نماز جمعه شهرستان بردسکن 17-1-1397

  موضوع: اخبار, خطبه های نماز جمعه, خطبه های صوتی, سخنرانی تاریخ ارسال: 1397/01/18 - 08:30
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 17-1-1397
  خطیب حجت الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم شهرستان بردسکن

  حجم :
  7.49 مگابایت
  دانلودها :
  6


  نماز جمعه شهرستان بردسکن 17-1-1397
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 17-1-1397
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 17-1-1397
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 17-1-1397
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 17-1-1397
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 17-1-1397
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 17-1-1397
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 17-1-1397

  نماز جمعه شهرستان بردسکن 17-1-1397
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 17-1-1397
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 17-1-1397
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 17-1-1397
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 17-1-1397
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 17-1-1397

  جمعه. 17فروردین۱۳۹۷. شهرستان بردسکن. مسجد جامع و مصلای شهر. خطیب: حجت‌الاسلام امینی.

  سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بِالله مِنَ الشيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ. الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی يُؤْمِنُ الْخَائِفِينَ و يُنَجِّی الصّالِحِينَ وَ يَرْفَعُ الْمُسْتَضْعَفِينَ وَ يَضَعُ الْمُسْتَكْبِرِينَ وَ يُهْلِکُ مُلُوكاً وَ يَسْتَخْلِفُ آخَرِينَ. وَ الْحَمْدُ لِلِّهِ قَاصِمِ الْجَبَّارِينَ مُبِيرِ الظَّالِمِينَ مُدْرِکِ الْهَارِبِينَ نَكالِ الظَّالِمِينَ صَرِيخِ الْمُسْتَصْرِخِينَ مَوْضِعِ حَاجاتِ الطَّالِبِينَ وَ مُعْتَمَدِ الْمُؤْمِنینَ. اَلحَمدُلِلّهِ الَّذی يَخلُقُ وَ لَم يُخلَق وَ يَرزُقُ وَ لا يُرزَق وَ يُطعِمُ وَ لا يُطعَمَ وَ يُمِيتُ الْأَحْياءَ وَ يُحْيِی الْمَوْتٰى وَ هُوَ حَیٌّ لا يَمُوتُ بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَ هُوَ عَلٰى كُلِّ شَیْ ءٍ قَدِيرٌ. اللَّهُمَّ صَلِّ وَ سَّلِم عَلٰى عَبْدِکَ وَ رَسُولِکَ وَ اَمینِکَ وَ صَفِیِّکَ وَ حَبِیبِکْ وَ خِیَرَتِکَ مِنْ خَلْقِکْ وَ حافِظِ سِرِّکَ وَ مُبَلِّغِ رِسالاتِکَ بَشْیر رَحْمَتِک وَ نَذیرِ نِقْمَتِکْ وَ أَفْضَلَ وَ أَحْسَنَ وَ أکْثَرَ مَا صَلَّیْتَ وَ بَارَکْتَ وَ تَرَحَّمْتَ وَ تَحَنَّنْتَ وَ سَلَّمْتَ عَلَى أَحَدٍ مِنْ عِبَادِکَ وَ أولیائک وَ أَنْبِیَائِکَ وَ رُسُلِکَ أبی القاسم المصطفی مُحَمَّدٍ وَ عَلٰی آله الاَّطیَّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین الهُداةِ المَهدیین وَ لا سِیَّما بَقیَّةِ اللّهِ فِی الأرَضین وَ اللَّعْنَهُ دائِم ‏عَلَى أَعْدَائِهِمْ اعداء الله مِنَ الان إلی يَوْمِ لِقاء الله اوصيکم وَ اوصی نَفسی عباد اللّه بِتَقوی اللّهِ وَ اتِباعِ أمْرِهی وَ نهی.

  خودم و شما نمازگزاران، برادران و خواهران را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم و بر اتصاف به تقوا، برای خودم و شما نمازگزاران، از خدواند متعال و منان، استعانت و استمداد می‌جویم.

  در ادامۀ مباحث و مطالب هفته‌های گذشته، در دومین هدیه از هدایای رضوان، آن مأمور بهشت که حضرت فرمودند: «الشُكْرُ عَلى نِعَمِه» دومین هدیه‌ای که ما برای او باید فراهم کنیم، شکر نعمت‌های پروردگار هست. معنای لغوی و اصلاحی شکر و همچنین زمینه‌های به‌وجودآمدن شکر را در هفتۀ گذشته اجمالاً عرض کردم و در این هفته مراحل شکر را به اجمال عرض می‌کنم که مرحلۀ اول، شکر قلبی هست؛ یعنی اینکه انسان نعمت الهی را تصور کند قلباً و راضی شود و راضی باشد و ابراز رضایت کند از نعمت‌هایی که خداوند متعال به او داده است. دراین‌رابطه، امام‌صادق(ع) می‌ٰفرمایند: «أَدْنَى الشُّكْرِ رُؤْيَةُ النِّعْمَةِ مِنَ اللّهِ مِنْ غَيْرِ عِلَّةٍ يَتَعَلَّقُ الْقَلْبُ بِهَا دُونَ اللّهِ.» پایین‌ترین درجه و مرحلۀ شکر و سپاس خداوند این است که انسان نعمت‌ها را از خدا بداند. گاهی ماها یک نعمتی، یک لطفی که در حقمان می‌شود، از خدا غافل می‌شویم. واسطه‌ها را آن بین از آن‌ها سپاسگزاری می‌کنیم. شکر مخلوق، کار لازم و خوبی است؛ اما خوب‌تر و بهتر از آن، شکر خالق و دهندۀ آن نعمت‌ هست. اگر کسی هم هب من و شما لطفی دارد، نعمتی را می‌دهد، عنایتی به من و شما دارد، باز آن‌هم به‌خاطر این است که خداوند در حق او لطف کرده است؛ پس ما باید از بین واسطه‌ها و دست‌هایی که در رسیدن نعمت به ما مؤثر هستند، از ید قاهرۀ الهی و یداللهی که فوق همۀ این عیدی و دست‌ها قرار دارد، غافل نشویم.

  امام‌صادق(ع) می‌فرمایند پایین‌ترین مرحله و مرتبۀ شکر، این است که انسان نعمت‌ها را از خدا بداند و این نعمت‌هایی که خداوند به او می‌دهد، قلب او را به خودش مشغول نکند که گاهی انسان به‌خاطر مشغول شدن به این نعمت‌ها، از خدا غافل می‌شود. می‌فرمایند این‌جور نباید باشد. پس کمترین مرحلۀ شکر، این است که ما قلبمان متوجه نعمت خدا باشد و راضی به نعمت خدا قرار بگیرد. «وَ الرِّضا بِما أَعْطَاهُ» و راضی باشد انسان به آنچه که خدواند به او عنایت کرده است. «وَ أَنْ لَا تَعْصِيَهُ بِنِعْمَتِهِ» و سوم اینکه با این نعمت‌هایی که خدا در اختیار او قرار می‌دهد، نکند خدایی‌نخواسته از این نعمت‌ها سوءاستفاده بکند. نعمت خدا را وسیلۀ معصیت قرار ندهد. خب ما فراوان به این درد مبتلا هستیم که نعمت‌های خدا را وسیلۀ معصیت قرار می‌دهیم. در وجود ما، خداوند چقدر نعمت به ما داده است؟ چشمی که به ما داده است، اگر با این چشممان گناه کردیم، سوءاستفادۀ از این نعمت خداست؛ یعنی این نعمت خدا را در راه معصیت خدا به‌کار بردیم. اگر با گوشمان معصیت کردیم، آنچه که حرام است، شنیدیم، غیبت شنیدیم، تهمت شنیدیم، موسیقی حرام شنیدیم، از این نعمت خدا بد استفاده کردیم. معصیت خدا را انجام دادیم. اگر دلی که خدا به من و شما داده است، فکری که به من و شما داده است، تصور و فکر گناه کردیم، باز با این نعمت خدا بر معصیت خدا استعانت و کمک گرفتیم و بدترین شکل ممکن در نعمت‌های خدا، همین است که انسان نعمت‌های خدا را به‌جای سپاسگزاری، در راه معصیت خدا استفاده بکند. لذا امام‌صادق(ع) می‌فرمایند بعد از آنکه نمعت‌ها را از خداوند دانست و قلب او به این موضوع اطمینان پیدا کرد که نعمت‌ها از آنِ خداست و مرحلۀ بعد، دلِ خودش را به این نعمت‌ها مشغول نکرد که از خدا غافل شود، مرحلۀ سوم اینکه راضی به این دادۀ خدا شد، چهارم از این نعمت‌ها در راه معصیت استفاده نکرد و مخالفت و با امرونهی الهی نکرد، می‌فرمایند این کمترین مرحلۀ شکر است که انسان ملزم به این هست؛ یعنی اگر ما در قرآن این‌قدر سفارش به شکرگذاری و سپاس شدیم، مرحلۀ اول آن همین موضوع است و وقتی انسان دقت می‌کند در زندگی خودش و در ارزیابی از نعمت‌هایی که خدا به او داده است، می‌بنییم خیلی عقب هستیم و نمی‌توانیم حتی همین مرحلۀ اولیۀ شکر نعمت‌های خدا را به‌جا بیاوریم. باید دقت کنیم خلاصه. خداوند متعال در قرآن باصراحت فرموده است که اگر کفران نعمت کردید، نعمت‌ها را از شما خواهم گرفت. نعمت‌های شخصی‌ای که به ما داده است: سلامتی جسم ما، از آن اجزا و جوارحی که به ما داده است تا نعمت‌های اعتبارات اجتماعی، سیاسی، ریاست و امثال این‌ها، همۀ این‌ها امانت خدا و نعمت او در دست ماست که چجور از آن استفاده کنیم. آیا رضای خدا را با این‌ها به‌دست خواهیم آورد یا نعوذبالله خشم و غضب خدا را.

  دومین مرحله از مراحل شکر و سپاس، شکر و سپاس و حمد لسانی است که باز در این‌رابطه امام‌صادق(ع) می‌ٰفرمایند: «شُکرُ النِّعَمِ اِجتِنابُ المَحارِمِ وَ تَمامُ الشُّکرِ قَولُ الرَّجُلِ اَلحَمدُ لِلّهِ رَبِّ العالَمین» می‌فرمایند شکر خداوند متعال به این است که انسان از حرام‌ها اجتناب کند، دوری کند، پرهیز کند، هرچه را خداوند حرام قرار داده است، آن را یک مرزی قرار بدهد، به آن‌ها نزدیک نشود و کمال این اجتناب از حرام که مصداق شکر خداوند هست، کامل‌کردن آن به این است که بگوید: «اَلحَمدُ لِلّهِ رَبِّ العالَمین» حمد و سپاس از آنِ خداوند عالم هست؛ لذا این روایت از امام‌صادق(ع) و در روایت دیگری، حضرت فرمودند: «مَا أَنْعَمَ اللّهُ عَلى عَبْدٍ بِنِعْمَةٍ صَغُرَتْ أَوْ کَبُرَتْ فَقَالَ الْحَمْدُ لِلّهِ إِلَّا أَدّى شُکْرَهَ» امام‌صادق(ع) می‌ٰفرمایند هیچ نعمتی چه به چشم کوچک بیاید، چه بزرگ، خداوند به بنده‌ای نداده است؛ إلا اینکه آن بنده وقتی‌که با آن مرحلۀ اول، دانستن نعمت از خدا، با زبانش هم با صداقت اعلام کند که «اَلحَمدُ لِلّهِ رَبِّ العالَمین» اگر این کار را کرد، حضرت می‌فرمایند شکر آن نعمت را به‌جا آورده است و در احوالات رسول گرامی اسلام، حضرت محمدبن‌عبدالله(ص)، نوشته‌اند که هر وقت موضوعی برای حضرت پیش می‌آمد که آن حضرت را خوش‌حال می‌کرد، رسول گرامی اسلام می‌فرمودند: «اَلحَمدُ لِلّهِ عَلٰی هٰذِهِ النِعْمَه» وقتی جریانی، اتفاقی، حادثه‌ای پیش می‌آمد که باعث خوش‌حالی رسول گرامی اسلام می‌شد، حضرت می‌فرمودند: «اَلحَمدُ لِلّهِ عَلٰی هٰذِهِ النِعْمَه» خدا را حمد می‌کنم، سپاس می‌کنم بر این نعمتی که باعث خوش‌حالی و مسرت من شد و اگر حادثه‌ای پیش می‌آمد، اتفاقی پیش می‌آمد که باعث ناراحتی آن حضرت و غمگینی آن حضرت می‌شد، می‌فرمودند: «اَلحَمدُ لِلّهِ عَلٰی کُلِّ حال» حمد و سپاس خداوند را بر هر حالی که به ما داده است؛ چه آن حالتی که ما ناراحت می‌شویم، چه آن حالتی که انسان خوش حال می‌شود؛ پس ما نحوۀ شکر زبانی‌مان در برابر نعمت‌ها و اندوه‌هایی که در زندگی به ما می‌رسد، باید فرق کند. اگر موضوعی پیش آمد، نعمتی پیش آمد که ما خوش‌حال شدیم، باید بگوییم: «اَلحَمدُ لِلّهِ عَلٰی هٰذِهِ النِعْمَه» و اگر مسئله‌ای در زندگی‌مان پیش آمد که باعث ناراحتی ما شد، عزیزی را از دست دادیم، مالی را از دست دادیم، افتاق ناخوش‌آیندی در زندگی، باید بگوییم: «اَلحَمدُ لِلّهِ عَلٰی کُلِّ حال». سیرۀ نبوی این‌چنین هست که در هر حال، انسان مؤمن باید سپاسگزار نعمت‌های خداوند باشد.

  و مرحلۀ سوم و بالاترین مرحلۀ شکر، شکر در عرصۀ عمل و کار انسان هست. فعالیت انسان هست. اینکه از دو مرحلۀ اول به‌مراتب سخت‌تر است و آن مرحله‌ای است که خدواند متعال باصراحت در قرآن خواسته، آن مرحله است. آنجایی که در سورۀ مبارکۀ سبأ، آیۀ 13، خداوند می‌فرمایند: «اعْمَلُوا آلَ دَاوُدَ شُکراً وَ قَلِیلٌ مِنْ عِبَادِی الشَّکورُ» آل داوود در برابر این نعمت‌های فراوانی که به شما دادم، «اعْمَلُوا آلَ دَاوُدَ شُکراً» عمل کنید. با کار، با تلاش، با عمل خودتان شکر نعمت‌های خدا را به دست بیاورید و بعد خداوند می‌فرماید: «وَ قَلِیلٌ مِنْ عِبَادِی الشَّکورُ» این مرحلۀ سوم که امر خداوند هست و خواستۀ خداوند هست، متأسفانه در عرصۀ تحقق، کم هستند ازبندگان خدا که این‌چنین عمل کنند؛ یعنی با عمل خودشان سپاسگزار نعمت‌های خدا باشند. امیدواریم ان‌شاءالله خداوند متعال به همۀ ما توفیق دهد هم در مرحلۀ شکرگذاری قلبی نعمت‌های خدا و هم در مرحلۀ شکر و سپاس لسانی نعمت‌های خدا و هم در مرحلۀ شکر و سپاس عملی از نعمت‌های خداوند، ان‌شاءالله همۀ ما توفیق بیشتری خداوند نصیب و روزی‌مان بگرداند.

  - الهی آمین.

  خدایا ما را جزو بندگان شاکر خودت قرار بده.

  - الهی آمین.

  شکر نعمت‌های تو را ما به‌جا می‌آوریم، نعمت‌های خودت را بر ما افزایش بده.

  - الهی آمین.

  به‌خاطر کفران و ناسپاسی، نعمت‌هایت را از ما نگیر.

  - الهی آمین.

  «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ. وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ.»

  - اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ اول

  أعوذ بِالله مِنَ الشيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ. الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی يُؤْمِنُ الْخَائِفِينَ و يُنَجِّی الصّالِحِينَ وَ يَرْفَعُ الْمُسْتَضْعَفِينَ وَ يَضَعُ الْمُسْتَكْبِرِينَ وَ يُهْلِکُ مُلُوكاً وَ يَسْتَخْلِفُ آخَرِينَ وَ الْحَمْدُ لِلِّهِ قَاصِمِ الْجَبَّارِينَ مُبِيرِ الظَّالِمِينَ مُدْرِکِ الْهَارِبِينَ نَكالِ الظَّالِمِينَ صَرِيخِ الْمُسْتَصْرِخِينَ مَوْضِعِ حَاجاتِ الطَّالِبِينَ وَ مُعْتَمَدِ الْمُؤْمِنینَ. اَلحَمدُلِلّهِ الَّذی يَخلُقُ وَ لَم يُخلَق وَ يَرزُقُ وَ لا يُرزَق وَ يُطعِمُ. اَلحَمدُلِلّهِ الَّذی يُحْيِی وَ يُمِيتُ وَ هُوَ حَیٌّ لا يَمُوتُ بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَ هُوَ عَلٰى كُلِّ شَیْ ءٍ قَدِيرٌ. اللَّهُمَّ صَلِّ وَ سَّلِم عَلٰى عَبْدِکَ وَ رَسُولِکَ وَ اَمینِکَ وَ صَفِیِّکَ وَ حَبِیبِکْ وَ خِیَرَتِکَ مِنْ خَلْقِکْ وَ حافِظِ سِرِّکَ وَ مُبَلِّغِ رِسالاتِکَ بَشْیر رَحْمَتِک وَ نَذیرِ نِقْمَتِکْ أَفْضَلَ وَ أَحْسَنَ وَ أوسِعَ وَ أکْثَرَ مَا صَلَّیْتَ عَلَى أَحَدٍ مِنْ عِبَادِکَ وَ أولیائک وَ أَنْبِیَائِکَ وَ رُسُلِکَ أبی القاسم المصطفی مُحَمَّدٍ وَ عَلٰی آله الاَّطیَّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین الهُداةِ المَهدیین وَ لَا سِیَّما ع عَلِیِّ بنِ اَبِی طَالِبٍ(علیه‌السلام) وَ فَاطِمَةَ الزَهرا سَیِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ وَ الحسن و الحسین سَيِّدَیْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَ علی ابن الحسین و محمد ابن علی و جعفر ابن محمد و موسی ابن جعفر و علی ابن موسی و محمد ابن علی و علی ابن محمد و الحسن ابن علی و الحجة القائم المهدی صلوات الله علیهم أجمَعین وَ اللَّعْنَهُ دائِم ‏عَلَى أَعْدَائِهِمْ اعداء الله مِنَ الان الی يَوْمِ لِقاء الله اوصيکم وَ اوصی نَفسی عباد الله بِتَقوی الله.

  «اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَهِ وَ فی کُلِّ ساعَهٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً»

  اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی مِنْ خَیْرِ اَعْوانِهِ وَ أَنْصَارِهِ. وَ الْمُسْتَشْهَدِینَ بَیْنَ یَدَیْه.

  در خطبۀ دوم، مجدداً خودم و شما نمازگزاران را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم. مناسبت‌هایی هست که نیاز به تذکر دارد. قبل از هر چیز، تشکر می‌کنیم از عزیزانی که در ایامی که همۀ مردم به فکر تفریح و تفرجشان بودند و به دامن طبیعت‌رفتنشان بودند، عدۀ زیادی از جوانان، نوجوانان، میان‌سالان، حتی کهن‌سالان به اعتکاف و التزام در خانۀ خدا پرداختند. درود خدا بر این عزیزان. امیدواریم ان‌شاءالله عبادات این عزیزان را و دعای آن‌ها را در حق همۀ ما خدواند به لطف و کرم خودش قبول فرماید. از عزیزانی که خدمت به این بزرگواران را به‌عهده داشتند، در مساجد و جاهایی که اعتکاف برگزار شد، از این عزیزان هم تشکر می‌کنیم. امیدواریم ان‌شاءالله خداوند زحمات این بزگواران را هم مورد لطف و عنایت و قبولی درگاه خودش قرار دهد.

  وقتی‌که جاذبه‌های مادی و کِشش‌های مادی افزایش پیدا می‌کند، اگر انسان خودش را از آن‌ها جدا کرد و در شعاع جاذبۀ معنوی، خودش را قرار داد، هنر کرده است. وقتی‌که ایام تعطیلی اول فروردین هست، هوا مناسب هست و روز طبیعت هست که خیلی‌ها متأسفانه بگوییم یک اعتقاد نادرستی دارند به اینکه حتماً باید بروند در طبیعت و این را بر خودشان واجب کرده‌اند، به‌نوعی که اگر نروند، کأنه یک مشکلی در زندگی‌شان پیش می‌آید و حال آنکه این‌جوری نیست. خب در این جاذبه‌های این‌جوری و کشش‌ها و دعوت‌های این‌چنینی، عده‌ای از جوان‌ها در مسجد بیایند، این‌ها ارزشمند هستند و این یکی از رویش‌های انقلاب هست بحث اعتکاف، مثل نمازهای جمعه، این‌ها از رویش‌های انقلاب هست. ما قدر این‌ها را باید بدانیم. لذا جای تشکر دارد هم از آن عزیزان، هم از دست‌اندرکاران و زحمت‌کشان برای این عزیزان که امیدواریم خداوند بر تعداد این‌ها و کیفیت کار این عزیزان بیفزاید.

  از ادارۀ محترم تبلیغات حقیقتاً باید تشکر کرد که در ایام برگزاری اعتکاف، حضور داشتند در شهرستان و سرکشی می‌کردند از اعتکاف‌هایی که در شهر و روستاها برگزار می‌شد؛ اما جای گله از بعضی از عزیزانی که می‌باید باشند در جمع معتکفین به‌خاطر مسائل شرعی آن‌ها و تذکر وظایف دینی آن‌ها، حضورشان کم‌رنگ بود. این جای گله هم هست. امیدواریم خداوند ان‌شاءالله همۀ ما را از غلت بیدار گرداند و ما را از متنبهین قرار دهد.

  مناسبت‌هایی داریم. چهار تا درواقع شهادت داریم در هفتۀ پیش روی. شهادت شهید بزرگوار، آیت‌الله صدر و خواهرشان بنت‌الهدی صدر، خواهر فاضله‌شان که در سال 59، در عراق به شهادت رسیدند و همچنین شهادت شهید بزگوار صیاد شیرازی که در یکی از خاطراتی که از ایشان نقل می‌کنند که قبل از آنکه مرسوم باشد به مناطق جنگی، عزیزان کاروان‌ها رفت‌وآمد داشته باشند، ایشان عدۀ زیادی را می‌بردند و وقتی‌که از ایشان سؤال می‌شود که چرا خودتان شرکت می‌کنید؟ نیازی نیست. ایشان می‌فرمایند که به‌هرحال من بی‌قرار شهادت هستم و حضورم در این مناطق، برای رسیدن به این آرزویم است. درود خدا بر این شهید عزیز و بزگوار. و همچنین در هفتۀ آینده، سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم را داریم: شهید آوینی عزیز. که به نام روز هنر اسلامی هم نام‌گذاری شده است تا برای هنرمندان کشور ما اسوه و الگو و سرمشقی درواقع ارائه بشود که بدانند می‌تواند هنر اسلامی بدون آلوده شدن به ابتذال، جای خودش را داشته باشد. خیلی باید هنرمندان ما به این بحث نام‌گذاری روز شهادت شهید آوینی، به نام روز هنر اسلامی، توجه ویژه‌ای داشته باشند و ان‌ّشاءالله تعصی به این شهید عزیز و بزگوار داشته باشند. همچنین در آخرین روز از هفتۀ آینده، روز پنجشنبه، 25رجب، روز شهادت امام هفتم، امام‌کاظم(ع) را داریم که امیدواریم ان‌شاءالله همۀ ما بتوانیم وظیفۀ خودمان را در این‌چنین روزهایی که به نام این عزیزان هست، به نام شهادت این عزیزان هست، انجام وظیفه و رسالت دینی خودمان را انجام بدهیم.

  خب عمر مبارک آن حضرت 55 سال که 25 سال آن را امامت امت را درواقع مسئولیتش به‌عهدۀ حضرت بود و آن‌قدر عرصه را بر حضرت تنگ کرده بودند و آن‌قدر با فتنه‌ها و با کارها و با حرف‌ها و طعنه‌هایی که می‌زدند، اسباب خشم و غضب را فراهم می‌کردند؛ ولی حضرت کظم غیظ می‌کردند که ملقب به کاظم شدند؛ یعنی کسی‌که توانایی مدیریت خشم خودش را دارد و همۀ ما باید درواقع در این صفات برجسته و نورانی، به این ائمۀ اطهار(ع) اقتدا کنیم. یکی از ضعف‌های همۀ ما، از مدیران گرفته تا ماها، در خانه‌هایمان، در مراوداتمان و رفت‌وآمدهایمان همین است که متأسفانه نمی‌توانیم خشم خودمان را گاهی مدیریت کنیم. حرف‌هایی می‌زنیم که ما را از صراط مستقیم گاهی منحرف می‌کند. کارهایی می‌کنیم در اثر خشم و غضب و ابتلاء به این عصبانیت‌ها که در شأن ممکن است یک انسان عادی نباشد؛ لذا این امام در این موضوع اسوه و الگویی برای همۀ ما هستند.

  لازم هست روز 20 فرودین‌ماه، روز ملی فناوری هسته‌ای را هم به همۀ عزیزانمان تبریک بگوییم. روز قطع رابطۀ آمریکا با ایران هست که سال‌ها قبل اتفاق افتاده بود. خب با اعلام روز 20فروردین در سال85، به‌عنوان اینکه ایران توانایی غنی‌سازی اورانیوم را در حد 20درصد و بیشتر دارد، یک شوکی بود به دنیای استکبار در حقیقت که این‌ها با تحریم‌هایی که کرده بودند، جنگ تحمیلی‌ای که راه انداخته بودند، همۀ این‌ها، توانایی مردم ایران و دانشمندان ایران درواقع به مرحله ظهور و بروز رسید و توانستند در میان این تحریم‌های سخت و در میان همۀ سختگیری‌های دشمنان، این‌ها به این توانایی دست پیدا کنند و به این موضوع دست پیدا کنند و کشور را در ردۀ چند کشور اول جهان قرار بدهند. اگرچه ما پنج شهید تقدیم کردیم. شهدای هسته‌ای که امیدواریم ان‌شاءالله آن راه این شهدای عزیز را دانشمندان ما ادامه بدهند. خب در آن موقعیت، در سال 85، با اعلام این خبر، به همان میزانی که قلب مردم ایران شاد شد و خوش‌حال شدند، بیش‌ازآن دشمنان ملت ایران ناراحت شدند و غمگین شدند و ناامید شدند و لذا تبلیغات وسیعی را راه انداختند که ایران می‌خواهد به بمب اتم دست پیدا بکند و نمی‌دانم دنیا را با خطر جنگ اتمی مواجه کند و حال آنکه ما می‌بینیم بحث استفادۀ صحیح از انرژی هسته‌ای، محدود در ساخت سلاح نیست. امروز دنیا دارد از این انرژی استفاده‌های خوبی می‌کند و ما باید داشته باشیم؛ لذا چند مورد را من اشاره می‌کنم: کاربرد انرژی هسته‌ای امروز در تولید برق، در خیلی از جاها مرسوم است. دارند استفاده می‌کنند. سوخت‌های فسیلی دیگر رو به اتمام هست. نمی‌شود به آن‌ها خیلی اعتماد کرد برای تولید برق. باید به‌سمت استفاده از انرژی هسته‌ای برای تولید برق حرکت کنند در کشور ما. همچنین استفادۀ از و کاربرد انرژی هسته‌ای در پزشکی و امور بهداشتی یک امری است که امروز در دنیا دارند استفاده می‌کنند از آن. در بیمارستان‌ها برای تشخیص بیماری‌ها، برای جلوگیری از خیلی از بیماری‌هایی که قبلاً لاعلاج بود، امروز دارند ازاین انرژی استفاده می‌کنند. این حق مردم هست که از این استفاده بشود در کشورشان، دانشمندان خودشان و کاربرد انرژی هسته‌ای در بخش دامپزشکی و دامپروری امروز در دنیا حرف اول را می‌زند. در این بحث بحبوهۀ مواد غذایی که کشورها بعضاً با کمبود آن روبه‌رو می‌شوند، یکی از کارهای خوبی که دارند استفاده می‌کنند، این موضوع هست و همچنین در استفادۀ از انرژی هسته‌ای در دسترسی به منابع آبی زیرزمینی، سطحی و آب‌هایی که بدون استفادۀ صحیح، شاید هدر برود و بعضاً ضرر هم برای جامعه به وجود بیاورد، دارند از این انرژی استفاده می‌کنند. این‌ها را کنترل می‌کنند. تقویت می‌کنند. بهینه مصرف می‌کنند و امسال این‌ها، امروز در جهان از این انرژی در این قسمت هم دارد استفاده می‌شود.

  کاربرد انرژی هسته‌ای در بخش صنایع غذایی و کشاورزی و ششم در بخش صنعت و حتی استفادۀ از انرژی هسته‌ای و تکنیک هسته‌ای در خنثی‌سازی مین‌های انفرادی در میدان‌های جنگ. امروز یک کاری است که دارند استفاده می‌کنند از آن. دشمنان خوب می‌دانند که دستیابی به انرژی هسته‌ای برای کشوری مثل ایران، یعنی چه. یعنی توانمندی در حدل اعلا؛ یعنی تقابل به‌تمام معنا با استکبار جهانی، آمریکا؛ یعنی به سخره کشیدن تهدیدات آن‌ها و تحریمات آن‌ها؛ لذا این‌ها با این موضوع با ایران مخالفت می‌کنند و متأسفانه و جای تأسف شدید این است که بعضی‌ها هم در داخل حرف دشمن را زدند؛ یعنی وقتی‌که دشمنان اعلام کردند که ایران می‌خواهد به بمب اتم دست پیدا کند، در داخل هم عده‌ای گفتند آقا این تولید و دستیابی به انرژی هسته‌ای، برای کشور ما هزینۀ بالایی دارد و ما می‌توانیم راه‌های دیگری پیدا بکنیم بدون این هزینه‌ها، بیاییم از آن‌ها بگیریم استفاده کنیم که خدا ان‌شاءالله نیامرزد آن‌هایی را که این حرف‌ها را زدند و دشمنان را جریح کردند بر اینکه بر علیه کشور ما سم‌پاشی بیشتری داشته باشند. اگر ما آمدیم گلوگاه‌ها را به دست دشمن دادیم، دشمنی که امروز وجودش پرخشم از این ملت و از این مکتب ما هست، او هیچ‌وقت اجازۀ نفس‌کشیدن به ما نخواهد داد. چرا عده‌ای باید این‌قدر ابله باشند و به حرف دشمن اعتماد کنند و راحت بگویند ما بله، این‌ها را واگذار کنیم، بعد از آن‌ها بگیریم؟! که متأسفانه بعضی‌ها این حرف‌ها را در داخل زدند. اگر نبود نهیب رهبری عزیز، خیلی‌ها می‌خواستند روی این مسائل با دشمن معامله کنند. خب جا دارد برای شهدای عزیزی مثل شهید علی محمدی، شهید شهریاری، شهید رضایی‌نژاد، شهید احمدی‌روشن و شهید قشقایی از خداوند طلب علو درجات برای این شهدا و ادامۀ راه این شهیدان عزیز را ان‌شاءالله برای خودمان داشته باشیم.

  مقام معظم رهبری در سخنرانی اول فروردینشان موضوعات فراوانی را مدنظر قرار دادند. در هفتۀ گذشته، بحث الزامات تحقق شعار سال را که حمایت از کالای ایرانی باشد، الزاماتش را به اجمال من عرض کردم و در این هفته، باز به اجمال با استفاده از فرمایشات مقام معظم رهبری، در بخش ظرفیت‌ها و امکانات داخل کشور، در تحقق این شعار اشاره می‌کنم و خود عزیزان ان‌شاءالله اهل مطالعه هستند، اهل فضل هستند، مراجعه خواهند کرد و بیشتر از آنچه که من عرض می‌کنم، مطالعه خواهند کرد. مقام معظم رهبری فرمودند برای بحث تولید داخل، ما ظرفیت‌های فراوانی کشور ما دارد. امکانات فراوانی داریم. اولین آن را آقا فرمودند جوانان دانش‌آموخته. ما امروز ده میلیون جوان فارغ‌التحصیل در رشته‌های مختلف دانشگاهی داریم. چهار میلیون دانشجوی مشغول به تحصیل داریم. غیر از حوزه‌های علمیه و طلاب و جاهای دیگری که به تحصیل می‌پردازند. لذا این‌ها یکی از ظرفیت‌های این کشور هستند. از وجود این فارغ‌التحصیل‌ها استفاده کنند آقایان. یکی دیگر از آن‌ها وسعت سرزمینی کشور ما هست که بحمدالله کشور ما با وسعت فراوانی که دارد، با قریب به پانزده کشور ما همسایه هستیم. آب‌های بین‌المللی در دسترس کشور ما قرار دارد و این‌ها ظرفیت‌هایی است که خیلی از کشورها ندارند. بحث جمعیت کشور ما که مقام معظم رهبری فرمودند هشتاد میلیون جمعیت. خودِ این هشتاد میلیون حرف برای گفتن دارد که عده‌ای از دشمنان امروز تلاش می‌کنند که این جمعیت کشور ما را تهدید کنند. کم کنند. با تبلیغات فراوانشان، با شعارهای توخالی خودشان،‌ با شعارهایی که می‌دانند خودشان دارند چه می‌گویند؛ ولی خب بعضی از ماها به‌خاطر ندانستن، همان شعارها را تکرار می‌کنیم. خود این جمعیت کشور، وسعت کشور، این‌ها ظرفیت است برای پیشرفت کشور. منابع طبیعی‌ای که ما داریم. در موضوع گاز و نفت، کشور ما در بحث منابع طبیعی مثل گاز در دنیا، ردیف اول هست و در موضوع نفت، ردیف چهارم هست. چرا ما با این ثروت و با این منابعی که خدا در کشورمان قرار داده است، باید نیاز به بیگانه داشته باشیم؟ مراتعی که ما داریم، جنگل‌های که این کشور دارد، بحمدالله کم نیست که اگر مسئولین توجه به این‌ها داشته باشند و از همه مهم‌تر بسیج و ملت مؤمن و متدینی که ما داریم که در دنیا نظیر ندارد. این‌ها جزو ظرفیت‌هاست. این‌ها جزو امکانات این کشور هست و اگر از این ظرفیت‌ها، مقام معظم رهبری فرمودند، اگر از این ظرفیت‌ها استفاده بشود که متولیان امر باید این‌ها را به‌هرحال درست به‌کار بگیرند و استفاده کنند، اگر از این ظرفیت‌ها استفاده بشود، در بین بیش از دویست کشور دنیا، کشور ما در رده‌های اول تا دوازدهم قرار می‌گیرد. چرا از این ظرفیت‌ها استفاده نمی‌شود؟‌مانع این‌ها چی هست، اگر ان‌شاءالله زنده باشیم، در هفتۀ آینده عرض خواهم کرد با استفاده از فرمایشات مقام معظم رهبری و آخرین جملۀ من این است عزیزان که امام‌کاظم(ع) در یک روایتی فرمودند: «رَجُلٌ مِنْ أَهْلِ قُمَّ یَدْعُو النَّاسَ إِلَى الْحَقِّ» انسانی و مردی از اهل قم، مردم را دعوت به حق خواهد کرد. عده‌ای با او همراه و هم‌پیمان خواهند شد که دل‌هایشان در استقامت بر حق و محکمی در برابر دشمنان، از آهن سخت‌تر خواهد بود. این‌ها از جنگ نخواهند ترسید. از سرزنش و سرزنشگران نخواهند هراسید و در مقابلۀ با دشمنان، با توکل بر خدا، استقامت خواهند کرد. این فرمایش امام‌کاظم(ع) هست که بزرگانی فرموده‌اند مصداق آن را امام راحل و در ادامۀ راه امام، خلف صالح ایشان، مقام معظم رهبری فرمودند احتمالاً مصداق این روایت باشند و ما دلمان با این احادیث ان‌شاءالله همیشه امیداور هست و امیدوارتر از گذشته حرکت می‌کنیم. در روایتی رسول گرامی اسلام، حضرت محمدبن‌عبدالله(ص) فرمودند: «يَخْرُجُ ناسٌ مِنَ الْمَشْرِقِ يُوَطِّؤُون لِلْمَهْدی سُلطانَهُ» فرمودند مردمی از مشرق‌زمین قیام خواهند کرد، زمینۀ حکومت امام عصر(ارواحنا له الفداء) را فراهم خواهند نمود. «يُوَطِّؤُون لِلْمَهْدی سُلطانَهُ» برای امام‌زمان زمینۀ سلطنت و حکومت امام‌زمان را فراهم خواهند کرد که ما امیدواریم ان‌شاءالله این انقلاب ما و این ملت ما و این رهبر ما ان‌شاءالله جزو آن کسانی باشند که این زمینه را فراهم خواهند نمود. دشمنان این را فهمیده‌اند؛ لذا برای عدم تحقق این موضوع، بر سه محور آن‌ها متمرکز شده‌اند: محور اول اینکه تلاش دشمن این است که از این قیام و انقلاب، مردم را پشیمان کنند، با تبلیغات فراوانی که می‌کنند. شما یک نگاهی به تبلیغات دشمن در عرصه‌های مختلف بیندازید. چقدر علیه این انقلاب و علیه این قیام مردم دارند سم‌پاشی می‌کنند و تبلیغ می‌کنند. دوم اینکه مردم را به ولایت فقیه که رکن رکین این انقلاب هست، بدبین و بی‌اعتماد سازند. باز در این قسمت، دشمنان وقتی انسان مراجعه می‌کند و متأسف می‌شود، متأسف‌تر وقتی‌که در داخل هم بعضی افراد نادان می‌بینیم همان حرف‌های دشمن را می‌زنند که مردم به ولایت فقیه بدبین و بی‌اعتماد بشوند و سوم اینکه از آیندۀ این انقلاب می‌خواهند مرد را مأیوس و ناامید کنند. لذا ما باید خلاصه به‌هوش باشیم. بیدار باشیم. هوشیار باشیم. نقشه‌های دشمن را بشناسیم و در مقابلۀ با آن‌ها، همیشه و در جهت مخالف دشمن ما باید حرکت کنیم و این تقابل بین حق و باطل، از ابتدای خلقت بوده است و تا روز قیامت خواهد بود. مهم این است که ما در جبهۀ حق قرار بگیریم و در مقابل جبهۀ باطل باشیم. سازش با دشمنان، انسان را در جمع دشمنان قرار می‌دهد. کسانی‌که دَم از سازش می‌زنند. کسانی‌که دَم از نرمش می‌زنند. کسانی‌که دَم از کُرنش با دشمن می‌زنند، این‌ها ذلت خودشان را رقم می‌زنند. دشمن بخواهد در مقابل ما بایستد، ما باید با تمام قد و با تمام توان، با عمل به آیۀ قرآن: «وَ أَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ» در مقابل دشمن بایستیم.

  خدایا، ما را در مقالب دشمنان خودت قوی بگردان.

  - الهی آمین.

  دشمنان ما را خوار و ذلیل بگردان.

  - الهی آمین.

  جا دارد که یادآوری کنیم از عزیزان نمازگزاری که هفته‌های گذشته، سال گذشته در جمع نمازگزاران بودند، ازجمله عزیزی که هر هفته موقع اذان، شما صدای ایشان را می‌شنیدید، مرحوم مغفور حاج غلامرضای حصاری، مؤذنی بودند در اینجا که تا همین هفتۀ آخر به نماز جمعه آمدند؛، ولی شنیدیم که به رحمت خدا رفتند. خداوند ان‌شاءالله روحشان را با اولیاء خودش محشور بگرداند.

  - الهی آمین.

  و ان‌شاءالله با نمازگزاران واقعی که شهدای کربلا و اباعبدالله الحسین(ع) هست، ایشان را و همۀ ما را ان‌شاءالله محشور بگرداند.

  - الهی آمین.

  و امیدواریم خدواند به ما هم توفیق اینکه در همین صراط مستقیم و در همین راه و در همچنین صحنه‌هایی که اگر قرار جان دادن ما هست و مردن ما هست، در این‌چنین راه‌هایی از دنیا برویم که روایت داریم کسی‌که در راه رفتن به نماز جمعه و اهتمام به نماز جمعه از دنیا برود، آن مسیرش به بهشت منتهی می‌شود. خدایا عاقبت امور ما را ختم‌به‌خیر بگردان.

  - الهی آمین.

  ما را یک‌آن به خودمان وامگذار.

  - الهی آمین.

  کسانی‌که به دین و مملکت ما خدمت می‌کنند، تأیید فرما.

  - الهی آمین.

  کسانی‌که خیانت می‌کنند، رسوا و ذلیل فرما.

  - الهی آمین.

  «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ. وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ.» صدق الله العلی العظیم. و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

  - اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ دوم

  نماز جمعه شهرستان بردسکن تاریخ 1397/1/10

  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 1397/1/10 خطیب حجت الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم شهرستان بردسکن  [attachment=236]                        ...

  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 3 / 1/1397

  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن  3 / 1/1397
   خطیب حجت الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم شهرستان بردسکن [attachment=235] جمعه. ۳فروردین۱۳۹۷. شهرستان...

  خطبه های صوتی نماز جمعه 3-9-1396 خطیب حجت الاسلام مصوری ،امام جمعه موقت برد ...

  خطبه های صوتی نماز جمعه 3-9-1396 خطیب حجت الاسلام مصوری ،امام جمعه موقت شهرستان بردسکن [attachment=209]          ...

  گزارش عملکرد شش ماهه دوم سال 1395 خطیب جمعه شهرستان بردسکن

    گزارش عملکرد شش ماهه دوم سال 1395 خطیب جمعه شهرستان بردسکن جهت دریافت اینجا را کلیک نمایید...

  بردسکن : جلسه مجریان ستاد نماز جمعه

  مجریان ستاد نماز جمعه با حضور در محل دفتر با امام جمعه شهرستان دیدار و گفتگو کردند در ابتدای این دیدار تلاوت آیاتی از قران کریم قرائت شد و سپس مسئول ستاد نماز جمعه گزارشی از فعالیتهای مجریان اراء نمود و سپس حجه الاسلام امینی...

  ارسال دیدگاه
  ارسال دیدگاه شما در مورد مطلب

  کد امنیتی :
  شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.
  بارگزاری مجدد کدنظر شما در مورد سیستم جدید سایت نماز جمعه چیست ؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
نظری ندارم...


تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر امام جمعه بردسکن می باشد