جمعه خونين مکه - روزي که به اسلام خيانت شد.

  موضوع: مقالات دینی تاریخ ارسال: 1393/07/09 - 20:19
  قتل عام سال 66 حجاج در ماه حرام و در حرم امن الهي، ماهيت برخي کشورهاي مرتجع عرب و ارتباط و همکاري آنها را با استکبار جهاني به اثبات رساند.
  روز ششم ذي‌الحجه سال1407 (مصادف با روز نهم مردادماه 1366 شمسي) يادآور مراسم "برائت از مشرکين" زائران ايراني خانه خدا و کشتار حجاج مظلوم ايراني در مکه به دست حکام آل سعود است.
  مکاني که خون ريختن در آن حرام است و اين حرمت تا جايي اهميت دارد که اعراب جاهليت احترام اين مکان را حفظ نگه داشتند. اما اين حرمت توسط عوامل سعودي شکسته شد.
  در اين فاجعه حتي به زنان و جانبازان هم رحم نکردند، به طوري که نيمي از کشته شدگان زنان بودند.
  نکته دردناک آنجاست که بسياري از آمار شهدا مربوط به روزهاي پس از حادثه است که مأموران سعودي اجازه مداواي مجروحين حادثه را در بيمارستانها ندادند و برخي از مجروحين که جراحات حاد داشتند، پس از تحمل رنج و درد بسيار و در حالي که امکان مداواي آنها بود، به شهادت رسيدند.
  دروغگويي سعودي‌ها در مورد جمعه خونين
  در بيانيه رسمي وزارت کشور سعودي در هشتم ذيحجه، با دروغ پراکني به حجاج شرکت کننده در برائت از مشکرين، اتهامِ اخلال در مراسم حج زدند واعلام کردند که حجاج با چوب و سنگ و چاقو به طرف مسجدالحرام هجوم آورده و ماموران براي جلوگيري از هرج ومرج وارد شدند و نيز دراين گزارش با ادعاي عدم تيراندازي به زوار حرم آمده است که حجاج با مأموران امنيتي درگير شدند و تعدادي از حجاج زير دست و پا مانده و له شدند.
  جاي گلوله سعودي‌ها
  دولت سعودي از پذيرش هيأت تحقيق اعزامي دولت جمهوري اسلامي ايران جلوگيري نمود و تا مدتها از تحويل اجساد حجاج ايراني و انتقال مجروحان نيز خودداري مي‌کرد.
  تأثر امام از اين واقعه تلخ
  حضرت امام (ره) در بـيان اثرات اين واقعه در پاسخ تلگرام نماينده خود در حج نوشت:
  «اگـر هـزاران مـبـلـغ روحاني را به اقطار عالم مي‌فرستاديم تا مرز واقعي بين اسلام راستين واسلام آمريکايي و فرق بين حکومت عدل و حـکـومت سرسپردگان مدعي حمايت از اسلام را مشخص کنيم ، بصورتي چنين زيبا نمي توانستيم .»
  همچنين امام خميني (ره) در 1 شهريور 1366، يعني 20 روز پس از فاجعه جمعه خونين فرمودند:
  «شکستن کعبه مسئله‌اي نيست که بشود ازش همين طور گذشت. اگر ما از مسئله قدس بگذريم، اگر ما از صدام بگذريم، اگر از همه کساني که به ما بدي کردند بگذريم، نمي‌توانيم [از] مسئله حجاز بگذريم. مسئله حجاز يک باب ديگري است. [مسائل] ديگر و لازم است زنده نگه داشتن اين روز، روزي که خيانت شد به اسلام.
  شقاوت سعودي‌ها بدتر از يهودي‌ها بود.
  حجت‌الاسلام والمسلمين رحيميان نيز در خاطرات خود در اين باره مي‌گويد:‌ گروهي از فلسطيني‌هاي ساکن در فلسطين اشغالي بعد از حادثه جمعه خونين در بعثه براي همدردي نزد ما آمدند ... در حالي که به شدت متاثر و گريان بودند، از قساوت‌هاي سعودي‌هاي آل‌يهود گفتند: که چگونه بر پيکر پاک زنان شهيد چکمه مي کوبيدند وکيف‌هاي پول و دستنبند و کردن بند آن‌ها را با خشونت وايجاد جراحت بيشتر بر جسد خونين انها مي‌ربودند! از مظلوميت ملت ايران گفتند که ما تا کنون فکر مي‌کرديم کسي مظلوم‌تر از ما فلسطيني‌ها نيست، ولي در اين حج فهميديم که شما از همه مظلوم‌تريد و دشمنان شما از ما بي‌رحم‌تر و پست‌ترند!
  اين جنايت در ظاهر براي سرکوب مراسم برائت از مشرکين بود، اما در حقيقت براساس دستور آمريکا و در جهت مقابله با «صدور انقلاب اسلامي» رقم خورد. هر چند که اين نقشه هم نقش بر آب شد. اين رويداد موجب بسط انقلاب اسلامي گرديد بطوري که در چهلم شهداي جمعه خونين بود که انتفاضه فلسطين آغاز گرديد.
  تاکيد امام بر برائت از مشرکين در حج ابراهيمي
  امام خميني‌ (ره) در عيد قربانِ نخستين حج پس از پيروزي انقلاب اسلامي (30 آبان 1358)، در پيامي به حجاج تحليل جامعي از کعبه و حج ابراهيمي بيان کردند و آن را محل نشر توحيد و نفي شرک دانستند. ايشان تأکيد کردند که کعبه خاستگاه اصلي نداي توحيد و مرکز شکستن بت‌ها در سراسر جهان است و بنابر آيات قرآني تطهير آن از همه ناپاکي‌ها و پليدي‌ها که بالاترين آنها شرک است، واجب است، و سپس با اشاره به اعلان برائت از مشرکين در سوره توبه و قيام مهدي موعود عليه السلام از کنار کعبه و دعوت مردم به توحيد، نتيجه گرفتند که همه بت‌شکني‌ها از کعبه سرچشمه گرفته و خواهد گرفت و امت اسلام نيز بايد به اين امر تأسي نمايند.
  ماجراي جمعه خونين مکه چه بود
  در روز نهم مردادماه 1366 شمسي برابر با ششم ذيحجه سال 1407 قمري، هزاران زائر ايراني و تعدادي از زائران ديگر کشورهاي اسلامي در مکه معظمه و خانه خدا، پس از انجام فريضه نماز عصر، به سوي محل تجمع و شروع راهپيمايي در منطقه معابده، رهسپار شدند. برنامه راهپيمايي در ساعت 16:30 با تلاوت آياتي از قرآن کريم آغاز شد و در ساعت 18:40 راهپيمايي به نقطه پاياني رسيد. صداي بلندگوها خاموش و مردم به شعارهاي خود خاتمه دادند و پلاکاردها در هم پيچيده شد که ناگهان حملات عمال سعودي ابتدا با ريختن آب سرد و پس از آن آب ولرم و جوش بر سر زائران شروع گرديد.
  يعني درست پس از پايان مراسم و به دنبال حرکت مردم به سوي مسجدالحرام براي اداي فريضه مغرب، پس از طي مسافتي، در حالي که در جلوي جمعيت عظيم راهپيمايان، زنان و معلولين انقلاب در حال حرکت بودند، ستون‌هايي از نظاميان آل سعود هويدا شدند. نيروهاي امنيتي و پليس و گارد سلطنتي سعودي به سوي مردم (بويژه زنان و معلولان و جانبازان) هجوم بردند و با «باتوم» بر سر و روي حجاج بي‌گناه کوبيدند.
  مزدوران ديگري نيز از بالاي پله‌ها و ساختمان‌ها، سنگ و آجر و شيشه و بلوک سيماني بر سر و روي مردم مي‌ريختند. پس از آن شليک گازهاي سمي و خفه کننده شروع شد و بدنبال آن رگبار گلوله‌ها به قصد کشتن و نه متفرق کردن راهپيمايان برائت از مشرکين سرازير شد و پيکرهاي پاک انسانهايي که جرمشان اعلام برائت و بيزاري از امريکا و اسرائيل و ايادي ناپاکشان بود، درخاک و خون غلتيدند.
  زنان بي‌گناه که چادر از سرشان افتاده بود و در زيردست وپا له مي‌شدند و با گازهاي خفه کننده و رگبار گلوله‌ها به شهادت مي‌رسيدند. درنتيجه اين حمله و هجوم، بيش از پانصد تن از حجاج بي‌دفاع و هراسان ايراني و غيرايراني کشته و حدود هفتصد تن زخمي شدند.
  نکته قابل تامل خبر بازداشت حجاج خارجي شرکت کننده درمراسم برائت از مشرکين به محض ورود به کشورشان است.
  کشتار جمعه خونين با هدايت يهودي آلماني تبار
  مسئول عمليات کشتار در جمعه خونين، ژنرال «اولريش ويگنر» يک يهودي آلماني تبار بود که در عربستان به او مسؤوليت داده شده بود.
  ويگنر کسي بود که قبل از عمليات طبس هم در قالب خبرنگار شبکه ZDF آلمان، کل مسير طبس را شناسايي کرده و اطلاعات منطقه عمليات را به دست «چارلي بکويث» فرمانده عمليات طبس سپرد.
  اين يهودي مدتي بود که به عنوان مسئول هماهنگي امنيتي شهر مکه از سوي عربستان منصوب شده بود. در جريان حج خونين وي وحشيانه‌ترين رفتارها را در ماه حرام و در حرم امن الهي عليه حجاج بيت الله الحرام انجام داد.
  پاسخ امام خميني به پادشاه سعودي
  حضرت امام در 60/07/18 در پاسخ به پادشاه عربستان نوشتند که :
  «... اين جانب تمام گرفتاري‌ها و بدبختي‌هاي مسلمين و دولت‌هاي کشورهاي اسلامي را در اختلاف و نفاق بين آنان مي‌دانم. چرا بايد دولت‌هاي اسلامي با داشتن قريب يک ميليارد جمعيت و در دست داشتن ذخيره‌هاي زيرزميني، خصوصاً موج‌هاي نفت که رگ حيات ابرقدرت‌هاست و برخورداري از تعليمات حياتبخش قرآن کريم و دستورات عبادي، سياسي پيامبر اسلام - صلي الله عليه و آله و سلم - که مسلمانان را به اعتصام به «حبل الله» دعوت و از تفرقه و اختلاف تحذير مي‌فرمايد و با داشتن ملاذ و ملجأيي چون حرمين شريفين، که در عهد رسول الله - صلوات الله عليه - مرکز عبادت و سياست اسلامي بوده و پس از رحلت آن بزرگوار مدت‌ها نيز چنين بوده است و طرح فتوحات و سياسات از آن دو مرکز بزرگ سياسي عبادي ريخته مي‌شده است، اکنون به واسطه کج‌فهمي‌ها و غرض‌ورزي‌ها و تبليغات وسيع ابرقدرت‌ها کار را به آنجا بکشانند که دخالت در امور سياسي و اجتماعي، که مورد احتياج مبرم و از اهم امور مسلمين است، در حرمين شريفين جرم شناخته شود و پليس سعودي در داخل مسجد الحرام و در جايي که به حکم خدا و به نص قرآن مجيد براي همه کس حتي منحرفين محل امن است با چکمه و سلاح به مسلمانان حمله کرده و آنان را مضروب و دستگير نمايند و به زندان بفرستند. جرم اين مسلمانان شعار بر ضد امريکا و اسرائيل، اين دشمنان خدا و رسول بوده است... اگر دولت حجاز از اين فريضه عبادي - سياسي، که هر سال در مواقف کريمه حرمين شريفين با حضور ميليوني مسلمانان تشکيل مي‌شود، استفاده سياسي اسلامي مي‌نمود، احتياج به امريکا و هواپيماهاي آواکس آن و ساير ابرقدرت‌ها نداشت و مشکلات مسلمانان حل مي‌شد. مي‌دانيم که امريکا اين هواپيماها را از آن جهت در اختيار عربستان قرار داده است تا به نفع خود و اسرائيل از آنها استفاده نمايد. چنان‌که ديديم آواکس‌هاي امريکايي براي تفرقه بين ايران و ساير مسلمانان عرب گزارشي سرتاسر دروغ داد مبني بر بمباران مراکز نفتي کويت توسط ايران... اخيراً به اين نکته تأکيد مي‌کنم که از مکتوب شما ظاهر مي‌شود که گزارش‌هاي دروغ و انحرافي به شما داده مي‌شود. چنان‌که نوشته‌ايد شعارهاي زائران ايراني موجب نارضايتي و تنفر زائران بيت الله شده است.
  بهتر بود شما اشخاص اميني را مأمور گزارش‌ها نماييد تا معلوم شود شعار ضد اسرائيل و امريکا موجب تنفر و نارضايتي زائران نشده، بلکه برخورد مأموران دولت سعودي و ضرب و هتک و به حبس کشيدن مهمانان خداي متعال، به جرم شعار عليه اسرائيل و امريکا، موجب تنفر و نارضايتي مسلمانان جهان و بخصوص زائران بيت الله الحرام و حرم معظم رسول الله - صلي الله عليه و آله و سلم - شده است. از خداوند متعال خواستارم که مسلمانان را از خواب غفلت بيدار و عظمت اسلام را روز افزون فرمايد؛ و مسلمانان و خصوص دولتمردان را به آنچه صلاح اسلام و مسلمين است هدايت فرمايد...»
  بايکوت خبري رسانه هاي نوعدوست غربي!
  به‌رغم پوشش خبري يکسويه حادثه و پخش تصاوير و فيلم‌هايي از تظاهرات و شروع و خاتمه آن، از جزئيات نحوه قتل عام حجاج تصوير و فيلم در اختيار هيچ کشوري قرار نگرفت و اين موضوعبا يک بايکوت وسيع خبري مواجه و تنها در برخي مطبوعات محدود و کوچک اروپا يي منعکس شد.
  پس از آن مراسم برائت از مشرکين از سال‌هاي 1367 تا 1369 ازسوي سعودي ها ممنوع شد اما از سال 1370 هجري شمسي مجدداً، در مکه انجام شد؛ در 1370 در روز ششم ذيحجه 1411، در مقابل بعثه مقام معظم رهبري؛ در سال 1371 برابر با، ششم ذيحجه 1412 در اطراف بعثه رهبر معظم انقلاب و از سال 1372 به بعد، به رغم توافق سال 1370 با دولت سعودي براي برگزاري مراسم برائت، به علت تضييقات و اجتناب از خونريزي، در مني و عرفات همه ساله در زير چادرها برگزار شده است.
  برگرفته از سایت شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور

  باقرالعلوم عليه السلام، احياگر سنت ناب نبوي

  بعد از رحلت پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله، کشور اسلامي هنوز گسترش زيادي نيافته و با مسائل فکري و فرهنگي حادّي مواجه نبود. بيشتر مسلمانان پيامبر صلي الله عليه و آله را ديده و سخنان آن حضرت را شنيده بودند. آنچه که به عنوان مساله...

  ماهيت جنگ عراق عليه ايران

    «مي‌خواهم بگويم که اين جنگ يک گنج است. آيا ما خواهيم توانست اين گنج را استخراج کنيم يا نه؟ اين هنر ماست که بتوانيم استخراج کنيم. امام سجاد(عليه‌السلام) توانست همان چند ساعت، گنج عاشورا را استخراج کند. امام باقر و...

  عوامل اصلي پيروزي ايران در جنگ

  همانطور که انقلاب اسلامي به صورت معجزه‌آسا به پيروزي رسيد، ملت ايران نيز به صورت معجزه‌آسا توانست با تبديل جنگ تحميلي به دفاع مقدس، پس از هشت سال نبرد سنگين و با تقديم ده‌ها هزار شهيد و ده‌ها هزار جانباز در راه اسلام، دشمن بعثي و...

  امام جمعه بردسکن: صلابت و قدرت شوراي نگهبان باعث تعالي انقلاب شده است

    امام جمعه بردسکن ضمن تبريک 26 تيرماه سالروز تاسيس نهادمقدس شوراي نگهبان به فرمان امام راحل در سال 1359 به جايگاه و اهميت شوراي نگهبان در ارکان نظام اشاره کرد و گفت: تاکنون صلابت و قدرت شوراي نگهبان باعث رشد و تعالي...

  جايگاه عيد نوروز در اسلام

    عيد نوروز سرآغاز طراوت طبيعت و جوان شدن جهان و تازه شدن فضاي زندگي طبيعي انسان است. نوروز جشن بالندگي طبيعت، جشن آغازي دوباره و جشن ايرانيان كهن است. مورخان نوروز را جشن همگاني در فرهنگ ايران و بين النهرين و آيين نوروزي...

  ارسال دیدگاه
  ارسال دیدگاه شما در مورد مطلب

  کد امنیتی :
  شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.
  بارگزاری مجدد کدنظر شما در مورد سیستم جدید سایت نماز جمعه چیست ؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
نظری ندارم...


تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر امام جمعه بردسکن می باشد