نماز جمعه شهرستان بردسکن 14-2-1397

  موضوع: اخبار, خطبه های نماز جمعه, خطبه های صوتی, سخنرانی تاریخ ارسال: 1397/02/15 - 10:39
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 14-2-1397
  خطیب حجت الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم شهرستان بردسکن
  حجم :
  5.38 مگابایت
  دانلودها :
  3

  نماز جمعه شهرستان بردسکن 14-2-1397
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 14-2-1397
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 14-2-1397
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 14-2-1397
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 14-2-1397
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 14-2-1397
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 14-2-1397
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 14-2-1397
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 14-2-1397
  نماز جمعه شهرستان بردسکن 14-2-1397

  جمعه. 14اردیبهشت۱۳۹۷. شهرستان بردسکن. مسجد جامع و مصلای شهر. خطیب: حجت‌الاسلام امینی.

  سلام علیکم و رحمة الله. أعوذ بِالله مِنَ الشيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ. الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی يُؤْمِنُ الْخَائِفِينَ و يُنَجِّی الصّالِحِينَ وَ يَرْفَعُ الْمُسْتَضْعَفِينَ وَ يَضَعُ الْمُسْتَكْبِرِينَ وَ يُهْلِکُ مُلُوكاً وَ يَسْتَخْلِفُ آخَرِينَ. وَالْحَمْدُ لِلِّهِ قَاصِمِ الْجَبَّارِينَ مُدْرِکِ الْهَارِبِينَ مُبِيرِ الظَّالِمِينَ نَكالِ الظَّالِمِينَ صَرِيخِ الْمُسْتَصْرِخِينَ مَوْضِعِ حاجاتِ الطَّالِبِينَ وَ مُعْتَمَدِ الْمُؤْمِنینَ. اَلحَمدُلِلّهِ الَّذی يَخلُقُ وَ لَم يُخلَق وَ يَرزُقُ وَ لا يُرزَق وَ يُطعِمُ وَ لا يُطعَمَ. اَلحَمدُلِلّهِ الَّذی يُمِيتُ الْأَحْياءَ وَ يُحْيِی الْمَوْتٰى وَ هُوَ حَیٌّ لا يَمُوتُ بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَ هُوَ عَلٰى كُلِّ شَیْ ءٍ قَدِيرٌ. اللَّهُمَّ صَلِّ وَ سَّلِم وَ زِدْ وَ بَارِکْ عَلٰى عَبْدِکَ وَ رَسُولِکَ وَ نَبیِّکَ وَ اَمینِکَ وَ خِیَرَتِکَ مِنْ خَلْقِکْ وَ حافِظِ سِرِّکَ وَ مُبَلِّغِ رِسالاتِکَ بَشيرِ رَحْمَتِکَ وَ نَذيرِ نِقْمَتِک أَفْضَلَ وَ أَحْسَنَ وَ أکْثَرَ وَ أوسِعَ مَا صَلَّیْتَ عَلیٰ أَحَدٍ مَنْ أولیائک وَ أَنْبِیَائِکَ وَ رُسُولِکْ أبی القاسم المصطفی مُحَمَّدٍ وَ عَلٰی آله الاَّطیَّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لا سِیَّما بَقیَّةِ اللّهِ فِی الأرَضین وَ اللَّعْنَهُ دائِم ‏عَلَى أَعْدَائِهِمْ اعداء الله مِنَ الان إلی يَوْمِ لِقاء الله اوصيکم و اوصی نَفسی عِبادَ الله بِتقوی الله و طاعَة وَ اجتنابِ مَعصِیَتهِ.

  خودم و شما نمازگزاران، برادران و خواهران را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم و می‌کنم و بر اتصاف به تقوا، برای خودم و شما نمازگزاران، از خداوند متعال و منان، استعانت و استمداد می‌جویم و عرض تبریک دارم این ایام خجسته و سعید، مزین و میمون به نام نامی بقیة الله الأعظم (روحی‌وارواح‌العالمین‌لتراب مقدمه‌الفداء)، هفتۀ گرامیداشت مقام معلم، این اسوه‌های هدایت و علم در جامعۀ دینی ما، امیدواریم ان‌شاءالله خداوند متعال با فرج امام‌زمان(ع) عیدی و فرح و سرور دلِ مؤمنین را ان‌شاءالله کامل‌تر بگرداند.

  باتوجه‌به این ایام که به نام امام‌زمان(ع) هست و رایحۀ معطر آن حضرت هنوز در فضای جامعۀ دینی ما استشمام می‌شود، باتوجه‌به مطالبی که در هفتۀ گذشته دگرگونی‌هایی که در حکومت آن حضرت پیش خواهد آمد، در عرصۀ فرهنگی و مدیریت و حاکمیتی را به اجمال در هفتۀ گذشته عرض کردم. یکی دیگر از حوزه‌هایی که دگرگونی و تحول همراه با تکامل در آن اتفاق خواهد افتاد، حوزۀ اجتماع است. برای اینکه ما یک تجدیدی بشود درواقع و انگیزه‌ای بشود برای رجوع به بحث اعتقادات که به امام‌زمان(ع) و امیدواری به فرج آن حضرت، چند فرازی را از فرمایشات امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری و بعد آن بحث تحول و دگرگونی در حوزۀ اجتماع را به اجمال خدمت شما نمازگزاران عرض می‌کنم.

  امام(ره) فرمودند: «انقلاب مردم، نقطۀ شروع انقلاب بزرگ جهانی اسلام به پرچم‌داری حضرت حجت(ارواحناالفداء) است که خداوند بر همۀ مسلمانان و همۀ جهانیان منت نهد و ظهور فرجش را در عصر حاضر، قرار دهد.» این‌ها فرمایشات حضرت امام هست در صحیفۀ حضرت امام، جلد21 موجود هست. بعضی از این‌ها در جلد 21 و در جلد 15 که خدمتتان عرض می‌کنم. در فراز دیگری امام فرمودند: «امید است که این انقلاب جرقه و بارقه‌ای الهی باشد که انفجاری عظیم در توده‌های زیر ستم ایجاد نماید و به طلوع فجر انقلاب مبارک حضرت بقیة الله(ارواحنالمقدمه‌الفداء) منتهی شود.» این‌ها را من عرض می‌کنم که توجه داشته باشیم ان‌شاءالله این انقلاب منتهی به انقلاب امام‌زمان(ع) خواهد شد. بدخواهان هرچه می‌خواهند، بگویند. دشمنان هرچقدر می‌توانند و توان دارند، سعی خودشان را داشته باشند. جهد خودشان را داشته باشند. کید خودشان را داشته باشند. این انقلاب پایانش ان‌شاءالله فرج امام‌زمان(ع) هست با آن نگاهی که امام(ره) داشتند که نگاه مؤمن، نظر مؤمن در خیلی از جاها منصف است و به حق می‌رسد، ما با این نگاه امام و با این تعبیرات امام، امیدواریم ان‌شاءالله این انقلاب منتهی به فرج امام‌زمان(ع) بشود.

  در جای دیگری امام فرمودند که ما با خواست خدا، دست تجاوز و ستم همۀ ستمگران را در کشورهای اسلامی می‌شکنیم و با صدور انقلابمان که در حقیقت صدور انقلاب راستین و بیان احکام محمدی(ص) می‌باشد، به سیطره و سلطه و ظلم جهان‌خواران خاتمه می‌دهیم و به یاری خدا راه را برای ظهور منجی و مصلح کل و امامت مطلق حق امام‌زمان(ع) هموار می‌کنیم. این فرمایشات امام(ره) فراوان در این باب امام بیاناتی را داشتند که وقتی انسان مطالعه می‌کند، دلگرم می‌شود و امیدوار و بانشاط و پرتلاش برای اینکه ان‌شاءالله این انقلاب را به انقلاب امام‌زمان(ع) منتهی بگردانیم.

  رهبر معظم انقلاب فرمودند امام‌زمان(ع) امانت و جوهر درخشندۀ عظیم آفرینش در میان ما، امروز بی‌گمان بیش از هر زمان متوجه و مراقب این ملت است. این را هم مقام معظم رهبری فرمودند. به‌عنوان مقدمه این فراز را من از امام و رهبری عرض کردم تا در بحث تحولات و دگرگونی‌های همراه با تکاملی که در زمان امام‌زمان(ع) در عرصۀ اجتماع پیش خواهد آمد، ما مقدمۀ آن را ان‌شاءالله بتوانیم فراهم کنیم و یک ارزیابی و محکی از خودمان به دستمان بیاید ما در این عرصۀ این تحولات و رسیدن به آن اوج قله و کمال، در کجا قرار داریم. به‌عنوان یک مسئول، به‌عنوان یک انسان مسلمان، به‌عنوان یک فرد منتظر امام‌زمان(ع) ما چه نقشی و چه جایگاهی را خلاصه داریم و چه‌کار داریم می‌کنیم. خب هر اجتماعی از مؤلفه‌های متعددی تشکیل شده است که من به چهار تا از آن‌ها اشاره می‌کنم و آن تحولی که در آن‌ها می‌خواهد اتفاق بی‌افتد را با استناد به قرآن و روایات ان‌شاءالله به اجمال خدمت شما عزیزان عرض می‌کنم. مؤلفه‌های یک اجتماع، یکی منزلت اجتماعی هست و یکی پایگاه‌های قدرت اجتماعی هست و یکی روابط اجتماعی و یکی هم همبستگی اجتماعی. در این چهار تا مؤلفه که درواقع شاکلۀ اجتماع را تشکیل می‌دهند، در زمان امام‌زمان(ع) و آستانۀ ظهور آن حضرت و حاکمیت آن حضرت، دگرگونی‌های برگی رخ خواهد داد که ما باید آمادگی داشته باشیم برای آن دگرگونی‌ها که ان‌شاءالله اگر در زمان اتفاق افتاد، از غافله عقب نمانیم.

  دررابطه‌با تحولات و دگرگونی‌ها در عرصۀ منزلت اجتماعی، اینچنین هست که از آیۀ شریفۀ قرآن استفاده می‌شود. منزلت‌ها، پست‌ها، مدیریت‌ها، بر اساس شایسته‌سالاری واقعی خواهد بود؛‌ لذا در قرآن کریم می‌فرماید: Nوَ لَقَدْ كَتَبْنا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُها عِبادِیَ الصّالِحُونَM ما در کتاب زبور نوشتیم و بعد از آن هم در کتاب‌های دیگر تا به قرآن کریم رسیده است که Nأَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُها عِبادِیَ الصّالِحُونَM بندگان صالح و شایستۀ خدا زمام امور را به دست خواهند گرفت. مسئولیت‌ها و پست‌ها و مقام‌ها بر اساس توانایی،‌دانایی، ایمان و استعدادها خواهد بود؛ لذا در جامعۀ مهدوی و در آستانۀ ظهور آن حضرت هرکسی‌که بخواهد پست و مقامی را بگیرد، باید از این چهار ویژگی برخوردار باشد: اول اینکه توانایی داشته باشد؛ دوم اینکه دانایی و علم کافی و دانش کافی را نسبت به آن موضوع مسئولیتش داشته باشد. ارتباط داشته باشد دانش او با مسئولیتی که به‌عهده می‌گیرد؛ سوم ایمان و اعتقاد راسخی که باید همراه با آن دانش و توانایی داشته باشد؛ چهارم بحث استعدادی است که باید داشته باشد که شاید آن قوۀ خلاقیت و ابتکاری که هر مدیری در عرصۀ کار خودش در زمان امام‌زمان(ع) ان‌شاءالله باید برخوردار باشد. دیگر در آنجا پول و پارتی و پررویی و وابستگی‌های حزبی و گروهی و سیاسی جایی و نقشی نخواهد داشت؛ لذا ما باید اینچنین آینده‌ای را مجسم داشته باشیم جلوی خودمان و برای رسیدن به آن، تلاش کنیم و برای پست و مقام اگر شایستگی در آنچنان موقعیتی داشته باشیم، هنر کردیم؛ وإلا اگر پست و مقام‌ها بر اساس خدایی ناخواسته پارتی‌بازی باشد، حزب و گروه‌بازی باشد یا قبیله‌گرایی‌های سیاسی بخواهد باشد، قطعاً در جامعه و حکومت جهانی امام‌زمان(ع) اگر قرار بگیریم، جایی نخواهیم داشت. این موضوع اول.

  دوم تحول و دگرگونی در عرصۀ پایگاه‌های قدرت است. شما امروز دنیا را ببینید. پایگاه‌های قدرت و قدرتمندان جهان بر چه اساسی دارند حکومت می‌کنند. یکی از آن‌ها اشرافیت، ثروت یا به تعبیر دیگری زر و زور و قدرت و تزویر هست که امروز دارند بر جهان حکومت می‌کنند. مصداق تزویر را روباه پیر انگلیس شما فرض کنید. مصداق زور و ستم را استکبار جهانی، آمریکا درنظر بگیرید و صهیونیست‌های قاصب و دررابطه‌با این دنیایی که ما نگاه می‌کنیم، در دست اینچنین افرادی قرار گرفته است که با اینچنین سرچشمه‌هایی، قدرت را در دست گرفتند؛ ولکن در عرصۀ حکومت جهانی امام‌زمان(ع) این پایگاه‌های قدرت با این سرچشمه‌ها و با این خواستگاه‌ها بساطش جمع خواهد شد و به تعبیر صریح آیۀ قرآن، می‌فرماید Nوَ نُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّه وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِينَM خداوند اراده کرده است و منت نهاده است بر کسانی‌که: 1. مستضعف باشند: Nعَلَی الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِM. یکی از ویژگی‌های مناشع قدرت در دورۀ امام‌زمان(ع) این است که کسانی قدرت را در دست خواهند گرفت که دردآشنای با مردم باشند. زجرکشیده باشند. همراهی با مردم داشته باشند. وقتی‌که بحث از گرسنگی می‌شود، وقتی‌که بحث از نداری می‌شود، وقتی‌که بحث از خجالت پیش زن و فرزند می‌شود، وقتی‌که بحث و گفت‌وگو از بیکاری می‌شود، آن‌ها بدانند درد جامعه چه چیزهایی هست. Nوَ نُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّه وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِينَM اینچنین مستضعفین درد‌کشیده و رنج‌کشیده‌ای را ما الگو قرار خواهیم داد. امام قرار خواهیم داد و وارث زمینشان خواهیم کرد؛ لذا این پایگاه‌های قدرت که امروز بر اساس اشرافیت و ظلم و ستم بنا شده است، در زمان امام‌زمان(ع) و آستانۀ ظهور آن حضرت، تغییر و دگرگون خواهد شد و لذا طبقۀ مستضعف صالح و انقلابی به قدرت خواهند رسید. این‌هم یکی از مسائلی است که در زمان امام‌زمان(ع) رخ خواهد داد. لذا دیگر در آن روز کسانی مثل تاجرپیشه، مثل ترامپی نخواهند آمد رئیس‌جمهور آمریکا بشوند که اصلاً درد جامعۀ مستضعف خودش را نفهمد. کسانی مثل عربستان سعودی و بن‌سلمان‌هایی که با پول و نفت و امثال این‌ها صلاح تهیه می‌کنند، علیه مستضعفان یمن دارند به‌کار می‌گیرند، این‌ها دیگر مصدر کار و قدرت نخواهند بود. اینچنین دگرگونی در عصر امام‌زمان(ع) و آستانۀ فرج آن حضرت اتفاق خواهد افتاد.

  سوم در روابط اجتماعی. امروز شما روابطی که در دنیا حاکم هست، روابطی که حتی بین اجتماع‌های کوچک مثل همسایه، مثل خیابان، مثل شهر، مثل یک کشور تا به روابط بین‌المللی و دنیا برسد، ‌در نظر بگیرید، همه بر اساس منفعت‌طلبی خودشان هست؛ یعنی اگر پای میز مذاکره‌ای هم می‌نشینند، برای این هست که نفعی برای آن‌ها داشته باشد. اگر با عربستان سعودی رابطه برقرار می‌کنند، به تعبیر خودشان و توهین به ملت عربستان سعودی، می‌گوید ما برای دوشیدن این گاو شیری با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنیم؛ ولی در زمان امام‌زمان(ع) و آستانۀ ظهور آن حضرت، این روابط بر اساس برادری و اخوت خواهد بود. کسی برای دوشیدن و استفاده‌بردن از دیگران با او رفیق نخواهد شد؛ بلکه بر اساس آن آموزه‌های دینی و اخلاقی که در طرف ببیند، روابط برقرار خواهند کرد. کشورها با همدیگر بر همین اساس، مردم هم با یکدیگر بر همین اساس ایمان، روابطشان را تنظیم خواهند کرد.

  چهارم انقلاب و دگرگونی در تثبیت و تحقق مؤلفه‌های همبستگی اجتماعی به وجود خواهد آمد؛ لذا ما وقتی‌که در جامعه نگاه می‌کنیم، مؤلفه‌های همبستگی اجتماعی یکی از بین رفتن فتنه‌هاست؛ لذا در قرآن کریم می‌فرماید: Nوَ قاتِلُوهُمْ حَتَّی لا تَکُونَ فِتْنَةٌ وَ يَکُونَ الدِّينُ کُلُّهُ لِلّهِM دو جا این آیۀ شریفه تکرار شده است، در یک جا کلمۀ NکُلُّهُM هم هست و در آیۀ دیگر کلمۀ NکُلُّهُM نیامده است. لذا می‌فرماید: Nوَ قاتِلُوهُمْ حَتَّی لا تَکُونَ فِتْنَةٌM باید مقاتله کنید، بجنگید با کفار، با کسانی‌که در مقابل دین شما ایستاده‌اند و منتهی می‌شود این قتال و جنگ و جهاد شما به اینکه فتنه به‌کلی از بین برود، Nوَ يَکُونَ الدِّينُ کُلُّهُ لِلّهِM و تنها دین خدا در جامعه حاکم باشد؛ یعنی همۀ فتنه‌ها از بین خواهد رفت. شما امروز فتنه‌های زیادی را در دنیا شاهد هستید. در کشور هستید. این‌ها همه از بین خواهد رفت. در آستانۀ ظهور امام‌زمان(ع) و حکومت جهانی آن حضرت، این فتنه‌ها از بین خواهد رفت. ما امروز برای نابودی فتنه، چه می‌کنیم؟ در جهان چه‌کار کردیم؟ در داخل کشورمان با فتنه‌گران چه‌کار کردیم؟ کسانی‌که بعضی وقت‌ها هنوز از فتنه‌گران حمایت می‌کنند، این‌ها قطعاً بدانند که در عرصۀ حکومت جهانی امام‌زمان(ع) هم اگر اتفاق بی‌افتد ان‌شاءالله که ما مطمئن هستیم اتفاق می‌افتد به‌زودی باتوجه‌به فرمایشات حضرت امام، کسانی‌که امروز حامی فتنه‌گران هستند، آن روز نمی‌توانند حامی امام‌زمان(ع) باشند.

  دوم، ایجاد الفت و دوستی در جامعه. برای همبستگی یک جامعه، ایجاد الفت و دوستی لازم است. علی(ع) می‌فرمایند: «وَ يُؤَلِّفَ بَيْنَ الْقُلُوبِ الْمُخْتَلِفَة» خداوند به‌واسطۀ امام‌زمان(ع) بین دل‌هایی که باهم شاید تفاوت‌هایی دارند، بین همۀ این‌ها تألیف و قلوب می‌کند. امام‌زمان(ع) خاصیت وجودیشان تألیف قلوب بین قلوب مختلف هست؛ لذا خیلی‌ها به امام‌زمان(ع) جذب خواهند شد ان‌شاءالله.

  سوم، از بین رفتن کینه‌ها و دشمنی‌ها. برای همبستگی اجتماعی، کینه‌ها و دشمنی‌ها ازبین خواهد رفت؛ لذا علی (ع) می‌فرمایند: «لَذَهَبَ الشَّحْناءُ مِنْ قُلوبِ الْعِبادِ» به برکت امام‌زمان(ع) خداوند کاری خواهد کرد که آن کینه‌ها، دشمنی‌ها، عدات‌ها از دل انسان‌های بندۀ خدا به‌کلی رخت برخواهد بست و دل‌هایی آری از کینه و دشمنی، در جامعه اگر دل‌ها خالی از کینه و دشمنی باشد، الفت و همبستگی ایجاد می‌شود.

  چهارم، توحید ادیان هست. همۀ ادیان با هر رسم و با هر اسمی که ما امروز شاهد آن هستیم، به یک دین منتهی می‌شود و خداوند می‌فرمایند: Nإِنَّ الدِّينَ عِنْدَ اللهِ الْإِسْلامُM و آن دین هم نزد خدا، دین پذیرفته، اسلام هست. Nوَ مَنْ يَبْتَغِ غَيْرَ الْإِسْلَامِ دِينًا فَلَنْ يُقْبَلَ مِنْهُM اگر کسی غیر از اسلام دین دیگری را جست‌وجو کند، خدواند هرگز از او نخواهد پذیرفت، Nوَ هُوَ فِی الآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَM نه در دنیا، در حکومت امام‌زمان(ع) دینی غیر از دین اسلام پذیرفته می‌شود و در آخرت هم باعث خسارت آن‌ها خواهد بود؛ لذا در تفسیر این آیۀ شریفه که Nوَ لَهُ أَسْلَمَ مَنْ فِی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ طَوْعاً وَ كَرْهاًM فرمودند این مصداقش در زمان امام‌زمان(ع) است؛ یعنی آنچه در اسمان و زمین است، هرکسی‌که در آسمان و زمین هست، تسلیم امر امام‌زمان(ع) خواهد شد و مسلمان خواهد شد. تنها دین حاکم در زمان آن حضرت، اسلام هست. لذا دررابطه‌با این موضوع فرموده‌اند تمام کفار، مسلمان می‌شوند و تمام انسان‌های فاسق، صالح می‌شوند در زمان امام‌زمان(ع). اینچنین جامعۀ به این زیبایی را ما منتظر هستیم که در او غیر از اسلام، دینی حاکم نباشد و هر کافری، مسلمان شود و هر انسان فاسق و بدکاری صالح شود و این با بیّنه و دلایل و منطقی که از امام‌زمان(ع) خواهند دید، خودِ مردم با طیب نفس روی خواهند آورد و اگر عدۀ قلیلی بمانند که در مقابل این حرکت امام‌زمان(ع) بخواهند مقاومت کنند و ایستادگی کنند، آن عدۀ قلیل حسابشان جدا خواهد بود و با آن‌ها برخورد دیگری خواهد شد.

  یکی دیگر از مؤلفه‌های همبستگی اجتماعی این است که در زمان امام‌زمان(ع) مردم اذهانشان روشن خواهد شد، با منطق، با دلیل، با بیّنه، لذا امام‌مجتبی(ع) از علی(ع) نقل می‌کنند که حضرت فرمودند امام‌زمان(ع)، مهدی موعود، زمین را از دانش و برهان و نور هدایت پر می‌کند تا آنجا که سراسر جهان به او ایمان می‌آورند و کفار‌، مسلمان و فساق صالح می‌گردند.

  آخرین مورد در مؤلفۀ همبستگی اجتماعی، بحث توسعه و گسترش عدالت است که باز در زمان آن حضرت و در آستانۀ ظهور آن حضرت، بخشی از آن محقق خواهد شد. روایت، رسول گرامی اسلام، حضرت محمدبن‌عبدالله(ص) فرمودند: «یَکون فی اُمَّتِی المَهدِیُّ» آن مهدی منتظر، وعده‌داده‌شده از طرف خدا، در میان امت من خواهد بود. «يَمْلَؤُهَا عَدْلًا وَ قِسْطاً» زمین را پر از قسط و عدل خواهد کرد. «كَما مُلِئَتْ جَوْراً وَ ظُلْماً» همان طوری که پر از ظلم و جور و ستم شده است، آن تبدیل خواهد کرد به زمینی و جهانی پر از عدل و قسط، «وَ تَمْطُرُ اْلسَماءُ مَطَرَاً» که عهد آدم باران‌های بافایده و پرمنفعت مانند زمان حضرت آدم که برای رویش و زنده شدن زمین خداوند مدت‌ها به آسمان دستور داد باران رحمتش نازل شد، زمین احیا شد، در آن زمان باران‌ها مثل زمان حضرت آدم خواهد آمد. «وَ تُخْرِجُوا اْلأرْضُ بَرَکاتِها» و زمین تمام برکات خودش را ظاهر خواهد کرد و در دسترس مردم قرار خواهد داد و مردم و امت من «تَعِیشَ اُمَّتی فی زمانه عِیش لَم تَعِشه قَبْلَ ذلک فِی زَمان قَطُّ» و مردم در یک زندگانی از همۀ جهات، از لحاظ امنیت، از لحاظ رفاه، از لحاظ معنویت، از لحاظ سعادت و خوش‌حالی و سلامت، به‌گونه‌ای زندگی خواهند کرد در زمان امام‌زمان(ع) که در هیچ زمانی حتی در زمان خود پیغمبر خدا به آن شکل زندگی نکردند. ما امیدواریم ان‌شاءالله این موضوع فرج امام‌زمان(ع) محقق شود و به آروزهایی که همۀ ما داریم از نعمت، از معنویت، از امنیت، در تمام بخش‌ها، ان‌شاءالله همه‌مان نائل بشویم.

  خدایا فرج آقایمان امام‌زمان را هرچه سریع‌تر محقق بفرما.

  - الهی آمین.

  قلب مقدس و نازنین حضرتش را از ما راضی و خشنود بدار.

  - الهی آمین.

  Nبِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ. وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ.M

  - اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ اول

  أعوذ بِالله مِنَ الشيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ وَ الصَّلَاةُ وَ السَّلَامُ عَلَی أَشْرَفِ الأَنْبِیَاءِ وَ الْمُرْسَلِین حَبِیبِ إِلَهِ الْعالَمِینْ أبِی القاسِمِ المُصْطَفیٰ مُحَمَّدٍ وَ عَلیٰ آله الاَّطیَّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لَا سِیَّما عَلِیِّ بنِ اَبِی طَالِبٍ علیه السلام وَ فَاطِمَةَ الزهرا سَیِّدَةِ نِسَاءِ الْعالَمِینَ و الحسن و الحسین سَيِّدَیْ شَبابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَ علی ابن الحسین و محمد ابن علی و جعفر ابن محمد و موسی ابن جعفر و علی ابن موسی و محمد ابن علی و علی ابن محمد وَ الحسن ابن علی و الحجة القائم المهدی صلوات الله علیهم أجمَعین وَ اللَّعْنَهُ دائِم ‏عَلَى أَعْدَائِهِمْ اعداء الله مِنَ الان الی يَوْمِ لِقاء الله.

  Nاَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَهِ وَ فی کُلِّ ساعَهٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاًM

  اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی مِنْ خَیْرِ اَعْوانِهِ وَ أَنْصَارِهِ. وَ الْمُسْتَشْهَدِینَ بَیْنَ یَدَیْه. اوصيکم وَ اوصی نَفسی عباد الله بِتَقوی الله.

  در خطبۀ دوم مجدداً، خودم و شما نمازگزاران را برادران و خواهران گرامی را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم و بر اتصاف به تقوا برای خودم و شما نمازگزاران از خداوند متعال و منان استعانت و استمداد می‌جویم.

  مناسبت‌هایی است که اجمالاً من عرض می‌کنم. خب در آستان 17اردیبهشت قرار داریم، سالروز تشکیل بسیج سازندگی که این شجرۀ طیبه درواقع و طوبیٰ، امروز در سراسر کشور ما، ازجمله این شهرستان شاهد خدمات خوبی از آن به مناطق محروم و عشایری هستیم. هم در زمینۀ بهداشت و درمان و هم در زمینۀ توجه به دام‌ها مردم و هم بحث رسیدگی و کارهای عمرانی، بحمدلله گزارش خوبی را عزیزان دادند. جای تقدیر و تشکر دارد. امیدواریم ان‌شاءالله موفق باشند عزیزانی که در بسیج سازندگی خدمت می‌کنند. این شهرستان ما بیش از این حرف‌ها هم نیاز به خدمت دارد. همۀ عزیزان ان‌شاءالله دست‌دردست‌هم و خدمت به این عزیزان داشته باشیم.

  آغاز دهۀ بهداشت و نکوداشت مساجد را داریم که خب مقام معظم رهبری فرمودند که مساجد به شکل شایسته‌ای غبارروبی شود و خدمت به مسجد، کاری مردمی و همگانی شمرده شود. نگاه نکنیم بگوییم خادم مسجد این کار را خواهد انجام داد. در آستانۀ ماه مبارک رمضان، همه ان‌شاءالله احساس مسئولیت کنیم، در بحث غبارروبی مساجد. یکی از کسانی‌که بهشت مشتاق آن‌هاست همراه با حورالعینش، در روایت داریم: «اِنَّ الجنَّةَ وَ الْحُورَ لَتَشْتاقُ اِلی مَنْ یكْسِحُ الْمَسْجِدَ أو یَأخُذُ مِنْهُ الْقَذی» بهشت با تمام آنچه که در آن هست، مشتاق چند گروه هست: یکی از آن‌ها کسانی هستند که مساجد را غبارروبی می‌کنند یا یک مانعی را از مسجد بیرون می‌برند که فضا برای اهل عبادت خدا بازتر شود. امیدواریم ان‌شاءالله ما هم در این موضوع همۀ ما شریک بشویم و از این اشتیاق بهشت به خودمان ان‌شاءالله بهره‌مند بشویم.

  خب هفتۀ گرامیداشت مقام معلم هست. بحمدلله استفاده کردیم. آمار خیلی خوبی دادند ریاست محترم ادارۀ آموزش‌وپرورش دررابطه‌با کارهای انجام شده و توجه به همۀ ما به کارهایی که باید انجام بشود. مدارسی که باید نوسازی بشود. نمازخانه‌هایی که باید در مدارس ایجاد شود که دست همۀ خیرین و نمازگزاران و اولیاء و مسئولین را می‌طلبد، کمکشان را ان‌شاءالله و عرض تبریک داریم به‌هرحال این ایام را به معلمین عزیزی که همۀ ما در هر کجا اگر صحبتی می‌کنیم، اگر خطی می‌نویسیم، اگر کوچک‌ترین کار مفیدی را انجام می‌دهیم، مدیون معلمین عزیز هستیم که روزی با سختی و مشقت به ما آموختن را زحمتش را تقبل کردند. به ما یاد دادند که امروز بتوانیم صحبت کنیم. بتوانیم کاری انجام بدهیم. بتوانیم مطلب علمی، همۀ دانشمندان خودشان را مدیون معلمین می‌دانند. اینچنین نقشی معلم دارد و اینچنین جایگاه رفیعی که پیامبر گرامی اسلام فرمودند: «اِنَّما بُعِثتُ مُعَلِّماً» رسالت نبوی را شما یک کفۀ ترازو قرار بدهید با رسالت معلمی و امام هم فرمودند معلمی شغل انبیاست. ما از این فرازها بالاتر از ماها ساخته نیست. مقام معصوم وقتی‌که آنچنان بفرماید در حق معلم که خدایا «اَطِلْ اَعْمارَهُمْ» خدا عمر معلمین را طولانی کن و کسب‌وکار آن‌ها را که تربیت انسان‌هاست، مبارک گردان. دیگر از ما چه بیانی برمی‌آید در مقام تکریم و تجلیل از این عزیزان؟ فقط به این بزرگواران، معلمین اعلام می‌کنیم که عجز ما را در تکریم خودتان و تجلیل خودتان به بزرگواری خودتان ببخشید. قصور ما را، تقصیر ما را در تکریم خودتان باید ببخشید. از ما بیش از این حقیقتاً ساخته نیست و این بزرگواران هم آن‌قدر بزرگ هستند که این نواقص انسان‌های ناقصی مثل ماها را قطعاً می‌پذیرند و قبول می‌کنند. امیدواریم خداوند ان‌شاءالله خیر و برکات خودش را به برکت دعای رسول گرامی اسلام، به جامعۀ معلمین ما ارزانی بدارد و زندگانی آن‌ها را خداوند بابرکت‌تر قرار دهد و مسئولین هم در حد توانشان به فکر رفع مشکلات این عزیزان باشند که دغدغه‌ای جز تعلیم و تربیت فرزندان ما نداشته باشند.

  من در هفتۀ قبل هم مفصل‌تر در این موضوع صحبت کردم؛ لذا اجازه می‌خواهم از اساتید و معلمین بزرگوار خودم که به همین مقدار اجازه بدهند من بسنده بکنم. استفاده هم کردیم از فرمایشان عزیزانمان قبل از نماز جمعه که جای تشکر دارد و ما بحمدلله خوش‌حالیم از موفقیت‌های خوبی که آموزش‌وپرورش در شهرستانمان دارند. عرض تبریک ویژه داریم به این عزیزان.

  چند نکته را من می‌خواهم عرض کنم. می‌دانید به‌هرحال اعلام کرده است رئیس‌جمهور آمریکا که 22اردیبهشت‌ماه به احتمال زیاد از برجام خارج بشود. خب به‌هرحال این تهدید به خروج از برجام از طرف آمریکا، امروز نیاز دارد که ما به چند نکته توجه داشته باشیم، چون بعضی‌ها خیلی زود تا تهدید می‌کنند، می‌خواهند خارج بشویم، دلشان خالی می‌شود. یک‌مقدار ضعف ایمانی و اعتقادی و عدم آگاهی به توانمندی‌های کشور خودشان، باعث می‌شود یک‌مقدار دلشان خالی بشود. ببینید عزیزان، توان اقتصادی، قدرت نظامی، نفوذ منطقه‌ای و شرایط بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر، نسبت به دورۀ شروع مذاکرات هسته‌ای در سال 82 به مراتب بهتر و مناسب‌تر و از این حیث ما دارای دست برتر در معادلات داخلی و بین‌المللی و منطقه‌ای هستیم؛ لذا جای نگرانی نیست. می‌گویند یک گنجشکی می‌خواست روی یک درخت بزرگی بنشیند. قبلش هیاهو راه انداخت آی درخت، مواظب باش! می‌خواست حرکت کند از روی شاخۀ درخت. مواظب باش. من می‌خواهم حرکت کنم. یک‌وقت به تو آسیبی نرسد! درخت بزرگ خنده‌ای کرد بر او. گفت روزی که تو نشستی، ما نفهمیدیم، حالا که می‌خواهی بروی، به ما چه برمی‌خورد! حالا آمریکا هم از روزی که تو این برجام را امضا کردی، به ما چه خیری رسیده است که حالا بخواهی خارج بشوی،‌مثلاً ملت ما بخواهد ضرر بکند! به مراتب از سال 82، امروز کشور ما در شرایط بسیار بهتری قرار دارد. آن روز این‌ها دست نیاز دراز کردند که بیایید شما بشینیم خلاصه این قرارداد برجام شروع شد از سال 82. کار امروز و دیروز که نیست. از آن زمان تا اینکه حالا برجام نوشته شد. لذا از این جهت عزیزان دل ما قرص باشد که ما کشورمان در بهترین شرایط نسبت به زمان انجام این تعهدنامه، بحمدلله قرار دارد.

  دوم اینکه خروج از برجام، پروژۀ کشورهایی است که احساس خسارت و شکست در برابر راهبرد نظام جمهوری اسلامی دارند. چه کسانی می‌خواهند خارج بشوند؟ اگر آمریکا یک‌ذره نفعی در این برجام برای خودش احساس می‌کرد، تهدید به خروج نمی‌کرد. حالا نگاه می‌کند، می‌بیند که از قِبَلِ این برجام، سرش کلاه رفته است؛‌لذا تهدید به خروج می‌کند. خب خارج بشو. به‌هرحال ملت ایران ملتی است که از روز اولی هم که انقلاب کرد، در مقابل همۀ ابرقدرت‌ها قرار گرفت. امروز هم شما خارج بشو. مگر تو یک روزی به این کشور خیری رساندی که حالا بخواهی خارج بشوی، ‌از تو بترسیم و نگران باشیم؟!

  سوم در شرایطی که همۀ دنیا مستند به گزارش‌های رسمی سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران را پایبند به تعهدات می‌دانند، نقض عهد از سوی طرف مقابل، به‌معنای پایان اعتبار سیاسی آمریکا خواهد بود. خب تو خارج بشو، یعنی چه؟ یعنی تاریخ اعتبار سیاسی تو به پایان رسیده است. کسی‌که نشستند با چند کشور پای میز مذاکره، تعهدی را امضا کردند، حالا بخواهد خارج بشود. این یعنی درهیچ کشوری دیگر آمریکا تعهداتش اعتبار نخواهد داشت. این برای یک کشوری مثل آمریکا، بی‌اعتباری و فضاحت بزرگی خواهد بود. حالا می‌خواهد ما را تهدید می‌کند به خروج. تو خودت باید فکر خدت را درواقع بیشتر بر خودت باید ترسان باشی از این کارها!

  چهارم این نکته اینکه حضور آمریکا در برجام از ابتدا همرا بوده است با بدعهدی‌ها و اصرار بر تدام فشارهای اقتصادی و سیاسی به منظور عدم بهره‌مندی ایران از منافق برجام. از ابتدا این بدعهدی‌ها را تو داشتی. حالا می‌خواهی ما را تهدید کنی؟! مگر تو چه روزی عمل کردی به برجام که حالا تهدید کنی که من می‌خواهم خارج بشوم! ملت ایران هم تو را شناخته‌اند. رهبری فرزانۀ انقلاب معرفی‌ات کردند که به آمریکا هیچ اعتمادی نیست. نه در روزی که تعهدنامه را امضا کردند، آقا فرمودند اعتماد به آن نداریم. نه بعد از آن، آقا فرمودندبه این آمریکا اعتمادی نیست. بعضی از مسئولین یک‌مقدار خام شدند در برهه‌ای از زمان؛ ولی به‌هرحال همه فهمیدند که آمریکا قابل اعتماد نیست؛ لذا حالا تو تهدید کن، تا جانت هم دربیاید! کسانی هم با تو همراه بشوند. به‌هرحال این ملت راه خودش را انتخاب کرده است. ما این انقلاب را برای فقط مسائل اقتصادی نداشتیم که امروز بخواهیم نگران رفتن تو باشیم. عزیزان به این فراز از فرمایشات امام دقت کنیم، همۀ ما و مسئولین ما، فرمودند مسائل اقتصادی و مادی اگر لحظه‌ای مسئولین را از این وظیفه‌ای که برعهده دارند، منصرف کند، خطر بزرگی و خیانت سهمگینی را به‌دنبال دارد. باید دولت جمهوری اسلامی تمام سعی و توان خود را در ادارۀ هرچه بهتر کشور و خدمت به مردم بنماید؛ ولی این بدان معنا نیست که آن‌ها را از هدف عظیم انقلاب که ایجاد حکومت جهانی اسلام هست، منصرف کند. ما به آمریکا می‌گوییم آمریکای جنایتکار، همۀ این زورهایی که تو می‌زنی، همۀ این تهدیداتی که بکنی، همۀ این فشارها به اقتصاد ما یک‌مقدار لطمه وارد خواهد شد، هدف ما انقلاب امام‌زمان(ع) هست. هدف ما آمدن امام‌زمان(ع) هست و این هدف را ملت ما دنبال می‌کنند. تو حالا با سختگیری بر معیشت ما می‌خواهی ما را بترسانی؟ امام فرمودند ملت ما ملت روزه است. ما تمرین کردیم سختی‌ها را و آن هدف را دنبال می‌کنیم ان‌شاءالله و به آن خواهیم رسید؛ ولی باید ما هم توجه داشته باشیم که یک راهکارهایی برای مقابلۀ با این تهدیدات و الزاماتی را باید خلاصه ما در پیش بگیریم.

  اولین راهبرد این است در مقابل با این تهدیدات و توطئه‌های این‌ها اینکه عزیزان هرگونه تصمیمی که مسئولان ارشد نظام در سایۀ هدایت‌های رهبری عزیز گرفتند، برای مقابله با توطئه‌ها و فشارهای آمریکا و دنیای سلطه، باید این برنامه و این تصمیم با صدای واحد به همۀ دنیا منتقل بشود؛ لذا همه باید از آن برنامه‌ای که داشتند برای این قضیه با حمایت‌های رهبری و هدایت‌های رهبری عزیز، دیگر همه باید از آن حمایت بکنیم. قرار نیست هرکسی در هر جا یک صدایی را بلند بکند. وقتی یک تصمیمی سران ارشد نظام در پرتو هدایت‌های رهبری گرفتند، همه باید از آن حمایت کنیم و پیرو آن باشیم.

  دوم اینکه باید به پروژۀ اقتصاد مقاومتی حمایت از تولید ملی، تقویت بنیان‌های اقتصادی و کاهش وابستگی به کشورهای دیگر، شتاب بیشتری ببخشیم. خب با این شرط ما در مقابلۀ با آن‌ها قطعاً به پیروزی خواهیم رسید و تأثیر فشارهای آن‌ها را کم خواهد کرد.

  سوم اینکه باید همکاری‌های اقتصادی با همسایگان را سرعت و وسعت بیشتری ببخشند مسئولین امر. در حال حاضر با یک کشوری به‌عنوان عراق که ما همسایه هستیم و رابطه داریم، به مرز بیست میلیارد دلار مبادلات ایران با عراق نزدیک شده است. خب اگر ما بتوانیم ده تا کشور دیگری را با این طریق در ای نسطح از مبادلات داشته باشیم، حالا از آمریکا و چند تا کشور دیگر اگر جدا شدند، باکی نخواهیم داشت؛ لذا باید مسئولین به فکر این باشند با کشورهای دیگر، ارتباطات خودشان را بیشتر کنند.

  شتاب‌بخشیدن به گسترش همکاری با کشورهایی مانند چین و روسیه و فراهم‌سازی بسترهای سرمایه‌گذاری در کشور از طریق‌های مختلفی که هست، پروژه‌های مختلف قابل هست خلاصه کشور ما برای سرمایه‌گذاری باید با این کشورها ارتباط برقرار کند. این‌ها به‌جهت این است که خنثی کنند آن فشاری که از ناحیۀ تهدید و فشار بیشتر بر ایران، دشمنان دارند.

  یکی دیگر از کارهایی که حتماً باید اتفاق بی‌افتد، کاهش واردات از کشورهای هم‌پیمان با آمریکا مثل انگلیس و آلمان و فرانسه و پاسخ مناسبی خواهد بود به این‌ها. وقتی‌که ما واردات را از کشورهای این‌ها کاهش بدهیم، به‌هرحال این‌ها یکی از اهدافشان این است که ما را وابسته کردند به کشورهای خودشان و اگر این قطع رابطه بشود، لابد ما به مشکل برخورد می‌کنیم. ما از اول خودمان تصمیم می‌گیریم. اصلاً کشورهای این‌ها واردات را کم کنند مسئولین و قطعاً بدانیم عزیزان بدون هیچ تردیدی، گزینه‌های جمهوری اسلامی جهت مقابله با پروژه‌هایی که این‌ها دارند، آمریکا دارد، در مقابل ایران، برای فشار بیشتر در ایران، از چنان تنوع و مصادیق متعددی برخوردار است که هیچ‌وقت آن‌ها در اهداف خودشان موفق نخواهند شد و ما باید مدیریت کنیم که مسئولین ما باید یک‌مقدار به‌هوش باشند و صحبت‌هایی که دشمنان را جریح کند، نداشته باشند. صحبت‌هایی که بوی اختلاف را به مشام دشمن برساند، نداشته باشند. صحبت‌هایی که بوی ضعف را به مشام دشمنان برساند، نداشته باشند. با اینچنین برنامه‌ها و راهبردهایی، قطعاً در مقابل با دشمن، بازهم ملت ایران پیروز خواهند بود، همان طوری که در هشت سال دفاع مقدس پیروز شدند. همان طور که در چهل سالی که این‌ها دست‌وپا زدند، تحریم کردند، دشمنی کردند، ملت ایران پیروز شد. ان‌شاءالله به‌حول‌قوۀ‌الهی و با عنایات خاصۀ حضرت بقیة الله الأعظم و دعای انسان‌های صالحی که در این کشور کم نیستند، خانواده‌های معظم شهدا برای این کشور دعا می‌کنند، کشور ایران ان‌شاءالله پیروز خواهد شد و منجی عالم بشریت خواهد آمد و این انقلاب هم پایانش همان طوری که مقام معظم رهبری فرمودند، امروز امام‌زمان بیشتر حمایت و عنایت دارند به این کشور، پایان این انقلاب شما، فرج آقا امام‌زمان(ع) خواهد بود.

  خدایا ما را مدیون خون شهدایمان ممیران.

  - الهی آمین.

  به ما توفیق خدمت به دین و مؤمنین، بیش از پیش عنایت بفرما.

  - الهی آمین.

  کسانی‌که صادقانه به دین و مملکت ما خدمت می‌کنند، تأیید فرما.

  - الهی آمین.

  کسانی‌که منافقانه خیانت می‌کنند، رسوا و ذلیل فرما.

  - الهی آمین.

  رهبر فرزانۀ انقلاب از جمیع بلایا و حوادث وجودشان را حفظ بگردان.

  - الهی آمین.

  فرج آقا امام‌زمانمان را هرچه سریع‌تر محقق گردان.

  - الهی آمین.

  Nبِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ. وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ.M صدق الله العلی العظیم. و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

  - اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ دوم

  خطبه های نماز جمعه 31-1-1397 خطیب حجت الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محت ...

  خطبه های نماز جمعه 31-1-1397 خطیب حجت الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم شهرستان بردسکن [attachment=240]                             ...

  خطبه های صوتی نماز جمعه 3-9-1396 خطیب حجت الاسلام مصوری ،امام جمعه موقت برد ...

  خطبه های صوتی نماز جمعه 3-9-1396 خطیب حجت الاسلام مصوری ،امام جمعه موقت شهرستان بردسکن [attachment=209]          ...

  خطبه های صوتی نماز جمعه 93/09/07

  [attachment=12:aac_001_A_003_mahdi_141128_001_2014_11_28.mp3]...

  خطبه نماز جمعه تاریخ 93/08/16

  [attachment=10:001_A_001_mahdi_141107_001_2014_11_07.lite.mp3]...

  ارسال دیدگاه
  ارسال دیدگاه شما در مورد مطلب

  کد امنیتی :
  شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.
  بارگزاری مجدد کدنظر شما در مورد سیستم جدید سایت نماز جمعه چیست ؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
نظری ندارم...


تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر امام جمعه بردسکن می باشد