خطبه های صوتی عید سعید فطر تاریخ 25-3-1397

  موضوع: اخبار, خطبه های نماز جمعه, خطبه های صوتی, سخنرانی تاریخ ارسال: 1397/03/27 - 09:04
  خطبه های صوتی عید سعید فطر تاریخ 25-3-1397
  خطیب حجت الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم شهرستان بردسکن

  خطبه های صوتی عید سعید فطر تاریخ 25-3-1397


   


  أعوذ بِالله مِنَ الشَيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ. وَ الصَّلاةُ وَ السَّلامُ عَلَى أَشْرَفِ الأَنْبِیَاءِ وَ الْمُرْسَلِین حَبِيبِ إِلَهِ الْعالَمِين أَبی القاسِم المُصْطَفی مُحَمَّد وَ عَلی آله الاَّطیَّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ وَ اللَّعْنَةُ الله ‏عَلى أَعْدَائِهِمْ أجْمَعِینْ مِنَ الان إلی قِیامِ يَوْمِ اْلدِینْ اوصيکم وَ نَفسیِ عباد الله بِتَقوی الله وَ طاعَتُهِ وَ اجتنابِ مَعصِیَتهِ.

  خودم و شما نمازگزاران را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم . عرض تبریک و تهنیت دارم عید سعید فطر را به محضر مبارک امام عصر(روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداء)، رهبر فرزانۀ انقلاب، خدمتگزاران نظام و شما مردم متدین و مؤمن و شریف شهرستان، نمازگزاران، برادران و خواهران گرامی.

  یکی از اعیاد بزرگ، عید سعید فطر هست که امتیازاتی از سایر اعیاد دینی ما دارد. به اجمال چند مورد از امتیازات عید سعید فطر را خدمت شما نمازگزاران عرض می‌کنم و قبل از آن، توجه به این موضوع و مسئلۀ شرعی که در زمانی که عید سعید فطر و یا عید سعید قربان، با روز جمعه هم‌زمان شود، نماز عید خوانده می‌شود و نماز جمعه خوانده نخواهد شد؛ لذا مؤمنین و مؤمنات در جریان باشند که امروز نماز جمعه برگزار نمی‌شود به اعتبار و جایگاهی که نماز عید فطر دارد.

  اما اولین امتیاز عید فطر بر سایر اعیاد این است عزیزان که تشریع و نام‌گذاری امروز به عید، از ناحیۀ مقدس پروردگار عالم اتفاق افتاده است. در همین دعای شریف قنوت نماز عید سعید فطر، خواندیم بارها، نُه مرتبه تکرار کردیم: «أَسْأَلُکَ بِحَقِّ هَذَا الْيَوْمِ الَّذِی جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمِينَ عِيداً» خدایا ما تو را به حق این زمان مقدس، عید سعید فطر قسم می‌دهیم و مسئلت داریم و تقاضا داریم آنچنان عیدی که و روزی که تو او را برای مسلمین عید قرار دادی؛ لذا نام‌گذاری فطر به عید، از ناحیۀ مقدس پروردگار عالم هست که از امتیازات این رزو عید سعید فطر به‌شمار می‌آید.

  دومین امتیازی که عید سعید فطر بر سایر اعیاد دارد، این است که در این روز، در حقیقت پیروزی عقل و ایمان است بر هواهای نفسانی و شیطان. وقتی‌که انسان بخواهد بر دشمن خارجی خودش غلبه کند، شرط اول و قدم اول پیروزی بر دشمنان خارجی، پیروزی بر دشمنان داخلی و هوای نفس است؛ لذا کسی‌که موفق شده است یک ماه روزه بگیرد، از حلال خدا پرهیز کند، دستور خدا را امتثال کند، نماز و قرآن و دعا و استغفار را در دستور کار و برنامۀ خودش قرار بدهد، با مشتهیّات نفس خودش مبارزه کند، این‌چنین شخصی از لحاظ ایمانی و از لحاظ اعتقادی و روحی، پیروز و قوی شده است و می‌تواند در مبارزه و مقابلۀ با دشمنان خارجی خودش هم پیروز شود و آن شجاعت و قوتی که در او در اثر مبارزۀ با نفس به وجود آمده است، او را به شجاع‌ترین افراد تبدیل کرده است؛ لذا وجود نازنین و مقدس خاتم انبیا، حضرت محمدبن‌عبدالله(ص) فرمودند: «أَشْجَعُ اَلنّاسِ مَنْ غَلَبَ هَواهُ» شجاع‌ترین مردم آن کسی هست که بر هوای نفس خودش غلبه کند و یکی دیگر از ویژگی‌های روز عید سعید فطر، این است که در حقیقت شادی و سرور و برح و خوش‌حالی، در سایۀ بندگی خدا به دست می‌آید. یک ماه انسان بندگی خدا کرده است، روز عید فطر هم با کمک به دیگران و امتثال امر پروردگار در اَدای فطریه، بازهم بندگی خدا را کرده است و لذا از قِبَل این بندگی خدا، سرور و خوش‌حالی و فرح در دل انسان باایمان قرار می‌گیرد و دو عامل خرسندی، هر دو از عوامل معنوی هستند در این روز: یکی انجام واجبات و دوم انتظار پاداشی که در این روز خداوند برای مؤمنین و متسابغین به خیر قرار داده است که امیدواریم ان‌شاءالله خداوند متعال واجبات انجام شدۀ ما را قبول فرماید و ما را از پاداش وعده‌داده ان‌شاءالله بهره‌مند بگرداند.

  و یکی دیگر از امتیازات عید سعید فطر، این است که عید بعد از عید است. ما نسبت به ماه مبارک رمضان در آموزه‌های دینی و سخنان ائمۀ اطهار(ع) در دعای حلول ماه مبارک رمضان داریم که امام‌سجاد(ع) می‌فرمایند: «السَّلامُ عَلَيْکَ يا عِيدَ أَوْلِيائِهِ» درود و سلام بر تو ای عید اولیاء خدا، یعنی از ماه مبارک رمضان، تعبیر به عید برای اولیاء و مؤمنین می‌کنند امام‌سجاد(ع) و روز عید فطر هم که عید است؛ لذا اعیاد دیگر از این امتیاز برخوردار نیستند که عید بعد از عید باشند و امسال که عید فطر مصادف شده است با جمعه در حقیقت، خود جمعه هم به‌عنوان عید در روایات اسلامی از آن یاد شده است. سه عنوان، سه عید در این روز جمع شده است که امیدواریم ان‌شاءالله خداوند متعال عیدی همۀ ما را فرج آقا و مولایمان امام‌زمان(ع) در این‌چنین روزی به‌زودی قرار بدهد.

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ. وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ.

  - اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ اول

  أعوذ بِالله مِنَ الشيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ. وَ الصَّلاةُ وَ السَّلامُ عَلَى أَشْرَفِ الأَنْبِیَاءِ وَ الْمُرْسَلِین حَبِيبِ إِلَهِ الْعالَمِين أَبی القاسِم المُصْطَفیٰ مُحَمَّد وَ عَلیٰ آله الاَّطیَّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لَا سِیَّما عَلِیِّ بنِ اَبِی طَالِبٍ ع وَ فَاطِمَةَ الزهرا سَیِّدَةِ نِسَاءِ الْعالَمِینَ و الحسن و الحسین سَيِّدَیْ شَبابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَ علی ابن الحسین و محمد ابن علی و جعفر ابن محمد و موسی ابن جعفر و علی ابن موسی و محمد ابن علی و علی ابن محمد وَ الحسن ابن علی و الحجة القائم المهدی صلوات الله علیهم أجمَعین وَ اللَّعْنَهُ دائِم ‏عَلَى أَعْدَائِهِمْ أعداء الله مِنَ الان الی يَوْمِ لِقاء الله. اوصيکم وَ نَفسیِ عباد الله بِتَقوی الله وَ إمْتِثالِ أَمْرِهِ وَ نَهْیِ.

  خودم و شما نمازگزاران، برادران و خواهران را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم و دعای سلامیت آقا و مولایمان امام‌زمان(ع) را در این روز عید، روز خجسته و میمون و مبارک زمزمه می‌کنیم:

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلىٰ آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَهِ وَ فی کُلِّ ساعَهٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

  اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی مِنْ خَیْرِ اَعْوانِهِ وَ أَنْصَارِهِ. وَ الْمُسْتَشْهَدِینَ بَیْنَ یَدَیْه. اوصيکم وَ نَفسیِ عباد الله بِتَقوی الله.

  مجدداً در خطبۀ دوم، خودم و شما نمازگزاران را به رعایت تقوای الهی سفارش می‌کنم و مناسبت‌هایی که در این هفته قرار دارد، یادآوری می‌کنم به اجمال: امروز جمعه عید سعید فطر است. روزی است که خداوند به روزه‌دارانی که یک ماه امتثال امر او را کردند، پاداش می‌دهد. علی(ع) می‌فرمایند: «سبقت بگیرید برای گرفتن پاداش خودتان از خداوند متعال با حضور در نماز عید فطر.» امیدواریم ان‌شاءالله خداوند متعال از آن باب لطف امین خودش، همۀ ما را از جوایز این مسابقۀ یک ماهه بهره‌مند بگرداند و نتیجه و ثمرۀ روزه را که تقوا در قرآن کریم ذکر کرده است، همۀ ما را متصف به آن صفت بگرداند.

  مناسبت دیگری که داریم، مثل فردا، سالرزو شهادت جمعی از مؤتلفۀ اسلامی است در سال 1344 که حسن‌علی‌منصور را اعدام انقلابی کردند. این حرکت عزیزان نقطۀ عطفی شد در حرکت جهادگونۀ رزمندگان و انقلابیون که باعث خیلی از کارهای، حرکت جهادگونۀ مؤمنین شد و مورد تأیید مراجع اعظام تقلید در زمان خودشان قرار گرفتند. درود می‌فرستیم به روان پاک این شهیدان عزیز و آرزو می‌کنیم که خداوند شهدای ما را با شهدای کربلا محشور بگرداند و مرگ ما را هم شهادت در راه خودش قرار دهد.

  یکشنبه 27خرداد ماه، روز جهاد کشاورزی و تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1361 هست. فرصت چون کم هست و مناسب نیست جایگاه برای طولانی شدن خطبه‌ها، من در بحث دانشگاه آزاد اگر زندگی‌ای باشد، در هفتۀ آینده، مطالبی را عرض خواهم کرد؛ اما آنچه که مسلم هست، خاطرات شیرین و خوبی است که مردم از جهاد سازندگی آغازین روزهای انقلاب دارند که به دست مبارک امام تأسیس شد و این جهاد با حضور در روستاها و کمک به روستاییان در برداشت محصولشان و در عمران روستاها، کارهای شایسته و بزرگی را انجام دادند و امروز جهاد کشاورزی ما میراث‌بَر آن عزیزان و آن رزمندگان و آن دلاورمردان سال‌های اول انقلاب است که در عرصه‌های جنگ و دفاع مقدس، به‌عنوان «سنگرسازان بی‌سنگر» از طرف امام راحل نام گرفتند. درود خدا به روان شهدای عزیزشان و درود خدا بر عزیزانی که امروز در جهاد کشاورزی، جهادگونه کار می‌کنند و نفع و خیرشان را به مناطق محروم و روستاها می‌رسانند.

  و اما مناسبت دیگری که هست، پنجشنبه 31خردادماه، سالروز شهادت شهید عزیز و بزرگوارمان، شهید چمران است و همچین روز رأی به عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر در سال 1360 است. این دو مناسبت جای صحبت فراوانی دارد که من فقط به چند جمله از جملات نورانی این شهید عزیز بزرگوار که از یادداشت‌ها و دست‌نوشته‌های او به یادگار مانده است و می‌تواند درس‌های فراوانی را برای همۀ ما و مسئولین ما داشته باشد و برای نسل جوانی که امروز گاهی چشم بر همۀ خوبی‌های نظام خودشان و کشور خودشان می‌بندند و ولع و حرص کشورهای بیگانه را دارند، ببینند که این‌چنین عزیزانی حقیقتاً شایستۀ شهادت بودند. در یکی از دست‌نوشته‌های این شهید عزیز و بزگوار چنین آمده است، می‌گوید: «من در آمریکا زندگی خوشی داشتم.» خواهشم این است عزیزان به این جملات شهید چمران دقت کنیم. همۀ ما، مسئولین عزیز ما توجه داشته باشند. «من در آمریکا زندگی خوشی داشتم. از همۀ امکانات برخوردار بودم؛ ولی همۀ لذات را کنار گذاشتم و به جنوب لبنان رفتم تا در میان محرومین و مستضعفین زندگی کنم. با فقر و محرومیت آن‌ها بیشتر آشنا شوم. قلب خود را برای دردها و غم‌های این دل‌شکستگان باز کنم. لذت خود را در آبِ دیده قرار دهم. تنها آسمان را در سکوت و ظلمت شب پناهگاه آن آه‌های سوزان خود سازم. می‌خواستم که در این دنیا با سرمایه‌داران و ستمگران محشور نباشم. در جوّ آن‌ها نفس نکشم. از تمتعات حیات آن‌ها محضوض نشوم و علم و دانش خود را در قبال پول و لذات زندگی خوش، به آن‌ها نفروشم.» این دست‌نوشته‌ای کوچک و کوتاه از فراوان این‌چنین سخنان و دست‌نوشته‌های این شهید عزیز و بزرگوار چمران. این انسان‌های بزرگ شایستۀ شهادت شدند. کسی‌که بی‌اعتنای به همۀ آن لذت‌هایی که در آنجا برای او فراهم هست، همۀ رفاه و مادیّاتی که برای او فراهم هست، می‌آید به کشور خودش و به میان محرومین و مستضعفین و تمام افتخار او به این است که همراه با محرومین و مستضعفین هست و برای آن‌ها قدم برمی‌دارد و همۀ افتخارش به این است که از ستمگران و ظالمان و مستکبران تبرّی می‌جوید. ما این‌چنین الگوهایی را پیش روی خودمان داریم. خدمتگذاران نظام مقدس جمهوری اسلامی، این‌چنین اشخاصی را الگوی خودشان باید قرار بدهند. اگر قدمی از راه این شهیدان عزیز ما عقب بی‌افتیم و یا خدایی‌ناخواسته قدمی از آن راه و صراطی که این عزیزان رفتند، زاویه بگیریم و انحراف پیدا بکنیم، مسیر ما و انتهای کار ما هم با آن‌ها قطعاً فاصله خواهد داشت؛ لذا در این روز عید سعید که روز استحابت دعاست، از خداوند متعال و منان می‌خواهیم که به ما توفیق ادامۀ راه این شهدای عزیز را عنایت بفرماید.

  - الهی آمین.

  خدایا به خون‌های پاک شهدای ما که برای اعتلای این کشور، برای آزادی این کشور و برای عظمت این کشور و دین مردم ریخته شده است، قسمت می‌دهیم ما را پاسدار و حامی و حافظ خون شهدا و ادامه‌دهندۀ راه شهدا قرار بده.

  - الهی آمین.

  خدایا ما را مدیون خون این شهدای عزیز ممیران.

  - الهی آمین.

  عاقبت امور ما ختم‌به‌خیر بگردان.

  - الهی آمین.

  رهبر فرزانۀ انقلاب بر طول عمر و عزت و سلامتی‌شان بیفزای.

  - الهی آمین.

  پروردگارا در این روز مقدس، در این روز شریف و بابرکت، در این روز عید قسم‌ات می‌دهیم هرکسی‌که در هر کجا و در هر لباس به این نظام، به این مردم، به این کشور خدمت می‌کند، خدایا تأیید فرما.

  - الهی آمین.

  و هرکسی‌که خیانت می‌کند، خدایا رسوا و ذلیلش گردان.

  - الهی آمین.

  به عزتت قسم‌ات می‌دهیم، خدایا خیرات و برکات خودت را بر این کشور و بر این مردم صبور و باایمان و همیشه‌درصحنه نازل و واصل بگردان.

  - الهی آمین.

  بلاها، گرفتاری‌ها، مکاره از این امت و از این کشور دور بگردان.

  - الهی آمین.

  صاحب اصلی این کشور، آقا امام‌زمان(ع) ما را برسان.

  - الهی آمین.

  پرچم پیروزی انقلاب و این انقلاب را به دست رهبری عزیز، به دستان باکفایت و بابرکت امام عصر(ع) برسان.

  - الهی آمین.

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ. وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ. صدق الله العلی العظیم. و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

  - اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ دوم


  خطبه صوتی تاریخ : 26-06-95

  [attachment=97]  خطبه صوتی نماز جمعه بیست و شیشم شهریور ماه یک هزارو سیصدو نودو پنج            ...

  ارسال دیدگاه
  ارسال دیدگاه شما در مورد مطلب

  کد امنیتی :
  شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.
  بارگزاری مجدد کدنظر شما در مورد سیستم جدید سایت نماز جمعه چیست ؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
نظری ندارم...


تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر امام جمعه بردسکن می باشد