطف داشته باشد، با دست خودش به آن‌ها رسیدگی کند، احسان داشته باشد نسبت به آن‌ها، قلب آن‌ها را شاد داشته باشد، خداوند در این دنیا او را سعادتمند می‌گرداند و عمر او را طولانی می‌گرداند. این‌چنین عزیزانی را همۀ ما یا الان داریم، یا داشتیم و امروز قبر آن‌ها را باید به آن توجه داشته باشیم. زیارت قبور آن‌ها را برویم که حالا این بحث مفصل را من در آینده خواهم گفت برای کسانی‌که این دو گوهر گران‌بها را از دست داده‌اند، چه‌کار کنند.
  علی علیه السلام می‌فرماید: « بِرُّ الوالِدَينِ أكبَرُ فَريضَةٍ.» در میثان فرائض و واجبات که همه از اهمیت برخوردار هستند، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها می‌فرمایند برّ و نیکی به پدر و مادر است. از واجبات است، اول عرض کردم. اکبر فرائض علی علیه السلام می‌فرمایند که در میان واجبات قرار گرفته است.
  اثر دعای پدر و مادر را دقت کنیم. انگیزه‌مان برای خدمت به پدر و مادر بیشتر بشود. حضرت آیت‌الله العظمی مرحوم مغفور بهاءالدینی که کسانی‌که مشرف شدند زیارت حضرت معصومه سلام الله علیها در گوشه‌ای از حرم قبر و مضجع نورانی این عالم وارسته و عارف دینی وجود دارد، ایشان می‌فرمایند به گمانم، خوب دقت کنیم به حرف ایشان، می‌فرمایند به گمانم هرکس در عالم به جایی رسیده است، یکی از دلایل آن دعای پدر و مادرش بوده است. پشت سر آن فرزند، دعای والدین باعث می‌شود انسان به خیلی از درجات برسد. از نگاه آن‌ها، درجات معنوی مد نظرشان است؛ اما در مسائل مادی هم دعای پدر و مادر کمک انسان است. جوانان عزیزی که گاهی از چاله در می‌آیید و به چاه می‌افتید و از چاه در می‌آیید و به چاله می‌افتید، کاسۀ چه‌کنم دستمان گرفتیم و می‌گوییم چرا این‌جوری می‌شود، یک نگاهی به اعمال خودمان داشته باشیم. ببینیم نسبت به والدینمان چه کردیم.
  آن عالم وارسته، مرحوم آیت‌الله بهاءالدینی که قبر ایشان هم الان مورد سفارش بزرگان است برای رفع گرفتاری‌ها می‌فرمایند انسان به ایشان توسل کند و بخواهد، خیلی می‌توانند کار کنند برای انسان، می‌فرمایند هرکس در عالم به جایی رسیده است، یکی از دلایل مهم آن، دعای پدر و مادرش بوده است و هرکس هم که محروم شده است از رشد و پیشرفت و تعالی و در مسیر تعالی خودش و رشد خودش به زمین خورده است، ایشان می‌فرمایند حتماً نارضایتی پدر و مادر و نفرین آن‌ها بوده است. در زندگی‌مان نگاه کنیم. زمین‌خوردن‌های خودمان را رصد کنیم. عواملی که بررسی می‌کنیم که باعث شکست ما شده است، در نظر بگیریم. یکی از عوامل مهم به‌زمین‌خوردن و شکست انسان در زندگی، نفرین پدر و مادر است. دقت داشته باشیم. به‌خصوص جوان‌های عزیز را من عرض می‌کنم و همۀ ما به‌هرحال در زندگی‌مان ممکن است که گرفتار بشویم. از نقش دعای پدر و مادر در رشد فرزند، یک نمونۀ دیگر هم عرض می‌کنم که توجه داشته باشیم و پدر و مادرهای عزیز، علی‌رغم گاهی سردی‌های فرزندانمان، از دعا برایشان دریغ نکنیم، ما که رشد آن‌ها را می‌خواهیم، ما که کمال آن‌ها را می‌خواهیم، ما که پیشرفت آن‌ها را می‌خواهیم از دعا برایشان دریغ نکنیم.
  نقل شده است از علامۀ مجلسی رحمة الله علیه که همۀ فقها، مراجع، خطبا، مِمبَری‌ها، ریزه‌خوار سفرۀ مرحوم علامۀ مجلسی، مجژحمدباقر مجلسی هستند، ۱۱۰ جلد بحار الأنوار ایشان است و هیچ‌کسی بی‌نیاز ای مراجعۀ این بحار الأنوار نیست و هر کتابی که شما می‌بینید، نوشته شده است که کتاب‌های دیگر همه مأخد و سرچشمه‌اش بحار مرحوم مجلسی است، ایشان به برکت دعای پدر به اینجا رسید. قضیه‌اش این‌جوری است که پدر ایشان نقل می‌کنند در شبی که مشغول عبادت بودم، نماز شبم را خواندم، احساس کردم یک‌جورهایی کأنهُ خداوند ذوالجلال می‌خواهد به من یک جوابی بدهد، ماندم که چه چیزی از خدا بخواهم، در آن دل شب، بعد از نماز شب، یک‌مرتبه همین محمدباقر در قنداق خودش، در گهواره بود، صدای گریه‌اش بلند شد، تا صدای گریۀ فرزندم را شنیدم، در آن دل شب و آن حالت معنوی و روحانی که دیدم خلاصه پاسخ داده می‌شود دعای من، گاهی به انسان این‌جور القا می‌شود به کسانی‌که اهل حال و دعا و راز و نیاز با خدا هستند، در آن لحظه گفتم خدایا او را از علما و فقهای نامدار اسلام قرار بده. لذا از عوامل دستیابی به این جایگاه رفعی و این عمر با برکت برای علامۀ مجلسی رحمة الله علیه، می‌گویند این دعای پدر بوده استو لذا من و شما هم اگر طالب بزرگی در دنیا و سعادت و بهشت در آخرت هستیم، بدون بدرقۀ راه ما دعای پدر و مادر نمی‌رسیم. هرچقدر انسان تلاش کند. اگر خدایی نخواسته دعای والدین همراه فرزند نباشد، به جایی نمی‌رسد و اگر نعوذبالله نفرین پدر و مادر پشت سر فرزند باشد، قطعاً به زمین می‌خورد؛ ولو اینکه به هرجایی رسیده باشد. لذا توجه داشته باشیم. پدر و مادرهایمان را تا در قید حیات هستند، قدر بدانیم، با دست خودمان به آن‌ها خدمت کنیم، احسان به والدین Nوَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناًM تفسیر فراوانی دارد که ان‌شاءالله عزیزان مراجعه خواهند کرد و نمونه‌های فراوان که ان‌شاءالله در هفته‌های آینده، بعضی از آن‌ها را من مقتضی و تناسب زمانی که داریم، عرض خواهم کرد.
  + خدایا به عزت امما‌زمان علیه السلام قسمت می‌دهیم ما را قدردان وجود پدر و مادرهایمان قرار بده.
  - الهی آمین.
  + دعای پدر و مادرها را در حق ما به اجابت برسان.
  - الهی آمین.
  + نفرین آن‌ها را در حق ما خدایا بر ما نگیر.
  - الهی آمین.
  + پروردگارا دعای ما را هم در حق فرزندانمان به اجابت برسان.
  - الهی آمین.
  + نفرین ما در حق آن‌ها به اجابت نرسان.
  - الهی آمین.
  + فرج آقا و مولایمان امام‌زمان علیه السلام را هرچه سریع‌تر محقق بفرما.
  - الهی آمین.
  + بر طول عمر و عزت و سلامتی رهبرمان بیفزای.
  - الهی آمین.
  + بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ. وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ.
  - اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.
  پایان خطبۀ اول
  اعوذ بالله من الشیطان الرجیم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ نَحْمَدِهُ وَ نَسْتَعينُهُ و نَسْتَغْفِرُهُ و نَسْتَهْديهِ و نَتَوَکَّلُ عليه و نُصَلّی و نُسَلِّمُ علی حبيبه و نجيبه سیدِ رُسُلِهِ و حافظ سِرِّهِ بشيرِ رحمتهِ و نذير نقمته أبِی القاسِمِ المصطفی مُحَمَّد و علی آله الاَّطیَّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لَا سِیَّمَا علی بن ابیطالب علیه السلام و فاطمة الزهرا سیدة نساء العالمین وَ الحَسَن وَ الحُسَیْن سَیِّدَا شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ و علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الحجة قائم المهدی صلوات الله علیهم الاجمعین وَ اللَّعْنَهُ دائم ‏ْعَلَى أَعْدَائِهِمْ اعداء الله من الآن الی يَوْمِ لقاء الله اوصيکم و نَفسی عِبادَالله بِتقوی الله.
  خودم و شما نمازگزاران، برادران و خواهران ایمانی را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم و بر اتصاف به تقوا برای خودم و شما نمازگزاران از خداوند متعال و منان استعانت و استمداد می‌جویم.
  مناسبت‌هایی را داریم که نیاز به تذکر است، مثل امروز ۲۳تیرماه یادآور حماسۀ هم‌بستگی ملی در دفاع از ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی به‌خصوص رکن رکین آن، ولایت فقیه و رهبری است در سال ۷۸ و خاتمه‌دادن به آن آشوب‌هایی که عده‌ای به‌ پا کردند. در اینجا کوتاه من عرض می‌کنم با پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷، اواخر ۵۷ و اوایل ۵۸ بعد از آنی که استکبار جهانی، آمریکا و اجناب او به این نتیجه رسیدند که این انقلاب راه خودش را ادامه خواهد داد و به آن‌ها باج نخواهد داد، شروع کردند به توطئه‌های مختلفی برای اینکه این نظام را ساقط کنند و از بین ببرند. برنامه‌ریزی‌هایی کردند خلاصه. تلاش‌هایی کردند. از ترورهایی که انجام دادند، از کودتاهایی که انجام دادند، از نفوذی‌هایی که فرستادند تا ردۀ ریاست‌جمهوری نفوذی‌های آن‌ها مثل بنی‌صدر آمدند، مثل قطب‌زاده‌ها ریاست صداوسیما را به‌ عهده گرفتند و این‌چنین افرادی؛ ولی به اهدافشان نرسیدند. یک برنامه‌های میان مدت و طولانی مدت برای سرنگونی این نظام ریختند و هشت سال جنگ را بر این کشور تحمیل کردند. هدف آن‌ها این بود که این نظام ساقط بشود؛ ولی نظام ماند. امام بودند. یاران امام بودند. مردم در صحنه‌ها بودند.
  امید استکبار جهانی در این موضوع، به یأس تبدیل شد؛ لذا انتظارشان این بود که امام که از دنیا بروند، این انقلاب ساقط خواهد شد؛‌چون همۀ افکار، همۀ نگاه‌ها به امام بود و همۀ ارادت‌ها و جان‌فشانی‌ها برای امام، آن‌ها در ذهنشان این بود که خب وقتی امام با این عظمت از این کشور برود، دیگر این نظام ساقط می‌شود تا اینکه در سال ۶۸ قضاوقدر الهی بر این قرار گرفت. امام رفتند؛ اما با یک حرکت هدایت‌شدۀ الهی خلف صالح امام در سال ۶۸ جای امام قرار گرفت. بعد از بیان مواضع مقام معظم رهبری به طور صریح و شفاف، آن‌ها دیدند امام از دنیا رفت، با امام دیگری روبه‌رو شدند و عیناً خط امام را رهبری دارد ادامه می‌دهد و آن‌ها در این آرزویشان هم خلاصه باز دومرتبه به زمین خوردند و این آرزو را خیلی‌هایشان به گور بردند و ان‌شاءالله بقیه‌شان هم این آرزوی ساقط‌کردن نظام جمهوری اسلامی را به گور خواهند برد و این نظام راه خودش را ادامه خواهد داد. لذا در سال ۶۸ با انتخاب مقام معظم رهبری آن برنامۀ چیده‌شدۀ آن‌ها برای رحلت امام و سقوط نظام بعد از رحلت امام، همه به‌هم خورد آن برنامه‌ها و به یأس تبدیل شد.
  باز شروع کردند به برنامه‌ریزی‌کردن؛ یعنی توطئۀ دشمنان این‌چنین نبوده است که ما بگوییم همه یک‌مرتبه دارد اتفاق می‌افتد. برنامه‌ریزی کردند دظه سال بعد یک برنامه‌ریزی دَه ساله در سال ۷۸ آن غائله‌ای که به وجود آمد، کوی دانشگاه، آن جنابت‌کارها، آن جنایت‌ها، آن آشوب و ضرری که به این کشور فتنه‌گران در سال ۷۸ درست کردند، این‌ها خارج از برنامه نبود. همه تحت ضوابط و برنامۀ ریخته‌شده از طرف دشمنان اسلام برای سقوط این نظام؛ ولی با حرکت مردم در سال ۷۸ که مثل ۲۳تیرماه به صحنه آمدند و آن بساط فتنه‌گران را جمع کردند و امر مقام معظم رهبری مردم آمدند، باز این‌ها دومرتبه تیرشان به سنگ خورد و امیدشان به ناامیدی تبدیل شد. باز دوباره این‌ها برنامه‌ریزی کردند. برنامه‌ریزی ده‌ساله‌ای را انجام دادند و مرتب در به‌زنگاه‌ها به این کشور آسیب رساندند تا جایی که توانستند؛ ولی عظم ملی ما و حضور در صحنه همراه با بصیرت این مردم، هدایت‌های خلف صالح امام، مقام معظم رهبری، همۀ آن توطئه‌ها را خنثی کرد تا رسیدیم به سال ۸۸ و آن فتنۀ بزرگی که آن‌ها ورای انتخابات سال ۸۸ به وجود آوردند.
  دیدید که چه فتنه‌ای را درست کردند. این‌ها همه طراحی شده، برنامه‌ریزی‌شدۀ دشمن است که در سال ۸۸ آن‌ها دیگر با برنامه‌ریزی‌های خودشان، با مهره‌چینی‌های خودشان این انقلاب را به زمین‌خورده می‌دیدند؛ ولی باز هدایت‌های مقام معظم رهبری، حضور به‌موقع مردم، علی‌رغم ریزش بعضی از خواص در سال ۸۸.
  شما اگر یک دقتی بکنید در فتنۀ ۷۸، آن زمان خیلی افراد مواضع هم‌سو با مقام معظم رهبری داشتند. خب مرحوم آقای هاشمی را شما مواضعشان را یک مطالعه‌ای بکنید، دیشت هم تلویزیون یک بخشش را گذاشت، در سال ۷۸ مرحوم هاشمی صریح این فتنه‌گران را محکوم کرد. همین ریاست محترم جمهوری ما، جناب آقای دکتر روحانی، در سال ۷۸ یک تعابیر تندی را علیه این‌ها به کار برد و گفت این‌ها را ما به‌جد برخورد می‌کنیم و بساطشان را جمع می‌کنیم و اجازه نخواهیم داد. خیلی قاطع، هم‌سو با مقام معظم رهبری. اما ر فتنۀ ۸۸، یعنی بعد از ۱۰ سال ما دیدیم متأسفانه بعضی از این خواص ریزش کردند. آن مواضع قاطع را آقای هاشمی در فتنۀ ۸۸ دیگر نداشت. اگر خودش گاهی حتی خط‌دهی نمی‌کرد و کاری را انجام نداد، حمایت قاطع هم از مواضع رهبری را نداشت متأسفانه. خدا رحمتشان کند. همین آقای روحانی، ریاست محترم جمهوری، آن قاطعیتی که در محکوم‌کردن فتنۀ ۷۸ و قائلۀ کوی دانشگاه داشت، در فتنۀ ۸۸ آن قاطعیت را حداقل که مردم توقع داشتند، نداشت. ریاست محترم جمهوری ما داریم یک تحلیل داریم می‌کنیم، عزیزان خرده نگیرند بعداً. ما قصد کوبیدن کسی را نداریم؛ ولی باید بعضی از حوادث این انقلاب تحلیل بشود.
  نماز جمعه جای تحلیل مسائل سیاسی است. ما برادرانه داریم گفت‌وگو می‌کنیم. آن قاطعیت را عزیزانی که به حرف من اعتراض دارند، بروند مواضع مرحوم آقای هاشمی و ریاست محترم جمهوری ما را در فتنۀ ۷۸ قائلۀ کوی دانشگاه و فتنۀ ۸۸ بروند یک ارزیابی بکنند. یک بررسی بکنند. ما که جنگ و دعوا نداریم! ما تحلیل سیاسی را داریم عرض می‌کنیم. علی‌رغم اینکه این عزیزان حمایت نکردند، در فتنۀ ۸۸ حضور گستردۀ مردم در صحنه، بساط فتنه‌گران را جمع کرد. این فتنۀ ۸۸ جمع شد.
  الان ما در ۹۶ هستیم، باز دشمنان طبق شناختی که ما از آن‌ها داریم، برای دو مقطع دیگر، تا پایان ریاست جمهوری جناب آقای دکتر روحانی، دورۀ دوازدهم و دورۀ دوم ایشان، دو مقطع دیگر دشمنان برنامه‌ریزی کردند. ما باید از الان به‌هوش باشیم. طبق برنامۀ زمان‌بندی‌شدۀ دشمنان که ۱۰ سال یک بار علیه ما برنامه‌ریزی می‌کنند غائله‌آفرینی کنند، دو سال دیگر، یعنی سال ۹۸ که ما می‌بینیم در ۹۸ باز یک انتخابات داریم تقریباً. خیلی باید به‌هوش باشیم. انتخابات مجلس را خواهیم داشت و همچنین در پایان این دولت، یعنی سال ۱۴۰۰ این‌ها باز برای این دو مقطع برنامه‌ریزی کردند، از الان دارند تلاش‌هایی انجام می‌دهند. آنچه که دشمنان را در اهدافشان ناکام خواهد گذاشت، این است که آگاهی داشته باشیم. ما بصیرت لازم را داشته باشیم. ما حضور به‌موقع در لحظه‌های سرنوشت‌ساز را داشته باشیم. هم خواص جامعۀ ما، هم مردم ما این توطئه‌های دشمنان را بشناسند و حضور داشته باشند. امیدواریم ان‌شاءالله با آن سابقۀ انقلابی‌گری و حضور به‌موقع مردم در صحنه و خنثی‌کردن توطئه‌های دشمنان علیه این انقلاب در سنوات گذشته، قطعاً امیدواریم که با همان حضور و با همان بصیرت و با همان مشت‌های محکم و با همان وحدت و همدلی که بین همۀ مردم ما برقرار است، با مسئولین محترمشان و با همان پیروی از ولایت فقیه، توطئه‌های دشمن را در هر زمانی خنثی خواهیم کرد.
  چند مناسبت هم هست که من به اختصار عرض می‌کنم و لازم است به‌هرحال از عزیزانی که خدمت می‌کنند، قدردانی بشود و یادآوری بشود خدمات این عزیزان. قبل از آن ۲۵تیرماه، ۲۵شوال، سالروز شهادت امام‌صادق علیه السلام را داریم در پنج شنبۀ آینده که همۀ ما ان‌شاءالله مراقب باشیم. برنامه‌ریزی‌هایی که عزیزان دارند برای مجالس عیش و شادی و سرور خودشان و مراسم عقد و ازدواج فرزندان عزیزشان، این روزهای شهادت امام‌صادق علیه السلام، روز شهادت، روز قبل و روز بعد را رعایت کنیم ان‌شاءالله تعالی و مجالس هم قطعاً خواهد بود. برنامه‌هایی هم در این رابطه دارند.
  اما ۲۶تیرماه سالروز تشکیل شورای نگهبان را داریم که خب عزیزان می‌دانند سه وظیفۀ اصلی دارد شورای محترم نگهبانع تشخیص عدم مغایرت مصوبات مجلس با احکام اسلام و قانون اساسی. یکی از کارهای اصلی و اساسی شورای نگهبان این است که قوانینی که مجلس می‌گوید، با احکام نورانی اسلام مغایرت نداشته باشد، با قانون اساسی هم مغایرت نداشته باشد که در اصل ۹۴ این وظیفه تعریف و تعیین شده است.
  یکی دیگر تفسیر قانون اساسی است که این‌هم به عهدۀ شورای نگهبان گذاشته شده است. اصل ۹۸ این را مفصل بیان کرده است. عزیزان مطالعه کنیم ما قانون اساسی کشورمان را باید همۀ ما هم داشته باشیم و هم مطالعه کنیم تا بدانیم قانون اساسی کشور ما چه محتوایی دارد.
  سوم نظارت بر انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری هم بر عهدۀ این نهاد ذی‌قیمت در نظام جمهوری اسلامی گذاشته شده است که خب نظارت رو بعضی‌ها خواستند خدشه وارد کنند. نظارت استصوابی می‌گویند که همین‌قدر اطلاع داشته باشند، حالا ما هر؟؟؟(۴۸:۲۹) می‌کنیم؛ ولی آنچه که مصرح است و مورد تأکید و تأیید هم مردم و رهبری قرار گرفته است، بحث نظارت استصوابی است. لذا این سه وظیفۀ اصلی.
  فراوان حضرت امام در شأن و جایگاه مجلس شورای نگهبان فرمایشاتی داشته‌اند و ما هم باید آن‌ها را مطالعه بکنیم. همین مقدار ان‌شاءالله عزیزان قبول خواهند کرد.
  هفتۀ تأمین اجتماعی و بهزیستی را داریم. این دو نهادی که حقیقتاً می‌شود نام آن‌ها را نهادهای خدماتی گذاشت. به مردم خدمت‌های خوبی کردند. تأمین اجتماعی به شکل‌های مختلف. بعضی وقت‌ها ما بی‌اطلاعیم از حقوق خودمان، خب شاید پیگیری نکنیم، طوری که عزیان تشریف آوردند، ریاست محترم تأمین اجتماعی شهرستان و توضیح دادند، من به ایشان عرض کردم که بعضی وقت‌ها ماها غافل هستیم از این حقوقی که از قِبَل تأمین اجتماعی، کسانی‌که بیمۀ تأمین اجتماعی شده‌اند، دارند، بعضی‌ها شاید ندانند به‌هرحال. اگر اطلاع داشته باشیم، خیلی رعایت شده است حقوق و این عزیزان هم هستند در خدمت که حقوق مردم را آنچه که قانون تعیین کرده است برای آن‌ها به مردم بپردازند و اِدا کنند.
  مهم این است که ما برویم تحت پوشش این‌ها، بیش از نیمی از جمعیت کشور ما، ۵۶ درصد تحت بیمۀ تأمین اجتماعی هستند، خب خیلی رقم بالایی است. ما در همین شهرستان نُه هزار بیمه‌شدۀ اصلی بیمۀ تأمین اجتماعی را داریم. خب با افراد تحت پوشش این‌ها بیش از سی‌ هزار نفر هستند. سی و شش هزار. یعنی نیمی باز از جمعیت کشور ما را تقریباً بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی تشکیل می‌دهند که جا دارد ان‌شاءالله مسئولین یک خواستۀ این مردم را که خواستۀ به‌حقی هم هست، پیگیری بکنند. حداقل یک درمانگاه تأمین اجتماعی در این شهرستان لازم است با این تعداد زیادی که تحت پوشش تأمین اجتماعی هستند. عزیزان هم ظاهراً از بالا موافقت کرده‌اند، زمینش هم در این شهرستان طوری که به ما اطلاع دادند، موجود هست؛ یعنی نه مشکل زمین هست در شهرستان، نه مشکل بالا هست، اینجا باید مسئولین در شهرستان، نمایندۀ محترم شهرستان، فرماندار عزیزمان در شهرستان و خود مسئولین تأمین اجتماعی شهرستان، یک کمر همت و یک یا علی بگویند و ان‌شاءالله این مشکل هم حل بشود در شهرستان و مردم از این دولت که در بخش سلامت حقیقتاً سرمایه‌گذاری کردند، در این بخش هم ان‌شاءالله بهره‌مند بشوند از این خدمات تأمین اجتماعی.
  اما یک خبر خوشی هم که دادند عزیزان ما در بهزیستی که تشکیل می‌خواهد بشود ان‌شاءالله به‌زودی، مرکز اورژانش اجتماعی ۱۲۳ برای آسیب‌های اجتماعی مشاوره بدهند. آسیب‌شناسی کنند خلاصه. در آسیب‌هایی فراوانی که در اجتماع ما هست، طلاق هست، انتحار هست، خیلی چیزها در این آسیب‌ها تعریف شده است و در شهرستان ما هست، به‌هرحال کم‌وزیاد دارد؛ اما این‌جور نیست که بگوییم اصلاً هیچ آسیبی نیست. همه‌جا این‌چنین هست. در شهرستان ما هم هست. این مرکز اورژانش ۱۲۳ برای این است که وقتی تماس گرفتید، می‌آیند درِ خانه و مشاوره می‌دهند. گاهی با مشاوره خیلی از مشکلات حل می‌شود به‌حمدالله. اما آنچه که در اینجا من لازم می‌دانم به عزیزانمان قبل از اینکه این کار را انجام بدهند، تذکر بدهم، این است که عزیزانی که می‌خواهند متکفل این موضوع باشند، از تخصص لازم برخوردار باشند، این یک. یعنی افراد بی‌تخصصی را نفرستید درِ خانۀ مردم که گاهی می‌خواهند ابرو را درست کنند، چشم را کور نکنند.
  دوم تعهد لازم و ایمان لازم را داشته باشند. هم به خدا و هم به کارشان ایمان داشته باشند. ارزش کارشان را ایمان داشته باشند و مهم‌تر از همۀ این‌ها سِر نگهدار باشند. به‌هرحال آن کسی‌که آسیب دیده است، در یک خانه‌ای تلفن می‌زند، مثل وقتی‌که تلفن می‌زنی به اورژانس برای مریضمان، وقتی‌که می‌آیند، مریض در دست آن‌ها قرار می‌گیرد، از همۀ سابقۀ مریضی طرف مطلع می‌شوند، از سابقۀ مشکلات مردم این‌ها مطلع می‌شوند، این‌ها اسرار مردم است. باید این اسرار را حفظ کنند. فردایش نروند این‌طرف و آن‌طرف فاش کنند که آقا فلانی در این حالت، این حرف‌ها را زد. می‌خواست مثلاً این کار را انجام بدهد، ما با مشاوره او را منصرف کردیم؛ اما این حرف‌ها را زد، این مشکلات را دارد، خانواده‌اش این مشکلات را دارند، این حفظ اسرار را جزو خصوصیات این عزیزان بایستی باشد. لذا از این بزرگواران ما نهایت تشکر را داریم و امیداوریم که خداوند متعال همۀ این عزیزان را موفق بدارد.
  من مطالب دیگری هم داشتم که دیگر به‌خاطر ذیق وقت بسنده می‌کنم.
  + خدایا ما را یک‌آن به خودمان وامگذار.
  - الهی آمین.
  + گناهانی که مانع استجابت دعا می‌شود، ببخش و بیامرز.
  - الهی آمین.
  + فرج آقا و مولایمان امام‌زمان ما را برسان.
  - الهی آمین.
  + مسئولین را در خدمت بیشتر کمک کن.
  - الهی آمین.
  + وحدت و هم‌دلی و اتحاد بین ملت ما با یکدیگر، ملت ما با مسئولین، مسئولین با یکدیگر، مسئولین با مردم، ارادت ما به رهبری و پیروی از فرامین مقام معظم رهبری را در میان ما بیش از پیش قرار بده.
  - الهی آمین.
  + دشمنان این کشور، دشمنان این دین اسلام وشیعه را در هر کجا که هستند، به‌خصوص استکبار جهانی، آمریکا، صهیونیست‌ها، داعش خبیث، وهایت کثیف را خدایا به کیفر اعمالشان برسان.
  - الهی آمین.
  + آزادی موصل و بخش‌های مهمی از سوریه را که به دست فرزندان اسلام اتفاق افتاد، بر جامعه و بر ملل مسلمان خدایا مبارک بگردان.
  - الهی آمین.
  + و ما را شاهد پیروزی نهایی اسلام بر کفر جهانی قرار بده.
  - الهی آمین.
  + بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ. وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ. والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.
  - اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.
  پایان خطبۀ دوم  خطبه های متنی نماز جمعه شهرستان بردسکن تاریخ 16-4-1396

    جمعه، ۱۶تیر۱۳۹۶، شهرستان بردسکن، خطیب حجت‌الاسلام امینی، مکان مسجد جامع و مصلای شهر بردسکن. سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ...

  خطبه های متنی نماز جمعه 26-3-1396

    خطبه های متنی نماز جمعه 26-3-1396 جمعه، ۲۶خرداد‌۱۳۹۶، شهرستان بردسکن، خطیب حجت‌الاسلام امینی، مکان مسجد جامع و مصلای شهر. سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ....

  خطبه صوتی نماز جمعه تاریخ : 29-2-1396

  [attachment=163]   جمعه، ۲۹اردیبهشت‌۱۳۹۶، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر بردسکن، خطیب حجت‌الاسلام امینی.
  سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ...

  خطبه های نماز جمعه 18-1-1396

    جمعه، ۱۸فروردین۱۳۹۶، شهرستان بردسکن، خطیب حجت‌الاسلام امینی، مکان مسجد جامع و مصلای شهر بردسکن. سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ...

  متن نماز جمعه 20-12-1395

  جمعه، بیستم‌ اسفند۱۳۹۵، شهرستان بردسکن، خطیب حجت‌الاسلام امینی، مکان مسجد جامع و مصلای شهر بردسکن. سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِين...

  ارسال دیدگاه
  ارسال دیدگاه شما در مورد مطلب

  کد امنیتی :
  شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.
  بارگزاری مجدد کدنظر شما در مورد سیستم جدید سایت نماز جمعه چیست ؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
نظری ندارم...


تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر امام جمعه بردسکن می باشد