خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 3 / 1/1397

  موضوع: اخبار, خطبه های نماز جمعه, خطبه های صوتی, سخنرانی تاریخ ارسال: 1397/01/04 - 15:14
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن  3 / 1/1397
   خطیب حجت الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم شهرستان بردسکن
  حجم :
  7.93 مگابایت
  دانلودها :
  2

  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 3 / 1/1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 3 / 1/1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 3 / 1/1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 3 / 1/1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 3 / 1/1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 3 / 1/1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 3 / 1/1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 3 / 1/1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 3 / 1/1397

  جمعه. ۳فروردین۱۳۹۷. شهرستان بردسکن. مسجد جامع و مصلای شهر. خطیب: حجت‌الاسلام امینی.

  سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بالله مِنَ الشيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ. الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی يُؤْمِنُ الْخَائِفِينَ و يُنَجِّی الصّالِحِينَ وَ يَرْفَعُ الْمُسْتَضْعَفِينَ وَ يَضَعُ الْمُسْتَكْبِرِينَ وَ يُهْلِکُ مُلُوكاً وَ يَسْتَخْلِفُ آخَرِينَ. الْحَمْدُ لِلَّهِ قَاصِمِ الْجَبَّارِينَ مُبِيرِ الظَّالِمِينَ مَوْضِعِ حَاجَاتِ الطَّالِبِينَ مُعْتَمَدِ الْمُؤْمِنینَ وَ صَلِّ وَ سَّلِم على مُحَمَّدٍ عَبْدِکَ وَ رَسُولِکَ وَ اَمینِکَ وَ صَفِیِّکَ وَحَبیبِکَ وَ خِیَرَتِکَ وَحافِظِ سِرِّکَ وَ مُبَلِّغِ رِسالاتِکَ وَ عَلی آله الاَّطیَّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لَا سِیَّما بَقیَّةِ الله فِی الأرَضین وَ اللَّعْنَهُ دائِم ‏عَلَى أَعْدَائِهِمْ اعداء الله مِنَ الان الی يَوْمِ لِقاء الله اوصيکم و نَفسی عباد الله بِتَقوی الله وَ طاعَة وَ اجتِنابِ مَعصِیَتهِ.

  خودم و شما نمازگزاران، برادران و خواهران را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم و بر اتصاف به تقوا، برای خودم و شما نمازگزاران، از خداوند متعال و منان، استعانت و استمداد می‌جویم.

  امیدواریم ان‌شاءالله خداوند متعال، سال ۹۷ را که روز اول آن مصادف شد با شهادت امام‌هادی(ع)، همۀ ما را از هدایت به صراط مستقیم بهره‌مند بگرداند.

  در ادامۀ مباحث و مطالب هفته‌های گذشته، در آثار و آسیب‌ها و تبعات لقمۀ حرام، عرض کردیم که پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمدبن‌عبدالله(ص)، فرمودند لقمۀ حرام در سه حوزه آسیب‌رسان هست: حوزۀ اعتقادات انسان را تضعیف می‌کند، حوزۀ اخلاقیات انسان را فاسد می‌کند و حوزۀ ارتباطات انسان با دیگران را به ارتباطات نامشروع و انحراف می‌کشاند؛ لذا در این باب، اجمالاً مطالبی خدمت نمازگزاران عرض شد و به اعتبار اینکه حضرت فرمودند یکی از آثار حرام‌خواری، ضعف یقین هست، به نشانه‌های افراد موقن و به‌یقین‌رسیده رسیدیم. چند نشانه و علامت اهل یقین را خدمت نمازگزاران و سنگرنشینان جمعه عرض کردم به اجمال. یکی دیگر از نشانه‌های اهل یقین این است که می‌فرمایند اهل یقین کارها را جهادی انجام می‌دهند. اهل سمبل کردن کار و تنبلی در کار نیستند. اهل یقین اگر شدیم، در کارهایمان هم اهل جهاد می‌شویم. کارها را، مسئولیت‌هایی که به انسان محول می‌شود، جهادگونه انجام می‌دهند. لذا علی(ع) فرمودند که: «مَنْ یَسْتَیْقِن یَعْمَل جاهداً» کسی‌که اهل یقین شد، کارهایش را، اعمالش را جهادگونه انجام می‌دهد. این می‌تواند یک معیاری باشد برای ارزیابی خودمان و دیگران که در انجام کارهایی که به آن‌ها محول می‌شود، چه مسئولیت‌های اجتماعی باشد، مسئولیت‌های دولتی باشد، چه کارهای روزمره و کارهایی به عهدۀ انسان گذاشته می‌شود برای تحصیل معاش، این‌ها را جهادگونه انجام می‌دهند.

  کار جهادی هم خودش مشخصه‌هایی دارد که انسان می‌فهمد این کار جهادی انجام می‌شود یا غیرجهادی. یکی از آن‌ها این است که کسی‌که جهادی کار را انجام می‌دهد، یعنی با اعتقاد و انگیزه انجام می‌دهد؛ لذا کار او از استحکام قابل قبولی برخوردار است و یکی دیگر از نشانه‌های کار جهادی این است که انسان جهادگر با آن پشتوانۀ اعتقادی در کار خودش، هیچ‌وقت به فکر سمبل ‌کردن کار نیست. کاری را اگر پذیرفت، از صفر تا صد آن را به‌نحو شایسته و دقیق انجام می‌دهد. این یکی دیگر از نشانه‌های اهل یقین و نشانۀ دیگر این است که علی(ع) می‌فرمایند اهل یقین، اهل بحث و جدل‌ها و بگومگوهای بی‌فایده نیستند. اهل کار هستند. لذا حضرت می‌فرمایند که: «مَن صَحَّ يَقينُهُ زَهِدَ فی المِراءِ.» کسی‌که یقین خوبی داشته باشد، در مراء و جدل، بی‌رغبت هست. دنبال کار هست. به فکرکاردرمانی هست در کشور و در مقطعی که زندگی می‌کند، در محلی که زندگی می‌کند. در مسئولیتی که دارد. به حرف‌درمانیِ تنها نمی‌پردازد؛ لذا فرمودند: «مَن صَحَّ يَقينُهُ زَهِدَ فی المِراءِ.» زهد، بی‌رغبت در این است که بخواهد فقط بیاید سخنرانی کند و بحث و جدل و مراء با دیگران داشته باشد. به فکر کار هست. به فکر تلاش هست. به فکر باز کردن گره از اقتصاد مردم هست و نشانۀ دیگر از اهل یقین، این است که علی(ع) می‌فرمایند کسی اگر اهل یقین شد، خوف او، حزن او، غصۀ او بیشتر بر قصور و تقصیر نفس خودش است. به جای اینکه دیگران را متهم کند و به جای اینکه عدم پیشرفت خودش را در کارها به گردن این‌وآن بیندازد، متهم اول، نزد انسان اهل یقین، خودِ انسان هست و به فکر این است که آن نواقص را از ناحیۀ خودش برطرف کند. به کسی نسبت نمی‌دهد. عدم موفقیت‌های خودش را به گردن این‌وآن نمی‌اندازد. لذا علی(ع) می‌فرمایند: «الْمُوقِنُ أَشَدُّ النَّاسِ حُزْناً عَلَى نَفْسِهِ.» بیشترین غصۀ او، بیشترین نگرانی او بر قصور و تقصیر خودش هست. نه اینکه بخواهد عدم موفقیتش را به گردن این‌وآن بیندازد.

  و نشانۀ آخر در این خطبه ازاهل یقین این است که علی(ع) می‌فرمایند وقتی‌که کاری را قبول کرد، آن کار را با علاقه و عشق انجام می‌دهد. با محبت انجام می‌دهد. از کار کراهت ندارد. شانه از زیر بار کار و مسئولیت، خالی نمی‌کند اهل یقین. لذا حضرت می‌فرمایند: «اَلشَّوْقُ شِيمَةُ اَلْمُوقِنِين.» شوق و رغبت و میل به کار و تلاش و کوشش و علاقه‌مندی به کار، از اخلاق انسان‌های اهل یقین است؛ لذا شهید مظلوم، آیت‌الله بهشتی، درود و رضوان خداوند به روان پاکشان بود، فرمودند ما شیفتگان خدمتیم. ما برای خدمت خودمان را آماده کردیم. طالب خدمت هستیم در نظام مقدس جمهوری اسلامی، نه تشنۀ قدرت. بعضی‌ها شعار خدمت را می‌دهند؛ اما وقتی‌که انسان مراجعه می‌کند و یک‌مقدار به قول معروف دقیق می‌شود، می‌بیند که این‌ها تشنۀ قدرت هستند. حرف از کار و تلاش و کوشش می‌زنند. اما شهید بهشتی که اهل یقین بود و مصداقی از این روایات علی(ع) بودند، می‌فرمایند که ما شیفتۀ خدمت هستیم نه تشنۀ قدرت. لذا این شیفتۀ خدمت بودن، از نشانه‌های اهل یقین است و در کاری که انسان انجام می‌دهد، فرق هست در آن محصول و خروجی کار انسان. آنجایی که کار را با عشق و علاقه و رغبت و میل انجام می‌دهد تا آنجایی که با اکراه و با بخشنامه و با اینکه ساعت کاری‌مان هست و نکند ما غایب بخوریم، از حقوقمان کم بشود و امثال این‌ها. این‌ها خیلی خروجی‌اش فرق می‌کند. به‌عنوان مثال، یک نمونۀ کوچک از آن، شما ببینید مادر فرزند خودش را وقتی زحمتش را می‌کشد، تر و خشک می‌کند، با عشق و علاقه چون این کار را انجام می‌دهد، هیچ‌وقت یک مادر از زحمتی که برای فرزند خودش می‌کشد، احساس خستگی نمی‌کند. احساس هدر رفتن عمرش را نمی‌کند. احساس اینکه کار من بی‌فایده بوده است، نمی‌کند و به فکر اینکه یک نفعی هم از بچه‌اش به او برسد، هیچ‌وقت نیست. این یک نمونۀ کوچکی از کار وقتی با عشق و علاقه و میل انجام می‌شود تا آنجایی که یک کسی همین کار را ممکن است با این عشق و علاقه نباشد، با انگیزۀ مادی باشد. آنجایی که انسان برای بچۀ خودش یک دایه‌ای را بگیرد. خب آن دایه که هیچ‌وقت آن مهر مادری را در فرزند ندارد و کار او هم به مراتب با کاری که مادر انجام می‌دهد، فرق می‌کند. لذا اینجا علی(ع) می‌فرمایند: «اَلشَّوْقُ شِيمَةُ اَلْمُوقِنِين.» خصلت انسان‌های اهل یقین، این است که کار را با میل، با رغبت، با عشق، با علاقه انجام می‌دهند؛ لذا در کارشان همیشه اهل یقین موفق هستند و به آنچه که هدفشان هست که تعالی روح آن‌ها باشد و رسیدن به کمالات، آن‌ها قطعاً به این آرزویشان و به این هدفشان می‌رسند.

  خدایا همۀ ما را اهل یقین قرار بده.

  - الهی آمین.

  به عزتت قسمت می‌دهیم، عاقبت امور ما را ختم‌به‌خیر بگردان.

  - الهی آمین.

  سال ۹۷ را بر همۀ ما میمون و مبارک بگرادن.

  - الهی آمین.

  و به رهبر فرزانۀ انقلاب، طول عمر و صحت و عافیت عنایت بفرما.

  - الهی آمین.

  شر استکبار جهانی، آمریکا و صهیونیست‌ها را به خودشان برگردان.

  - الهی آمین.

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. Nقُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ. وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌM.

  - اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ اول

  اعوذ بالله من الشیطان الرجیم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ. الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی يُؤْمِنُ الْخَائِفِينَ و يُنَجِّی الصّالِحِينَ وَ يَرْفَعُ الْمُسْتَضْعَفِينَ وَ يَضَعُ الْمُسْتَكْبِرِينَ وَ يُهْلِکُ مُلُوكاً وَ يَسْتَخْلِفُ آخَرِينَ. وَالْحَمْدُ لِلَّهِ قَاصِمِ الْجَبَّارِينَ مُبِيرِ الظَّالِمِينَ مُدْرِکِ الْهَارِبِينَ نَكَالِ الظَّالِمِينَ صَرِيخِ الْمُسْتَصْرِخِينَ مَوْضِعِ حَاجَاتِ الطَّالِبِينَ مُعْتَمَدِ الْمُؤْمِنینَ. اَلحَمدُلِّلهِ اَلَّیي يَخلُقُ وَ لا يُخلَق وَ يَرزُقُ وَ لا يُرزَق وَ يُطعِمُ وَ لا يُطعَمَ وَ يُمِيتُ الْأَحْيَاءَ وَ يُحْيِی الْمَوْتَى وَ هُوَ حَیٌّ لايَمُوتُ بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَ هُوَ عَلَى كُلِّ شَیْ ءٍ قَدِيرٌ. اللَّهُمَّ صَلِّ وَ سَّلِم على مُحَمَّدٍ عَبْدِکَ وَ رَسُولِکَ وَ اَمینِکَ وَ صَفِیِّکَ وَ حَبیبِکَ وَ خِیَرَتِکَ مِنْ خَلْقِکْ وَ حافِظِ سِرِّکَ وَ مُبَلِّغِ رِسالاتِکَ. أَفْضَلَ وَ أَحْسَنَ وَ أ کْثَرَ مَا صَلَّیْتَ وَ بَارَکْتَ وَ تَرَحَّمْتَ وَ تَحَنَّنْتَ وَ سَلَّمْتَ عَلَى أَحَدٍ مِنْ عِبَادِکَ وَ أَنْبِیَائِکَ وَ رُسُلِکَ مُحَمَّدٍ صلی الله علیه و آله و سلم. اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی اَمِیرِالمُؤمِنِینَ عَلِیِّ بنِ اَبِی طَالِبٍ(علیه‌السلام) وَصِیِّهِ وَ رَسولِ رَبَّ العَالَمِینَ عَبْدِکَ وَ رَسُولِکَ وَ نَبِیِّکَ وَ حُجَتِکَ عَلی خَلْقِک آیَتِکَ الْکُبْرَى وَ النَّبَإِ الْعَظِیمِ وَ صَلِّ عَلَى الصِّدِّیقَةِ الطَّاهِرَةِ فَاطِمَةَ سَیِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى سِبْطَیِ الرَّحْمَةِ وَ الحسن و الحسین، سَيِّدَیْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ اللهم وَ عَلی علی ابن الحسین زین العابدین و محمد ابن علی و جعفر ابن محمد و موسی ابن جعفر و علی ابن موسی و محمد ابن علی و علی ابن محمد و الحسن ابن علی و الحجة القائم المهدی صلوات الله علیهم اجمعین وَ اللَّعْنَهُ دائِم ‏عَلَى أَعْدَائِهِمْ اعداء الله مِنَ الان الی يَوْمِ لِقاء الله.

  Nاَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَهِ وَ فی کُلِّ ساعَهٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاًM

  اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی مِنْ خَیْرِ اَعْوانِهِ وَ أَنْصَارِهِ وَ الْمُسْتَشْهَدِینَ بَیْنَ یَدَیْه اوصيکم و نَفسی عِبادَ الله بِتقوی الله وَ طاعَة وَ اجتِنابِ مَعصِیَتهِ.

  در خطبۀ دوم، مجدداً خودم و شما نمازگزاران را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم و بر اتصاف به تقوا، برای خودم و شما نمازگزاران، از خداوند متعال و منان استعانت و استمداد می‌جویم.

  با آرزوی سلامتی کامل برای مقام معظم رهبری، خدمتگزاران صدیق نظام جمهوری اسلامی، مردم فهیم و بصیر و آگاه و شهیدپرور کشور عزیز اسلامی‌مان به‌خصوص جمع حاضر، اَقدام همۀ نمازگزاران را در اولین جمعۀ سال ۹۷، من گرامی می‌دارم و خیرمقدم عرض می‌کنم به سهم خودم. مهمانان عزیزی که این ایام برای دیدوبازدید و صلۀ ارحام به شهرستان آمده‌اند و در نماز جمعه شرکت کرده‌اند را گرامی‌ می‌داریم به‌خصوص سرور عزیز و بزگوار خودم، همکار خودم حاج‌آقای طاهریان عزیزمان که در کثوت امامت جمعه در مرزهای شرقی کشور، به اقامۀ نماز مشغول هستند هم امروز در جمع نمازگزاران هستند. امیدواریم ان‌شاءالله همۀ عزیزان ما در سنگر نماز جمعه، در هر کجا کشور عزیز اسلامی ما و خارج کشور، اقامۀ نماز جمعه دارند، ان‌شاءالله موفق باشند.

  مناسبت‌هایی را داریم که نیاز به تذکر دارد. در ۲فروردین‌ماه هر سال، یادآور خاطرۀ رشادت‌های رزمندگان را داریم در عملیات فتح‌المبین که در سال ۶۱، ۲فروردین‌ماه شروع شد. عملیات گسترده‌ای که بیش از دو هزار و پانصد کیلومتر مربع از خاک ایران توسط رزمندگان آزاد شد از اشغال بعثی‌ها و عراقی‌ها و تعداد زیادی از نیروهای دشمن، به اسارت درآمدند. تعداد بیشتری از آنچه که به اسارت درآمده بودند، کشته و زخمی شدند. سایت‌های مختلفی در جنوب کشور، در عملیات فتح‌المبین از دست دشمن آزاد شد و نقاط بسیار حساس و استراتژیکی که مشرف بود بر خیلی از جاده‌های مواصلاتی در جنوب کشور و جاده‌های ما در تیررس دشمنان قرار داشت، در این عملیات بحمدالله آزاد شد و کار مهمی در حقیقت انجام گرفت. خب قطعاً ما در این عملیات‌ها، تعدادی از عزیزانمان را هم از دست دادیم و به شهادت رسیدند که درود می‌فرستیم به روان پاک همۀ شهدای عزیز، به‌خصوص شهدای عملیات فتح‌المبین که با رمز «یا زهرا» آغاز شد و حقیقتاً حضرت زهرا(س) کمک کردند رزمندگان را. امیدواریم خداوند به ما هم توفیق بدهد راه شهدای عزیزمان را ان‌شاءالله بتوانیم ادامه بدهیم.

  خب، در این ایام، باز یکی از مسائلی که خاطر هر مسلمانی را درواقع می‌آزارد، بحث چهارمین سال حملۀ عربستان به یمن هست که سعودی‌ها پیش‌بینی‌شان این بود چند روزه یمن را تصرف کنند. منافقین و وابسته‌های آن‌ها در داخل یمن بودند. از خارج هم با پیشرفته‌ترین سلاح‌هایی که آمریکا و کشورهای مدعی آزادی و حقوق بشر در اختیار آن‌ها گذاشته بودند، مرتب بمباران کردند؛ ولی الان غریب به چهار سال است که آن‌ها درواقع زمین‌گیر شدند. دنبال یک بهانه‌ای می‌گردند که به‌نوعی خودشان را از یمن نجات بدهند و لذا این حادثه باتوجه‌به مشکلاتی که برای مردم یمن به وجود آمده است، هر انسان باانصافی را حقیقتاً متأثر می‌کند و ما در کشورمان فقط دعا می‌توانیم برای آن‌ها داشته باشیم و اگر بعضی وقت‌ها هم کمک‌هایی از مردم جمع‌آوری می‌شود، قطعاً دعاها کارساز هست، کمک‌ها مورد نیاز هست و ما نباید از مسلمانان در سراسر دنیا غافل باشیم. دین ما این را به ما درواقع یاد داده است که نباید انسان فارغ از غم و گرفتاری مسلمانی، روز را به شب یا شب را به صبح بی‌یارد. امیدواریم خداوند این عزیزان را هم ان‌شاءالله کمک کند و دشمنشان را، سعودی‌های وهابی خبیث را در رسیدن به امیال و آرزوهایشان ناکام بگذارد و ان‌شاءالله به پیروزی نهایی برسند.

  مناسبت دیگر هم که در چهارشنبه، ۸فروردین‌ماه، ۱۰ ماه رجب، داریم ولادت باسعادت و خجستۀ جوادالأئمه (ع) ابن‌الرضا را داریم که خب شایسته است بر همۀ شیعیان به‌خصوص ما خراسانی‌ها که در این ایامی که ایام ولادت است، ایام جشن و سرور هست، یک تغییری در زندگی ما خلاصه، در رفتار ما، در گفتار ما، در دیدوبازدیدهایمان، در تبریکاتمان ان‌شاءالله در مجالسمان داشته باشیم و اصل و اساس دین اسلام ما و آموزه‌های دینی ما هم بر همین نشاط، شادابی، سرور و فرح هست. موارد حزن و اندوه هم موارد استثنائی است که من در یکی از صحبت‌هایم در جمع نمازگزاران، در مسجد جامع، ظهر و صبحی اعلام کردم در پاسخ به کسانی‌که در فضاهای مجازی متأسفانه علیه روحانیت و دین تبلیغ می‌کنند که روحانیت و دین لابد مروّج فقط غم و غصه هستند. آنجا با سند عرض کردم اصل دین ما بنایش بر سرور، بر شادی، بر فرح، بر انبساط خاطر هست. موارد غصه و حزن استثنائاتی است که خب یکی از آن‌ها شهادت ائمۀ هدی (ع) است؛ اما موالید اهل بیت قطعاً از روزهایی است که باز باید در آن‌ها این سرور و شادی ما مضاعف بشود، دیده بشود؛ لذا من خواهشم این است از مؤمنین، از مؤمنات، از مساجد، از هیئت‌ها، از تکایاست که به این موضوع بپردازند. در ایام ولادت‌ها تا پاسخی باشد به سخن آن بدخواهانی که می‌خواهند ما را همیشه با غم و اندوه و این‌ها در جهان و در دید دیگران معرفی بکنند.

  خب آغاز سال ۹۷ را داریم با دعای شریف «یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ» که در بحار نقل شده است هر سال مؤمنین مقید هستند با این ذکر، به‌خصوص آن دقیقۀ تحویل سال را پشت سر بگذارند و مقام معظم رهبری هم از سالی که سکان هدایت جامعه را درواقع و زعامت امت را به عهده گرفتند، آن لحظۀ تحویل سال را در کنار مضجع نورانی علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) با پیامی که درواقع راهکار و راهبرد جامعۀ ما هست، شروع می‌کنند و امسال هم این لطف را در حق ما خداوند کرد، معظم‌له در جوار مضجع نورانی ثامن‌الحجج، علی‌بن‌موسی‌الرضا، با شعارت «حمایت از کالای ایرانی» اعلام کردند. این سیرۀ رهبری عزیز، مستند به اصل ۱۱۰ قانون اساسی هست که می‌باید رهبری درواقع آن نگاه کلی و امور کلی‌ای که لازم هست جهت‌گیری نظام به آن سمت باشد را بیان کنند. این نام‌گذاری‌ها درواقع با این اصل ۱۱۰ قانون اساسی همخوانی دارد.

  نکاتی در این موضوع هست که من قبل از آن، در رابطه با سنت‌های خوب سال نو چند جمله‌ای را عرض می‌کنم و بعد به آن پیام مقام معظم رهبری می‌پردازم. ببینید عزیزان، نوروز درواقع ترویج سبک فرهنگ اسلامی ایرانی است. ما از خوبی‌های نوروز باید استفاده بکنیم. چندتا را من فهرست‌وار عرض می‌کنم که بدانیم. در نوروز تأکید بر تغییر و تحول درونی و معنوی انسان و رشد و بالندگی معنوی است. همین دعای تحویل سال، این جملات را درواقع در خودش دارد. ما باید خودمان را با آن تنظیم و همراه کنیم. دوم اینکه در نوروز توجه به طهارت و پاکیزگی و آراستگی ظاهری نهفته هست. این را هم ما باید مدنظر داشته باشیم. سنت خوبی است. لباس‌های پاکیزه. آن‌هایی که تمکنی دارند، لباس نو. این‌ها چیزهای پسندیده‌ای است که مؤمنین وقتی‌که می‌خواهند وارد بازار بروند برای دیدوبازدید مؤمنین، حتماً با چهره‌ای آراسته، با لباسی آراسته و حتی امام‌صادق(ع) فرمودند بهترین عطر خودتان را استفاده بکنید وقتی‌که روز نو می‌شود و نوروز می‌شود، این کار را انجام بدهید. و سوم در نوروز هدیه دادن با هدف نزدیک‌شدن قلوب مؤمنان و شادی دل‌ها یکی از سنت‌هایی است که اسلام فراوان به آن توصیه کرده است. هدیده دادن را دست‌کم نگیریم در شاد شدن دل‌ها، چهارم عدم غفلت از یاد خدا در این ایام حتماً باید همراه باشد. لذا دو روایت کوتاه ما داریم که خیلی جالب است. در رابطه با این ایام، رسول گرامی اسلام فرمودند: «زَینوا أعیادَكُم بِالتَّكبیرِ.» اعیاد خودتان را، عیدهای خودتان را زینت بدهید با تکبیر، یعنی با بزرگ شمردن خدواند متعال، عید خودتان را زینت کنید و در روایت دیگری حضرت فرمودند: «اِذَا رَأَیتُمُ الرَّبِیع فَاکثرُوا ذِکر النُّشُور.» وقتی‌که بهار را دیدید، رویش گل‌ها، جوشش چشمه‌ها و زیبایی و رنگ‌های مختلف، الوان مختلف گل‌ها، فرمودند آن‌موقع فراوان یاد روز برآمدن خودتان از دل این خاک را داشته باشید. لذا درواقع ایام نوروز، ایام غفلت‌زدایی هست. سبک زندگی اسلامی ما از نوروز این را توقع دارد و ما باید دنبال کنیم.

  پرهیز از گناهان در صحنه‌های مختلف، در رفت‌وآمدهایمان مواظب باشیم خدایی‌ناخواسته چشممان آلودۀ به گناه نشود. معاشرتمان همراه با گناه نباشد. این‌ها را باید ما رعایت کنیم. بعد چشم‌وهمچشمی در زندگانی‌ها نداشته باشیم. کی رفتیم به خانه‌اش، فرشش چجور بود. چرا ما نباشد. این حرف‌ها را دور کنیم از زندگی خودمان و یکی دیگر از چیزهایی که در نوروز بسیار به آن مردم اهتمام دارند و کار پسندیده‌ای هم هست و ما باید بیشتر آن را سفارش کنیم و توصیه کنیم، عمل صلۀ ارحام هست که آن‌قدر ما روایات داریم در فضیلت صلۀ ارحام که ماشاءالله. لذا یکی از آثار صلۀ رحم، فرمدند باعث طولانی‌شدن عمرها، آبادانی شهرها می‌شود. باعث اصثلاح خلق‌وخوها می‌شود. لذا ما در این ایام، از این فرصت به بهانۀ سال نو، حداکثر استفاده را ان‌شاءالله داشته باشیم. دیدوبازدید از اقوام، به‌عنوان صلۀ رحم و آخرین مورد نکوداشت درواقع نوروز به‌عنوان یک آیین مشترکی با کشورهای همسایه و همجوار خودمان که خیلی از آن‌ها هم این بحث نوروز را دارند. می‌تواند این موضوع اشتراک به تبادل فرهنگ‌ها و تقویت فرهنگ دینی بیفزاید درواقع. ما که از لحاظ فرهنگی، از دیگر کشورها کم نداریم. از دیگر مسلک‌ها کم نداریم. «الْإِسْلَامُ يَعْلُو وَ لَا يُعْلَى عَلَيْهِ» این فرمودۀ معصوم(ع) است. ما اگر اسلام را داشته باشیم، درواقع بالاترین مکاتب و ادیان را داریم. در مواجهۀ با دیگران، ما نباید کم بیاوریم. اگر ضعفی هست، از ناحیۀ اطلاعات ما هست که ناقص است اطلاعاتمان. لذا ما در مواجهۀ با فرهنگ‌های دیگر، هیچ ترسی نداریم. آنچه که نگران می‌کند گاهی انسان را در مواجهۀ با فرهنگ‌های دیگر، این است که آن‌ها از ابزاری استفاده می‌کنند که با طبیعت انسان سازگار است؛ یعنی می‌آیند از مسائلی در تبلیغاتشان استفاده می‌کنند که طبیعت حیوانی انسان به آن‌ها راغب هست و در این موضوع با‌توجه‌به اینکه ما در این دنیا زندگی می‌کنیم، کشش‌های مادی بیشتر ما را به‌سمت خودش جذب می‌کند، جاذبه‌های مادی از این جهت هست که گاهی انسان‌ها گرفتار لغزش می‌شوند؛ وإلا ما در رابطه با دینمان، اکمل ادیان را داریم و بالاترین نعمت‌های خدا را ما داریم و هیچ نگرانی‌ای از این جهت، از جهت علمی، از اعتقادی، از جهت مواجهۀ علمی با دیگران، ما مشکلی نداریم؛ اما در رفتار اجتماعی‌مان چرا؛ چون آن‌ها از ابزاری استفاده می‌کنند در حوزۀ عملی ما که ما گاهی لغزش پیدا می‌کنیم. آن‌ها مثلاً در تبلیغاتشان از سکس استفاده می‌کنند. خب خیلی‌ها طبیعتشان به این سمت کشیده می‌شود؛ لذا این‌هاست که گاهی ما می‌بینیم آن‌ها بعضی جاها به ظاهر موفق می‌شوند؛ ولی باز آن فطرت را خدا در برابر طبیعت قرار داده است که اگر ما بتوانیم فطرت انسان‌ها را درواقع بیدار کنیم و آن غبار نشستۀ بر عقل انسان‌ها را برطرف بگردانیم، در مواجهۀ با این موضوع هم ما قطعاً پیروز هستیم؛ ولی کار مشکلی هست. باید کار کرد. این در این رابطه با نوروز که پس ما به‌عنوان سبک زندگی اسلامی ایرانی‌مان باید این سنت‌ها را داشته باشیم. تقویت هم حتی آن‌ها را بکنیم. هیچ‌وقت هیچ انسان آگاهی به آموزه‌های دینی، با سنت‌های خوب نوروزی مخالفت نکرده است و نمی‌کند.

  اما در رابطه با شعار سالی که مقام معظم رهبری فرمودند، محورهایی پیام رهبری عزیز را من به اجمال عرض می‌کنم. تفصیل آن را ان‌شاءالله عزیزان خود اهل مطالعه و مذاقه هستند، هم مطالعه خواهند کرد، هم دقت خواهند کرد. تکمیل آن پیامشان را در بخشی‌اش را معظم‌له در سخنرانی‌شان در صحن امام، در کنار حرم امام‌رضا(ع) بیان فرمودند و طول و تفصیل آن‌ها بحمدالله در جاهای مختلف نوشته شده است. یکی از این محورهای پیام مقام معظم رهبری این است عزیزان که مهم‌ترین ضرورت فوری و نیاز کشور، در حال حاضر مسئلۀ اقتصاد است. این از پیام آقا و از سخنرانی مقام معظم رهبری به دست می‌آید. دوم اینکه دشمنان کشور متأسفانه هنوز از فشار بر اقتصاد کشور ناامید نشده‌اند؛ لذا مسئولین باید به فکر تقویت بنیۀ اقتصادی کشور باشند که به تبع آن بنیۀ اقتصادی مردم هم تقویت می‌شود. آن‌ها هنوز امید دارند که با فشار بیشتر بر موضوع اقتصاد کشور، به آن اهداف نامقدس و نامشروع خودشان برسند. سوم نقاط کلیدی و اصلی که حل مشکلات کشور و ایجاد رونق اقتصادی به آن وابسته است، همین نکتۀ اصلی اشتغال و تولید ملی و حمایت از مصرف کالای داخلی هست که خود این موضوع باز تحققش متوقف بر این است که کسانی‌که چرخۀ تولید دست آن‌هاست، صاحبان کارخانه‌ها و امثال این‌ها، توجه داشته باشند. گاهی دولت برای کمک به این‌ها می‌آید جلوی واردات را تعرفۀ واردات را بالا می‌برد و با قاچاق مبارزه می‌کند. این خوش‌انصاف‌ها، آن‌هایی که تولید در داخل دستشان هست، به جای اینکه از این فرصت استفاده کنند، به‌هرحال وقتی تعرفه را دولت بر واردات بیشتر کرد، یعنی این جنس اگر بخواهد هم داخل ایران بیاید، قیمت گرانی پیدا می‌کند. فرصتی است برای تولیدکنندگان داخلی که این‌ها بر کیفیت کارشان و تبلیغ کالای خودشان بیفزایند. می‌آیند آن منافع خودشان را مقدم می‌دارند، از این فرصت سوءاستفاده می‌کنند. از کیفیت کار کم می‌کنند، جنس‌هایشان را نامرغوب‌تر می‌کنند، می‌گویند چون بازار که کمبود هست، مردم به هر قیمتی مجبور هستند از همین کالای داخلی استفاده بکنند، این می‌شود که مردم بی‌رغبت می‌شوند به کالای داخلی؛ لذا وقتی معظم‌له تأکید بر حمایت از کالای ایرانی می‌کنند، آقایانی که صاحب کارخانه هستند، صاحب تولید هستند، توجه داشته باشند. وقتی دولت تمهیداتی را قرار می‌دهد، فرصتی را در اختیار این‌ها قرار می‌دهد، این‌ها هم به‌نحو احسنت از آن استفاده کنند. نه اینکه بخواهند برای خودشان درواقع یک فرصت بیشتری پیدا بکنند تا جیب خودشان را پر کنند. کیفیت کارشان را باید ببرند بالا.

  نکتۀ دیگر این است که مخاطب شعار امسال، به فرمودۀ مقام معظم رهبری، هم مردم هستند و هم مسئولین. در شعارهای سال‌های گذشته، بیشتر مسئولین بودند؛ اما این شعار امسال که حمایت از کالای ایرانی و داخلی هست، درواقع مخاطب اصلی مردم متدین و بزرگوار هستند؛ اما عرض کردم این به‌معنای آن نیست که کسانی‌که دیگر صاحب تولیدات هستند، فرصت را بخواهند غنیمت بدانند و بگویند مردم به هر قیمتی، به هر کیفیتی از ما خواهند خرید. آن‌ها هم باید بر کار خودشان بیشتر دقت کنند. دولت هم بر آن‌ها باید نظارت بیشتری را داشته باشد.

  و نکتۀ دیگر اینکه در این پیام معظم‌له بود، اینکه تلاش‌های خوبی فرمودند آقا برایت ولید و اشتغال در سال گذشته انجام شده است؛ اما ناکافی است. قعاً این‌چنین است. کارهای خوبی انجام شده است. در مقابل کسانی‌که می‌خواهند ناکارآمدی نظام و دولت را بیان کنند، معظم‌له فرمودند کارهای خوبی انجام شده است؛ اما می‌باید این کارها بیشتر انجام بشود و کارهای به زمین مانده به‌مراتب بیشتر هست. این را هم معظم‌له به بیانی تأکید فرمودند.

  جوانان را مقام معظم رهبری امیدآفرین و پیش‌ران حرکت علمی کشور خواندند. همین جوانانی که بعضی وقت‌ها دشمنان با چندتا جوانی که شاید خیلی آگاهی ندارند، در کشور یک کاری، یک ترقه‌ای، یک بازی‌ای را از خودشان دربیاورند، دلشان را خوش می‌کنند، نگاه مقام معظم رهبری به عامۀ جوانان ما و به نسل جوان ما این است که می‌فرمایند این نسل جوان و جوان ما، امیدوار، پیش‌برندۀ انقلاب و درواقع فعال‌تر از نسل اول انقلاب در صحنه هستند. این‌هم یکی از نکات این پیام بود.

  نکتۀ دیگر اینکه فرمودند سال گذشته، سال بروز عظمت و اقتدار و حضور خیره‌کنندۀ ملت ایران درواقع بود و معرفی کردند به این عنوان که باز جای شکر دارد به درگاه خدا که حرکت مردم را مقام معظم رهبری مورد تأیید قرار دادند و خوش‌حال هستند. ما خدا را شاکریم که از حرکت ما مردم، مقام معظم رهبری که نمایندۀ امام‌زمان(ع) هستند، ابراز رضایت کردند. خدا را شکر.

  آخرین نکته اینکه سال ۹۶ را سال تبدیل، یعنی سال گذشته را مقام معظم رهبری علی‌رغم همۀ فراز و فرودهایی که داشت، فرمودند سال تبدیل تهدیدهای منطقه‌ای به فرصت برای ملت ایران بود که در این موضوع همه نقش داشتند. ملت بصیر ایران، مسئولین خدوم ایران، دلسوزان این نظام در اینکه تهدیدها را تبدیل کنند به فرصت، همه نقش داشتند و همه باید باهم ان‌شاءالله دست‌به‌دست هم سال ۹۷ را بهتر از سال‌های گذشته و آن نگاه بلندی که مقام معظم رهبری دارند را ان‌شاءالله محقق سازیم.

  خدایا، کشور ما، ملت ما، رهبر ما را در پناه خودت نصرت و یاری بفرما.

  - الهی آمین.

  عاقبت امور همۀ ما را ختم‌به‌خیر بگردان.

  - الهی آمین.

  ما را یک‌آن به خودمان وامگذار.

  - الهی آمین.

  پروردگارا فرج آقامان، امام‌زمان را هرچه سریع‌تر محقق بفرما.

  - الهی آمین.

  کسانی‌که صادقانه به دین و مملکت ما خدمت می‌کنند، تأیید فرما.

  - الهی آمین.

  کسانی‌که منافقانه خیانت می‌کنند، رسوا و ذلیل فرما.

  - الهی آمین.

  سال ۹۷ را برای ما سالی همراه با معنویت، همراه با معرفت بیشتر، بصیرت بیشتر، نعمت‌های بیشتر، آبادانی کشورمان ان‌شاءالله به دست مسئولین بیشتر قرار بده.

  - الهی آمین.

  ما را یک‌آن و کمتر از آنی به خودمان وامگذار.

  - الهی آمین.

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. Nقُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ. وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌM. صدق الله العلی العظیم. و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

  - اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ دوم


  خطبه های صوتی نماز جمعه 3-9-1396 خطیب حجت الاسلام مصوری ،امام جمعه موقت برد ...

  خطبه های صوتی نماز جمعه 3-9-1396 خطیب حجت الاسلام مصوری ،امام جمعه موقت شهرستان بردسکن [attachment=209]          ...

  خطبه صوتی نماز جمعه 1395/10/10

  خطبه اول [attachment=118]   خطبه دوم [attachment=119]    ...

  خطبه های صوتی نماز جمعه 93/09/07

  [attachment=12:aac_001_A_003_mahdi_141128_001_2014_11_28.mp3]...

  ارسال دیدگاه
  ارسال دیدگاه شما در مورد مطلب

  کد امنیتی :
  شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.
  بارگزاری مجدد کدنظر شما در مورد سیستم جدید سایت نماز جمعه چیست ؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
نظری ندارم...


تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر امام جمعه بردسکن می باشد