متن خطبه های نماز جمعه ۱۹بهمن۱۳۹۷، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی.

  موضوع: اخبار, خطبه های نماز جمعه تاریخ ارسال: 1397/11/21 - 10:58

  متن خطبه های نماز جمعه ۱۹بهمن۱۳۹۷، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی.

  سلام علیکم و رحمة اللّه. أعوذ بِاللَّه مِنَ الشَيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ نَحْمَدُهُ وَ نَسْتَعينُهُ وَ نَسْتَغْفِرُهُ وَ نَسْتَهْديهِ وَ نَتَوَکَّلُ عَلِيه وَ نُصَلّی وَ نُسَلِّمُ عَلیٰ حَبيبِهِ وَ نَجِيبه سِیدِ رُسُلِهِ وَ حافِظِ سِرِّهِ بَشيرِ رَحْمَتِهِ وَ نَذيرِ نِقْمَتِه أَبی القاسِم المُصْطَفیٰ مُحَمَّد وَ عَلیٰ آلهِ الاَّطیَّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لا سِیُّما بَقیَّةِ اللَّهِ فِی الأرَضین وَ اللَّعْنَهُ دائِم ‏عَلىٰ أَعْدَائِهِمْ اعداءِ اللَّه مِنَ الان إلی يَوْمِ لِقاء اللَّه. أوصيکم وَ أوصِی نَفسیِ عبادَ اللَّه بِتَقوَی اللَّه وَ اجتِنابِ مَعْصِیَته.

  خودم و شما نمازگزاران، برادران و خواهران را به رعایت تقوای الهی، دوری از گناه و معصیت، اطاعت و فرمان‌بری از اوامر پروردگار الهی سفارش می‌کنم و بر اتصاف به تقوا، برای خودم و شما نمازگزاران، از خداوند متعال و منان، استعانت و استمداد می‌جویم.

  عرض تسلیت دارم این ایام شهادت حضرت زهرا(س) را به محضر مبارک امام عصر(روحی‌وارواح‌العالمین‌لتراب‌مقدمه‌الفداء)، رهبر فرزانۀ انقلاب و همۀ ارادتمندان به اهل‌بیت عصمت و طهارت به‌خصوص سنگرنشینان جمعه. امیدواریم ان‌شاءالله خداوند متعال معرفت بیش‌ازپیش، ارادت و محبت و مودت بیش‌ازپیش نسبت‌به حضرت زهرا(س)، ام الائمه، ام أبیها به همۀ ما عنایت بفرماید.

  در ادامۀ مباحث و مطالب هفته‌های گذشته در هدایای سفر آخرت از هدیه‌های رسول گرامی اسلام، سومین هدیه عرض کردیم که حضرت فرمودن محبت و مودت اهل‌بیت اون حضرت. آثاری در دنیا، آثاری در آخرت در این محبت و مودت مترتب است که کسانی که از این ویژگی برخوردار شدن، از اون آثار و امتیازات هم در دنیا و هم در آخرت ان‌شاءالله بهره‌مند خواهند شد.

  دومین اثر اخروی که بر محبت اهل‌بیت(ع) مترتب هست، فرمودن بخشش گناهان است. روایات فراوانی در این بحث و در این موضوع از وجود رسول گرامی اسلام و ائمه اطهار داریم که من به دو نمونه فقط اشاره می‌کنم. امام‌صادق(ع) فرمودن: «مَنْ أَحَبَّنا وَ أَحَبَّ مُحِبَّینا لا لِغَرَضِ دُنْيا يُصِيبُهَا مِنْهُ وَ عادَى عَدُوَّنا لا لِإِحْنَةٍ كانَتْ بَيْنَهُ وَ بَيْنَهُ ثُمَّ جاءَ يَوْمَ اَلْقِيامَةِ وَ عَلَيْهِ مِنَ اَلذُّنُوبِ مِثْلُ رَمْلِ عالِجٍ وَ زَبَدِ اَلْبَحْرِ غَفَرَها اَللَّهُ لَهُ». این روایت امیدبخشی است برای ماها که ان‌شاءالله با ولایت اهل‌بیت زندگی می‌کنیم. امام‌صادق(ع) فرمودن هر کسی که ما را دوست داشته باشد و دوستان ما را هم دوست داشته باشد؛ اما این دوستی برای اهداف دنیایی نباشد، خیلی مسئله اینجا یک مقدار سنگین می‌شه، واقعاً انسان برای خدا اهل‌بیت رو دوست داشته باشد. از سرِ معرفت و صدق به اهل‌بیت ابراز ارادت کند. محبت او، شدت و ضعفش بر اساس معرفت باشد، نه بر اساس مال دنیا و متاع دنیا. فرمودن اگر کسی چنین ما را دوست داشته باشد و همچنین کسی که با دشمنان ما و دشمنان دوستان ما دشمنی کند، نه به‌خاطر هوای نفس خودش، نه به‌خاطر کینه‌توزی‌ای که نسبت‌به اون‌ها شخصی دارد؛ بلکه به‌خاطر اینکه اون‌ها با ما دشمن هستن، با اون‌ها دشمن است، به‌خاطر اینکه اون‌ها با دوستان ما دشمنی می‌کنن، با اون‌ها دشمنی بکند، اگر کسی به این مرحله از معرفت و محبت اهل‌بیت رسید، امام‌صادق(ع) می‌فرماین اگر چنانچه این‌چنین شخصی فردای قیامت در حالی وارد محشر شود که گناهان او به‌اندازۀ ریگ‌های بیابان و ریگ‌های کف دریاها باشد، خداوند متعال گناهان او را می‌آمرزد. این‌قدر محبت اهل‌بیت و ولایت اهل‌بیت اثربخش هست که این‌چنین گناهانی رو که به‌اندازۀ ریگ‌های بیابان و ریگ‌های کف دریا باشد، مورد مغفرت خدا قرار می‌گیرد. اما این محبتی که بر اساس معرفت باشد و بر اساس رضای خدا باشد.

  یک نمونۀ کوچکی رو من اجمالش رو مضمونش رو عرض می‌کنم که ببینیم ما در کجا هستیم. یک زمانی علیه شهید بهشتی(ره) جو سنگینی رو درست می‌کنن، تا حتی نسبت داده می‌شود که ایشان اهل تشیع هم نیست نعوذبالله و دلیلی می‌آورند که ایشان در اقامۀ خودش «أَشْهَدُ أَنَّ عَلِیّاً وَلِیُّ اللَّهِ» رو نمی‌گوید. بعد می‌یان بعضی‌ها شروع می‌کنن سم‌پاشی و عده‌ای هم واقعاً تحت‌تأثیر سم‌پاشی‌ها دشمن قرار می‌گیرن و از اقتدای به این سید بزرگوار امتناع می‌کنند. خبر به شهید بهشتی می‌رسد که این‌چنین اتهامی علیه شما زده شده؛ لذا این فرد رو دعوتش می‌کنن تو بیا بشنو شهادت به ولایت امیرالمؤمنین(ع) رو در نماز از خود شهید بهشتی. ایشان می‌یاد و اتفاقاً برعکس قبل که شهید بهشتی در اقامه یک بار شهادت به ولایت امیرالمؤمنین رو می‌دن، می‌بینن اون روز شهید بهشتی هیچی نگفت؛ یعنی بعد از شهادت به رسالت رسول گرامی اسلام، شهادت به ولایت امیرالمؤمنین(ع) رو ندادن و فرازهای بعدی اقامه رو شروع کردن به گفتن. دیگه این آقا صددرصد براش مسجل می‌شه که بله، ایشان نسبت‌به اهل‌بیت ارادتی ندارن. نماز تمام می‌شه، می‌یان پیش شهید بهشتی. خوب دقت کنین، می‌خوام بگم کار برای خدا باید باشد، محبت ما برای خدا باید باشد.

  می‌گن آقا شما امروز کار رو خراب‌تر کردین به تعبیری. همون یک بار شهادتی که در نماز می‌دادید، اون رو هم نگفتین. شهید بهشتی یک جمله می‌گه عزیزان. می‌گه من از اول عمرم ارادتم به اهل‌بیت، شهادتم به ولایت اهل‌بیت برای رضای خدا بوده است و امروز شما از من خواستید که برای جلب‌توجه یک نفر بیام این شهادت رو بگم؛ لذا من صرف‌نظر کردم. این‌جور باید برای خدا، انسان قرص‌ومحکم در راه اهل‌بیت، ولو همۀ عالم علیه او دشمنی بکنن. علی(ع) فرمودن: «لا تَسْتَوْحِشُوا فِی طَرِيقِ الْهُدَى لِقِلَّةِ أَهْلِهِ» تو راه حق، تو راه ولایت قرار گرفتید، به‌خاطر کمی افراد آن به وحشت نیفتید. برای خدا، اینجاست که امام‌صادق(ع) می‌فرماین برای خدا ما رو دوست داشته باشد. دوستان ما را برای خدا دوست داشته باشد، نه به‌خاطر متاع دنیا. دیگه من این رو بازش نمی‌کنم. حرف زیاد هست توی این فراز؛ ولی نمی‌خوام خیلی از موضوع عزیزان رو حواسشون رو پرت کنم. لذا یکی از آثار اخروی محبت و ولایت اهل‌بیت بخشش گناهان است.

  روایات دیگری هم هست؛ چون من در خطبۀ دوم صحبت بیشتر احتمالاً داشته باشم، به همین مقدار بسنده می‌کنم؛ اما یه تذکر در اینجا لازم می‌دانم که عزیزان، این آثار اخروی مترتب بر محبت و مودت اهل‌بیت در صورتی هست که توأم با اطاعت از اهل‌بیت باشد. فقط در دل انسان محبت نباشد، در عمل هم خودش رو نشون بده. وقتی ما می‌گیم ولایت علی‌بن‌ابی‌طالب(ع) رو داریم، برخورد اون حضرت، عمل اون حضرت رو نسبت‌به جامعه باید مدنظرمون قرار بدیم. اگر نمی‌توانیم صددرصد مثل علی(ع) عمل کنیم که نمی‌توانیم، حداقل در مسیر اون حضرت باشیم. زاویۀ با حضرت پیدا نکنیم. انحراف از مسیر ولایت پیدا نکنیم. حداقل توقع این هست. توی جاده، توی مسیر باشیم، ولو با تأخیر، ولو بافاصله؛ اما باشیم توی جادۀ ولایت، توی خط ولایت. اونجاست که این محبت و مودت اهل‌بیت این اثرات برش مترتب هست که یکی‌اش عرض کردم بخشش گناهان است. امیدواریم خداوند ان‌شاءالله این‌چنین محبت و مودت و ولایتی نسبت‌به اهل‌بیت به همۀ ما عنایت بفرماید.- الهی آمین.

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. «قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ * اللَّهُ الصَّمَدُ * لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ * وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ.»

  - اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ اول

  أعوذ بِاللَّه مِنَ الشيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ نَحْمَدُهُ وَ نَسْتَعينُهُ وَ نَسْتَغْفِرُهُ وَ نَسْتَهْديهِ وَ نَتَوَکَّلُ عَلَيه وَ نُصَلّی وَ نُسَلِّمُ عَلیٰ حَبيبِهِ وَ نَجِيبه سیدِ رُسُلِهِ وَ حافِظِ سِرِّهِ بَشيرِ رَحْمَتِهِ وَ نَذيرِ نِقْمَتِه أَبی القاسِم المُصْطَفیٰ مُحَمَّد وَ عَلیٰ آلهِ الاَّطیَّبینَ الاَّطهَرینَ المَعصُومینَ المُنتَجَبین وَ لا سِیَّما أمیرالمؤمنین عَلِیِّ بنِ اَبِی طالِبٍ علیه السلام وَ فَاطِمَةَ الزهرا سَیِّدَةِ نِساءِ الْعالَمِینَ وَ الحسن وَ الحسین سَيِّدَیْ شَبابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَ علی ابن الحسین وَ محمد ابن علیٍ وَ جعفر ابن محمد وَ موسی ابن جعفر وَ علی ابن موسی وَ محمد ابن علیٍ وَ علی ابن محمد وَ الحسن ابن علیٍ وَ الحجة القائم المهدی صَلَواتُ اللّه عَلَیهِم أَجمَعین وَ اللَّعْنَهُ ‏عَلَىٰ أَعْدَائِهِمْ أَعداءِ اللّه مِنَ الان إلی يَوْمِ لِقاءِ اللّه.

  اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَ فی كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً.

  اَللّهُمَّ اجْعَلْنا مِنْ خَیْرِ اَعْوانِهِ وَ اَنْصارِهِ وَ الْمُسْتَشْهَدینَ بَیْنَ یَدَیْهِ. أوصيکم وَ أوصی نَفسیِ عبادَ اللَّه بِتَقوَی اللَّه وَ طاعَتِهِ وَ اجتِنابِ مَعْصِیَته.

  مجدداً در خطبۀ دوم خودم و شما نمازگزاران، برادران و خواهران را به رعایت تقوای الهی، اطاعت از خداوند متعال، دوری از گناه و معصیت سفارش می‌کنم و بر اتصاف به تقوا، برای خودم و شما نمازگزاران، از خداوند متعال و منان، استعانت و استمداد می‌جویم.

  عرض تسلیت داریم ایام شهادت حضرت زهرا(س) را به محضر مبارک امام‌زمان(صلواة‌الله‌علیه)، رهبر فرزانۀ انقلاب و همۀ شیعیان و ارادتمندان به آن حضرت به‌خصوص جمع حاضر. امیدواریم ان‌شاءالله در این ایام که مجالس عزا برای حضرت زهرا(س) برقرار هست، ما هم توفیق شرکت در مجالس رو داشته باشیم و ناممان در زمرۀ عزاداران آن حضرت ثبت‌وضبط شود.

  خب با عمر کوتاهی که حضرت زهرا(س) داشتن، بین ۱۸سال تا ۲۵سال گفته شده، این عمر کوتاه ولی آثار و برکات و خیرات فراوانی رو برای جهان اسلام عموماً و شیعیان خصوصاً یادگار گذاشته است. سیرۀ اون حضرت رو در هر زمینه‌ای که ما نگاه کنیم، الگویی می‌تواند حسنه برای همۀ ما باشد. در زمینۀ همسرداری برای خواهران ما اسوه و الگوی بسیار خوبی حضرت زهرا(س) می‌توانند باشند؛ در زمینۀ تربیت فرزند، اولادآوری و تربیت فرزند؛ در زمینۀ مبارزات سیاسی، مبارزات اعتقادی در پیروی از ولایت ائمه اطهار و ولّی زمانشون، علی‌بن‌ابی‌طالب(ع) و دفاع جانانه از ولایت تا مرز شهادت الگوی حسنه‌ای برای همۀ ما می‌تواند باشد. تا آنجایی وجود بابرکت و باعظمت، اسوه و الگوست که امام‌زمان(ع) فرمودن: «إنَّ لِی فی أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ رَسُولِ اللَّهِ» برای منِ امام‌زمان در وجود فاطمه زهرا، اسوه و الگوی حسنه‌ای قرار داده شده است؛ یعنی مقتدای امام‌زمان(ع)، حضرت زهرا(س) است. وقتی امام‌زمان بتوانند از این وجود استفاده کنند و مقتدای خودشون قرار دهند، خب ماها به‌مراتب محتاج‌تر به الگوپذیری از این بانو و پیروی از این حضرت هستیم. امیدواریم ان‌شاءالله خداوند متعال به همۀ ما این توفیق رو عنایت کند.

  در موضوع مبارزات در دورۀ حضرت زهرا(س) که امروز هم می‌تواند در مقابله و مبارزۀ ما به‌عنوان پیرو آن حضرت در دنیای معاصری که داریم زندگی می‌کنیم، اسوه و الگو باشد، دو جریان در مقابل اون حضرت قرار داشت و حضرت باجدیت به مقابلۀ اون دو جریان پرداختن: یکی جریان نفاق و یکی جریان انحراف. ما هم امروز در انقلاب اسلامی‌مون این دو جریان رو داریم: هم جریان نفاق توی این کشور فعال هست، هم در داخل و هم در خارج و هم جریان انحراف متأسفانه به‌شدت مشغول کار هستن اون آرمان‌های بلند امام رو به انحراف بکشانن. امام که تأسی به حضرت زهرا(س) داشتن و الگوی خودشون رو در حکومت‌داری، امیرالمؤمنین علی(ع) قرار دادن و در دوران ده سال زعامتشون از اون حسینیۀ ارشادشون به اون سادگی عدول نکردن؛ ولی ما می‌بینیم انحرافی به وجود آمد. بعد از رحلت امام آمدن مزار امام رو اون‌جور درست کردن که هر سنگ آن میلیون‌ها ارزش دارد در جایی که ملت ما امروز نیازمند هست. این‌ها انحراف از خط امام هست؛ ولو به دست فرزند امام اتفاق بیفتد. ما هم امروز باید خودمون رو آماده کنیم برای مقابله و مبارزۀ با جریان نفاقی که در دل انقلاب هست و جریان انحرافی که در این انقلاب ممکن است عده‌ای به وجود بیارن؛ علاوه‌بر جریان نفاق و انحراف، ما با جریان استکبار هم امروز باید مقابله بکنیم. با جریان استبداد هم باید مقابله بکنیم. با کسانی که به امت اسلامی امروز دارن ستم می‌کنن، با الگوگیری از حضرت زهرا(س) باید با آن‌ها هم ما مقابله بکنیم. امروز فاطمه زهرا(س) از ما امروز این رو مطالبه می‌کنن. همان روز هم، همان دوران هم از کسانی که مدعی ولایت و محبت اون حضرت بودن، حضرت تک‌تک اون‌ها رو فراخوندن. به کمک خواستن؛ ولی متأسفانه حضرت رو تنها گذاشتن. نکند عزیزان که امروز اگر حضرت زهرا(س) بیان و ما رو به یاری بطلبن، استنصار کنن، یاری بخوان از ما، بازهم ما حضرت رو تنها بگذاریم. زندگی ما چی رو نشان می‌ده؟ به گفته و ادعا برنمی‌یاد، به عمل کاربرآید؛ به سخنرانی نیست. امروز زندگی ما آیا زندگی زهراگونه است؟ نوع مبارزۀ ما با نفاق و انحراف و استبداد و استکبار، آیا مشابه مبارزۀ حضرت زهرا(س) با این جریان‌هاست؟ یا فرق کردیم؟ باید این رو همیشه در حال ارزیابی خودمون باشیم و خودمون رو محاسبه کنیم. در عمل واقعاً به حضرت زهرا(س) اقتدا کنیم.

  عرض تسلیت داریم شهادت این بی‌بی دوعالم، حضرت زهرا(س)، رو و از باب اینکه این نظام مقدس جمهوری اسلامی حداقل نزدیک‌ترینِ نظام‌ها به اون نظامی است که اون‌ها می‌خواستن. نمی‌گیم صددرصد آنچه هست که اون‌ها می‌خواستن. نزدیک به امیال و آرزوهای حضرت زهرا(س) است. از این باب بعضی از دستاوردهای نظام رو که می‌گفتیم به‌طورکلی، عرض می‌کنم من.

  یکی از چیزهایی که امروز بحمدالله جمهوری اسلامی ایران مفتخر به اون هست، این است عزیزان که یکی از کشورهای تولیدکنندۀ جنگنده در جهان هست جمهوری اسلامی. با همۀ عرض کردم در یک مقایسۀ آماری، امروز توی فضاهای مجازی گاهی انسان مشاهده می‌کند که می‌گن آقا چرا شما می‌یان حالا می‌گید توی این ۴۰ سال ما چه‌کار کردیم، سال ۵۷ رو هم اگر شما با ۴۰ سال قبلش مقایسه کنید، نمی‌دونم شاه‌ها هم همین کارها رو انجام دادن. یک پیشرفت‌هایی داشتن. در چند هفته قبل من عرض کردم. در یک مقایسۀ آماری وقتی می‌خواد انسان مقایسه کند، باتوجه‌به سه موضوع باید مقایسه انجام بشه: یکی در امکاناتی که دو نظام در اختیارشون بوده؛ دوم در موانع سر راهی که برای اون‌ها وجود داشته و سوم در اهداف و آرمان‌هایی که این‌ها داشتن. ما باتوجه‌به این سه موضوع داریم مقایسۀ آماری می‌کنیم. ما اگر می‌گیم نظام جمهوری اسلامی در طول این ۴۰ سال موفقیت‌ها رو داشته است، مانعی و سنگ‌اندازی‌ای و سدی همانند ۸ سال جنگ تحمیلی رو بر این ملت دشمنان تحمیل کردن. علی‌رغم این ۸ سال جنگ تحمیلی این‌ها به دست آمده. اگر ما مقایسه می‌کنیم، می‌گیم این پیشرفت‌ها رو داشتیم و افتخار می‌کنیم به این‌ها و امید داریم ان‌شاءالله به آیندۀ بهتر از آنچه که امروز هست، باتوجه‌به اون خسارت‌هایی است که توی این ۸ سال به نیروی انسانی این کشور دشمنان وارد کردن. خسارت‌هایی است که به بخش‌هایی از این مرز و بوم دشمنان وارد کردن؛ علی‌رغم جبران اون خسارت‌ها، این پیشرفت‌ها رو نظام مقدس جمهوری اسلامی داشته است؛ ولی زمان شاه چه مانعی برای پیشرفتش بود؟ در سال ۵۷ پنج میلیون و هشت‌صد هزار بشکه نفت در هر روز فروش می‌شد، امروز کل فروش نفت ما به یک میلیون با چه مشکلاتی اگر برسد. ما این رو داریم می‌گیم. اون روز چه مانعی برای پیشرفت کشور جلوی پای محمدرضا پهلوی و پدرش بود؟ اون روز همۀ امکانات رو دشمنان در اختیارش قرار داده بودن؛ چون بردۀ اون‌ها بود، چون گوش‌به‌فرمان اون‌ها بود، چون بدون اجازۀ آمریکایی‌ها رادیو رو گوش نمی‌کرد محمدرضا پهلوی، چون بدون اجازۀ آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها هیچ وزیر خودش رو نمی‌توانست جابه‌جا بکنه. همه با اجازۀ اون‌ها بود. اون‌ها هم در اختیارش قرار داده بودن آنچه را که می‌خواست. از جنگنده و ابزار و تجهیزات نظامی و همۀ این‌ها در اختیارش قرار داده بودن. پس همۀ امکانات رو داشت. هیچ مانعی سرِ راهش نبود، ما مقایسه می‌کنیم با نظام جمهوری اسلامی که بزرگ‌ترین مانع‌ها رو سرِ راهش دشمنان گذاشتن. تحریم‌ها اقتصادی کمرشکن، به‌قول خودشون فلج‌کننده رو سر راه این ملت گذاشتن. علی‌رغم این موانع و علی‌رغم این عدم امکانات در ابتدای پیروزی انقلاب که حتی برای سیم‌خاردار در میدان‌های جنگ ما محتاج به دشمنان بودیم. ما این مقایسه رو این‌جوری داریم انجام می‌دیم. چون فضاهای مجازی رو من نگاه می‌کردم، بعضی‌ها می‌گن چرا امروز هی می‌یان دستاوردهای نظام رو میگن. چجور شما اجازه می‌دید به خودتون ضعف‌های نظام رو بگید، بعد ما دستاوردهای نظام رو بگیم اشکال دارد! خیلی باید هوشیار باشیم ما. لذا با همۀ این‌ها جمهوری اسلامی بحمدالله توی این قسمت موفق بوده.

  امروز جمهوری اسلامی یکی از موفق‌ترین کشورهای جهان در مبارزۀ با بی‌سوادی است. آمار نشان می‌ده علی‌رغم همۀ اون تشکیلاتی که اون‌ها داشتن، آمار بی‌سوادی توی کشور چقدر بود و امروز چقدر هست. جمهوری اسلامی امروز یکی از بزرگ‌ترین و موفق‌ترین کشورها در کشف و انهدام و مبارزۀ با مواد مخدر در جهان است. امروز جمهوری اسلامی در میان پنج کشور برتر دنیا در مسابقات علمی قرار دارد. این‌ها دستاوردهای نظام هست، علی‌رغم همۀ اون موانعی که دشمنان ایجاد می‌کردن و علی‌رغم اون بدخواهی‌هایی که داشتن و سنگ‌اندازی‌هایی که داشتن.

  افتخار می‌کنیم به این نظام. ضمن اینکه ضعف‌ها رو هم بیان می‌کنیم. ما منکر ضعف‌هایی که وجود دارد، نیستیم. مسئولین هم تمام تلاش و همّ‌وغمشون به فکر این باید باشن که این ضعف‌ها رو برطرف کنن. اون جاهایی که دشمنان از اونجا به عده‌ای آسیب می‌رسانند، اون ضعف‌ها رو باید برطرف کنن. اون‌ها رو هم بیان می‌کنیم. اما یک نمونه هم از شهرستان خودِ بردسکن که باز جلوی چشممون هست و ملموس هست من عرض می‌کنم دررابطه‌با آبفای روستایی فقط عزیزان به این آمار یک توجهی داشته باشن که ما چقدر بحمدالله توی این بخش علی‌رغم خشک‌سالی‌هایی که می‌دونید ۱۸ سال است خشک‌سالی بر منطقۀ ما حاکم هست؛ ولی با تلاش فرزندان شما، توی بخش آب‌رسانی به روستاها موفقیت‌هایی داشتیم که بحمدالله قابل‌تقدیر هست. کل خط انتقال و توزیع قبل از انقلاب در مناطق روستایی ما ۷۰ کیلومتر بوده؛ ولی امروز به برکت نظام جمهوری اسلامی و تلاش عزیزان، به ۶۵۰ کیلومتر رسیده خط انتقال و توزیع آب در مناطق روستایی. شهر جدای از این‌هاست. که در یک هفته مخصوص با ید به آن پرداخته بشه. مخزن ذخیرۀ آب قبل از انقلاب یک مخزنی بوده که ۷۰۰ مترمکعب آب در خودش ذخیره می‌کرده؛ ولی امروز بحمدالله بعد از انقلاب این مخزن به ۸هزار مترمکعبت آب ارتقاء پیدا کرده؛ یعنی امروز مخازن آب در مناطق روستایی ما ۸هزار مترمکعب آب رو در خودش ذخیره داره و این افتخار بزرگی است و جای تحسین داره به عزیزان و خداقوت.

  حفر و تجهیز چاه‌های عمیق قبل از انقلاب در کل مناطق روستایی ما ۶ حلقه چاه داشتیم؛ ولی بعد از انقلاب این‌ها به ۵۲ حلقه چاه افزایش پیدا کرده. این‌ها قابل‌تقدیر نیست؟ این‌ها قابل‌ حمد و ستایش درگاه پروردگار رو ندارد؟ مجتمع آب‌رسانی قبل از انقلاب اصلاً نداشتیم و امروز ما در شهرستان در مناطق روستایی مجتمع‌های آب‌رسانی‌مون ۱۱ مورد هست. مجتمع‌های آب‌رسانی با تعریف خودش که چندین روستا رو داره این‌ها درحقیقت آب‌رسانی می‌کنه و به اون‌ها آب می‌رساند به‌صورت مجتمع اداره می‌شه و آب‌رسانی سیار قبل از انقلاب نداشتیم؛ ولی امروز ما سالانه طبق آماری که عزیزان دادن، ۱میلیارد و ۱۰۰میلیون لیتر در هر سال آب‌رسانی سیار رو عزیزان دارن که با تانکر این‌ها به مناطقی که به مشکل برخورد می‌کنن، دارن آب‌رسانی می‌کنن؛ حتی در مناطق کوهپایۀ ما به‌خاطر خشک‌سالی‌ها و کمبود آب، من شنیدم که زعفران‌ها رو با تانکر دارن این عزیزان آب‌رسانی می‌کنن. هم مردم کمک می‌کنن، هم مسئولین تلاش می‌کنن. این‌ها جای تقدیر و تشکر نداره از مسئولین؟ جای شکر به درگاه پروردگار ندارد؟ علی‌رغم همۀ اون مشکلاتی که ما توی این کشور داریم.

  مورد آخر عرض می‌کنم تعداد افراد برخوردار از آب شرب در مناطق روستایی ما، قبل از انقلاب ۳هزار نفر بودن و امروز بحمدالله به ۳۸هزار نفر ارتقاء پیدا کرده. این‌ها دستاوردهای همین نظام هست. تلاش فرزندان خود شما مردم هست. عرض کردم ما منکر مشکلات نیستیم و حتماً باید ما به موضوعی که به انقلاب مرتبط هست، حساب بعضی از افراد رو که ضعیف عمل می‌کنن یا ممکن است نعوذبالله نفوذی دشمن باشن، این‌ها رو با اصل و اساس انقلاب و بدنۀ خدمتگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی این‌ها رو باید از هم تفکیک کنیم، جدا کنیم.

  ۲۲بهمن‌ماه رو پیش‌روی داریم. ان‌شاءالله همۀ عزیزان با حضور باشکوه خودشون و عزتمند و قدرتمند خودشون مُشت محکمی به دهان دشمنان اسلام خواهند داشت، ما ضرورت‌ها و پیام‌های حضور ملت در ۲۲بهمن رو بهش توجه داریم، دشمنان بدانن اولین ضرورت و پیام ما در ۲۲بهمن این است که برنامه‌ها و انتظارات دشمن رو با حضور خودمون ناکام خواهیم گذاشت.

  پیام دیگر حضور ما در ۲۲بهمن‌ماه پاسخ قاطع به جنگ تمام‌عیار اقتصادی دشمن خواهد بود. دشمنان خیلی خودشون رو خلاصه امیدوار کرده بودن که ۲۲بهمن امسال اتفاقاتی رقم بخورد غیر آنچه که در سال‌های گذشته بوده. حضور شما مردم پیام قاطع رو به دشمنان خواهد داد. پشتوانه‌ای برای خدمتگذاران خودتون خواهد بود. کسانی‌که در دولت، در جاهای مختلف خدمت می‌کنن. حضور شما مردم پیام دیگرش اینه که پشتوانه‌ای است برای این عزیزان ان‌شاءالله و تجلی وحدت و هم‌بستگی در ۴۰سالگی انقلاب از ملت ایران به نمایش گذاشته خواهد شد. تجلی مردم‌سالاری دینی با حضور ما در ۲۲بهمن‌ماه و شعارهای کوبندۀ خودمون به جهان اعلام خواهد شد آغاز باشکوه دهۀ پنجم رو با حضور خودمون ان‌شاءالله جشن خواهیم گرفت و بیعت نسل چهارم انقلاب با آرمان‌های انقلاب و بیعت با رهبری معظم انقلاب از پیام‌های حضور ما در راهپیمایی ۲۲بهمن‌ماه خواهد بود.

  ان‌شاءالله این حضور رو جدی بگیریم. دشمنان برنامه‌ریزی‌های فراوانی، تبلیغات فراوانی برای حضور کم‌رنگ ما انجام دادن. این ملت فهیم و بصیر ایران نشان داده است تابه‌حال علی‌رغم همۀ مشکلاتی که داشتن، علی‌رغم دلخوری‌هایی که از بعضی از حرف‌وحدیث‌هایی که به وجود می‌آورن بعضی از مسئولین، این‌ها نسبت‌به انقلابشون و به رهبرشون و ولایتشون نهایت اهتمام رو دارن و با حضور خودشون در ۲۲بهمن‌ماه این رو ان‌شاءالله به نمایش خواهند گذاشت و چشم دشمنان این انقلاب رو و زبان اون‌ها رو کور و قطع خواهند کرد.

  اما یک تذکری هم لازم هست داده بشه به‌هرحال نماز جمعه هست و باید هم ما مردممون رو، دستاوردهای نظاممون رو بگیم، امیدوار باشیم ان‌شاءالله و به گذشتۀ این نظام افتخار کنیم و به آینده ان‌شاءالله امیدوار باشیم؛ اما جهت تذکر به مسئولین این مسئله رو عرض می‌کنم.

  روایتی داریم از امام‌کاظم(ع) قابل‌توجه همۀ ما به‌خصوص علمای محفل که حضرت می‌فرماین که: «فَقیهٌ واحِدٌ یُنْقِذُ یَتِیماً مِنْ إیتامِنا المُنْقَطِعینَ عَنا وَ عَنْ مُشاهِدَتِنا بِتَعلیمِ ما هُوَ مُحْتاجٌ إلیهِ أشَّدُ عَلیٰ إبلیس مِن ألْفِ عابِد» می‌فرماین اگر یک انسان آگاهی شیعیان ما رو که در دورۀ غیبت از امام‌زمانشون دستشون کوتاه هست، بتوانن این شیعیان ما رو توی صراط مستقیم نگه دارن و «ما یَحْتاجٌ إلیهِ» رو اون‌ها برسانن. این «ما یَحْتاجٌ إلیهِ» فقط احکام تقلید و احکام آب‌ها و احکام حیض و غسل و نفاس و این‌ها نیست. «ما یَحْتاجٌ إلیهِ» رو امام‌صادق(ع) در یک روایتی بیان می‌کنن، فرمودن که: «ثَلاثَةُ أَشْیَاءَ یَحْتاجُ النَّاسُ طُرّاً إِلَیْها» سه موضوع است که همۀ مردم به اون نیاز دارن: «الْأَمْنُ وَ الْعَدْلُ وَ الْخِصْب» امنیت و عدالت و آسایش و رفاه. پس اگر در این حدیث شریف امام‌کاظم(ع) می‌فرماین «ما یَحْتاجٌ» به اون‌ها برسانن، یعنی باید علما، دانشمندان، فرهیختگان، تأثیرگذاران جامعه، اعم از حوزه و دانشگاه و آموزش‌وپرورش، فرهیختگان جامعه این‌ها باید بیان بگن به مردم نیاز شما چیست.

  امام‌صادق(ع) می‌ٰفرماین امنیت نیاز مردم است. ما تشکر می‌کنیم بحمدالله امنیت کشور، امنیت پایدار و خوب و مطلوبی است. دوم می‌فرماین عدالت و سوم رفاه و آسایش. باید علما بگن امروز مایحتاج مردم رو. باید علما امروز بگن، معلمین بگن، اساتید بگن نیازمندی‌های مردم رو به مسئولین برسانن. کسانی که کلامشون، سخنشون جایی بُرد داره، باید امروز بگن. امروز عدالت واقعاً مفعول واقع شده. مقام معظم رهبری در هفتۀ گذشته عرض کردم فرمودن: «ما برای ماندن این انقلاب به روحیۀ انقلابی‌گری نیاز داریم. به‌ضرورت همگانی‌کردن روحیۀ انقلابی نیاز داریم و به روحیۀ مطالبه‌گری نیاز داریم.» و در رأس مطالبه، فرمودن عدالت رو مطالبه کنید که حتی مسئولین اگر ارتباط هم نداشته باشن، مجبور بشن به اجرای عدالت. این و مقام معظم رهبری فرمودن.

  من چند نمونه رو فقط عرض می‌کنم عزیزان. ببینیم آیا این‌ها از عدالت هست توی این کشور اتفاق می‌افته. چرا باید این‌جوری باشه. مردم مطالبه دارن، مسئولین باید پاسخ‌گو باشن. سخنرانی برای ما کفایت نمی‌کنه. باید بیان بگن اون‌هایی که مصدر کارن، چرا این‌جوری است. خب یکی از چیزهایی که ما امروز داریم، آیا عزیزان از عدالت است که پول این ملت به عده‌ای داده بشود و بعد اون‌ها عضویت در دنیای مستضعفین داشته باشن و بیان با یه حالت خاصی که تحقیر مردم هست، بیان با افتخار بگن ما برجی این‌قدر داریم می‌گیریم، ماشینمون ۱میلیارد تومن می‌ارزه امروز؟ این از عدالت نیست در جامعۀ علوی، در جامعۀ انقلابی، در جامعۀ مسلمان. باید پاسخ‌گو باشن مسئولین.

  آیا از عدالت است که یک سرمربی رو بیارن توی این کشور، برای یک تیم فوتبال، عزیزان که در هر ساعتی ۵میلیون تومن پول می‌دن؛ یعنی کی‌روش که هیچ کاری هم برای فوتبال ایران نکرد. ساعتی ۵میلیون تومن؛ یعنی در ۲۴ساعت ۱۲۰میلیون تومن پول شما ملت، از کجا می‌یارن می‌دن؟! از کارخونه‌های باباشون می‌دن؟! بیان بگن از کجا به این‌ها پول می‌دن. در یک ماه، ۳میلیارد و ۶۰۰میلیون تومن پول به این آقا دادن. در یک سال ۴۳میلیارد و ۲۰۰میلیون تومن پول به این آقا دادن. در ۸سال ۳۴۵میلیارد و ۶۰۰میلیون تومن پول به این آقا دادن، برداشت رفت. جزیره برای خودش خرید! فوتبال رو به کجا رسوند؟ چرا این‌ها رو می‌یارن؟ ایده‌هایی، سلیقه‌هایی این‌ها رو می‌یارن که می‌گن برای کارهای دیگر کشور هم، من دیگه نام نمی‌برم، نمونه هم نمی‌گم، همه‌ هم می‌دونید کجا گفتن، گفتن باید ما برای خیلی از کارهامون از خارج بیاریم که مثل این آقا فوتبال ما رو به جایی برسونه. به کجا برسونه؟ سه گل از ژاپن خورد!

  عزیزان امروز خیلی باید هوشیار باشیم. خیلی باید بیدار باشیم؛ وإلا سرمون کلاه می‌ره. باید از این مسئولین پرسید، باید بیان باصداقت به مردم پاسخ بدن آقا همین مبلغ رو شما به این آقا دادید، از کجا دادید؟ مهریۀ مادرهاتون رو بهش دادین؟! از پول پدرتون به این آقا دادین یا پول این ملت بیچاره‌ای است که ما سراغ داریم خدا شاهده من عرض می‌کنم، طرف آمده مرد خانه، اشک بریزه بگه ۵ساله دختر من توی عقد با این گرانی‌ای که الان پیش آمده، اصلاً‌ امیدی ندارم بتونم تکه‌هایی که مطالبه شده تهیه من تهیه بکنم و عروسی دخترم رو بگیرم. گریه می‌کنه، ما این‌جور مشکلاتی توی این کشور داریم بعضاً. بعد می‌یان این‌ٔقدر پول رو هر ساعتی ۵میلیون تومن به اون آقا بدن، ۸ سال هم توی این کشور بود. هیچ غلطتی هم نکرد، نه برای فوتبال‌ ما، بعد من و شما نشستیم کف زدیم! من و شما مقصریم.

  جریان رو مولوی در مثنوی خوب آورده که وقتی بنده‌خدایی با مال خودش وارد شد به یک بزم دراویشی، اونجا هیچی نداشتن که بخورن. بعد این و نشوندن و سرش رو گرم کردن، بعد از پشت گفتن بریم خرش رو بفروشید، بیایید بساط رو خلاصه راه بندازیم. بعد وقتی که سور و سات شام رو بساط رو جا انداختن، بعد شروع کردن به خوندن. همه می‌خوندن که خر برفت و خر برفت و خر برفت، این می‌گفت غذا رو آوردیم، می‌گفت خر برفت. شیرینی رو آوردیم، خر برفت. همه کف می‌زدن، خود اون بیچاره هم کف می‌زد! بعد در پایان که آمد بره، دید خرش نیست. چی شد مَرکب ما، وسیلۀ نقلیۀ ما؟ گفتن خودت هم که کف می‌زدی، می‌گفتی خر برفت و خر برفت، خر خودت و فروختیم خرج کردیم! سرمایۀ شما رو دارن می‌دن، توی خیابونا می‌ریزید کف می‌زنید و سوت می‌کشید و هورا می‌کشید که تیم ما یک گل زد به یمن، خیلی خوش‌حالی می‌کردید، سرمایۀ خودِ من و شما رو، هر ساعتی ۵میلیون تومن دادن به این آقا. حالا کف بزنید، سوت بکشید، هورا بکشید، خوش‌حال باشید که تیم فوتبال این‌جوری! سرمایۀ خودتون رو می‌دن. آیا این مسئولین از همۀ این مردم رضایت گرفتن؟ کی راضی هست بچۀ خودش روی زمین افتاده باشه، نیازمند باشه، ولی پول او رو بدن اون آقا برداره ببره برای خودش جزیره بخره! خدایا عاقبت ما را ختم‌به‌خیر بگردان.- الهی آمین.

  ما را یک‌آن به خودمان وامگذار.- الهی آمین.

  مسئولینی که باصداقت خدمت می‌کنند، مورد تأیید خودت و امام‌زمان قرار بده.- الهی آمین.

  مسئولینی که با نیرنگ و فریب خیانت می‌کنن، خودت رسوا و ذلیلشون بگردان.- الهی آمین.

  قاعدۀ کلی در عالم سیاست‌مداری گفتن وقتی که به مطالبات اصلی مردم نتوانستید پاسخ بدید، حواس اون‌ها رو به مطالب فرعی متوجه کنید، مواظب باشید مردم. خدایا ما را یک آن بخودمان وا مگذار.- الهی آمین.

  امام‌زمان ما را برسان.- الهی آمین.

  رهبر فرزانۀ انقلاب وجود نازنینشون از جمیع بلایا و حوادث حفظ و حراست بفرما.- الهی آمین.

  شر استکبار جهانی، آمریکا، صهیونیست‌ها، منافقین به خودشون برگردان.- الهی آمین.

  ما را عاقبت‌به‌خیر بمیران.- الهی آمین.

  مرگ ما را شهادت در راه خودت قرار بده.- الهی آمین.

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. «قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ. اللَّهُ الصَّمَدُ. لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ. وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ.» صدق الله العلی العظیم. و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

  - اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

  پایان خطبۀ دوم

  متن خطبه های نماز جمعه ۱۹بهمن۱۳۹۷، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی.

   

  متن خطبه های نماز جمعه ۱۹بهمن۱۳۹۷، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی.

   

  متن خطبه های نماز جمعه ۱۹بهمن۱۳۹۷، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی.

   

  متن خطبه های نماز جمعه ۱۹بهمن۱۳۹۷، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی.

   

  متن خطبه های نماز جمعه ۱۹بهمن۱۳۹۷، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی.

   

  متن خطبه های نماز جمعه ۱۹بهمن۱۳۹۷، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی.

   


  متن خطبه های نمازجمعه، 12بهمن1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خ ...

  متن خطبه های نمازجمعه، 12بهمن1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی. سلام علیکم و رحمة اللّه. أعوذ بِاللَّه مِنَ الشَيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ...

  متن خطبه های نماز جمعه 30/9/97 خطیب حجه الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه م ...

  جمعه، 30آذرماه1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی. سلام علیکم و رحمة اللّه. أعوذ بِاللَّه مِنَ الشَيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ...

  متن خطبه های نماز جمعه، 23آذرماه1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر ...

  جمعه، 23آذرماه1397، شهرستان بردسکن، مسجد جامع و مصلای شهر، خطیب: حجت‌الاسلام امینی سلام علیکم و رحمة اللّه. أعوذ بِاللَّه مِنَ الشَيطانِ الرَجيِم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ...

  ارسال دیدگاه
  ارسال دیدگاه شما در مورد مطلب

  کد امنیتی :
  شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.
  بارگزاری مجدد کدنظر شما در مورد سیستم جدید سایت نماز جمعه چیست ؟
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
نظری ندارم...


تمامی حقوق این سایت متعلق به دفتر امام جمعه بردسکن می باشد