خطبه های متنی نماز جمعه 20-5-1396

  موضوع: اخبار, خطبه های نماز جمعه تاریخ ارسال: 1396/05/22 - 13:49

  خطبه های متنی نماز جمعه 20-5-1396

   


  خطبه های متنی نماز جمعه 20-5-1396

  جمعه، ۲۰مرداد۱۳۹۶، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب حجت‌الاسلام امینی.

  سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله مِنَ الشيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ نَحْمَدُهُ وَ نَسْتَعينُهُ وَ نَسْتَغْفِرُهُ وَ نَسْتَهْديهِ وَ نَتَوَکَّلُ عليه وَ نُصَلّی وَ نُسَلِّمُ عَلی حبيبه وَ نجيبه سیدِ رُسُلِهِ وَ حافِظِ سِرِّهِ بَشيرِ رَحْمَتِهِ وَ نَذيرِ نِقْمَتِه أَباالقاسِم المُصطَفی مُحَمَّد وَ عَلی آله الاَّطیَّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لَا سِیَّما بَقیَّهِ الله فِی الأرَضین وَ اللَّعْنَهُ دائِم ‏عَلَى أَعْدَائِهِمْ اعداء الله مِنَ الان الی يَوْمِ لِقاءالله اوصيکم و نَفسی عِبادَ الله بِتقوی الله وَ طاعَة وَ اجتِنابِ مَعصِیَتهِ.

  خودم و شما نمازگزاران، برادران و خواهران را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم و بر اتصاف به تقوا، برای خودم و شما نمازگزاران، از خداوند متعال و منان استعانت و استمداد می‌جویم و به ای نسخن مولای متقیان، در اوصاف متقین، توجه می‌دهم خودم و شما نمازگزاران را که حضرت می‌فرمایند: «فَمِنْ عَلَامَةِ أَحَدِهِمْ أَنَّکَ تَرَى لَهُ قُوَّةً فِی دِينٍ وَ حَزْماً فِی لِينٍ وَ إِيمَاناً فِی يَقِينٍ وَ حِرْصاً فِی عِلْمٍ وَ عِلْماً فِی حِلْمٍ.» در خطبۀ شریفۀ همام، اوصاف متقین به اینجا می‌رسند مولای متقیان که می‌فرمایند از نشانه‌های انسان‌های باتقوا این است که شما آن‌ها را می‌بینید که در دین‌شان خیلی قوی هستند. انسان مؤمن، در دین «قُوَّةً فِی دِينٍ» در دین خودش، انسان باید قوی باشد.

  در روایات داریم که از مؤمن ضعیف نکوهش شده است. وقتی سؤال شد مؤمن ضعیف چه کسی است؟ فرمودند مؤمنی که منکری را ببیند و نهی‌ازمنکر نکند؛ این مؤمن، مؤمن ضعیف است و مورد توجه اهل‌بیت نیست. لذا از نشان‌های اهل تقوی، علی (ع) می‌فرمایند: «قُوَّةً فِی دِينٍ» در دینش خیلی قوی است. جدی است. اگر جایی به ارزش‌های دینی او بخواهد توهین بشود یا از بین برود، مقاومت می‌کند. «قُوَّةً فِی دِينٍ» تا آنجایی پای دین خودش مقاومت می‌کند و ایستادگی می‌کند که جان خودش را هم فدای دین خودش می‌کند: «قُوَّةً فِی دِينٍ.»

  و بعد می‌فرمایند: «وَ إِيمَاناً فِی يَقِينٍ.» ایمانی دارد در حوزۀ یقین قرار گرفته است. بعضی‌ها، ایمان ما، علمی است؛ چون استدلال‌های علمی داریم بر موضوعات، می‌گوییم به این دلیل و به این دلیل، ما خدا را قبول داریم؛ اما آن علم در دل انسان رسوخ نکرده است. اگر علم در دل انسان رسوخ پیدا کرد، انسان یقین پیدا کرد به آنچه علم دارد، این مرحله مرحلۀ بالایی است. لذا در بعضی از روایات هم سلسله مراتبی ذکر کرده‌اند، اسلام، ایمان، یقین. یقین بالاترین درجه در بین آموزه‌های دینی و اوصاف متقین دارا است؛ لذا اگر در دین قوی هستند، ایمانشان هم در حد اعلاء، در مرحلۀ یقین قرار دارد.

  اما در ادامۀ مباحث و مطالب هفته‌های گذشته که در چهارمین هدیۀ مالک و خازن دوزخ، بحثمان بود،‌رسول گرامی اسلام فرمودند: «بِرُّ الوالدین.» نیکی به پدر و مادر، چند هفته‌ای است که در این موضوع، نمونه‌های عینی را خدمت عزیزان ارائه کردیم. در هفتۀ گذشته، از سفارش بزرگان تا آنجایی که فرمودند هرچه که از خدا می‌خواهید، از پدر بخواهید، هرچه از خدا می‌خواهید، از مادر بخواهید. یعنی این‌ها به تعبیر روایات که به‌عنوان رب الصغیر از آن‌ها نام برده شده است، می‌توانند در زندگی ما فرزندان نقشی خداگونه داشته باشند؛ لذا درِ خانۀ خدا چقدر ما دعا می‌کنیم؟ همان میزان هم خواسته‌های خودمان را از پدر و مادرهایمان بخواهیم؛ یعنی تقاضای از پدر و مادر به‌صورت دعا، به‌صورت التماس، این‌ها نقش به‌سزایی در سعادت انسان دارد. نمونه‌هایی را ذکر کردیم. دو سه نمونه هم این هفته به اختصار خدمت نمازگزاران عرض می‌کنم و احتمالاً این هفته، این موضوع را به پایان برسانیم.

  رسول گرامی اسلام، حضرت محمدبن‌عبدالله (ص) برادر و خواهر رضائی داشتند. در تاریخ و احوالات زندگی آن حضرت نوشته‌اند که هروقت خواهر رضائی آن حضرت می‌آمد، حضرت بلند می‌شدند، احترام ویژه‌ای به خواهر می‌گذاشتند، تا آنجایی که عبای مبارکشان را زیر پای خواهر پهن می‌کردند و خیلی احترامی که باعث تعجب همۀ کسانی بود که در آن مجلس بودند؛ اما برادر رضائی آن حضرت، وقتی‌که وارد می‌شدند، رسول گرامی اسلام، آن احترام ویژه‌ای که برای خواهر رضائی داشتند، برای برادر رضائی‌شان نداشتند. اصحاب متعجب،‌ سؤال کردند: «یا رسول الله، خواهر رضائی شما وارد می‌شود، این‌قدر احترامی که برای هیچ‌کس آن احترام را نمی‌گذارید، برای خواهر رضائی‌تان این‌قدر احترام قائل می‌شوید؛ ولی برای برادر نه. چرا؟» حضرت فرمودند: «لِأَنّها کانَت أَبرَّ بوالدیها منه.» چون آن خواهر رضائی، نیکوکارتر است نسبت به پدر و مادرش، از برادر. ملاک احترام رسول گرامی اسلام به کسانی‌که به آن حضرت ارادت داشتند و نبوت آن حضرت را قبول داشتند، می‌بینیم اکرام و احترام و نیکی به پدر و مادر است. لذا قدر این دو وجود را بدانیم، به‌خصوص کسانی‌که در قید حیات هستند، پدر و مادرها، عزیزان در هفته‌های گذشته عرض کردم، نمونه‌های مثبت در زندگی را که فرمودند هرچه داریم،‌از دعای پدر و مادر است.

  این هفته علاوه‌بر این روایت که ملاک و میزان احترام رسول خدا بستگی به برّ و نیکی فرزندان به پدر و مادر دارد، خب وقتی در این دنیا این موضوع ملاک باشد، در آخرت هم قطعاً همین خواهد بود. یعنی اگر ما توقع داریم در آخرت مورد عنایت رسول گرامی اسلام قرار بگیریم، باید در این دنیا به پدر و مادرمان احترام بذاریم. هرچه بیشتر، ان‌شاءالله نزد رسول گرامی اسلام مقرب‌تر.

  دو نمونه از موارد تأثیر نفرین پدر و مادر را در این هفته خدمتتان عرض می‌کنم؛ چون موارد مثبتش را در هفته‌های گذشته عرض کردم. حضرت آیت‌الله العظمی نائینی (اعلی الله مقامه شریف) می‌فرمایند که در زمان طلبگی‌مان در یزد، طلبه‌ای را می‌شناختم که وقتی به اصفهان آمد و شروع تحصیل خودش را در اصفهان داشت، درواقع ادامۀ تحصیل در یزد، طلبۀ بسیار فاضل، طلبۀ درس‌خوان، موفق در تحصیل و عبادت؛ ولی متوجه می‌شوند که این طلبه مدتی است که شروع کرده است به‌شدت ناراحت است و گریه می‌کند و اشک می‌ریزد؛‌به‌گونه‌ای که اگر این روش را ادامه دهد، چشمان خودش را از دست خواهد داد و حتی خطر از بین رفتن او هم هست. پیش یکی از علمای بزرگوار، حضرت آیت‌الله دورچه‌ای می‌روند و می‌گویند این طلبه در حد هلاکت دارد اشک می‌ریزد و گریه می‌کند. او را می‌خواهند و سؤال می‌کنند. می‌گوید که من یک روز به مادر خودم جسارت کردم و در جواب او، گفتم چقدر تو غر می‌زنی و چقدر نق‌نق می‌کنی به قول ماها. این گفته که در حضور مادرم گفتم و باعث رنجش خاطر مادرم شدم، باعث این گریه و ناراحتی فراوان من است. چون می‌بینم که از روزی که این را گفته‌ام، خیلی از توفیقاتی که داشتم، از من سلب شده است و خیلی از مشکلات برای من به وجود آمده است در عالم طلبگی و در حوزه بودن، کارهای معنوی و مادی من با این رنجش خاطر مادرم گره خورده است و دارد من را داغون می‌کند. لذا این اشک‌ ریختن من به این خاطر است.

  حضرت آیت‌الله دورچه‌ای دستی به سینۀ او می‌کشند و آرامشی به او دست می‌دهد، خود آیت‌الله دورچه‌ای شروع می‌کنند به گریه کردن و می‌فرمایند کسی‌که به‌خاطر یک حرفی که به مادرش گفته است که چقدر تو غر می‌زنی،‌این‌قدر ناراحت است و اشک می‌ریزد، آن‌هایی که بارها و به کرات و مرات دل پدر و مادر را می‌شکنند، چه خواهند کرد. چجور می‌توانند در این دنیا و در آخرت جواب خدا را بدهند، وقتی‌که این‌چنین کسانی در یک موضوع کوچکی این‌قدر ناراحت هستند. حالا ما برگردیم عزیزان، زندگی خودمان را یک مروری بکنیم. با پدر و مادرهایمان چجور تا کرده‌ایم؟ پدر و مادرها از ما راضی بودند، مکدر بودند، هرکسی خودش پروندۀ خودش را ورق بزند. خلاصه اگر ما در این دنیا سعادت و در آخرت بهشت را طالب هستیم، یکی از مفاتیح بهشت در هفته‌های گذشته هم روایتش را عرض کردم، فرمودند پدر و مادر است. این کلیدهای بهشت را این‌جور زود نشکنیم، با حرف‌های خودمان، با کارهای خودمان، با اعمال خودمان.

  نمونۀ دیگری را نقل می‌کنند که شخصی خدمت حضرت آیت‌الله مولوی قندهاری (اعلی الله مقام شریف)‌ آمد و گفت آقا من گرفتارم. مشکلی در زندگی‌ام دارم و هر دکتر و طبیبی هم رفتم،‌اثر نکرده است. دنباله‌ام دارد قطع می‌شود. سنم دارد بالا می‌رود و دیگر امیدی به اینکه بخواهد از من فرزندی در این دنیا باشد، دارم به ناامیدی می‌رسم. ولذا شما دعا کنید. ایشان می‌فرمایند که پیش مرحوم نخودکی اصفهانی رفته‌ای؟ می‌گوید آنجا هم رفته‌ام و ایشان هم دعا کردند، دعای ایشان هم مؤثر واقع نشده است.

  وقتی‌که این آقا این حرف را می‌زند، ایشان می‌گوید ان‌شاءالله خداوند به تو لطف خواهد کرد. وقتی‌که بیرون می‌رود، به آن‌هایی که آنجا بوده‌اند، می‌گویند نفرین پدر پشت سر این بوده است. دل پدر را شکسته است،‌پدر نفرین کرده است که خداوند تو را بی‌عقبه قرار بدهد و تو را ابتر بگرداند و این نفرین پدر در حق او، دیگر دعای مرحوم نخودکی اصهفانی هم برای او کارگر نمی‌شود. از این بالاتر نقل می‌کنند که یکی از علمای اهل دل که مرتب به زیارت اهل قبور می‌رود و در آنجا مکاشفاتی برایش ایجاد می‌شود، متوجه می‌شود که بعضی از وقت‌ها، اهل قبرستان آرام می‌شوندو دقت می‌کند و خلاصه متوجه این می‌شود که آن لحظه‌ای که اهل قبرستان همه آرام می‌شوند به‌جز یک مورد، لحظه‌ای است که جنازۀ مؤمنی را می‌آورند و همراه آن جنازه و تشییع آن جنازه، وجود نازنین ابا عبدالله الحسین (ع) شرکت می‌کنند، به برکت حضور امام‌حسین (ع) عذاب از اهل قبرستان برداشته می‌شو‌د به‌جز یک مورد. باعث تعجب این است و در حالت‌های خاصی از خداوند متعال طلب می‌کند که رمز این کار که این عذاب از همۀ اهل قبرستان به برکت وجود امام‌حسین برداشته می‌شود به‌جز یک نفر، این چه گناهی مرتکب شده است که حتی قدم مبارک امام‌حسین (ع) هم باعث تخفیف عذاب او نمی‌شود، باز او به صحنه‌ای خلاصه یا مکاشفه می‌شود یا در عالم رؤیا به او گفته می‌شود که گناه این انسان،‌آزار پدر و مادر است و این آزار پدر و مادر،‌از گناهانی است که حتی قدم بابرکت امام‌حسین (ع) که برای همۀ گناهکاران در قبرستان باعث تخفیف عذاب آن‌ها و لحظۀ آسایش آن‌ها می‌شود، برای کسی‌که مورد نفرین پدر و مادر قرار گرفته است، به‌خاطر آزار و اذیت آن‌ها، شامل حال او نمی‌شود. لذا عزیزان این عرصۀ بندگی خدا،‌بدون دعا و توجه پدر و مادر ابتر می‌ماند. ما اگر می‌خواهیم بندگی خدا به نتیجه برسد و اگر می‌خواهیم که در دنیا و آخرت از سعادت و عاقبت‌بخیری برخوردار بشویم،‌راهی جز تحصیل رضایت پدر و مادر نداریم و این روایت را فراوان خدمت شما نمازگزاران گفته‌ام که مولای متقیان، علی (ع) می‌فرمایند از حق پدر و مادر و به‌خصوص پدر این است که: «أَنْ يُطِيعَهُ فِی كُلِّ شَیْءٍ.» اطاعت کند انسان از پدر و مادرش، «إِلاَّ فِیمَعْصِيَةِ اللّهِ.» مگر در راه معصیت خدا.

  اگر پدر و مادری امر به معصیت کردند، انسان اطاعت نکند؛ والا هر امری که پدر و مادر داشتند، انسان باید اطاعت کند. اطاعت «أَنْ يُطِيعَهُ فِی كُلِّ شَیْءٍ إِلاَّ فِی مَعْصِيَةِ اللّهِ.» لذا خیلی مراقب باشید و خیلی در پروندۀ گذشتۀ خودمان غور کنیم و جاهایی که دل پدر و مادر را رنجاندیم، برویم جبران کنیم. اگر پدر و مادر در قید حیات هستند، خیلی انسان جلو است و اگر خدایی‌‌نخواسته پدر و مادر از دنیا رفتند، کار انسان با مشکل جبران می‌شود و با سختی. امیدواریم خداوند متعال به همۀ ما توفیق بدهد رضایت خدا و رضایت والدین خودمان را ان‌شاءالله به‌دست بیاوریم.

  + خدایا، پدر و مادر ما را از ما راضی و خشنود بگردان.

  - الهی آمین.

  + قلب مقدس امام‌زمان را از ما راضی و خشنود قرار بده.

  - الهی آمین.

  + رضایت خودت را پشت رضایت همۀ این‌ها برای ما ذخیرۀ آخرتمان قرار بده.

  - الهی آمین.

  + بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ. وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ.

  - اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ اول

  اعوذ بالله من الشیطان الرجیم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ نَحْمَدِهُ وَ نَسْتَعينُهُ وَ نَسْتَغْفِرُهُ وَ نَسْتَهْديهِ وَ نَتَوَکَّلُ عليه وَ نُصَلّی وَ نُسَلِّمُ علی حبيبه وَ نجيبه سیدِ رُسُلِهِ وَ حافظ سِرِّهِ بشيرِ رحمتهِ وَ نذير نقمته أبِی القاسِمِ المصطفی مُحَمَّد وَ علی آله الاَّطیَّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لَا سِیَّمَا بَقیة الله فی الأرضین وَ صلاة وَ سلام علی بن ابیطالب علیه السلام و فاطمة الزهرا سیدة نساء العالمین وَ الحَسَن وَ الحُسَیْن سَیِّدَا شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ و علی بن الحسین و محمد بن علی وَ جعفر بن محمد وَ موسی بن جعفر وَ علی بن موسی وَ محمد بن علی وَ علی بن محمد وَ الحسن بن علی وَ الحجة قائم المهدی صلوات الله علیهم الاجمعین وَ اللَّعْنَهُ دائم عَلَى أَعْدَائِهِمْ اعداء الله من الآن الی يَوْمِ لقاء الله. اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَهِ وَفی کُلِّ ساعَهٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً. اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی مِنْ خَیْرِ اَعْوانِهِ وَ أَنْصَارِهِ. وَ الْمُسْتَشْهَدِینَ بَیْنَ یَدَیْه. اوصيکم و نَفسی عِبادَالله بِتقوی الله وَ اجتِنابِ مَعصِیَتهِ.

  در خطبۀ دوم، مجدداً خودم و شما نمازگزاران را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم. امیدواریم ان‌شاءالله خداوند متعال همۀ ما را به صفت تقوا بیاراید. مناسبت‌هایی است که داریم و نیاز به تذکر است، مثل فردا شنبه،‌۲۱مردادماه، روز حمایت از صنایع کوچک نامگذاری شده است. خب یکی از چیزهایی که در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، نقش به‌سزایی در اشتغال دارد، بحث همین توسعۀ صنایع کوچک است، به‌خصوص در شهرستان‌هایی مثل شهرستان بردسکن که شاید به‌خاطر آن شرایط اقلیمی خاصی که دارد، برای سرمایه‌گذاری صنایع بزرگ، به‌آن صورت مورد استقبال سرمایه‌داران قرار نگیرد، خب صنایع کوچک، صنایع خانگی، صنایع بومی، در شهرستان نمی‌تواند بخش اعظمی از مشکلات بی‌کاری جوانان را حل کند.

  اما این موضوع به سه چیز نیازمند است: یکی به همت خود جوان‌ها و کسانی‌که دنبال کار هستند. بعضی وقت‌ها، ما وقتی اسم کار و اشتغال می‌بریم، به ذهن خیلی‌ها فقط تبادر می‌کند پشت میز نشینی، قلم دست گرفتن و در یک اداره‌ای مثلاً یک سِمتی داشتن و حال آنکه آن کار و فعل و حرفه که مدنظر اسلام است و پیامبر گرامی اسلام دست آن کارگر را بوسیدند، اصلاً برای این‌ها تعریف نمی‌شود. این‌ها گذاشته شدند در این ادارات برای اینکه مشکلی را برای کسانی‌که جویای کار هستند، حل کنند. لذا همت جوانان و ارادۀ جدی آن‌ها برای کار و تلاش و فعالیت، حرف اول را می‌زند.

  دومین موضوع در بحث توسعۀ اشتغال و صنایع کوچک و خانگی و زودبازده که مقام معظم رهبری روی آن خیلی تأکید داشتند، مدت مدیدی هست،‌بحث تشویق پدر و مادرها است. ما ببینیم الان در جامعۀ ما چقدر والدین و همۀ ما فرزندان را به تحصیل علم که بله، حتماً شما ورود به داشنگاه پیدا بکن، مدرک دانشگاهی را بگیر، اگر فرزند ما توفیق پیدا کرد، چقدر خوش‌حال می‌شویم، تشویق می‌کنیم، نذر و نیاز برای اینکه بروند دانشگاه و مدرک دانشگاهی را بگیرند؛ اما در کنار آن‌ها اگر فرزند ما توانست یک حرفه‌ای، یک هنری، یک کاری که با نلاش خودش زندگی‌اش را اداره بکند، تحصیل کرد و بدست آورد، می‌بینیم خیلی ماها تشویق نمی‌کنیم، پدر و مادرها تشویق نمی‌کنند و حال آنکه باید هردو، مورد تشویق پدر و مارد قرار بگیرند. آن فرزندی که با تلاش خودش، با کد یمین و عرق جبین می‌خواهد تحصیل کند، نان بدست بیاورد، روزی حلال بدست بیاورد و آن فرزندی که می‌خواهد برود دانشگاه درس بخواند، تحصیل کند و ان‌شاءالله به یک جای خوبی و رتبۀ علمی برسد، هردو باید مورد تشویق قرار بگیرند؛ پس اول اراده و خاص خود جوان‌های عزیز، دوم تشویق والدین.

  و اما بخش سوم که قطعاً خیلی نقش دارد و درواقع آن دو بخش اول را به مرحله ظهور می‌رساند و محقق می‌سازد، حمایت مسئولین است. موانع را از سر راه جوانی که طالب کار است، جویای کار است، ارادۀ کار را دارد، پدر و مادرش تشویقش می‌کنند، همۀ آوردۀ خودش را به صحنه می‌آورد، باید مسئولین حتماً از او حمایت کنند. باید موانع سر راه او را بردارند و تسهیل کنند کار را برای این‌چنین جوان‌های عزیز و فعال و کوشا تا این موضوع محقق بشود.

  مقام معظم رهبری می‌فرمایند که بارها گفته‌ام، چندصد هزار صنایع کوچک و متوسط را احیا کنید. چندصد هزار، اگر این صنایع کوچک احیا بشود، در خیالی از جاها بحث بی‌کاری برطرف خواهد شد؛ ولی چقدر خلاصه جوان‌های ما ارادۀ این کار را دارند، چقدر پدر و مادرها حمایت می‌کنند و تشویق می‌کنند، چقدر مسئولین امور را تسهیل می‌کنند، آن چیزی است که به‌هرحال در عرصۀ واقع و در زندگی مردم خیلی نمود ندارد. متأسفانه بعضی وقت‌ها، بعضی از اداره‌هایی که متولی کار هستند، می‌بینم به‌جای تسهیل کار جوان‌های ما، سنگ‌اندازی می‌کنند که این باید برداشته بشود. این‌چنین قضایایی نباید مردم شاهدش باشند. خب، بحمدالله در شهرستان بردسکن، فنی و حرفه‌ای امروز فعال است. عزیزان ما گزارش خواهند داد که کارهای خوبی انجام شده است. کسانی‌که اقبال کردند به این موضوع و نتیجه گرفتند، در بین ماها دارند زندگی می‌کنند، جوان‌های فعال، کوشا، با هدایت فنی و حرفه‌ای و با تلاشی که آن عزیزان دارند و بعضی از آموزش‌های لازم را می‌دهند، مدرک لازم را هم برای کار به آن‌ها اعطا می‌کنند. لذا در این شهرستان، ما این پتانسیل خوبی داریم. هم جوان‌های خوب و آمادۀ کار و هم اداراتی که متولی این کار هستند، پای کار هستند که من از همین جا، از آن‌ها هم تقدیر و تشکر می‌کنم.

  موضوع دیگری که لازم است یادآوری بشود، دوشنبه ۲۳مردادماه، سالروز پیروزی حزب‌الله در جنگ ۳۳ روز بر صهیونیست‌ها هست که به نام روز مقاومت اسلامی نامگذاری شده است. به این مناسبت، من فرازی از فرمایشات مقام معظم رهبری را که در مراسم تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری در چند روز گذشته بیان کردند، خدمتتان عرض می‌کنم و توضیح مختصری را می‌دهم. مقام معظم رهبری فرمودند که جهت‌گیری‌های اصلی دولت در دولت دوازدهم جناب‌ آقای دکتر روحانی، باید در سه جهت متمرکز بشود: جهت اول، رسیدگی به معیشت و اقتصاد مردم است که مورد عنایت مقاغم معظم رهبری است و دولت محترم هم در مراسم تحلیف یکی از اولویت‌های کاری‌شان را بحث معیشت و اقتصاد مردم بیان کردند. این اگر مورد توجه قرار بگیرد، خیلی از تبلیغات دشمنان قطعاً نقشه‌برآب خواهد شد. وقتی‌که دشمنان تبلیغ می‌کنند. ناکارآمدی نظام جمهوری اسلامی و حکومت اسلامی و قوانین اسلامی را و به‌طور کلی اسلام را در بوق و کرنا و تبلیغات خودشان دارند و جوان‌های ما هم در داخل مرز، بعضی از موارد می‌بینند با حرف آن‌ها صحیح درمی‌آید، خب این‌ها می‌توانند تأثیر بگذارند؛ ولی اگر خلاف آن را جوان ما دید، بحث معیشت مردم را که آن‌ها هدف قرار داده‌اند و هر روز دارند علیه آن تبلیغ می‌کنند، ببینند در داخل آن‌جور که آن‌ها می‌گویند، نیست؛ خب تبلیغات آن‌ها بی‌اثر می‌شود. لذا اولین توجه‌ای که آقا در سیاست‌گذاری‌های دولت فرموده‌اند، بحث توجه به معیشت و اقتصاد مردم است.

  دوم فرمودند تعامل گسترده و ارتباط با کل دنیا. مسئولین موظف به این موضوع هستند. ما که از لحاظ منطق و دین کم نداریم اگر در مواجهۀ با دشمنان‌مان بخواهیم قرار بگیریم. از لحاظ آن زیبایی‌ای که اسلام و به‌خصوص شیعه از آیین خودش و از دین خودش دارد و می‌تواند نمایش بدهد در دنیا که ما کم نداریم، چرا نباید با دنیا تعامل داشته باشیم؟ اگر ضعفی هست، بعضی وقت‌ها در فضاهای مجازی، ما مشاهده می‌کنیم که به‌خاطر ضعفی که از افراد و مصادیق، جوان‌های ما می‌بینند، تحت تأثیر نبلیغات دشمن، کل اسلام را مورد هجوم قرار می‌دهند و حال آنکه اسلام به ذات خود، ندارد عیبی. هر عیب که هست، از مسلمانی ماست. ما به‌عنوان یک مسلمان ممکن است نواقصی داشته باشیم، مواظب باشیم که اگر نواقص ما فراوان شد، این نواقص را یک عده‌ای دارند تبلیغ می‌کنند که به پای اسلام بگذارند و اگر ما کوتاهی کرده باشیم و در جاافتادن تبلیغات دشمن مؤثر واقع شده باشد، ما هم مقصر و گناهکار هستیم. خیلی باید مواظب باشیم. لذا آقا فرمودند تعامل گسترده با دنیا، این‌هم یکی از اولویت‌هایی است که در دولت دوازدهم، مقام معظم رهبری خواستند.

  سوم ایستادگی در مقابل سلطۀ سلطه‌طلبان. این سه اولیت را در جهت‌گیری‌های دولت، مقام معظم رهبری فرمودند که در مراسم تحلیف هم، ریاست‌محترم جمهوری و هم در همان مراسم تنفیذ در گفته‌های خودشان روی این مسائل ایشان هم به‌هرحال متمرکز هستند و ما باید ان‌شاءالله دعا کنیم برای خدمت‌گذاران این نظام، در هر پست و مقامی که هستند تا موفق بشوند و آنجایی که نیاز به کمک هم هست، کمک کنیم.

  گاهی کمک من و شما، تأیید مسئولین است. گاهی کمک من و شما، انتقاد سازنده از مسئولین است و شرط موفقیت مسئولین این است که اگر انتقادی هم می‌شود، آن انتقاد را به‌عنوان انتقام نگیرند. به‌هرحال در این کشور یک عده‌ای موافق سیاست‌ها هستند و یک عده‌ای هم ممکن است مخالف باشند؛ اما یک انتقاد سازنده به نفع کسانی است که کاری را بر عهده دارند. این سه موضوع را مقام معظم رهبری فرمودند.

  اما در رابطه با تعامل با دنیا، یک مرز ظریفی اینجا هست که باید به آن توجه بشود. وقتی‌که بحث از تعامل و ارتباط با دنیا می‌شود، بعضی‌ها شاهد هستید که چه حاشیه‌هایی یک کار نسنجیدۀ آن‌ها در مراسم تحلیف با آن‌همه زیبایی و خوبی‌ای که مراسم تحلیف داشت، از کشورهای متعددی به ایران آمده بودند و حقیقتاً یک تثبیت درواقع جهانی در کشور ما وقتی حضور پیدا کردند برای نظام ما تحقق پیدا کرد، بعد با یک کار نسنجیده آمدند انجام دادند که خیلی‌ها کار اصلی را تحت شعاع خودش قرار داد. ما باید به هوش باشیم. کار نسنجیدۀ آن تعداد از نمایندگانی که رفتند برای یک عکس سلفی، ملت خودشان را تحقیر کردند، به‌شدت محکوم می‌کنیم؛ اما آنچه مسلم است، این است که نمایندگان مردم،‌باید شأن مردم خودشان را رعایت کنند. از این جهت ما از نمایندۀ شهرستانمان تشکر می‌کنیم که در آن تعداد محدود نبود و عکس‌های با آن حالت سخیف که بعضی‌ها گرفته بودند با یک خانمی که مثلاً از اتحادیۀ اروپا آمده است، این‌قدر خودشان لب‌ولوچه‌شان آویزان شده بود که انگار، چجوری تعبیر کنیم، یک شخصی آمده است از عالم ملکوت!

  واقعاً شأن مردم را این‌ها نشناخته‌اند. شأن نمایندگی را رعایت نکردند و شهرستان‌هایی که این‌چنین نمایندگانی داشتند، باید از آن‌ها اعلام برائت کنند. ما به‌عنوان طلبه وقتی‌که دیدیم آن آقای شیخ مازنی نمایندۀ تهران در آن‌ها قرار گرفته است، خجالت کشیدیم حضرت عباسی. هر طلبه‌ای آن را دید، خجالت کشید. به قول یکی از طلبه‌ها، می‌گفت ما دو بار از طلبگی خودمان خجالت کشیدیم، یکی وقتی‌که یکی از آقایان روحانی که با رغیب خودش در ریاست‌جمهوری مناظره می‌کردند، یک غلط ادبیات عرب را آن شخصی به این روحانی یادآوری کرد. وقتی‌که نوشته بود که در جایی قرار گرفته‌ای شما که زیر پرچمی بودی که نوشتند خلیج عربی، معلوم شد که الدول الخلیج العربیه فکر کرده بود که آن عربی مال خلیج است، بعد آن آقای شخصی به آن روحانی گفت که نه، آن قید مال الدول است. یعنی کشورهای عرب خلیج. خب اینجا انسان خجالت می‌کشد. تو روحانی، ادبیات عرب اگر خواندی و بلد هستی،‌این را باید تو به او یادآوری کنی،‌تذکر بدهی.

  یکی هم آن وقتی‌که آن شیخ مازنی نمایندۀ تهران را دیدیم که برای عکس با آن خانم اروپایی چجور خودش را خفیف و ذلیل کرده بود که هروقت این صحنه به ذهن ما می‌آید، از طلبگی خودمان متنفر می‌شویم. این‌جور افرادی می‌آیند در حوزۀ علمیه و به‌عنوان روحانی خودشان را جا می‌زنند. لذا اگر این نمایندگان اصلاح‌طلب‌ها بودند، قطعاً بدانند، اگر آن نماینده‌ها از اصلاح‌طلب‌ها بودند، بدانند، اصلاح‌طلب‌های کشور ما از حرکت آن‌ها متنفر هستند.

  اگر آن‌ها از اصوگراها بودند، بدانند که اصولگراها هم از این‌چنین حرکات کودکانۀ نمایندگانشان که ملتشان را بخواهند خفیف کنند، ملتشان را، شأنشان را پایین بیاورند، اصولگراها هم از این‌چنین نمایندگانی اگر بودند در آن جمع، متنفر هستند.

  بحث مقاومت اسلامی در برابر دشمن که مطرح می‌شود، عرض کردم من عرض تعامل خیلی دقیق است،‌این است که ما تعامل با دنیای‌مان را باید بر همان اساس و مبنای مقاومت شکل بدهیم. اگر خدایی‌نخواسته از این اصل مقاومت تنزل کردیم و پایین آمدیم، قطعاً بدانیم که تعامل ما، یک تعامل ذلیلانه‌ای خواهد بود و یک تعامل عزت‌مندانه نخواهد بود.

  اما تذکر دیگر و موضوع دیگر اینکه چهارشنبه، ۲۵مردادماه، ۲۳ذی‌قعده، روز زیارتی مخصوص علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) است. کسانی‌که توفیق داشتند از نزدیک در جوار مضجع نورانی ثامن‌الحجج علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) ان‌شاءالله زیارت آن حضرت را فراموش نکنند. از راه دور هم در روز ۲۳ ذی‌قعده، سفارش شده است؛ چون روز مخصوص زیارتی آن حضرت هست، راه دور و نزدیک می‌توانیم ما ان‌شاءالله از همین جا زیارت آن حضرت را داشته باشیم و ۲۶ مردادماه که روز ورود اولین گروه از آزادگان دوران دفاع مقدس به کشور عزیز اسلامی است که من به این عزیزان آزادۀ ما هم که در شهرستان بردسکن بحمدالله تعداد زیادی هستند، به این عزیزان تبریک عرض می‌کنیم و برای این‌ها آرزوی سلامتی و طول عمر همراه با عزت و عافیت داریم. از خداوند می‌خواهیم که ان‌ّشاءالله به همۀ ما توفیق ادامۀ راه شهدای عزیز را عنایت بفرماید.

  + خدایا، به عزتت قسمت می‌دهیم عاقبت امور ما را ختم به خیر بگردان.

  - الهی آمین.

  + ما را یک‌آن به خودمان وامگذار.

  - الهی آمین.

  + خدایا، همان‌طور که عزیزان ما در ایام اسارت، پیام این ملت را با عزت و قدرت به دشمنان رساندند، ما را پیام‌رسان خون مطهر شهدا و سختی و مرارتی که این عزیزان تحمل کردند، در این دنیا قرار بده.

  - الهی آمین.

  + عزتی که برای کشور آفریدند، خدایا به دست ما آن را پاس بدار.

  - الهی آمین.

  + خدایا، کسانی‌که به این مملکت خدمت می‌کنند، تأیید فرما.

  - الهی آمین.

  + کسانی‌که خیانت می‌کنند، رسوا و ذلیل فرما.

  - الهی آمین.

  + رهبر فرزانۀ انقلاب بر توفیقات و تأییداتش بیفزای.

  - الهی آمین.

  + خدمت‌گذاران این نظام را خدایا خودت کمک بفرما.

  - الهی آمین.

  + ان‌شاءالله دولت دوازدهم که وزرا را معرفی کردند، این وزرایی که به مجلس رفتند، مجلسیان بدون حب و بغض‌های حزبی و گروهی و شخصی بر اساس معیارهای اسلامی آن‌ها را ارزیابی کنند و آن‌هایی که صلاحیت دارند، ان‌شاءالله تأیید کنند و آن‌ها هم در خدمت به این ملت ان‌شاءالله خدایا تو موفق‌شان بدار.

  - الهی آمین.

  + بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ. وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ. صدق الله العلی العظیم. والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

  - اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ دوم

  متن خطبه های نماز جمعه 13-5-1396

    جمعه، ۱۳مرداد ۱۳۹۶، شهرستان بردسکن، مکان مسجد جامع و مصلای شهر بردسکن، خطیب حجت الاسلام امینی. سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ...

  خطبه نماز جمعه،۶مرداد ۱۳۹۶

  جمعه،۶مرداد ۱۳۹۶، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب حجت الاسلام امینی.   سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ...

  خطبه های نماز جمعه 30-4-1396

   خطبه اول [attachment=179]   خطبه دوم [attachment=180]                   متن خطبه های نماز جمعه 30-4-1396 جمعه، ۲۳تیر‌۱۳۹۶، شهرستان بردسکن، مکان مسجد جامع و...

  متن خطبه های نماز جمعه 23-4-1396

  متن خطبه های نماز جمعه 23-4-1396   جمعه، ۲۳تیر‌۱۳۹۶، شهرستان بردسکن، خطیب حجت‌الاسلام امینی، مکان مسجد جامع و مصلای شهر. سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ....

  متن نماز جمعه 20-12-1395

  جمعه، بیستم‌ اسفند۱۳۹۵، شهرستان بردسکن، خطیب حجت‌الاسلام امینی، مکان مسجد جامع و مصلای شهر بردسکن. سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله من الشيطان الرجيم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِين...

  ارسال دیدگاه
  ارسال دیدگاه شما در مورد مطلب

  کد امنیتی :
  شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.
  بارگزاری مجدد کدنظر شما در مورد سیستم جدید سایت نماز جمعه چیست ؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
نظری ندارم...


تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر امام جمعه بردسکن می باشد