متن خطبه های نماز جمعه، ۲آذرماه1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی

  موضوع: اخبار, فرهنگی و هنری, خطبه های نماز جمعه تاریخ ارسال: 1397/09/04 - 11:17

  جمعه، ۲آذرماه1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی.

  سلام علیکم و رحمة اللّه. أعوذ بِاللَّه مِنَ الشَيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ نَحْمَدُهُ وَ نَسْتَعينُهُ وَ نَسْتَغْفِرُهُ وَ نَسْتَهْديهِ وَ نَتَوَکَّلُ عَلِيه وَ نُصَلّی وَ نُسَلِّمُ عَلیٰ حَبيبِهِ وَ نَجِيبه سِیدِ رُسُلِهِ وَ حافِظِ سِرِّهِ بَشيرِ رَحْمَتِهِ وَ نَذيرِ نِقْمَتِه أَبی القاسِم المُصْطَفیٰ مُحَمَّد وَ عَلیٰ آلهِ الاَّطیَّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لا سِیُّما بَقیَّةِ اللَّهِ فِی الأرَضین وَ اللَّعْنَهُ دائِم ‏عَلىٰ أَعْدَائِهِمْ اعداءِ اللّه مِنَ الان إلی يَوْمِ لِقاء اللَّه. أوصيکم وَ أوصی نَفسیِ عبادَ اللَّه بِتَقوَی اللَّهِ وَ طاعَتِهِ وَ اجتِنابِ مَعْصِیَته.

  خودم و شما نمازگزاران، برادران و خواهران را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم و بر اتصاف به تقوا، برای خودم و شما نمازگزاران، از خداوند متعال و منان، استعانت و استمداد می‌جویم.

  عرض تبریک دارم ایام خجسته و سعید هفتۀ وحدت، موالید پاک و مطهر رسول گرامی اسلام، حضرت محمدبن‌عبدالله(ص) و سبط عالمشون، امام‌صادق(ع) را به محضر مبارک امام عصر(روحی‌وارواح‌العالمین‌لتراب‌مقدمه‌الفداء) و همۀ امت رسول‌الله و شاگردان و پیروان مکتب امام‌صادق(ع) به‌خصوص جمع حاضر، سنگرنشینان جمعه و جماعات.

  در ادامۀ مطالب و مباحث هفته‌های گذشته، عرض کردیم که وقتی شخصی سؤال کرد از رسول گرامی اسلام «أَتَأْذَنُ لِی أَنْ أتَمَنِّیَ المَوتَ؟» آیا به من اجازه می‌دهید که آرزوی مرگ‌ومردن رو داشته باشم؟ حضرت فرمودند: «الْمَوْتُ شَیْءٌ لابُدَّ مِنْهُ» مرگ‌‌ومردن قطعی است. نیازی به تمنا و خواستن و آرزو ندارد. خودش به‌سراغ انسان می‌یاد. مرغی است که روی باغ و بام همه خواهد نشست. استثناء ندارد. «ماتَ النّاسْ حَتّی الاَنبياءُ وَ ما يَبْقَى إِلاَّ وَجْهَهُ» و جز وجه و خداوند، کسی باقی نخواهد ماند. نیاز به تمنا و آرزو ندارد. بعد فرمودند: «وَ لٰکِن» اگر اراده کردی سفر آخرت را، بدان که این سفر طولانی است و هدایایی رو باید توی این دنیا آماده کنی. تا هفت مورد از این هدایا رو عرض کردیم در سفر آخرت، هر مورد هم چهارتا هدیه از ما خواهند خواست و اگر آماده کنیم تو عمرمون، سعادت ما ان‌شاءالله تضمین‌شده است.

  هشتمین مورد فرمودند: «وَ هِدیَّةٌ النبیّ صلّى اللّه علیه وَ آله وَ سلم أَرْبَعَةُ اَلْأَشْيَاءِ» هدیۀ پیغمبر خداست که اون‌هم چهارتاست. اول فرمودند محبت او. اولین هدیه از هدایای چهارگانۀ پیغمبر خدا، دوستی پیغمبر خداست. علاقه‌مندی به پیغمبر خداست. حقیقتاً انسان پیغمبر را دوست داشته باشد، بهتر از جان خودش و فرزندان و عزیزان خودش. پیامبر گرامی اسلام فرمودند: «لا يُؤْمِنُ أَحَدُكُمْ حَتَّى أَكُونَ أَحَبَّ إِلَيْهِ مِنْ وُلْدِهِ وَ وَالِدِهِ وَ النّاسِ أَجْمَعِينَ» فرمودند کسی ایمان واقعی به خواند متعال نخواهد داشت. هیچ‌کسی. تا اینکه منِ پیغمبر خدا نزد او محبوب‌تر باشم از فرزندانش، از پدر و مادرش و از همۀ مردم نزد او، منِ پیغمبر خدا محبوب‌تر باشم. اگر به این درجه از علاقه‌مندی و محبت و عشق به رسول‌الله رسیدیم، قطعاً بدانیم که هدیۀ آن حضرت رو بخش اولش رو حداقل تهیه کردیم و در روایتی، علی(ع) فرمودند: «سَمِعْتُ رَسُولَ اَللَّهِ يَقُولُ» من شنیدم پیغمبر گرامی اسلام می‌فرمودند: «أَنَا سَيِّدُ وَلَدِ آدَمَ» من آقای فرزندان آدم هستم. «وَ أَنْتَ يَا عَلِیُّ وَ اَلْأَئِمَّةُ مِنْ بَعْدِکَ سادَةُ أُمَّتِی» و شما علی جان و فرزندانت، ائمه اطهار، بعد از شما، آقایان این امت‌ من هستند. «مَنْ أَحَبَّنَا فَقَدْ أَحَبَّ اَللَّهَ» هرکسی ما را دوست داشته باشد، حقیقتاً خدا را دوست داشته است و اگر کسی ذره‌ای از محبت پیغمبر خدا احساس کند توی دلش کم هست، به همان میزان از محبت خدا دور است و خدا را هم به همان میزان دوست ندارد. اگر علاقه‌مندی‌اش به اهل‌بیت عصمت و طهارت کم شد، یا احساس کرد آن علاقه‌ای که باید نسبت به اهل‌بیت در دلش باشد، نیست، این شخص به همان میزان، از محبت خدا هم فاصله گرفته است. «مَنْ أَحَبَّنَا فَقَدْ أَحَبَّ اَللَّهَ وَ مَنْ أَبْغَضَنَا فَقَدْ أَبْغَضَ اَللَّهَ» و اگر کسی خدایی‌نخواسته بغض ما رو در دل خودش داشت، اون بغض خدا رو هم در دلش خواهد داشت؛ یعنی ارتباط وثیق و مستحکمی است بین محبت رسول‌الله و اهل‌بیت و خداوند متعال و ارتباط وثیق و تنگاتنگی است بین دشمنی با پیغمبر خدا و دشمنی با اهل‌بیت رسول‌الله و خداوند متعال. نمی‌تواند کسی ادعا کند خدا رو دوست دارد؛ ولی نسبت‌به پیغمبر خدا این علاقه رو نداشته باشد. ادعا کند پیغمبر خدا رو دوست دارد، نسبت‌به اهل‌بیت اون حضرت این علاقه‌مندی در قلب او نباشد. این‌ها ملزوم یکدیگرند.

  «وَ مَنْ أَبْغَضَنَا فَقَدْ أَبْغَضَ اَللَّهَ» هرکسی هم بغض ما رو داشته باشد، بغض خدا در دل اوست. «وَ مَنْ وَالاَنَا فَقَدْ وَالَى اَللَّهَ» و هرکسی ولایت ما رو پذیرفت، ولایت خداوند رو حقیقتاً پذیرفته است. «وَ مَنْ أَطَاعَنَا فَقَدْ أَطٰاعَ اَللّٰهِ» و هرکسی از دستورات منِ پیغمبر خدا و اهل‌بیت اطاعت و پیروی کرد، از دستورات خدا هم پیروی کرده است و خواهد نمود. «وَ مَنْ عَصَانَا فَقَدْ عَصَى اَللَّهَ» و هرکسی هم که از دستورات ما و اوامر عصیان کرد، نافرمانی کرد، این‌چنین شخص و اشخاصی از دستورات خدا هم عصیان و تمرّد خواهند نمود؛ لذا عزیزان در این دو روایتی که عرض کردم، رسول گرامی اسلام محبت خودشون و اهل‌بیت رو ملازم با محبت و علاقه‌مندی به خداوند متعال دانستند و بیان کردند و اگر چنانچه ما که ادعای دوستی اون حضرت رو داریم، نسبت‌به اهل‌بیت اون حضرت بی‌اعتنا نعوذبالله باشیم و کم‌محبت، بدانیم که محبت اون حضرت هم حقیقی در دل انسان نیست. هرکسی و در هر کجا و هر مسلکی که می‌خواهد، باشد و این افزایش محبت پیغمبر خدا در دل‌ها، امکان‌پذیر هست. خوبی‌های پیغمبر خدا، رحمة للعالمین، پیغمبر خدا برای همۀ اهل عالم رحمت‌اند، این‌ها رو ما ذکر کنیم، یادآوری کنیم.

  «إِنَّکَ لَعَلى‌ خُلُقٍ عَظِيمٍ» خُلق عظیمی که خداوند به پیغمبر خدا عنایت کرده است، این خُلق عظیم رو در همۀ زمینه‌ها یادآوری کنیم. اگر دین خدا رو پیغمبر خدا عرضه داشتند، عرضۀ دین خدا در عصر جاهلیت و در میان اون بت‌پرستان لجوج جزیرة العرب کار ساده‌ای نبود. دندان آن حضرت رو شکستند و برای حفظ دین، حضرت دست از استقامت و تبلیغ دین برنداشتند.

  امروز هرچه خوبی‌ای که در جهان اسلام و در عالم درحقیقت دیده می‌شود، به برکت الطاف خداوند است که از طریق انبیاء الهی و به‌خصوص خاتم انبیاء، حضرت محمدبن‌عبدالله(ص) به جامعۀ بشری ارزانی داشته است و شده است. امیدواریم ان‌شاءالله خداوند متعال به همۀ ما حقیقتاً توفیق پیروی از دستورات رسول گرامی اسلام و محبت آن حضرت رو در دل‌های ما بیش از پیش قرار دهد.

  - الهی آمین.

  و عاقبت امور ما را ختم‌به‌خیر بگرداند.

  - الهی آمین.

  و فرزند آن حضرت، بقیة‌الله رو خداوند به داد همۀ ما برساند.

  - الهی آمین.

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. «قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ * اللَّهُ الصَّمَدُ * لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ * وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ.»

  - اللهم صل علی محمد و آل‌محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ اول

  أعوذ بِاللَّه مِنَ الشيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ نَحْمَدُهُ وَ نَسْتَعينُهُ وَ نَسْتَغْفِرُهُ وَ نَسْتَهْديهِ وَ نَتَوَکَّلُ عَلَيه وَ نُصَلّی وَ نُسَلِّمُ عَلیٰ حَبيبِهِ وَ نَجِيبه سیدِ رُسُلِهِ وَ حافِظِ سِرِّهِ بَشيرِ رَحْمَتِهِ وَ نَذيرِ نِقْمَتِه أَبی القاسِم المُصْطَفیٰ مُحَمَّد وَ عَلیٰ آلهِ الاَّطیَّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لا سِیَّما عَلِیِّ بنِ اَبِی طالِبٍ علیه السلام وَ فَاطِمَةَ الزهرا سَیِّدَةِ نِساءِ الْعالَمِینَ وَ الحسن وَ الحسین سَيِّدَیْ شَبابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَ علی ابن الحسین وَ محمد ابن علیٍ وَ جعفر ابن محمد وَ موسی ابن جعفر وَ علی ابن موسی وَ محمد ابن علیٍ وَ علی ابن محمد وَ الحسن ابن علیٍ وَ الحجة القائم المهدی صَلَواتُ اللّه عَلَیهِم أَجمَعین وَ اللَّعْنَهُ ‏عَلَىٰ أَعْدَائِهِمْ أَعداءِ اللّه مِنَ الان إلی يَوْمِ لِقاءِ اللّه.

  اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً.

  اَللّهُمَّ اجْعَلْنا مِنْ خَیْرِ اَنْصارِهِ وَ اَعْوانِهِ وَ الْمُسْتَشْهَدینَ بَیْنَ یَدَیْهِ أوصيکُم وَ أوصیِ نَفسیِ عِبادَ اللّه بِتَقوی اللّه وَ طاعَةِ وَ إجْتِنابِ مَعْصِیَتِه.

  خودم و شما نمازگزاران را به تقوای الهی، اطاعت از دستورات خداوند متعال و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم و بر اتصاف به تقوا و متصف شدن به مطیع خداوند، برای خودم و شما نمازگزاران، از خداوند متعال و منان، استعانت و استمداد می‌جویم.

  عرض تبریک دارم این ایام خجسته و سعید، موالید رسول گرامی اسلام و امام‌صادق(ع) را و همچنین هفتۀ بسیج رو به همۀ ارادتمندان به اهل‌بیت عصمت و طهارت، به‌خصوص جمع حاضر، بسیجیان عزیز، سنگرنشینان جمعه و جماعات. امیدواریم ان‌شاءالله خداوند متعال در این ایام خجسته و سعید، عیدی همۀ ما را فرج آقا و مولایمان امام‌زمان(ع) قرار دهد.

  مناسبت‌هایی داریم مثل فردا، شنبه ۱۶ربیع‌الاول مصادف است با سالروز اقامۀ اولین نماز جمعه توسط رسول گرامی اسلام، حضرت محمدبن‌عبدالله(ص)، در سال اول هجری قمری که یکی از پایگاه‌های اسلامی و سنت‌های نبوی، نمازهای جمعه هست؛ لذا از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی، تشکیل نمازهای جمعه و امروز بحمدالله در بیش از هشت‌صد پایگاه در کشور اقامۀ نماز جمعه می‌شود. عدۀ زیادی از مؤمنین، مؤمنات با عشق و علاقه و رغبت و میل در نمازهای جمعه شرکت می‌کنند. این از برکات انقلاب که امام فرمودند: «اگر انقلاب هیچ خدمتی جز اقامۀ نماز جمعه در کشور نکرده بود، کار بزرگی را انجام داده بود.» امیدواریم ان‌شاءالله نمازهای جمعۀ ما هم موردتأیید و عنایات بقیة‌الله الاعظم(ارواحناله‌الفداء) قرار بگیرد.

  ۵آذرماه، روز بسیج رو داریم که ان‌شاءالله بحث اون رو خواهم داشت و همچنین یکشنبه ۱۷ربیع‌الاول روز ولادت رسول گرامی اسلام در سال ۵۳ قبل از هجرت و ولادت امام‌صادق(ع) در ۸۳ هجری قمری است و به نام روز اخلاق و مهرورزی نام‌گذاری شده است. چقدر شایسته است در این ایام که منتسب به رسول گرامی اسلام و امام‌صادق هست و این دو بزرگوار صفات و ویژگی‌های خوب فراوانی دارند؛ اما یک مصداق مهربانی و عطوفت از پیغمبر خدا زبانزد خاص و عام هست. به این ویژگی حضرت توجه بیشتری حداقل داشته باشیم. هم مطالعه کنیم و هم اینکه ان‌شاءالله در عمل، خودمون به‌کار ببندیم رأفت و مهربانی اون حضرت رو، اخلاق اون حضرت رو و نسبت‌به امام‌صادق(ع) که معروف هستند به «صادق آل‌محمد(ص)» آن صداقت در گفتار و رفتار حضرت رو مورد تأسی و اقتدای خودمون قرار بدیم و در گفتار و اعمالمون به اون حضرت در این ویژگی، حداقل این ایام که منتسب به اون حضرت هست، توجه بیشتری داشته باشیم.

  هفتۀ وحدت رو به همین مناسبت که ۱۲ به‌قول اهل تسنن ولادت رسول گرامی اسلام هست و ۱۷ ربیع به‌قول شیعه ولادت اون حضرت، به نام هفتۀ وحدت به پیشنهاد حضرت امام(ره) نام‌گذاری شده است. رمز پیروزی مسلمانان وحدت است. خداوند در قرآن به‌عنوان یک نعمت بزرگ از وحدت یاد کرده است. «وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَ لَا تَفَرَّقُوا ۚ وَاذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ» اعتصام به حبل‌الله داشته باشید همۀ شما به‌عنوان مسلمان، خداوند می‌فرماید و متفرق و متشتت نشوید که دشمنان به شما حمله‌ور خواهند شد و شما رو نابود خواهند کرد. بعد می‌فرماید: «وَاذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ» این اعتصام به حبل‌الله، این وحدت بین آحاد جامعۀ اسلامی و دینی، از نعمت‌های بزرگ الهی است و متذکر این نعمت وحدت باشید که هر پیروزی‌ای در گرو وحدت و هر شکستی در گرو تفرقه و دوری از یکدیگر است. موانع وحدت رو وقتی می‌شمارند، یکی از اون‌ها پیروزی از شیطان و تمایلات نفسانی است. چرا جامعۀ اسلامی به وحدت نمی‌رسد؟ وقتی‌که سران کشورهای اسلامی گرفتار پیروی از شیطان هستند، چه شیطان جنی و چه شیطان‌های استکبار جهانی، شیطان بزرگ و پیرو هوای نفسشان هستند، جامعۀ اسلامی به وحدت نمی‌رسد.

  دوم سهم‌خواهی و زیاده‌خواهی که در بعضی از کشورهای اسلامی و سران کشورهای اسلامی شاهدیم. وقتی‌که کشوری خبیث مثل عربستان سعودی، قانع به خاک خودش نیست، به یمن حمله می‌کند، مردم مظلوم یمن رو به شهادت می‌رساند، خب با این‌چنین جرثومه‌های فزون‌طلب و زیاده‌خواهی جهان اسلام به وحدت نخواهند رسید. باید مردم تصمیم بگیرند، این سران جنایتکار رو کنار بگذارند. امیدواریم شاهد این‌چنین روزی باشیم.

  سوم برتربینی و برتری‌طلبی از موضوعاتی است که مانع وحدت در دنیای اسلام است.

  چهارم جهل و بی‌بصیرتی و عدم درک ضرورت‌ها هم از موانع وحدت بین مسلمان‌هاست. وقتی درک نمی‌کنند عده‌ای که امروز ما در برابر دشمن واحدی قرار گرفتیم. کسانی‌که اصلاً با اسلام بیگانه‌اند، کسانی‌که اسلام رو به‌عنوان یک سد و مانع بزرگی برای خودشون می‌بینند در برابر مطامعشون، این‌ها رو کسانی‌که نشناختند، خب این ضرورت‌ها رو وقتی تشخیص ندادند متأسفانه، توی دشمنی‌ها، اولویت‌بندی دشمنان رو تشخیص ندادند، جهان اسلام گرفتار تفرق و تفرقه است.

  فراموشی اشتراکات و بزرگ‌نمایی اختلافات یکی دیگر از موانع وحدت است. ما با مسلمان‌ها اشتراکات فراوانی داریم. خدای همۀ ما یکی است. اون‌ها هم اعتقاد دارند به وحدانیت خدا، ما هم اعتقاد داریم. اون‌ها هم به اهل‌بیت عصمت و طهارت احترام می‌گذارند، به‌جز وهابیتشون، اهل تسنن ما به خاندان پیغمبر خدا احترام می‌گذارند، امامت اون‌ها رو ما قبول داریم، اون‌ها جای دیگری رفتند و در اصل محبت به اهل‌بیت، همۀ ما اشتراک داریم. قبلۀ واحد داریم همۀ ما. وقتی‌که این‌چنین مواردی رو ما داریم، پیغمبر گرامی اسلام، هم پیغمبر اهل تسنن است و هم پیغمبر شیعه است. در این‌ها ما مشترکیم و دشمنان تلاش کردند اختلافات بزرگ‌نمایی بشه و روی همین بزرگ‌نمایی اختلافات، جهان اسلام رو به جان هم انداختند. شما ببینید امروز دشمنان سلاح‌های خودشون رو به کشورهای اسلامی می‌فروشند، برای اینکه مسلمان‌ها رو بکشند. از این جنایت و ظلم بیشتر؟ چرا این اتفاقات افتاده است؟ اختلافات بزرگ‌نمایی شده، اشتراکات کوچک‌نمایی شده است. باید جهان بیدار بشن. مردم آگاه بشن.

  ششمین مورد از موانع وحدت، انسداد گفت‌وگوهاست. امروز متأسفانه علی‌رغم پیشرفت‌های خوبی که در زمینۀ رسانه‌ها اطلاع‌رسانی شده است؛ ولی ما شاهد یک گفت‌وگوی منطقی، گفت‌وگوی عالمانه بین دانشمندان شیعه و سنی نیستیم. دو تا مرجع تقلید از شیعه و عالمی از اون‌ها بنشینند باهم بحثت کنند، گفت‌وگو کنند. ما در گذشته این‌چنین مباحثی رو داشتیم. کتاب «شب‌های پیشاور» رو عزیزان بخوانند. بین دو عالم شیعه و سنی، مباحث خیلی عمیق و خوبی در اونجا گفت‌وگو شده است. کتاب‌های دیگری در این زمینه فراوان که بین علمای شیعه و سنی اتفاق افتاده است. امروز این باب گفت‌وگو سد شده، بسته شده. دشمنان این‌قدر فاصله ایجاد کردند که علما به یکدیگر نزدیک نمی‌شوند. این انسداد گفت‌وگوی بین مذاهب و علمای شیعه و سنی، مباحثات طلبگی بین این‌ها امروز رایج نیست. همین باعث می‌شه که وحدت اتفاق نیفتد و عدم مشاهدۀ دشمن مشترک از ناحیۀ بعضی از مسلمان‌ها و سران کشورهای اسلامی. متأسفانه دشمن مشترک شیعه و سنی رو امروز عده‌ای نمی‌بینند و همین هم مانع وحدت همۀ مسلمان‌ها شده است. اگر اون‌ها هم دشمن اصلی رو بشناسند و او را ببینند که در همه‌جا می‌خواد فتنه ایجاد بکنه، می‌خواد نفاق ایجاد بکنه، می‌خواد اختلاف ایجاد بکنه، می‌خواد تفرقه ایجاد بکنه، قطعاً وضعیت جهان اسلام از این بهتر خواهد بود. امیدواریم ان‌شاءالله شاهد روزی باشیم که این اتفاق بیفتد و همۀ مسلمان‌ها در وحدت و همدلی به‌سر ببرند و دشمنان خودشون رو منزوی و نابود و منکوب بسازند.

  اما دررابطه‌با ۵آذرماه، روز بسیج و هفتۀ گرامیداشت بسیج من چند مطلب رو دارم. سه مطلب به‌اختصار من عرض می‌کنم عزیزان. اول اینکه ما سبقۀ بسیج و بسیجی رو از لحاظ تاریخی و گسترۀ دامنۀ بسیج اجمالاً باید بدانیم این روزها. از کی بسیج شکل گرفته، در بیانات امام راحل(رضوان‌الله‌تعالی‌علیه). دوم از لحاظ محتوا و مبانی و مؤلفه‌های اندیشه و گفتمان بسیج، چه چیزهایی مبانی اندیشۀ بسیج و گفتمان بسیج چیست که ما امروز باید اون‌ها رو احراز کنیم و داشته باشیم و سوم چرایی و ضرورت بازخوانی و بازخواهی مؤلفه‌های تفکر و گفتمان بسیج. به‌اجمال عرض می‌کنم، خواهش اینه عزیزان توجه داشته باشند که مطلب رو ناقص بنده نگم و عزیزان باز ناقص‌تر نشوند.

  از لحاظ اندیشۀ شکل‌گیری بسیج از سال‌های قبل از انقلاب، در ذهن بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران بوده است؛ لذا در سال ۵۱، قبل از انقلاب، می‌بینیم که امام در نجف که بودند، فرمودند: «به‌حول قوۀ الهی» عزیزان دقت کنند سال ۵۱، امام فرمودند: «به‌حول قوۀ الهی برای حفظ نظام و سرزمین ملت شریف ایران بسیج را راه خواهم انداخت.» سال ۵۱، یعنی چندین سال مانده به پیروزی انقلاب، در ذهن معمار انقلاب بحث بسیج بوده است و در بُعد جهانی بسیج امام فرمودند: «بسیج تنها منحصر به ایران اسلامی نیست. باید هسته‌های مقاومت را در تمامی جهان به وجود آورد و در مقابل شرق و غرب ایستاد.» هم از لحاظ زمانی سبقۀ بسیج و هم از لحاظ گسترۀ میدانی و بین‌المللی ما می‌بینیم امام با اون نگاه بلندشون از سال ۵۱ نسبت‌به بسیج، هم در داخل و هم در جهان، این‌چنین نظری داشتند. لذا وقتی‌که اندیشۀ بسیج رقم خورد، تفکر عنوان بسیج از ژرفای ذهن امام(ره) و تبلور آن در قلم آن بزرگوار ۵آذر۵۸ اتفاق افتاد، نقطۀ عطفی و حادثۀ عظیمی بود که کمتر کسی می‌توانست آیندۀ آن رو و گسترۀ آن رو و تأثیر آن رو پیش‌بینی کند. چگونه می‌شد تصور کرد که بسیج سرنوشت جنگی را که برای نابودی این انقلاب طراحی کردند دشمنان، بسیج با پیروزی اون رو به پایان برساند و کسانی رو که می‌خواستند این انقلاب رو نابود کنند، خودشون رو درواقع این دست بسیجیان پرتوان و مبارک نابود کرد. کمتر کسی تصور می‌کرد که تأمین‌کنندۀ بخش اعظم امنیت کشور، توسط این بسیجیان عزیز باشد که در جای‌جای کشور اسلامی ما حضور دارند. در هر کوی و برزنی که نشان از بسیج و بسیجی است، امنیت در آنجا برقرار است. اندک افرادی باور می‌کردند که بذری که امام راحل در سال ۵۸ کاشتند، تبدیل به درخت تنومندی و پرثمری شود که در سراسر کشور میوه‌های شیرین آن در دسترس همۀ مردم باشد. چگونه می‌توان در اون روزگاری اندیشید که روزی اندیشه و فرهنگ بسیجی مرزهای کشور رو درنوردد و امروز اگر در لبنان پیروزی‌ای رو ما شاهد هستیم و شکست صهیونیست‌های تا دندان مسلح رو شاهدیم، از برکت این تفکر بسیجی و حضور بسیجیان آن کشور هست و مقاومتی که دارند. اگر امروز در یمن علی‌رغم همۀ کمک‌هایی که دشمنان به سعودی‌ها می‌کنند، بمب‌های خطرناک و مخرب رو در اختیار اون‌ها قرار می‌دهند، هواپیماهای کذایی رو در اختیار اون‌ها قرار می‌دهند، برای نابودی ملتی مظلوم، ملتی محروم و ستم‌دیده، ولی موفق نمی‌شوند به‌خاطر اینکه این روحیه و تفکر بسیجی، امروز از ایران به یمن رسیده است.

  تفکر بسیجی امروز در عراق شاهد پیروزی اسلام ناب در اونجا هستیم و به‌گونه‌ای که داعش رو در اونجا تفکر بسیجی بود و بسیجیان بودند که سر جایشون نشاندند و تفکر بسیجی و بسیجیان است که در عراق، هیمنۀ آمریکا رو به‌هم ریخت و اون‌ها رو مجبور به عقب‌نشینی از عراق کردند. این تفکر بسیجی امروز عزیزان در عالم به‌حول قوۀ الهی و لطف و عنایات ویژۀ امام عصر(ارواحناله‌الفداء) داره خودش رو نشان می‌دهد. امروز شما حرکت‌هایی رو در بعضی از کشورهای اروپایی می‌بینید. این‌ها نشئت‌گرفتۀ از تفکر بسیجی است. حالا نام اسلام روی اون‌ها نیست، اشکالی ندارد. اصل و اساس اون تفکری است که بدانند با مقاومت، با ایستادگی و مقابلۀ با دشمن می‌توانند حقوق خودشون رو بگیرند. این تفکر امروز بحمدالله در همۀ دنیا رو به گسترش هست و شاهد روزی خواهیم بود که این تفکر عالم‌گیر شود و اون زمانی‌که امام عصر(ارواحناله‌الفداء) هم بیایند. این دررابطه‌با سبقه و سابقۀ تفکر بسیجی.

  اما عزیزان آنچه برای ما امروز اهمیت دارد، این است که ما باید مبانی و مؤلفه‌های اندیشه و گفتمان بسیجی رو بدونیم. من یکی‌دو موردش رو به‌اختصار عرض کنم؛ چون مطلب سوم رو بیشتر هدفم هست توضیح بدم. اولین مبانی و مؤلفۀ اندیشه و گفتار و عملکرد بسیجی ما، خدامحوری است؛ یعنی اینکه در عالم قدرتی را جز قدرت خداوند متعال مؤثر نمی‌دانند. اعتماد و اتکالشون به خداوند متعال است و اگر در عالم قدرتی را قبول داشته باشند، اون قدرتی است که منبعث و منشأ آن قدرت الهی باشد؛ لذا قدرت‌های پوشالی و باطل در نظر بسیجیان ما پوچ است. اگر قدرت پیغمبر خدا رو به‌عنوان قدرتی که از قدرت خدا اتخاذ شده است، پذیرفتیم، قدرت ائمه اطهار به‌خاطر اینکه قدرت خداوند پشت سر اون‌هاست و قدرت ولایت‌فقیه رو هم به‌همین کیفیت؛ چون سرچشمۀ این‌ها قدرت خداست. خدامحوری در اندیشه و افکار و گفتار و رفتار بسیجی موج می‌زند.

  دوم ولایت‌مداری هست. با سه مؤلفه، من همین رو عرض می‌کنم فقط. مؤلفۀ اول در ولایت‌مداری بسیجی، پیوستگی ولایت‌فقیه با ولایت نبوی و علوی است؛ یعنی اگر بسیجی ما امروز اعلام می‌کند اعتقاد به ولایت‌فقیه و پیروی از ولایت‌فقیه رو، این رو با ولایت رسول‌الله و ائمه اطهار(ع) پیوسته می‌داند. دنبالۀ ولایت رسول‌الله می‌داند و لذا کسی‌که ولایت‌فقیه رو قبول نداشته باشد، منقطع از ولایت رسول‌الله ما می‌دانیم و همسانی اختیارات ولی‌فقیه با پیامبر و ائمه در ادارۀ امور مردم و کشور. این‌هم مؤلفۀ دوم ولایت‌مداری در اعتقادات و رفتار و گفتار بسیجی است.

  سوم استمرار ولایت‌مداری، یعنی نه توقف دارند در این موضوع بسیجیان ما، نه انحراف دارند و نه ارتجاع و عقب‌گردی دارند. این‌ها جای بحث طولانی است. به‌اختصار من عرض می‌کنم. عذرخواهم، شاید مطلب آن‌طوری که شایسته است، بیان نشود؛ ولی به‌اختصار عرض می‌کنم بحمدالله امروز مردم ما همه اهل مطالعه هستند، اهل فضل‌اند، ارجاع می‌دن به مطالعۀ بیشتر در مباحثی که دررابطه‌با ولایت‌فقیه نوشته شده است. امام‌صادق(ع) سند برای همین عرضم، ولایت‌مداری رو عرض می‌کنم، امام‌صادق(ع) فرمودند: «کُلُّ ما کانَ لِرَسول اللّٰهِ فَلَنا مِثْلُهُ إلا اْلنَبُوَةَ وَ اْلزَواج» فرمودند هرچی برای رسول گرامی اسلام هست، هر قدرتی، هر شأن و جایگاهی که برای پیغمبر خدا هست، برای ما اهل‌بیت هم هست، به‌جز نبوت و مسئلۀ ازدواج‌های پیغمبر خدا. این‌ها فقط، این دو مورد ما استثناء شدیم؛ وإلا در امور دیگر، ائمه ما با پیغمبر خدا هم‌شأن و هم‌سنگ هستند. این رو توجه داشته باشید. حضرت امام(رضوان‌الله‌تعالی‌علیه) فرمودند: «فَلِلْفَقِیهِ اْلعادِلِ» این رو خوب دقت کنید، به‌خصوص کسانی‌که ادعای پیروی از امام رو می‌کنند، سنگ امام رو به سینه می‌زنند و امروز در موضوع ولایت‌فقیه‌شون تردید ایجاد شده است، به این فراز از فرمایش امام دقت کنند. فرمودند: «فَلِلْفَقِیهِ اْلعادِلِ جَمیعُ ما لِلرَّسولِ وَ الأَئمَّة» امام راحل می‌فرمایند برای فقیه عادل، همان چیزهایی هست، همان امکانات، همان اختیاراتی که برای رسول خدا و ائمه هست، برای ولی‌فقیه هم هست. این فرمایش امام هست. فرمودند: ‌«فَلِلْفَقِیهِ اْلعادِلِ جَمیعُ ما لِلرَّسولِ وَ الأَئمَّة مِمّا يَرْجِعُ إلىَ اْلحُكُومَةِ وَ اْلسِياسَة وَ لا یُعْقَلُّ اْلفَرقْ.» اصلاً فرقی بین ولایت رسول خدا و ائمه و ولی‌فقیه، فرقی بین این‌ها بخواد کسی بذاره در امر حکومت و سیاست، معقول نیست. کسانی‌که مدعی پیروی از امام هستند و بعضاً می‌بینیم در مقابل ولی‌فقیه شاخ‌وشانه می‌کِشند، ولی‌فقیه اونچه به نفع اون‌ها بگه، می‌پذیرند و اگر به ضررشون گفت، نمی‌پذیرند. با این حرف امام چه می‌کنند؟! سنگ امام رو به سینه می‌زنند، فردا امام یقۀ این‌ها رو می‌گیرد. این فرمایش امام است: ‌«فَلِلْفَقِیهِ اْلعادِلِ جَمیعُ ما لِلرَّسولِ وَ الأَئمَّة مِمّا يَرْجِعُ إلىَ اْلحُكُومَةِ وَ اْلسِياسَة وَ لا یُعْقَلُّ اْلفَرقْ.» عبارة اخری این رو امام فرمودند ولایت‌فقیه همان ولایت رسول‌الله است.این عبارة اخری، این ولایت است. پس مدعیان پیروی از امام، امروز باید مطیع‌تر از همه در برابر ولی‌فقیه باشند، نه سنگ‌اندازتر و چند مورد دیگر از مبانی فکری و اندیشه‌ای و گفتمان بسیج که من دیگه به اون‌ها نمی‌پردازم؛ چون این بحث سوم و عرضم تمام.

  ضرورت تکیه بر مبانی و مؤلفه‌های تفکر بسیجی در عصر حاضر، چرا ما امروز باید این مؤلفه‌های تفکر بسیجی رو گفت‌وگو کنیم؟ چرا باید امروز بر این مؤلفه‌های تفکر بسیجی تکیه کنیم و این رو در جامعۀ خودمون رواج بدیم، چرا؟ به‌خاطر چند چالشی که در انقلاب به وجود آمده است، ما امروز نیازمندتر از هر زمانی به احیا تفکر بسیجی و توسعه و گسترش تبلیغ آن هستیم. اول سیر حرکت ارتجاعی برخی دولت‌ها پس از جنگ، پس از دوران دفاع مقدس، حرکت‌های بعضی از دولت‌ها سیر قهقرایی داشته است. شاهد نوعی ارتجاع در حرکت بعضی از دولت‌ها بودیم ما. خب اونچه که می‌تواند جلوی این حرکت ارتجاعی دولت‌ها رو بگیرد، این تفکر بسیجی است. اون‌ها هستند که می‌توانند جلوگیری کنند از عقب‌گرد دولت‌ها و نظام ما.

  دوم فاصله‌گرفتن بعضی از سیاستمداران از مبانی و اصول انقلاب. تعارف نداریم، بعضی از اصول انقلاب رو برمی‌شمارم. حاکمیت دینی از اصول انقلاب بوده، استقلال از اصول انقلاب بوده، آزادی‌های مشهور در چهارچوب قانون اساسی از اصول انقلاب بوده و هست، استکبارستیزی، عدالت اجتماعی، حمایت از مستضعفین، ساده‌زیستی، مردمی‌بودن مسئولین. این‌ها از اصول انقلاب بوده. امروز ما شاهدیم بعضی از مسئولین، در طول ادوار انقلاب تا به امروز، بعضی از مسئولین از این اصول برگشتند. چه کسی می‌تواند این‌ها رو به صراط مستقیم برگرداند، جز تفکر بسیجی؟ لذا ما امروز از هر زمانی به احیای تفکر بسیجی و توسعه و ترویج تفکر بسیجی برای جلوگیری از این چالش‌ها نیازمندتریم.

  سوم حرکت خزندۀ انقلابی‌زدایی از انقلاب. امروز یک حرکت خزنده‌ای شکل گرفته که انقلابی‌زدایی کنند در بدنۀ نظام. به شکل‌های مختلف، افراد انقلاب رو اَنگ بهشون بزنند، تهمت‌های ناروا بهشون بزنند، برچسب‌ها بزنند، عناوینی به اون‌ها بدن که اون‌ها عقب‌نشینی کنند، بترسند. امروز تلاش می‌کنند در جهت تغییر شعارهای انقلابی، در برابر مستکبران تغییرجبهۀ استکبار و شیطان بزرگ رو، خوب دقت کنند عزیزان، جبهۀ استکبار جهانی و شیطان بزرگ رو در گفتمان‌هاشون به قدرت‌های بزرگ تعبیرمی‌کنند. این‌ها درش مفهوم هست. خوب دقت داشته باشیم. وقتی‌که یک مسئول، شما سخنرانی او رو رصد می‌کنید، از ابتدا تا انتها یک بار نام شیطان بزرگ، آمریکا، رو نمی‌آورد به این عنوان، ولی می‌گه قدرت‌های بزرگ جهانی. به‌جایی که بگه شیطان بزرگ، برای اینکه بگه جبهۀ استکبار، می‌گه قدرت‌های بزرگ. این‌ها تغییر گفتمان هست. این‌ها کم‌کم کسانی رو که حتی به استکبار جهانی شیطان بزرگ بگن، اَنگ افراطی‌گری می‌زنند. باید خیلی به‌هوش باشیم. با همین تغییرها در الفاظ و در گفتمان‌ها، ماهیت انقلاب رو کم‌کم تغییر خواهند داد. حرکت خزندۀ انقلاب‌زدایی از انقلاب. با عناوینی همچون تندرو، انقلابی‌نما، بی‌قانون، خودسر و امثال این‌چنین حرف‌هایی به انقلابی‌های ما بزنند تا این‌ها کم‌کم طرد بشن و روحیۀ خودشون رو از دست بدن و روحیۀ انقلابی در جامعه تخلیه بشه. این‌هم چالش سومی است که ما امروز برای مقابلۀ با او، به تفکر بسیجی نیازمندیم.

  چهارم تبعیت گزینشی و نفاق‌آلود از ولایت‌فقیه. این‌هم یکی از چالش‌های انقلاب هست. امروز رشد پدیدۀ دوچهرگی و نفاق در عرصه‌های گوناگون همچون نگرش دوگانه به مقدسات و ارزش‌ها و همچنین حکومت دینی، نگاه به آزادی مطبوعات، موضوع نقد و انتقاد، این‌ها از چیزهایی اس

  متن خطبه های نماز جمعه، ۲آذرماه1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی

   

  متن خطبه های نماز جمعه، ۲آذرماه1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی

   

  متن خطبه های نماز جمعه، ۲آذرماه1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی

   

  متن خطبه های نماز جمعه، ۲آذرماه1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی

   

  متن خطبه های نماز جمعه، ۲آذرماه1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی

   

  متن خطبه های نماز جمعه، ۲آذرماه1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی

   

  متن خطبه های نماز جمعه، ۲آذرماه1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی

   

  متن خطبه های نماز جمعه، ۲آذرماه1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی

   

  متن خطبه های نماز جمعه، ۲آذرماه1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی

   

  ت که امروز یک عده‌ای نگاه دوپهلو بهش دارند. آنجایی که اون‌ها انتقاد می‌کنند، به‌به و چه‌چه خودشون رو بلند می‌کنند؛ اما به‌محض اینکه از اون‌ها انتقاد می‌شود، به اون‌ها سخت می‌گیرند. چرا این انتقاد رو کردید؟ اون‌ها رو خطاب‌های ناروایی بهشون می‌دن. این چالش‌ها در این انقلاب هست. چه‌کار باید بکنیم؟ تنها راه مبارزۀ با این چالش‌ها و جلوگیری از توسعۀ این‌ها، توسعۀ تفکر بسیجی است با همان معیارهایی که عرض شد. امیدواریم ان‌شاءالله خداوند متعال به همۀ ما توفیق بده بتوانیم یک بسیجی واقعی، با همۀ معیارهای خودش، ان‌شاءالله قرار بگیریم و با روحیۀ بسیجی، تفکر بسیجی، اندیشه و عملکرد بسیجی و گفتمان بسیجی جلوگیر این چالش‌های انقلاب باشیم و این انقلاب رو به جهان ان‌شاءالله معرفی کنیم.

  آخرین تذکرم مربوط به شهرستان عزیزان، باتوجه‌به اینکه اکثریت مردم شریف این خطه رو کشاورزان و دامداران تشکیل می‌دن و قشر آسیب‌پذیر این جامعه هستند، از بحث بیمۀ محصولات کشاورزی خودشون غفلت نکنند. خب تمهیداتی رو اندیشیدند برای این موضوع و اطلاع‌رسانی‌ها لازم رو می‌کنند؛ چون زمانش محدود هست. بعد از گذشت اون زمان، دیگه فایده‌ای نداره بخواد عزیزی به فکر بیمۀ محصولات خودش باشه. سرما و خشک‌سالی و این‌ها هم که به‌هرحال دست ماها نیست. نمی‌شه کسی جلوگیری بکنه از اون‌ها، پیش‌بینی بکنه؛ لذا اونچه که به دست ما هست از احتیاطات لازم، بیمه‌های کشاورزی خودمون رو جدی بگیریم، حالا تدارک و جبران خسارت‌ها رو نمی‌کنند؛ اما مرهمی بر زخم جامعۀ کشاورز ما و دامدار ما و مستضعف ما خواهد بود. به‌هرحال این رو دقت داشته باشیم ان‌شاءالله و اگر چنانچه ممکن بود، در بحث بیمه عزیزان هر قسمتی رو که توانستیم از منزلمون، همون‌طوری که وسیلۀ نقلیه‌مون رو امروز بیمه‌های اجباری هست، منازلمون رو، مزارعمون رو، خلاصه بیمه کنیم، حتی بیمۀ عمر. من یک مطلبی رو شنیدم که امام سال‌ها قبل از انقلاب، یکی از کارهایی که کرده بودند، بیمۀ عمر خودشون بود که این رو یکی از عزیزان نقل می‌کرد. مستند هم نشان داد؛ ولی من تحقیق نکردم؛ ولی به‌هرحال کاری که با احتیاط منافات ندارد. احتیاط اقتضاء می‌کند که انسان جوانب کار رو درنظر بگیرد. امیدواریم ان‌شاءالله خداوند متعال بلاها، گرفتاری‌ها رو از این مرز و بوم دور بگرداند.

  - الهی آمین.

  خدایا ما را یک‌آن به خودمان وامگذار.

  - الهی آمین.

  گناهانی که مانع استجابت دعا می‌شود از ما ببخش و بیامرز.

  - الهی آمین.

  باران رحمتت را خدایا بی‌آفت بر ما نازل بگردان.

  - الهی آمین.

  خدایا ما را به‌خاطر بدی اعمالمان از باران رحمتت محروم مگردان.

  - الهی آمین.

  قطب عالم امکان، امام‌زمان، ما را برسان.

  - الهی آمین.

  رهبر فرزانۀ انقلاب، ولی‌فقیه زمان، در پناه امام‌زمان از جمیع آفات و بلیّات حفظ و حراست بفرما.

  - الهی آمین.

  دشمنان این مرز و بوم، به‌ویژه استکبار جهانی، آمریکا، صهیونیست‌ها، منافقین، توطئه‌گران، فتنه‌گران نیست‌ونابود بگردان.

  - الهی آمین.

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. «قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ. وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ.» صدق الله العلی العظیم. و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

  - اللهم صل علی محمد و آل‌محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ دوم

  حجه الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه شهرستان بردسکن در خطبه های نماز جمعه ...

    حجه الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه شهرستان بردسکن در خطبه های نماز جمعه گفت: انقلابی بودن وجهادی کار کردن دو خصلت بسیجی است که به عنوان یک تفکر و فرهنگ بسیج است.   وی افزود: فرهنگ بسیجی الهام بخش تعالی بعثت نبوی...

  امام جمعه بردسکن در اجتماع بزرگ بسیجیان شهرستان

  حجت الاسلام و المسلمین علی اصغر امینی،امام جمعه شهرستان بردسکن، امروز صبح، ۵ آذر،سالروز تشکیل بسیج مستضعفین، در جمع با شکوه بسیجیان در مسجد جامع شهرستان گفت: بسیج لشکر مخلص خدا، یادگار حضرت امام خمینی (ره) و بسیجیان از یاران رهبر...

  خطبه های نماز جمعه

  بسم ا... الرحمن الرحیم سلام علیکم  اعوذ باا... من الشیطان الرجیم الحمد لله رب العالمین والطلاه والسلام علی اشرف الانبیاء والمرسلین حبیب اله العالمین ابی القاسم المصطفی محمد(ص) وعلی اله الطیبین الطاهرین المعصومین...

  ارسال دیدگاه
  ارسال دیدگاه شما در مورد مطلب

  کد امنیتی :
  شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.
  بارگزاری مجدد کدنظر شما در مورد سیستم جدید سایت نماز جمعه چیست ؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
نظری ندارم...


تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر امام جمعه بردسکن می باشد