خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 16-6-1397

  موضوع: اخبار, خطبه های نماز جمعه, خطبه های صوتی, سخنرانی تاریخ ارسال: 1397/06/17 - 09:05
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 16-6-1397
  خطیب حجت الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم شهرستان بردسکن

  حجم :
  4.91 مگابایت
  دانلودها :
  0

  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 16-6-1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 16-6-1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 16-6-1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 16-6-1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 16-6-1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 16-6-1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 16-6-1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 16-6-1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 16-6-1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 16-6-1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 16-6-1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 16-6-1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 16-6-1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 16-6-1397
  خطبه های نماز جمعه شهرستان بردسکن 16-6-1397

  16شهریور1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی.

  سلام علیکم و رحمة اللّه. أعوذ بِاللّه مِنَ الشَيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ نَحْمَدُهُ وَ نَسْتَعينُهُ وَ نَسْتَغْفِرُهُ وَ نَسْتَهْديهِ وَ نَتَوَکَّلُ عَليه وَ نُصَلّی وَ نُسَلِّمُ عَلیٰ حَبيبِهِ وَ نَجِيبه سیدِ رُسُلِهِ وَ حافِظِ سِرِّهِ بَشيرِ رَحْمَتِهِ وَ نَذيرِ نِقْمَتِه أَبی القاسِم المُصْطَفیٰ مُحَمَّد وَ عَلیٰ آلهِ الاَّطیَّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لا سِیَّما بَقیَّةِ اللّهِ فِی الأرَضین وَ اللَّعْنَهُ دائِم ‏عَلىٰ أَعْدَائِهِمْ اعداءِ اللّه مِنَ الان إلی يَوْمِ لِقاء اللّه أوصيکم وَ أوصی نَفسیِ عباد اللّه بِتَقوی اللّه وَ طاعَتِهِ وَ اجتِنابِ مَعْصِیَته.

  خودم و شما نمازگزاران، برادران و خواهران را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم و بر اتصاف به تقوا، برای خودم و شما نمازگزاران، از خداوند متعال و منان، استعانت و استمداد می‌جویم.

  در ادامۀ مطالب و مباحث هفته‌های گذشته، در سومین هدیه‌ای که پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمدبن‌عبدالله(ص) برای رضوان، دربان بهشت معرفی کردند، فرمودند: «الإنفاقُ المالِ فِی طاعَةِ.» سومین هدیۀ دربان بهشت برای کسانی‌که می‌خوان ورود به بهشت پیدا کنند، این است که مال و ثروت خودشون رو بخشی از آن را اقلاً در راه طاعت خدا و راه رضای خدا انفاق کنند. در این رابطه چند هفته انگیزه‌های انفاق رو، انگیزه‌های خوب و مؤمنانۀ انفاق رو اجمالاً بیان کردیم، جلب رضای الهی یکی از انگیزه‌های انفاق برای انسان‌های مؤمن است و شکرگزاری خداوند متعال از نعمت‌هایی که به او داده است، انگیزۀ خوب دیگری است که عده‌ای به این خاطر انفاق می‌کنند، علم و آگاهی و بیداری وجدان، سومین انگیزۀ انفاق انسان‌های باایمان می‌تواند باشد و چهارم ترس از قیامت و آخرت هم انگیزۀ خوب مؤمنانه‌ای است که انسان‌های باایمان رو وادار می‌کند ترس از آخرت و قیامت که در راه خدا بخشی از مال خودشون رو انفاق کنند و پنجم اصلاح ذات‌البین برای آشتی دادن بین دو نفری که باهم قهرن، مشکلی دارن و با مال و ثروتمون می‌توانیم اون‌ها رو آشتی بدیم، انگیزۀ مؤمنانۀ پنجمی است که انسان‌های باایمان، با این انگیزه مال خودشون رو در راه خدا انفاق می‌کنند.

  در مقابل انسان‌های باایمان و انگیزه‌های پاکی که اجمالاً عرض شد، گروهی هستند که با انگیزه‌های ناپاک، مال خودشون رو انفاق می‌کنند که اجمالاً ما تعبیر می‌کنیم به انگیزه‌های منافقانه. یکی از انگیزه‌های ناپاک و منافقانه‌ای که عده‌ای مال خودشون رو انفاق می‌کنند، این است که مالشون رو انفاق می‌کنند برای نشان دادن خودشون، نه برای رضای خدا، نه برای اصلاح ذات‌البین؛ بلکه می‌خوان خودی نشان بدن. تو جامعه دیده بشن. هر کاری می‌کنن، مورد توجه قرار نمی‌گیرن، یکی از راه‌هایی که انتخاب می‌کنند، این است که مال خودشون رو، بخشی از آن را می‌گن ما انفاق می‌کنیم، خرج می‌کنیم تا توی جامعه دیده بشن؛ یعنی نمایش خودشون هست از قِبَل انفاقشون تا اون جلب رضای الهی.

  در این رابطه خداوند متعال در قرآن کریم، سورۀ مبارکۀ بقره، آیۀ 264، برای کسانی‌که با این انگیزۀ ریاکارانه و نمایش دادن خودشون انفاق می‌کنن، کیفر سختی را و توبیخ شدیدی رو بیان کرده است. می‌فرماید: ( يا أَيُّها الَّذينَ آمَنُوا ( ای کسانی‌که ایمان آوردید، خدا رو قبول دارید، وعده‌ها و وعیدهای الهی رو پذیرفتید، )لا تُبْطِلُوا صَدَقاتِكُمْ بِالْمَنِّ وَالْأَذَىٰ ( کارهای خوبی خودتون رو با منت نهادن و اذیت‌کردن کسانی‌که به اون‌ها خوبی کردید، باطل نکنید. بعد می‌یارد از مصادیق کسانی‌که کار خوب خودشون رو با منت یا اذیت طرف باطل می‌کنند، می‌فرماید: )كَالَّذِی يُنْفِقُ مالَهُ رِئاءَ النّاسِ ( مانند کسانی‌که مالشون رو انفاق می‌کنند، بخشش می‌کنند، از مال خودشون دل می‌کَنن؛ اما نه برای رضای خدا. )كَالَّذِی يُنْفِقُ مالَهُ رِئاءَ النّاسِ ( فقط برای خودنمایی، برای اینکه خودی نشان بدن، برای اینکه توی جامعه دیده بشن، برای اینکه مردم از اون‌ها به بزرگی یاد کنند. هیچ توجهی به خدا و جلب رضای خدا و انگیزه‌های مؤمنانه‌ای که گفته شد، ندارند، فقط هدفشون از بزل‌وبخشش مالشون، خودنشان‌دادن هست. می‌فرماید مثل این‌ها نباشید. )كَالَّذِی يُنْفِقُ مالَهُ رِئاءَ النّاسِ لا يُؤْمِنُ بِاللّهِ وَ الْيَوْمِ الآخِرِ ( این‌چنین اشخاص که گرفتار این‌چنین مشکلی می‌شوند که مال خودشون رو انفاق می‌کنند برای دیده‌شدن خودشون، به‌خاطر این هست که این‌ها نه به خدا ایمان دارند، ایمان واقعی و نه به روز قیامت و وعده‌های الهی ایمان دارند. خب کسی‌که به خدا ایمان نداشت، کسی‌که به وعده‌های صدق الهی ایمان نداشت، کسی‌که به بهشت جاودانۀ خداوند ایمان و امید نداشت، مالش هم انفاق می‌کند؛ ولی از این فیض بزرگ الهی هم خودش رو محروم می‌کند، فقط برای اینکه دیده بشه و این خسارت زیادی است که حقیقتاً انسان از مالی که با زحمت به‌دست می‌آورد و علاقۀ به او دارد، بخواد انفاق کند؛ ولی هدفش رضای خدا نباشد. انگیزه‌های مؤمنانه نباشد. لذا خداوند ما مؤمنین رو از این‌چنین انگیزه‌هایی برحذر داشته است. اول آیه با ) يا أَيُّها الَّذينَ آمَنُوا ( ای کسانی‌که ایمان آوردید، یعنی خطاب خداوند به ما مؤمنین است. معلوم می‌شه که این آسیب، این آفت، این مشکل در میان ما مؤمنین ممکن است به وجود بیاید و در پایان آیه، خداوند از کسانی‌که با انگیزه‌های خودنمایی، بدون توجه به آخرت، بدون توجه به خدا انفاق می‌کنند، به‌عنوان کافر نام می‌برد. پناه می‌بریم به خدا از اینکه بخواهیم ما از کسانی باشیم که مالمون رو انفاق کنیم و درحقیقت هدفمون خودنمایی باشد که دستمون از آخرت و وعده‌های الهی و پاداش الهی خالی بشه.

  خدایا ما را از شر این‌چنین وسوسه‌های نفسانی در انفاق‌هایی که داریم، حفظ بفرما.

  - الهی آمین.

  انگیزه‌های خوب الهی، جلب رضای خودت، اصلاح ذات‌البین و علم و آگاهی و معرفت عمیق و همچنین ترس از قیامت را و شکرگزاری نعمت‌هایت را برای انفاق‌های ما مقرر و مقدر بگردان.

  - الهی آمین.

  دومین انگیزۀ ناپسند و ناشایسته و به‌تعبیری منافقانه، این است که انسان مال خودش را انفاق می‌کند برای جاه‌طلبی‌های خودش. شاید بشود بعضی‌وقت‌ها در بعضی از مقاطع در کشور ما، شاهد این قضیه باشیم. در آستانۀ انتخابات شما دیدید چقدر پول خرج می‌کنند، چقدر خلاصه شام می‌دن، ناهار می‌دن، دعوت می‌کنن، پول می‌دن به دیگران بعضی‌ها، بعضی‌ها، برای اینکه به یک پست‌ومقامی برسند. خب این پول خودش رو دارد خرج می‌کند، انفاق می‌کند، خودنمایی هم نیست که بخواد خودش رو به نمایش بگذاره، همه دارن می‌بینن، شخصیت او رو می‌شناسن، ولی برای اینکه به قدرت برسد. به پست‌ومقامی برسد. جاه‌طلبی انگیزۀ این کارهایش می‌شود. در روزهای خلاصه گرمی تنور تبلیغات و انتخابات، حسابی پول خرج می‌کنند. کارهای خوب انجام می‌دن. این‌طرف و آن‌طرف می‌دوند، به مستمندان خلاصه کمک می‌کنن، سرکشی از اون‌ها دارند، ولی وقتی‌که جمع این‌ها رو انسان بخواد دربیاره، می‌بینیم برای این است که خلاصه به جایگاهی برسند، به پست‌ومقامی برسند و دررابطه‌با ریاست‌طلبی‌ای که در وجود انسان باشد و اگر چنانچه اصلاح نکند خودش رو و این خُلق ناپسند رو و برای اون هم پول خرج بکند، از اون طرف ما می‌بینیم در روایات چقدر انسان این‌چنین دینش، آسیب می‌بینه.

  امام‌صادق(ع) فرمودند: «مَنْ طَلَبَ اَلرِّئاسَةَ بِغَيْرِ حَقٍّ» هرکسی‌که ریاست‌طلبی و جاه‌طلبی به‌ناحق داشته باشد، حق او نباشد، فقط با پول خرج کردن و وعده دادن بخواد به جایی برسد، «مَنْ طَلَبَ اَلرِّئاسَةَ بِغَيْرِ حَقٍّ حُرِمَ اَلطّاعَةَ لَهُ بِحَقٍّ» از اطاعت واقعی خداوند محروم می‌شه. اولین ضررش برای خودش اینه، اون اطاعت به‌حقی که باید خداوند رو داشته باشد، دیگه ازش محروم می‌شه. طعم شیرین و لذیذ عبادت خدا رو نمی‌چشد و وقتی انسان از عبادت خدا لذت نبرد، کم‌کم از این عبادت فاصله می‌گیرد و وقتی فاصله گرفت، به‌تدریج انکار می‌کند. از جاهای باریکی سردرمی‌آورد؛ لذا این دو انگیزۀ ناپاک، گاهی سبب انفاق مال انسان می‌شه و ما باید همیشه در انفاقاتمون به‌هوش باشیم. انگیزه‌های خوب و مؤمنانه مدنظرمون باشه. پرهیز کنیم از انگیزه‌های ناپاک و منافقانه و به خدا پناه می‌بریم که گرفتار این‌چنین انگیزه‌هایی برای انفاق مال بشویم.

  خدایا به‌حق امام‌زمان(ع) قسم‌ات می‌دهیم ما را یک‌آن در هیچ کاری به خودمان وامگذار.

  - الهی آمین.

  در کارهای خوبمون هم خدایا دست ما را بگیر.

  - الهی آمین.

  تو ما را به راه راست هدایت بفرما.

  - الهی آمین.

  رهبر فرزانۀ انقلاب از جمیع بلایا و حوادث حفظ و حراست فرما.

  - الهی آمین.

  )بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ. وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ. (

  - اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ اول

  أعوذ بِالله مِنَ الشيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ نَحْمَدُهُ وَ نَسْتَعينُهُ وَ نَسْتَغْفِرُهُ وَ نَسْتَهْديهِ وَ نَتَوَکَّلُ عَليه وَ نُصَلّی وَ نُسَلِّمُ عَلیٰ حَبيبِهِ وَ نَجِيبه سیدِ رُسُلِهِ وَ حافِظِ سِرِّهِ بَشيرِ رَحْمَتِهِ وَ نَذيرِ نِقْمَتِه أَبی القاسِم المُصْطَفیٰ مُحَمَّد وَ عَلیٰ آلهِ الاَّطیَّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لا سِیَّما عَلِیِّ بنِ اَبِی طالِبٍ علیه السلام وَ فَاطِمَةَ الزهرا سَیِّدَةِ نِساءِ الْعالَمِینَ وَ الحسن وَ الحسین سَيِّدَیْ شَبابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَ علی ابن الحسین وَ محمد ابن علی وَ جعفر ابن محمد وَ موسی ابن جعفر وَ علی ابن موسی وَ محمد ابن علی وَ علی ابن محمد وَ الحسن ابن علی وَ الحجة القائم المهدی صلوات اللّه علیهم أَجمَعین وَ اللَّعْنَهُ دائِم ‏عَلَىٰ أَعْدَائِهِمْ أَعداء اللّه مِنَ الان إلی يَوْمِ لِقاءِ اللّه.

  )اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلىٰ آبائِهِ فی هٰذِهِ السّاعَةِ وَ فی کُلِّ ساعَهٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً ( .

  اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی مِنْ خَیْرِ اَعْوانِهِ وَ أَنْصَارِهِ وَ الْمُسْتَشْهَدِینَ بَیْنَ یَدَیْه أوصيکم وَ ‌أوصی نَفْسی عِبادَ اللّه بِتَقوی اللّه.

  مجدداً در خطبۀ دوم، خودم و شما نمازگزاران، برادران و خواهران را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم و بر طاعت خدا و بندگی خالصانۀ خدا، خودم و شما نمازگزاران را سفارش می‌کنم و از خداوند متعال و منان می‌خواهیم که همۀ ما را به صفت تقوا بیاراید و اعمال ما را قرین تقوا قرار دهد؛ چراکه ) إِنَّما يَتَقَبَّلُ اللّهُ مِنَ الْمُتَّقِينَ ( چون خداوند تنها از انسان‌های باتقوا کارهای خوبشان رو می‌پذیرد. خدایا ما را به صفت تقوا بیارای.

  - الهی آمین.

  مناسبت‌هایی رو پیش‌رو داریم که نیاز به تذکر دارد. خب مثل 17شهریورماه، فردا شنبه، سالروز آن حادثۀ غم‌انگیزی است که در سال 57، در 17شهریور57 به دست رژیم ددمنش و سفّاک پهلوی، عدۀ زیادی از مردم این مرزوبوم به شهادت رسیدند. مردمی که جز حق‌طلبی و جز ندای حق بر زبان چیزی نداشتند و چیزی رو نمی‌خواستند؛ ولی همین صدای حق‌طلب رو هم نمی‌توانستند تحمل کنند و اون‌ها رو به شهادت رسوندند. خداوند ان‌شاءالله شهدای 17شهریور را با شهدای کربلا محشور بگرداند.

  - الهی آمین.

  و به همۀ ما توفیق ادامۀ راه شهیدان عزیز رو عنایت بفرماید.

  - الهی آمین.

  و در روز دوشنبه، هفتۀ آینده، وفات آیت‌الله طالقانی رو داریم که مدت کوتاهی امامت جمعۀ تهران رو به امر حضرت امام اقامه فرمودند و در 17شهریورماه 58، از دنیا رحلت کردند. امام دررابطه‌با آیت‌الله طالقانی یک تعبیری داشتند. فرمودند: «ابوذر زمان بود.» دو ویژگی ابوذر داشته است و همۀ ما به‌خصوص کسانی‌که کسوت امامت جمعه رو به تبعیت و فرمان امام و مقام معظم رهبری امروز داریم و به همۀ کسانی‌که بیشتر از زبان و تبلیغ استفاده می‌کنند، برای متصف شدن به این صفت و این عنوان ابوذری زمان، باید از ابوذر(ره) یاد بگیریم. یکی اینکه ابوذر انسانی زاهد بود. بی‌تکلف بود. نسبت به دنیا، براش خیلی اهمیت نداشت. بی‌رغبتی به دنیا بر وجود او حاکم بود و دومین ویژگی ابوذر(ره) که مرحوم آیت‌الله طالقانی هم به او متصف بودن، زبان حق‌گوی ابوذر بود. ابوذر در سخت‌ترین شرایط، دست از ولایت برنداشت. ولایت رو تنها نگذاشت. نبوت رو تبلیغ کرد. امامت رو تأیید کرد. حمایت کرد. لذا اگر ما این دو ویژگی رو از ابوذر یاد بگیریم، ما هم می‌توانیم ابوذر زمان بشیم. امروز حق‌گویی برای کسانی‌که در جایگاهی مثل خطبۀ نماز جمعه قرار می‌گیرند، برای کسانی‌که در کرسی درس در تدریس دانشگاه و حوزه قرار می‌گیرند، برای کسانی‌که بر فراز منبر تبلیغ قرار می‌گیرند، این حق‌گویی باید در وجودشون بیش از دیگر صفات نمایان باشد. جایی که شیطان ما رو سریع به زمین می‌زند، این است که پا از دایرۀ حق و حق‌گویی بیرون بگذاریم. خداوند رو قسم می‌دهیم به خون پاک شهیدان عزیزمون که همۀ ما رو ان‌شاءالله به این دو سفت زُهد و حق‌گویی بیاراید.

  - الهی آمین.

  مناسبت دیگری که پیش‌رو داریم، سه‌شنبه 20شهریورماه، اول محرم 1440 قمری است عزیزان. ایام حزن و اندوه اهل بیت عصمت و طهارت فرا می‌رسد. مجالس جشن و سروری که داریم، تا ایام محرم ان‌شاءالله به پایان برسانیم و رعایت ادب عاشورایی رو در ایام محرم و صفر داشته باشیم. دشمنان از اینکه ما به محرم توجه کنیم، به سیدالشهدا(ع) اقتدا کنیم، ناراحتند. تبلیغات فراوانی برای کمرنگ کردن مجالس حسینی دارند انجام می‌دن. ما باید در مقابلۀ با دشمن، خط مقابل دشمن رو بگیریم و هرچه بیشتر و باشکوه‌تر مجالس حسینی رو ان‌شاءالله برگزار کنیم. فضای کشورمون رو ان‌شاءالله حسینی کنیم. با تزئینات، با تبلیغات، با حضور در صحنه، با شناخت نیازهای جامعه و مساعدت به نیازمندان جامعه و کمک به نیازمندان فکری جامعه که این روزها هدف تبلیغات پر زرق و برق دشمن قرار گرفتند. امروز دشمنان از طریق فضاهای مجازی، عده‌ای از ضعفای فکری جامعۀ ما رو، اعتقادی جامعۀ ما رو، اخلاقی جامعۀ ما رو هدف قرار دادن و ما در ایام محرم باید به فکر این عزیزان باشیم. لذا این مناسبت رو هم ان‌شاءالله پیش‌رو داریم که خب بحمدلله با اون اعتقادات راسخی که در مردم ما هست، قطعاً رعایت می‌کنند، فقط از باب تذکر من عرض کردم.

  و همچنین در همان روز سه‌شنبه، سالروز شهادت دومین شهید محراب، حضرت آیت‌الله مدنی رو در سال 1360 داریم. شهدای عزیزی که عمر طولانی و گهربار خودشون رو در طاعت خدا گذراندند و در محراب عبادت، اقتدای به مولای متقیان، علی(ع) نمودند و به شهادت رسیدند. درود و رضوان خدا به روان پاک شهدای کشور ما عموماً و شهدای محراب خصوصاً و این شهید عزیز و بزرگوار، دومین شهید محراب، حضرت آیت‌الله مدنی به‌خصوص و از خداوند می‌خواهیم که این عزیزان رو و این عزیز رو با اجداد طاهرین خودش محشور بگرداند و به ما هم توفیق ادامۀ راهشون رو عنایت فرماید.

  تذکر دیگری که لازم هست، به‌هرحال در آستانۀ بازگشایی مدارس کم‌کم داریم قرار می‌گیریم. جشن عاطفه‌ها که هر سال برگزار می‌شود و مردم خوب و متدین ما علی‌رغم اینکه به فرزندان خودشون توجه دارن، همان‌طوری که برای فرزندان خودشون لوازم‌التحریر، لباس مخصوص مدرسه و نیازمندی‌های اولیۀ ورود به مدرسه رو برای فرزندان خودشون تهیه می‌کنن، این مردم متدین، مردم باایمان به نیازمندان هم توجه دارند و در این رابطه کمیتۀ امداد حضرت امام جمع‌آوری کمک‌ها و مساعدت‌های شما رو برای خصوص دانش‌آموزان بی‌بضاعت و کم‌بضاعت در نظر گرفتند. ان‌شاءالله ما هم با کمک‌های اندک خودمون، ولی با نیت‌های خالص خودمون کمک کنیم عزیزان تا بخشی از مشکلات جامعۀ ما، جامعۀ دانش‌آموزی ما در آستانۀ سال جدید تحصیلی، ان‌شاءالله برطرف بشود. تلاش مسئولین نافی کمک ما نیست. همان‌طوری که کمک‌های ما هم نافی تلاش مسئولین نخواهد بود. لذا هم ما و هم مسئولین، به این بخش از جامعه باید بیشتر توجه داشته باشیم.

  مطلب دیگری که خدمت شما می‌خوام عرض کنم، توجه به سخنرانی‌های اخیر مقام معظم رهبری است. در دیدار با اعضای محترم مجلس خبرگان، آقا مطالبی رو فرمودند. من دوسه فراز مضمون فرمایشات مقام معظم رهبری رو خدمتتون عرض می‌کنم. آقا فرمودند که توجه داشته باشید، دشمن علاوه‌بر یک جنگ اقتصادی شدید، یک جنگ رسانه‌ای و تبلیغی شدیدی را و شدیدتری را علیه ما آغاز کرده است که ما گاهی به بخش اقتصادی اون می‌پردازیم؛ ولی از جنگ رسانه‌ای دشمن غافل می‌شویم. اینکه یک‌مرتبه یک فضایی رو ما شاهد هستیم که تمام کارهای خوب مسئولین، ندیده گرفته بشه. تمام دستاوردهای چهل‌سالۀ این نظام رو ندیده بگیریم و فقط متمرکز بر ضعف‌ها و بیان ضعف‌ها بشویم،‌ این کار رسانۀ گستردۀ تبلیغی دشمن هست. ما نباید در پازل دشمن و میدان دشمن بازی کنیم. باید توجه به این موضوع داشته باشیم. این رو مقام معظم رهبری در فرمایشاتشون داشتند.

  و دوم اینکه در این موقعیت، صحبت از تفرقه و خالی کردن پشت دولت و خالی کردن دل ملت هنر نیست. ما باید دولت رو، دولت منتخب از خود همین ملت بوده. مجموعۀ دولت وقتی ما گفته می‌شیم و نظام وقتی گفته می‌شود، هرسه قوه مدنظر است: هم قوۀ مجریه، هم قوۀ قضاییه و هم قوۀ مقننه. ما این‌ها به رأی خودمون انتخاب شدند. اگر در روز سختی، این‌ها رو تنها بگذاریم، شاید عدم وفای به عهد و پیمانی است که بستیم. ما با رأی خودمان یک نفر رو جلو انداختیم. حالا تو میدان جنگ، او را تنها بگذاریم. این انصاف نیست؛ لذا مقام معظم رهبری فرمودند این روزها ما نباید پشت دولت رو و دل ملت رو با حرف‌های خودمون خالی کنیم. دل ملت خالی کردن کار آسانی است؛ اما امید دادن به جامعه، منطبق بر واقعیت‌ها کار دشواری است. لذا همیشه انسان کار آسان رو انتخاب می‌کنه و لذا می‌بینیم یک سخنرانی به‌اصطلاح خودشون حماسی، دل مردم رو خالی می‌کنن. پشت دولت رو خالی می‌کنن و جبهۀ دشمن رو تقویت می‌کنند. این هنر نیست. ما باید این نظام رو و مجموعۀ تشکیل‌دهنده و اجزاء این نظام رو تقویت کنیم تا نظام تقویت بشود. اگر دولت تضعیف بشه،‌اگر قوۀ قضاییه تضعیف بشه، اگر قوۀ مقننه تضعیف بشود، این پیچ‌ومهره‌های این نظام اگر گرفته بشوند، ما چیزی از نظام نداریم. نظام ما برآمده از آراء مردم هست. دولت رو مردم انتخاب می‌کنند. مجلس رو مردم انتخاب می‌کنند. قوۀ قضاییه با واسطه توسط مردم انتخاب می‌شود. لذا شرط انصاف این است که ما فرامین مقام معظم رهبری رو دررابطه‌با حمایت از دولت، در این روزها داشته باشیم.

  و سومین نکته‌ای که مقام معظم رهبری فرمودند، این است که این مرحله ان‌شاءالله، یعنی جنگ اقتصادی دشمن و جنگ رسانه‌ای دشمن هم قطعاً بدانیم همانند جنگ هشت‌ساله‌ای که دشمن تحمیل کرد، با مقاومت مردم باز منجرب به پیروزی مردم و شکست دشمن خواهد شد. این قطعی است. نویدی است که مقام معظم رهبری و همۀ کسانی‌که آگاه هستند به شرایط اوضاع جهان، دارند این رو بیان می‌کنند و ما امیدوار هستیم ان‌شاءالله که این هم محقق بشود.

  و نکتۀ دیگر اینکه فرمودند انتقادها باید باشد؛ اما انتقادها به‌جا باشد. انتقادها سازنده باشد. انتقادها جوری باشد که دشمنان رو ناامید کند. دوستان رو به کار وادار کند. گاهی ما انتقاد می‌کنیم، دل کسانی‌که دارند خدمت می‌کنند سرد می‌کنیم. بنده خودم رو هم مورد این خطاب خودم قرار می‌دهم، انتقادهای ما گاهی دل‌سردی برای خدمتگزاران نظام ایجاد می‌کند. ما باید انتقادهامون جوری باشد که انگیزۀ کار برای عزیزان ایجاد بشه و از اون‌طرف دشمنان نتوانند سوءاستفاده بکنند. این از شرایط انتقاد هست. این‌ها از تذکرات مقام معظم رهبری هست. آنچه دشمن از این مرحلۀ جنگ اقتصادی و تبلیغاتی و رسانه‌ای به‌دنبال آن هست، فشار بیشتر بر مردم هست با دو هدف و یکی از اون اهداف این است که مردم رو ناامید کند. مردم رو از آیندۀ خوبی که پیش‌رویشان هست، ناامید کند. یکی از اهداف دشمن این هست و دوم اینکه مردم رو در مقابل مسئولین و نظام قرار بدهد و ما باید از این دو هدف دشمن، از این فشارهای اقتصادی و جنگ رسانه‌ای، باید آگاه باشیم که در مقابلۀ با دشمن ما باید امیدآفرینی بکنیم. در جو بی‌اعتمادسازی مردم به مسئولین، ما باید اعتمادسازی بکنیم. یک بخشش به‌عهدۀ ماهاست، گویندگان، در هر جا هستیم. چه در تریبون‌های نماز جمعه، چه در منابر و تبلیغاتمون، چه اساتید در دانشگاه‌ها و در حوزه‌های علمیه، هرکسی‌که در هر کجا، چه معلمینی که حتی سر کلاس می‌رن، وظیفۀ اینکه مردم رو امیدوار کنند و اعتمادسازی کنند، از ماها گرفته نمی‌شود؛ لذا همۀ ما در این قسمت مسئول هستیم. ضمن اینکه مشکلات اقتصادی مردم رو هم می‌دانیم و باید با مردم هم همدردی و همراهی کنیم. ضمن اینکه از مسئولین به‌جدّ می‌خواهیم به فکر حل مشکلات اقتصادی مردم باشند و تمام توان خودشون رو در این برهۀ از زمان، بر رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم باید متمرکز کنند. اگر در این راه نیاز به ترمیم هست،‌ دولت محترم باید ترمیم کنه کابینۀ خودش رو. اگر نیاز به عوض کردن یک مسئول هست، باید عوض کنند. اگر نیاز به برخورد قاطع و شفاف قوۀ قضاییه است،‌ باید برخورد قاطع و شفاف با مفسدین اقتصادی داشته باشند. این‌ها رو ما نفی نمی‌کنیم. اینکه می‌گیم امیددهی به مردم، بر اساس یک مسائل واهی نمی‌گیم. منطبق با واقعیت‌های جامعه‌مون باید حرف بزنیم. دستاوردهای بزرگی که اتفاق افتاده، در این شهرستان بردسکن 23سال هست که اینجا شهرستان شده. قریب به 25سال. حالا یک سال کم و زیاد، چون دقیق من رصد نکردم. پس اینجا شهرستان شده. توی این مدت، چقدر اتفاقات خوب تو همین شهرستان ما افتاده. همه جای این کشور به همین کیفیت. همین ایام که ما داریم صحبت می‌کنیم، وزرا در شهرستان‌ها هستند. وزیر محترم بهداشت و درمان در نیشابور افتتاحیه‌های خوبی داشتند. توسعۀ بیمارستان 22بهمن نیشابور. در هر کجای این کشور، هر اتفاق خوبی بیفتد، به‌هرحال باعث خوش‌حالی همۀ مردم و امیدواری اون‌ها و سرافرازی مسئولین هست؛ لذا ما نمی‌توانیم چشم بر این واقعیت‌ها ببندیم. باید این‌ها هم گفته بشه. بعضی‌ها متأسفانه فقط نقاط ضعف رو رصد می‌کنند. فضاهای مجازی‌ای که در خود شهرستان ما دارد توی فضاهای مجازی اتفاق میفته، چرا باید مدیران این کانال‌ها فقط متمرکز بشن بر ضعف‌ها؟ چرا نقاط قوت رو نمی‌گن؟ تحت عنوان‌های مختلف ما بحمدلله گروه داریم در فضاهای مجازی، کانال داریم. خب این‌ها باید بیان، فضاهای مجازی برای بیان حقایق باید فعال بشن. همه‌ش به گویندگان نیست. این فضاهای مجازی امروز بعضاً افکار عمومی رو دارن مدیریت می‌کنن. شاید خیلی‌ها پای منبر ما نیان؛ اما تو فضاهای مجازی دارن می‌چرخن. مطلب می‌گیرن. اگر مطلبی خدایی‌ناخواسته باعث دل‌سردی کسی شد، گناهش به گردن کسانی است که اون مطلب رو می‌گذارند. و خیلی از مطالب، از جای دیگری داره سرچشمه می‌گیره و ما ندانسته اون‌ها رو انتشار می‌دیم. یک شایعه‌ای درست کردن در آستان مقدس علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) در آستانۀ اربعین امام‌حسین برای اینکه بین دو ملت ایران و عراق رو به‌هم بزنند. وقتی ته قضیه رو جست‌وجو کردند، دیدند یک مقاله‌ای رو گاردین می‌نویسد، بعد می‌یایم ما هم انتشارش می‌دیم که بله، عرب‌ها می‌یان توی ایران این‌جور. آقای استاندار محترم فرمودند از کل زائرین عراق که به ایران می‌یان، سه درصد اون‌ها مجرد هستند و این سه، بقیه همه با زن و بچه می‌یان. با خانواده می‌یان. آیا من و شما که با خانواده به کربلا می‌ریم، خدایی‌ناخواسته برای اهداف شیطانی کسی به جایی می‌رود؟ از اون سه درصد مجردی هم که به ایران می‌یان، دو درصدش واقعاً جوان‌های مؤمنی هستند که برای عرض ارادت به ساحت مقدس علی‌بن‌موسی‌الرضا می‌یان. یک درصدی اگر توی این‌ها برای اهداف نامقدسی بیان. با اون کنترل و نظارتی که بر اماکن هست، مگر اون‌ها می‌توانند خلاف انجام بدن؟ و اصلاً عقلایی هم نیست. وقتی‌که می‌توانند در کشورهای دیگر، بدون هزینه به اهداف شومشون برسند، تو کشور ما که می‌دونن حکم این‌ها شلاق هست، حکم این‌ها رجم هست، حکم این‌ها زندان هست، حکم این‌ها اعدام هست، این هزینۀ بالا مگه می‌صرفه براشون، برای این‌ها بیان؟ گاهی ما بدون توجه به این‌ها، مطالب رو انتشار می‌دیم. چرا این‌ها اتفاق میفته؟ چون چند روز آینده ما اربعین رو پیش‌رو داریم. اون‌طرف هم دشمن داره کار می‌کنه، ایرانی‌ها برای این اهداف می‌یان. که چرا؟ بین دو ملت رو به‌هم بریزه. ماها هم توی فضاهای مجازی، بدون تحقیق، همین مطالب رو دست‌به‌دست می‌کنیم. خیلی باید هوشیار باشیم.

  مقام معظم رهبری فرمودند کار دوم دشمن که از اول اهمیتش بیشتر است؛ ولی ما غافلیم، جنگ رسانه‌ای است. یک مصداقش همین است. مطالب دیگر و موارد دیگر هم فراوان ما در این موضوع داریم و قطعاً بدانیم عزیزان ما شرایط سخت‌تر از آنچه که امروز کشورمون در آن قرار دارد رو در اون قرار داشتیم و با مقاومت و پایداری این ملت، به پیروزی رسیدیم. هشت سال جنگ نابرابر در برابر دشمن، وضعیت ما اصلاً وضعیت امروز نبود. امروز بحمدلله کشور ما از لحاظ تجهیزات نظامی، در حد بسیار بالایی هست و اگر نبود همین امکانات و تجهیزات، قطعاً بدانید دشمن طمع داشت که حمله کنه به ایران؛ ولی وقتی صنایع موشکی ما، صنایع هوایی ما، هواپیماهای جنگندۀ ما، دیدند تعمیر همۀ انواع جنگنده‌ها در خود ایران داره انجام می‌شه و اخیراً هم اون پروازی که انجام شد که صفر تا صد آن داخلی بود، این‌ها دشمن رو درحقیقت زمین‌گیر کرده. ما امروز از لحاظ توان نظامی، به حول و قوۀ الهی و جوان‌های باایمان، در حد بسیار بالاتر از اول انقلاب هستیم. چجور آن زمان هشت سال مقاومت به پیروزی رسیدیم؟‌ امروز هم در جنگ اقتصادی و در جنگ رسانه‌ای، با مقاومت و جدیّت و پشتکار و ایمان و تبعیت از فرامین مقام معظم رهبری، قطعاً به پیروزی خواهیم رسید و قطعاً دشمنان ملت ایران و دشمنان این مرزوبوم آرزوی سلطۀ بر این کشور را یکی‌یکی به گور خواهند برد و به آرزویشان نخواهند رسید. این قطعی است. وعدۀ خداست.)إِنْ تَنْصُرُوا اللّهَ یَنْصُرْکُمْ ( و اگر خداوند ارادۀ نصرت کسی را و ملتی را و قومی را نمود، هیچ قدرتی بر قدرت خدا فائق نمی‌یاد. ما به این‌ها اعتقاد داریم و ایمان داریم و با قاطعیت هم بیان می‌کنیم و ملت باایمان ما هم به این‌ها ایمان دارن و مقاومت می‌کنند. رهبری فرزانۀ انقلاب، رصد می‌کنند همۀ مشکلات کشور، همۀ معضلات، آسیب‌ها و ما باید توجه کنیم به آنچه که آقا دارن هشدارش را می‌دهند. تفرقه می‌تواند دشمن را پیروز کند. در این موقعیتی که مردم گرفتار مسائل معیشتی و اقتصادی هستند، یک ‌عده زالوصفت به فکر پرکردن انبارها و جیب‌های خودشون باشن، دشمن رو پیروز می‌کند. در این موقعیتی که دشمنان با تمام توان به صحنه آمدند که ملت ما رو زمین‌گیر کنند، ما از مقابلۀ با دشمن غفلت کنیم، غفلت از دشمن باعث پیروزی دشمن خواهد شد. این‌ها رو ما بادی مدنظرمون باشد. امیدواریم خداوند متعال و منان، ملت ما را، رهبر ما را و دولت ما را و جوانان ما را در جبهه‌های مختلفی که مشغول نبرد هستند، از اقتصادی و اشتغال، مسکن، شغل، همۀ این‌ها ان‌شاءالله به پیروزی نهایی برساند.

  - الهی آمین.

  و دشمنان ما را در آرزوهای خودشون ناکام بگذارد.

  - الهی آمین.

  خدایا ما را یک‌آن به خودمان وامگذار.

  - الهی آمین.

  خدایا این انقلاب رو و پرچم رفیع اسلام که در کشور ما برافراشته شده است و در دست توانای رهبر انقلاب قرار گرفته است، این پرچم را به صاحب اصلی این انقلاب و این نظام، امام عصر(ارواحناله‌الفداء) برسان.

  - الهی آمین.

  و دشمنان این ملت رو، این مرزوبوم رو ناکام و ناامید بگردان.

  - الهی آمین.

  )بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ. وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ. ( صدق الله العلی العظیم. و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

  - اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ دوم

  خطبه های نماز شهرستان بردسکن خطیب حجت الاسلام مصوری امام جمعه موقت شهرستان ...

  خطبه های نماز شهرستان بردسکن خطیب حجت الاسلام مصوری امام جمعه موقت شهرستان بردسکن تاریخ 26-5-1397 [attachment=263] امام جمعه موقت بردسکن: عنوان کرد: روحیه استقامت و مقاومت را باید از آزادگان آموخت امام جمعه موقت بردسکن در...

  خطبه های صوتی نماز جمعه 12-5-1397

  خطبه های صوتی نماز جمعه 12-5-1397  خطیب حجت الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم شهرستان بردسکن [attachment=260]...

  خطبه های صوتی نماز جمعه 3-9-1396 خطیب حجت الاسلام مصوری ،امام جمعه موقت برد ...

  خطبه های صوتی نماز جمعه 3-9-1396 خطیب حجت الاسلام مصوری ،امام جمعه موقت شهرستان بردسکن [attachment=209]          ...

  خطبه صوتی نماز جمعه 1395/10/10

  خطبه اول [attachment=118]   خطبه دوم [attachment=119]    ...

  ارسال دیدگاه
  ارسال دیدگاه شما در مورد مطلب

  کد امنیتی :
  شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.
  بارگزاری مجدد کدنظر شما در مورد سیستم جدید سایت نماز جمعه چیست ؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
نظری ندارم...


تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر امام جمعه بردسکن می باشد