متن خطبه های نماز جمعه 97/10/14 خطیب حجه الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم بردسکن

  موضوع: اخبار, خطبه های نماز جمعه تاریخ ارسال: 1397/10/16 - 08:20

  جمعه، 14دی‌ماه1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی.

  سلام علیکم و رحمة اللّه. أعوذ بِاللَّه مِنَ الشَيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ نَحْمَدُهُ وَ نَسْتَعينُهُ وَ نَسْتَغْفِرُهُ وَ نَسْتَهْديهِ وَ نَتَوَکَّلُ عَلِيه وَ نُصَلّی وَ نُسَلِّمُ عَلیٰ حَبيبِهِ وَ نَجِيبه سِیدِ رُسُلِهِ وَ حافِظِ سِرِّهِ بَشيرِ رَحْمَتِهِ وَ نَذيرِ نِقْمَتِه أَبی القاسِم المُصْطَفیٰ مُحَمَّد وَ عَلیٰ آلهِ الاَّطیَّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لا سِیُّما بَقیَّةِ اللَّهِ فِی الأرَضین وَ اللَّعْنَهُ دائِم ‏عَلىٰ أَعْدَائِهِمْ اعداءِ اللّه مِنَ الان إلی يَوْمِ لِقاء اللَّه. أوصيکم وَ أوصی نَفسیِ عبادَ اللَّه بِتَقوَی اللَّه وَ طاعَتِهِ وَ اجتِنابِ مَعْصِیَته.

  خودم و شما نمازگزاران، برادران و خواهران را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم و بر اتصاف به تقوا، برای خودم و شما نمازگزاران، از خداوند متعال و منان، استعانت و استمداد می‌جویم.

  در ادامۀ مطالب و مباحث هفته‌های گذشته، آثار دنیوی محبت و دوستی اهل‌بیت، سه مورد رو خدمت شما نمازگزاران عرض کردم. اول فرمودن پاکی مُولِد؛ یعنی اینکه انسان در حق والدین خودش دعا کنه. با لقمۀ حلال، با نطفۀ پاکیزه، باعث خلقت او شدن. دوم پاکی دل انسان از آلودگی‌هایی که از دشمنی با اهل‌بیت ممکنه توی دل انسان بنشیند، انسان محبت اهل‌بیت دیگه دلش از این گناهان پاکیزه است. سوم، آرامش و طمأنینۀ قلبی که از قِبَل محبت اهل‌بیت خداوند به انسان‌های محبت واقعی عنایت می‌کند. چهارم در روایات داریم که خداوند به کسانی که حقیقتاً محبت و علاقه و دوستی و اهل‌بیت در دلشون رسوخ کرده باشد، حکمت به آن‌ها عنایت می‌کند که بر زبان او جاری می‌شود. سخن انسان محب واقعی اهل‌بیت، سخنی حکیمانه می‌شود. سخنی می‌شود که باعث هدایت دیگران می‌شود. سخنی می‌شود که باعث تثبیت و تقویت دین‌داری مردم بشود. برخلاف کسانی که از این نعمت الهی محروم‎اند که سخن آن‌ها باعث تضعیف دین، تضعیف آموزه‌های دینی و باعث رواج فساد و بی‌بندوباری می‌شود، کسی که محبت اهل‌بیت رو حقیقتاً دارا باشد، این باعث تقویت باورهای دینی و باعث اصلاح جامعه در یک کلام و سعادت دنیا و آخرت مردم می‌شود.

  در روایات فراوان داریم. امام‌صادق(ع) فرمودن: «مَنْ أَحَبَّنا أَهْلَ الْبَيْتِ وَ حَقَّقَ حُبَّنا فِی قَلْبِهِ جَرَى يَنابِيعُ الْحِكْمَةِ عَلَى لِسانِهِ وَ جُدِّدَ الْإِيمَانُ» کسی که ما اهل‌بیت رو دوست داشته باشد، امام‌صادق(ع) می‌فرمایند، و این موضوع حقیقتاً در قلب او رسوخ کرده باشد، از دلش ما اهل‌بیت رو دوست داشته باشد، تظاهر به دوستی فقط نکند. توی قلبش هم خلاصه ما جا داشته باشیم و از قلبش به زبانش بیاد اونچه که ابراز می‌کند که من دوست اهل‌بیت هستم، حضرت می‌فرماید این‌چنین شخصی چشمه‌های حکمت رو خداوند بر زبانش جاری می‌سازد و ایمان او در دلش همیشه تازه و نو است و وقتی یک چیزی برای انسان نو و تازگی داشته باشد، طراوت دارد. وقتی که طراوت داشته باشد، سرزندگی و شادابی دینی و ایمانی پیدا می‌کند. لذا انسان‌هایی که حقیقتاً دوستدار اهل‌بیت هستن، همیشه این ایمانشون رو به افزایش هست و بر خلاف کسانی که از این نعمت الهی محروم‌اند. خدایی‌نخواسته یا نسبت‌به اهل‌بیت بی‌تفاوت باشن، یا دشمن اهل‌بیت باشن. اون‌ها همیشه در حال خموری، در حال خاموشی، در حال تاریکی و تاریک شدن دل هستن. خدا رو شاکریم بر اینکه ما جزو دوستان اهل‌بیت هستیم و ان‌شاءالله خداوند ما رو از این نعمت و اثر دنیوی محبت اهل‌بیت که برخورداری از حکمت هست، همۀ ما بهره‌مند بگرداند که خداوند در قرآن می‌فرماید هر کسی که به او حکمت عنایت شد، «فَقَدْ أُوتِیَ خَيْرًا كَثِيرًا» خیر فراوان هم به او داده شده است. این یکی از آثار دنیوی.

  در روایت دیگری پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمدبن‌عبدالله(ص)، فرمودن: «وَ مَن أَرادَه الحِکمَةَ فَلیُحِبُ اهل‌ بیتی» هر کسی که حکمت الهی را می‌خواهد که درواقع در پرتو اون حکمت به درجۀ انسان‌های حکیم برسد، در قرآن کریم از لقمان به‌عنوان حکیم یاد می‌شود. سخنان این انسان بزرگ، بخشی‌اش توی سورۀ لقمان آمده. ببینید چقدر موعظه‌های بلیغ، چقدر سخن‌های دلنشین و چقدر اگر کسی به اون‌ها عمل کند، برخوردار از سعادت دنیا و آخرت. انسان اگر به درجۀ حکمت رسید، سخن او سخن حکیمانه می‌شود. لقمان حکیم یکی از اون‌هاست. انسان‌های بزرگ دیگری که حقیقتاً توانستند این محبت و علاقۀ به اهل‌بیت رو در دل خودشون ریشه‌دار کنن، به این درجه رسیدن. سخنانی که باعث هدایت جامعه می‌شود. امام رضوان الله تعالی انسانی حکیم، رهبر فرزانۀ انقلاب انسانی حکیم. شما در همۀ مواردی که این بزرگان سخن گفته‌اند، سال‌ها هم که بگذرد، وقتی انسان مطالعه می‌کند، یک طراوت و تازگی‌ای در سخن اون‌ها و مناسب نیاز روز در این سخنان رو مشاهده می‌کند. این به‌خاطر اون حکمتی است که خداوند در پرتو محبت اهل‌بیت به اون‌ها داده است و همۀ ما می‌توانیم از این برخوردار بشیم به درجاتی که نسبت‌به محبتی که ابراز می‌کنیم به اهل‌بیت، در صداقت و استواری داریم، به همون میزان هم تفاوت هست در برخورداری از حکمت.

  در ادامۀ روایت، وجود نازنین رسول گرامی اسلام فرمودن: «فَوَ اَللَّهِ ما أَحَبَّهُمْ أَحَدٌ إِلاَّ رَبِحَ فِی اَلدُّنْيا وَ اَلآخِرَةِ» قسم جلاله می‌خورند پیامبر گرامی اسلام. می‌فرمایند پس به خدا سوگند کسی نیست که اهل‌بیت مرا دوست داشته باشد؛ إلا اینکه خداوند به پاس این دوستی اهل‌بیت من، او را از سود دنیا و آخرت برخوردار می‌سازد. لذا اگر ما در دنیا و آخرت دنبال ربح و سود بیشتری هستیم، بدانیم عزیزان که این رو خداوند به‌معنای واقعی کلمه، نه به‌معنای سوری، به‌معنای قلابی‌اش، به‌معنای واقعی در محبت اهل‌بیت عصمت و طهارت قرار داده است و خدا رو شاکریم که در کشوری و در نظامی و در زمانی زندگی می‌کنیم که هم مردم ما علاقه‌مند به اهل‌بیت هستن و هم مسئولین و نظام ما، نظامی است که برگرفتۀ از آموزه‎های دینی و اهل‌بیت هست، خدا رو بر این نعمت سپاسگزاریم. امیدواریم ان‌شاءالله روزبه‌روز خداوند این ریشه‌های محبت اهل‌بیت رو در دل‌های ما راسخ‌تر و ما را از ثمرۀ این درخت محبت اهل‌بیت(ع) بهره‌مندتر بگرداند.

  - الهی آمین.

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. «قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ * اللَّهُ الصَّمَدُ * لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ * وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ.»

  - اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ اول

  أعوذ بِاللَّه مِنَ الشيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ نَحْمَدُهُ وَ نَسْتَعينُهُ وَ نَسْتَغْفِرُهُ وَ نَسْتَهْديهِ وَ نَتَوَکَّلُ عَلَيه وَ نُصَلّی وَ نُسَلِّمُ عَلیٰ حَبيبِهِ وَ نَجِيبه سیدِ رُسُلِهِ وَ حافِظِ سِرِّهِ بَشيرِ رَحْمَتِهِ وَ نَذيرِ نِقْمَتِه أَبی القاسِم المُصْطَفیٰ مُحَمَّد وَ عَلیٰ آلهِ الاَّطیَّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لا سِیَّما عَلِیِّ بنِ اَبِی طالِبٍ علیه السلام وَ فَاطِمَةَ الزهرا سَیِّدَةِ نِساءِ الْعالَمِینَ وَ الحسن وَ الحسین سَيِّدَیْ شَبابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَ علی ابن الحسین وَ محمد ابن علیٍ وَ جعفر ابن محمد وَ موسی ابن جعفر وَ علی ابن موسی وَ محمد ابن علیٍ وَ علی ابن محمد وَ الحسن ابن علیٍ وَ الحجة القائم المهدی صَلَواتُ اللّه عَلَیهِم أَجمَعین وَ اللَّعْنَهُ ‏عَلَىٰ أَعْدَائِهِمْ أَعداءِ اللّه مِنَ الان إلی يَوْمِ لِقاءِ اللّه.

  اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً.

  اَللّهُمَّ اجْعَلْنا مِنْ خَیْرِ اَعْوانِهِ وَ اَنْصارِهِ وَ الْمُسْتَشْهَدینَ بَیْنَ یَدَیْهِ. أوصيکم وَ أوصی نَفسیِ عبادَ اللَّه بِتَقوَی اللَّه وَ طاعَتِهِ وَ اجتِنابِ مَعْصِیَته.

  مجدداً در خطبۀ دوم خودم و شما نمازگزاران را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم. خداوند متعال در قرآن کریم فرموده است: «إِنَّمَا يَتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقِينَ» خداوند فقط کارهای خوب رو از انسان‌های باتقوا می‌پذیرد. لذا اگر می‌خواهیم که کارهای خوب ما در درگاه باری‌تعالی مقبول واقع شود، باید کارهای ما همراه با تقوا باشد. امیدواریم ان‌شاءالله خداوند همۀ ما و بهره‌مند گرداند.

  مناسبت‌های زیادی است در هفته که نیاز به تذکر دارد. من به بعضی از اون‌ها اشاره می‌کنم. ما در هفتۀ پیش روی، 19دی‌ماه رو پیش روی داریم، سالروز قیام مردم قم در سال 56 پس از اهانتی که و توهینی که به حضرت امام رضوان الله تعالی علیه روزنامه‌های آن زمان شاه کردن. مردم به خیابان‌ها ریختن و قیام مردم قم، باعث شد شهرهای دیگر، استان‌های دیگر هم به تبعیت این قیام رو ادامه دادن و منجرب شد به پیروزی انقلاب. در دی‌ماه ما حوادثی که داریم، همه‌اش درس‌آموز هست.

  19دی‌ماه سال 56، درس‌هایی دارد که شاید اون تحقق درس‌ها و عمل مردم باایمان ما به اون درس‌ها و آموزه‌های قیام مردم قم، باعث شد که در سال 88 هم قیام 9دی رو مردم به وجود بیارن که من لازم می‌دانم همین جا تشکر کنم از حضور گستردۀ مردم متدین شهرستانمون در تجمع بزرگی که روز 9دی در همین مکان شریف برگزار شد. همۀ مردم حقیقتاً با هر سلیقۀ سیاسی‌ای که داشتن، آمدن. برادر و خواهر، درود خدا بر شما مردم متدین، مردم بصیر، آگاه و این مکان پر از جمعیت بود. همه مشتاقانه آمده بودن و با مشت‌های گره‌کرده شعارهای خودشون رو، نفرین خودشون رو علیه استکبار جهانی، آمریکا، صهیونیست‌ها، انگلیس مکار و همۀ منافقین دغل‌بازی که در داخل با اون‌ها همراهی کردن، ازجمله فتنه‎گران سال88 که علی‌رغم آگاهی به پشت‌صحنه بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری که دشمن رو نشان دادن که پشت این جریانات قرار گرفته، ولی عده‌ای متأسفانه گوش نکردند و اون فتنه را برای این انقلاب به وجود آوردن، مردم آمدن در محکومیت اون‎ها شعار دادن و سخنران استانی ما هم تعجب کرده بودن از حضور گستردۀ مردم که امیدواریم ان‌شاءالله خداوند این مردم رو از اونچه از نعمت‌های خودش هست در دنیا و آخرت بهره‎مند بگرداند و این ملت را سرافراز بگرداند و دشمنانش را در هر کجا که هستن، خار و ذلیل و رسوا بگرداند.

  خب ما از قیام 19 دی‌ماه سال 56 درس‌هایی رو آموختیم که اون درس‌ها برای طول تاریخ انقلاب ما و استمرار و استحکام این انقلاب لازم هست. به اجمال من چند موردش رو عرض می‌کنم. اولین درسی که از قیام 19 دی‌ماه سال 56 مردم قم، مردم ما فرا گرفتند و لازم هست بیشتر به اون توجه بشود، شناخت لحظه و درک صحیح از نیاز زمانه است؛ یعنی اون لحظه‌ای که دشمنان آمدند با اون مقالۀ سخیف خودشون قصد توهین و جسارت به امام رو داشتن تا امام رو با نوشتن اون مقالۀ سخیف در روزنامه‌های اون روز از اعتبار و آبروی امام بکاهند و امام رو از چشم بیندازند، مردم به این توطئۀ دشمن پی بردن. اون مقاله رو مطالعه کردن؛ ولی عکس‌العملی که داشت، خلاف اونچه بود که دشمنان انتظار داشتن. مردم مردانه به میدان آمدن، در دفاع از امام راهپیمایی کردن، شهید دادن؛ ولی دست از مقاومت خودشون و رویارویی با کسانی که جسارت و توهین کردن به امام، برنداشتن. این شناخت لحظه، به‌موقع انسان در صحنه حضور پیدا بکند، یکی از درس‌های قیام 19 دی بود که ما همین درس رو در 9 دی هم شاهد بودیم. مردم به‌موقع به صحنه آمدن. کار نداریم از عده‌ای از خواص که عقب افتادن از مردم؛ ولی مردم با شناختی که داشتن، به‌موقع و به‌هنگام حضور پیدا کردن و حضور خوبی هم پیدا کردن. درود خدا بر این مردم بابصیرت.

  دومین درسی که ما از 19 دی‌ماه در قیام مردم قم باید فرا بگیریم و آموختیم برای انقلابمون لازم هست، شناخت طرح و برنامۀ دشمن هست که ما در اون زمان هم از این طرح و برنامۀ دشمن، مردم با آگاهی به اهداف دشمن و نحوۀ برنامه‌ریزی و طرح دشمن آگاه شدن، به صحنه آمدن. امروز هم ما نیاز داریم که برنامه‌های دشمن رو بشناسیم. اگر امتی و ملتی از برنامه‌های دشمن غافل شد، لطمه می‎خورد. مغلوب می‌شود. امروز ما باید بدانیم برنامۀ دشمن با تجربیات چهل سالی که از این انقلاب گذشته عزیزان، بحث نظامی‎گری خودش رو علیه این ملت آزمایش کرده، توطئه‌های مختلف، کودتاهای مختلف رو تجربه کرده، در همۀ این‌ها شکست خورده. تنها امید دشمن امروز در برنامه‌ریزی‌هاش دو تا برنامه‌ریزی است: اول مسائل اقتصادی، تحریم‌های شدید و از این طریق می‌خواد مردم رو رویاروی نظام قرار بده. هم مسئولین این برنامۀ دشمن رو بهش توجه بیشتری باید داشته باشن و هم ما باید بدانیم. بعضی از حرف‌ها، بعضی از حدیث‌ها، بعضی از سخنان گاهی نشان‌دهندۀ این است که بعضی از اوقات راه رو ما داریم اشتباه می‌ریم. هدف دشمن، برنامه‌ریزی دشمن رو مثل اینکه داریم ازش غفلت می‌کنیم.

  دومین موضوعی که دشمن امروز توی برنامه‌ریزی‌هاش علیه این نظام و به زانو آوردن این نظام و مردم آگاه و باایمان آن برنامه‌ریزی کرده است، بحث توطئۀ رواج بی‌بندوباری و ابتذال هست. خب در سالروز کشف حجاب هم در هفتۀ جاری پیش روی رو داریم که رضاخان بعد از یک سفری که به ترکیه رفت و متأسفانه مظاهر پیشرفت رو در اون زمان دید، در کنار اون‌ها خانم‎های بَزَک کرده و مُکَشَفه رو نشان او دادند، این‌جور بهش القا کردند که این پیشرفت نشانۀ این برهنگی زن‌هاست. برگشت به ایران، همون طرح رو می‌خواست اجرا بکنه. به جای اینکه پیشرفت‌ها رو جلو بندازد و به فکر پیشرفت کشور و زیرساخت‌های کشور باشد، آمد از اون طرف سُرنا رو از سر گشادش به‌قول‌معروف باد کرد! خانم‌ها رو مجبور کرد به کشف حجاب.

  خب این برنامۀ دشمن است. امروز هم توی این دو تا قسمت داره کار می‌کنه. امروز هم توی بحث اقتصاد کشور ما، تمام تلاش خودش رو و امید خودش رو بر شکست اقتصادی کشور ما متمرکز کرده است. تنها داروی درمان این بیماریِ اقتصادی کشور ما و راه خنثی‌سازی توطئۀ دشمن در موضوع اقتصادی، عمل به فرمان مقام معظم رهبری است: تقویت اقتصاد مقاومتی و اقتصاد درون‌زا. اگر همۀ مسئولین مربوطه در بخش اقتصاد، با مقام معظم رهبری، امام خامنه‌ای، توی این بخش هماهنگ باشن، قطعاً بدانیم که دشمن تو این برنامه‌ریزی اقتصادی‌اش هم شکست خواهد خورد.

  این یک واقعیتی است. مردم با ایمانی که دارند، با گذشتگی که دارند، با نگاه به هزینه‌ای که برای این انقلاب کردن و خون‌های زیادی رو دادن، جوانان عزیزی رو تقدیم کردن، هستن پای انقلاب. ما امروز حسرتمون از بعضی از مسئولین اقتصادی است که هنوز به این مرحله از فهمی که مردم رسیدن، نرسیدن. گاهی زمزمه‌هایی و نواهایی رو انسان می‌شنود، امید اون‌ها رو هنوز می‌بینیم به خارج بسته است؛ لذا ما باید هوشیار باشیم. ما باید امروز مسئولین رو هدایت کنیم. بعضی از مسئولین رو. ما باید امروز با حضور خودمون به‌موقع، با شعارهای خودمون به‌موقع مسئولین رو در این راه نگه داریم و تقویت کنیم.

  شما مردم هزینه دادید برای انقلاب. با ضرس قاطع عرض می‌کنم، بعضی از مسئولین به‌اندازۀ شما مردم هزینه‌ای برای این انقلاب پرداخت نکردن؛ ولی آمدن مسئول شدن امروز. رنجی که شما مردم تحمل کردین، عزیزانی که شما تقدیم کردید، مشکلاتی که شما مردم پشت سر گذاشتید و الان با اون دست‌وپنجه نرم می‌کنید، بعضی از مسئولین این مشکلات رو ندارن؛ لذا شاید درد شما رو نفهمن. باید ما درحقیقت بعضی وقت‌ها به مسئولین بعضی چیزها رو با حرف خودمون، با عمل خودمون نشان بدیم. امام خامنه‌ای فرمودن: «امروز چارۀ کار، اقتصاد مقاومتی و اقتصاد درون‌زاست.» دیگه نگاه‌ها از سمت دشمن باید گرفته بشه. امیدها از دشمن باید قطع بشه. امیدی اگر می‌خواد باشد، به خداوند متعال و این مردم باشه. کمکی اگر می‌خواد خواسته بشه، باید از مردم خواسته بشه. این درمان درد اقتصاد بیمار کشور ماست.

  سومین درسی که از قیام 19 دی‌ماه قم به یادگار مانده است و همان درس هم در قیام 9 دی مردم و حرکت آگاهانه و بابصیرت اون‌ها خودش رو نشان داد، امید به آینده و توکل به خداوند متعال هست. می‌دانید که در سال‌های 54 و 55 بیشترین فشار رو دشمن بر مردم آورده بود و کاملاً تظاهر به تسلط بر همۀ امور و اشراف بر همۀ امور داشت. کوچک‌ترین صدای مخالف رو با شدیدترین برخوردها پاسخ می‌داد و خفه می‌کرد و فرصت نفس‌کشیدن به مخالفین رو نمی‌داد. ترس و وحشت عجیبی حاکم کرده بود.

  قیام مردم در 19دی‌ماه56 بر این‌چنین استبدادی درحقیقت اتفاق افتاد و در این‌چنین فضایی اتفاق افتاد. خیلی‌ها این قیام رو می‌گفتن آقا مشت در مقابل درفش امکان ندارد. مشت در مقابل تانک و تفنگ امکان ندارد؛ ولی مردم با توکل به خدا و امید به آیندۀ روشن، اقدام کردن و امروز هم ما در حرکت عظیم انقلاب اسلامی خودمون به این دو تا نیاز داریم؛ لذا فرمایشات مقام معظم رهبری رو اگر ما رصد بکنیم، بحث امید به آیندۀ روشن و اینکه در تحقق این امیدواری‌ها توکل به خدا لازمۀ کار هست، فراوان توی فرمایشات مقام معظم رهبری دیده می‌شود. این‌هم درسی است که ما امروز باید داشته باشیم. لذا کسانی که دَم از امید می‌زنند، امیدشون رو به خدا باید بیشتر کنند. توکلشون رو به خدا باید بیشتر کنند. تلاششون رو باید بیشتر کنند. همتشون رو باید بلندتر کنند. قدم‌ها رو باید استوارتر بردارن. این کشور بحمدالله از لحاظ ذخایری که خداوند به او عنایت کرده، در زمرۀ کشورهای برتر هست. فرصت نداده دشمن و بعضی از غفلت‌های مسئولین که از این ظرفیت‌های کشور درست بهره‌برداری بشه. امیدواریم ان‌شاءالله این درس را هم که امید به آینده و توکل به خداست، همۀ ما بیاموزیم از قیام 19 دی و برای استمرار انقلاب داشته باشیم.

  چهارم مجاهدت و خستگی‌ناپذیری و ایستادگی در میدان مقابلۀ با دشمنان هست. این هم یکی از درس‌های قیام 19 دی که در 9 دی هم شاهد آن بودیم و امروز هم ما برای انقلاب و استمرار این نظام نیازمند به این مقاومت و خستگی‌ناپذیری هستیم؛ لذا اگر مسئولی هم در این نظام خسته بشه، باید جدا بشه از بدنۀ نظام. اگر ما هم گرفتار سستی شدیم، بی‌حالی شدیم برای ادامۀ این انقلاب، قطعاً به مشکل برخورد خواهد کرد نظام. همۀ ما باید بانشاط، با حال،خستگی‌ناپذیر، مقاوم و ثمرۀ این مقاومت مردم امروز ما شاهدیم. چند نمونۀ کوچکش رو من عرض می‌کنم.

  ببینید ترامپ باصراحت اعلام کرد که ما در خاورمیانه بیش از 7تریلیون دلار هزینه کردیم. نتیجش چی شده؟ وقتی می‌خواد بیاد به کشوری که نیروهای او هنوز در اونجا مستقر هستن، باید برای اینکه دیده نشود، مثل خفاش شب رو انتخاب کند! مخفیانه، بدون اطلاع باید بیاد اونجا بشینه. یکی‌دو ساعت در جمع چند لایۀ محافظین خودش، توی نیروهای خودش حضور پیدا بکند و یکی‌دو ساعته خاک عراق رو ترک کنه بره! بعد می‌گه که: «ما 7تریلیون دلار هزینه کردیم، چی به دست آوردیم توی عراق؟» راست هم می‌گه. بعد می‌گه: «حماقت بود که ما این‌قدر هزینه کردیم.» این آدمی که خلاصه ادعا دارد؛ آدمی که حرف‌هایی که می‌زند، خیلی‌ها می‌ترسند متأسفانه؛ می‌گه: «ما با حماقت 7تریلیون دلار هزینه کردیم، چی دست آوردیم؟» این هم نتیجه‌اش و در اولین نشست هیئت دولتش در سال جاری میلادی 2019، در اونجا اعلام می‌کند، می‌گه: «من صادقانه به شما بگویم»، به اعضاء هیئت دولتش می‌گه ترامپ. می‌گه: «من صادقانه به شما بگویم که ایرانی‌ها هر کاری را که بخواهند، می‌توانند در سوریه انجام بدهند.» بعد در تحلیل سخن ترامپ، روزنامۀ اسرائیلی می‌نویسد: «این سخن ترامپ یعنی اینکه نفوذ ایران در سراسر سوریه هست و رو به افزایش هم هست.» توی تحلیلی که بر این سخن ترامپ داشتن. این‌ها نتیجۀ چی بوده؟ نتیجۀ مقاومت مردم سوریه، نتیجۀ مقاومتی که اون‌ها از شما ملت آموختن. الگوی نیروهای سوریه وقتی بسیج شما قرار گرفت، در سوریه پیروزی به دست آمد. درود خدا بر شما مردم. امروز الگو شدید توی دنیا برای کشورهایی که می‌خوان مقاومت بکنن. امروز سعودی‌ها روزنامۀ باز اسرائیلی نوشته است. نوشته است: «سعودی‌ها ماهانه 5میلیارد دلار فقط به مزدوران آمریکای جنوبی و آفریقا برای جنگ در یمن می‌پردازند.» ماهانه 5میلیارد دلار فقط به این دو تا کشور، سربازاشون بیان توی یمن بجنگن، به درک واصل بشن! داره می‌پردازد و خود عربستان علاوه بر این‌ها، روزانه 200میلیون دلار هزینۀ جنگ یمن می‌کند. هر روزی 200میلیون دلار هزینۀ جنگ یمن. آخرش چی شده؟ الان پیروز در میدان جنگ یمن کی هست؟ اخیراً یکی از مسئولین یمن اعلام کرد از حزب‌الله یمن که ما به‌زودی از هواپیماهای خودمون هم علیه سعودی‌ها استفاده خواهیم کرد. موشک‌های ما همه جای عربستان سعودی رو می‌تواند بزند. با دست خالی، با مقاومت این‌ها رو به دست آوردن.

  امروز آمریکا اعلام می‌کند که ما در سوریه نمی‌توانیم مقاومت بکنیم و باید از اونجا بریم. چرا؟ خوب دقت کنید. می‌گه چون در سوریه جز مرگ چیزی نیست. پس چرا رفتید اگه چیزی نبود؟! می‌گه چیزی به ما نمی‌دن. جز مرگ چیزی برای ما نیست. شما خیلی چیزها از سوریه می‌خواستین. وقتی که به عراق حمله کردن و هزینه‌های هنگفتی رو روی دست خودشون زدن، امیدشون به این بود که از نفت عراق اون‌ها رو تأمین کنند؛ ولی امروز نفت عراق دست اون‌ها نیست. این‎ها نتیجۀ مقاومت ملت عراق، نتیجۀ مقاومت ملت سوریه و نتیجۀ مقاومت مردم یمن هست که این کشورها قطعاً در مقاومتشون در برابر دشمن الگوی واقعی‌شون شما ملت بزرگوار ایران بودید. دشمن امروز متمرکز شده بر اینکه این الگو رو از دنیا بگیرد و برای اینکه این الگو رو از دنیا بگیرد، می‌خواد این مقاومت شما مردم رو درهم بشکند و برای اینکه مقاومت شما ر درهم بشکند، صدر تاریخ اسلام داره تکرار می‎شود، به‌زعم اون‌ها. آقا فرمودن: «ما این رو قبول نداریم.» ولی اون‌ها به این نتیجه رسیدن که قطعاً هم به آرزوشون نخواهند رسید و آن اینکه ما باید جریان شعب ابی‌طالب رو بر ایران وارد کنیم؛ یعنی محاصرۀ اقتصادی، یعنی معیشت مردم رو در هدف خودمون قرار بدیم، یعنی مردم رو به‌خاطر تنگی معیشت در برابر نظام خودشون قرار بدیم. نقشه و برنامۀ دشمن امروز این است عزیزان. ما نقشۀ دشمن رو، برنامۀ دشمن رو باید بدانیم. مسئولین باید تمام تلاشم و هم‌وغم خودشون رو امروز متمرکز کنند در برابر این جبهه‌ای که دشمن باز کرده است، یعنی جبهۀ اقتصادی، یعنی جبهۀ بی‌بندوباری و ابتذال و اگر مردم بابصیرت ما در صحنه باشند و مسئولین باغیرت ما هم برنامه داشته باشن برای مقابلۀ با دشمن، قطعاً بدانیم باز ان‌شاءالله پیروز میدان مبارز اقتصادی و فرهنگی با دشمنی مثل آمریکای جنایتکار کسی نخواهد بود جز ملت پیروز ایران. این در حالی است که این کشور به هیچ ابرقدرتی وابسته نیست. به هیچ قدرتی باج‌دهی ندارد. من مطالبی رو یادداشت کرده بودم از باج‌دهی‌هایی که رژیم پهلوی که امروز بعضی‌ها خیلی با آب‌وتاب نقل می‌کنند اون زمان را و به دست‌اندازی‌هایی که اون‌ها بر همۀ منابع این کشور و حتی بر بانک مرکزی این کشور و بر سازمان برنامۀ این کشور و بودجۀ این کشور داشتن، مطالبی رو یادداشت کرده بودم که دیگه چون طولانی شد، عرض نمی‌کنم. مطالعه کنیم عزیزان. امروز ما یکی از حربه‎های ما و سلاح‌های ما در برابر دشمن این است که مطالعۀ بیشتری در تاریخ داشته باشیم. حتماً مطالعه کنیم. دشمنان از آگاهی ما می‌ترسند. از بصیرت ما می‌ترسند. از مقاومت ما می‌ترسند. از اینکه مقید باشیم به عمل به فرامین ولایت‌فقیه می‌ترسند و ما باید این کارها رو انجام بدیم.

  خدایا، به عزت امام‌زمان(ع) قسم‌ات می‌دهیم کشور ما را عزیز بفرما.- الهی آمین.

  فرج امام‌زمانمان را هرچه سریع‌تر محقق بفرما.- الهی آمین.

  دشمنان این مرزوبوم را ذلیل و ذلیل‌تر بگردان.- الهی آمین.

  خدایا عاقبت امور همۀ ما ختم‌به‌خیر بگردان.- الهی آمین.

  از باران رحمتی که نازل کردی، تو را سپاسگزاریم و شاکریم. خدایا، باران رحمتت را بیش از پیش بر کشور ما و سرزمین‌های ما نازل بفرما.- الهی آمین.

  عاقبت امور ما ختم‌به‌خیر بگردان.- الهی آمین.

  در هفتۀ آتی، سالروز رحلت عالم مجاهد، یار دیرینۀ مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رو هم داریم که امیدواریم خداوند روح این عزیز رو با اولیاء خودش محشور بگرداند و همۀ کمک‌ها و خدماتی که این عزیز داشتن به انقلاب رو خداوند مورد قبولی درگاه خودش قرار دهد و روح ایشان رو با شهدا و امام شهدا محشور بگرداند.- الهی آمین.

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. «قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ. وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ.» صدق الله العلی العظیم. و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

  - اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ دوم

   

  متن خطبه های نماز جمعه 97/10/14 خطیب حجه الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم بردسکن

   

  متن خطبه های نماز جمعه 97/10/14 خطیب حجه الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم بردسکن

   

  متن خطبه های نماز جمعه 97/10/14 خطیب حجه الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم بردسکن

   

  متن خطبه های نماز جمعه 97/10/14 خطیب حجه الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم بردسکن

   

  متن خطبه های نماز جمعه 97/10/14 خطیب حجه الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم بردسکن

   

  متن خطبه های نماز جمعه 97/10/14 خطیب حجه الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم بردسکن

   

  متن خطبه های نماز جمعه 97/10/14 خطیب حجه الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم بردسکن

   

   

  متن خطبه های نماز جمعه 97/10/14 خطیب حجه الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم بردسکن

   

  متن خطبه های نماز جمعه 97/10/14 خطیب حجه الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم بردسکن

   

  متن خطبه های نماز جمعه 97/10/14 خطیب حجه الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم بردسکن

   

  متن خطبه های نماز جمعه 97/10/14 خطیب حجه الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم بردسکن

   

  متن خطبه های نماز جمعه 97/10/14 خطیب حجه الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه محترم بردسکن

   

  متن خطبه های نماز جمعه 7دی‌ماه1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، ...

  جمعه، 7دی‌ماه1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی سلام علیکم و رحمة اللّه. أعوذ بِاللَّه مِنَ الشَيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ...

  متن خطبه های نماز جمعه 30/9/97 خطیب حجه الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه م ...

  جمعه، 30آذرماه1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی. سلام علیکم و رحمة اللّه. أعوذ بِاللَّه مِنَ الشَيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ...

  متن خطبه های نماز جمعه، 23آذرماه1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر ...

  جمعه، 23آذرماه1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی سلام علیکم و رحمة اللّه. أعوذ بِاللَّه مِنَ الشَيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ...

  ارسال دیدگاه
  ارسال دیدگاه شما در مورد مطلب

  کد امنیتی :
  شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.
  بارگزاری مجدد کدنظر شما در مورد سیستم جدید سایت نماز جمعه چیست ؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
نظری ندارم...


تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر امام جمعه بردسکن می باشد